دارو

داروی متیلن بلو | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Methylene blue

نام تجاری

Provayblue, Urolene Blue

کاربرد

متهموگلوبینمی


Advertisement

اشکال دارویی
ویال تزریقی

اطلاعات دارویی آرگاتروبان
داروی آرگاتروبان مهار کننده مستقیم ترومبین است که برای پیشگیری یا درمان ترومبوز در بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین (HIT) و به عنوان ضد انعقاد خون در بیماران در معرض خطر ابتلا به HIT که تحت مداخله عروق کرونر پوستی (PCI) قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقدار و روش درست مصرف آرگاتروبان

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار مصرف Argatroban ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
این دارو زیر نظر پزشک تزریق می‌شود.
قبل از تجویز آرگاتروبان ، پزشک هپارین درمانی را قطع می‌کند.
دوز اولیه توصیه شده آرگاتروبان برای بیماران بالغ بدون نقص کبدی، ۲ میکروگرم بر کیلوگرم در دقیقه است که به صورت تزریق مداوم انجام می‌شود.
دوز و دوره درمان با این دارو برای هر شخص بستگی به روند درمان، وزن بیمار دارد. ۳-۲ ساعت بعد از اولین تزریق، پزشک وضعیت بیمار را بررسی می‌کند تا میزان دوز بعدی دارو را به درستی تجویز کند.

موارد منع مصرف آرگاتروبان

به تاریخ انقضای داروی آرگاتروبان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز Argatroban را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی آرگاتروبان را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آرگاتروبان در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. اگر در شرایط خاصی نیاز به این دارو داشته باشید، پزشک با انجام بررسی‌های دقیق برای شما Argatroban را تجویز می‌کند.
تاثیر مصرف Argatroban بر رانندگی
داروی Argatroban می‌‎تواند باعث سرگیجه در شما شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.
 تداخل دارویی آرگاتروبان
ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی آرگاتروبان تداخل کنند، عبارتند از: هپارین، آسپرین، استامینوفن، دیگر داروهای ضد انعقاد خوراکی، داروهای ترومبولیتیک دیگر.
هشدار درباره مصرف آرگاتروبان
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف آرگاتروبان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر حامله هستید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.
در صورتی که مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
در صورتی که خطر خونریزی دارید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

عوارض مصرف آرگاتروبان
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

خونریزی کلی
مشکلات دستگاه گوارش
خونریزی تناسلی
کاهش هموگلوبین و هماتوکریت
افت فشار خون
تب
اسهال
عفونت خون
ایست قلبی
حالت تهوع
تاکی کاردی بطنی
درد
عفونت ادراری
استفراغ
عفونت
پنومونی
فیبریلاسیون دهلیزی
سرفه
عملکرد غیر طبیعی کلیه
درد شکم
اختلال عروقی
واکنش‌های شدید حساسیتی (علائم حساسیت به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس)، سردرگمی یا ضعف: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از Argatroban می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد آرگاتروبان ( مسمومیت با  )

این دارو زیر نظر پزشک و با محاسبات دقیق برای بیمار تزریق می‌شود، احتمال مسمومیت بسیار پایین است. اما اگر علائم شدیدی مانند از دست دادن رفلکس درست، لرز، تشنج، فلج اندام‎های عقبی، کما، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) داشتید، سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

 هشدار درباره مصرف داروی Argatroban

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا