توهم چیست و راه درمانش چیست؟

توهم فکری چیست؟ فرق توهم و واقعیت چیست؟

توهم چیست؟

توهم به معنای درک نادرست و غیر واقعی از اتفاقات و رویدادهای پیرامونی است. کسانی که دچار توهم فکری می‌شوند در واقع مبتلا به یک اختلال روان‌پریشی‌ هستند که به‌واسطه‌ی آن صداهای غیر واقعی می‌شنوند یا تصاویر غیر واقعی می‌بینند. افراد مبتلا به توهم حتی خود را در حال تجربه‌ی یک اتفاق هم درک می‌کنند. اما واقعیت این است که هیچ‌کدام از اتفاقات روی نداده است و تمام این‌ها حاصل تخیلات فرد است.

انواع توهم چیست؟ ۶ توهم رایج

همان‌طور که بیان شد افراد مبتلا به توهم انواع مختلف توهم را در ارتباط با حس‌های مختلف تجربه می‌کنند. درک نادرست حسی درحالی‌که هیچ تحریک بیرونی وجود ندارد به عنوان توهم شناخته می‌شود. بنابراین تک تک حواس را می‌تواند درگیر کند. انواع مختلف درگیری با توهم بین افراد شایع است که در هر فردی به شیوه‌ای بروز می‌کند.

۱. توهم ذهنی

توهمات ذهنی تصورات نادرستی که فرد از اطرافیان و محیط پیرامون دارد. اختلالات توهمی ذهنی بر اساس موضوع توهم به چند گروه تقسیم می‌شود.

  • توهمات اروتومانیک: در این توهمات فرد خیال می‌کند کسی عاشق اوست و معمولا هم یک فرد مشهور منظور توهمات فرد است.
  • توهمات حسادت: این گروه از افکار اشاره به وجود رقیب یا خیانت در رفتار همسر یا همکار می‌کند.
  • توهمات آسیب: کسی که دچار توهمات غرض ورزی است مدام به این فکر می‌کند که کسی قصد کشتن یا آسیب رساندن به او را دارد.

۲. توهم شنیداری

فرد بیماری که توهم شنیداری دارد صداهایی را می‌شنود که برای دیگران قابل درک نیست. این افراد ادعا می‌کنند کسی آن‌ها را صدا زده و به بیرون از خانه برده است. این حالت ممکن است حتی در نیمه شب هم اتفاق بیفتد.

توهم شنیداری در کودکان معمولا با شنیدن صداهای غیر واقعی در سنین ۳ تا ۶ سال بروز می‌کند. علت این توهمات اسکیزوفرنی جوانی است که چند سال زودتر بروز کرده است و نباید آن را با شیطنت یا خیال پردازی اشتباه گرفت، پس نشانه‌هایی مثل شنیدن صدای حرف زدن در سر را جدی بگیرید.

۳. توهم بینایی

توهم دیداری شامل ادعاهای فرد مبنی بر دیدن اجسام، انسان‌ها و رنگ‌هایی است که وجود ندارد. به طور مثال فرد مبتلا به توهم بینایی لکه‌ی روی لباس را به شکل یک حیوان درنده می‌بیند یا چراغ چشمک زن و افرادی را می‌بیند که وجود خارجی ندارند. توهم بعد از سکته‌ی مغزی یکی از عوارض آزاردهنده است که در تمام افراد رخ نمی‌دهد ولی درصورت بروز با علائم بینایی همراه است و برای بیمار و اطرافیان آزاردهنده است.

توهم بینایی

۴. توهمات بویایی

در این نوع از توهم فرد بیمار ادعا می‌کند بویی را استشمام می‌کند که خطرناک است در حالی که سایرین می‌دانند این بو قابل استشمام نیست. مثلا بیمار می‌گوید در اتاق یا غذا بوی شیطان می‌آید، در حالی‌که اطرافیان این ادعا را قبول ندارند.

۵. توهم چشایی

یکی از حس‌های طبیعی انسان حس چشایی است. فرد متوهم در مورد حس چشایی هم دچار مشکل می‌شود و از غذاها طعم  نامتعارف مانند خون یا مدفوع احساس می‌کند.

۶. توهم لامسه

در توهم لامسه فرد حشرات و یا جانورانی را در تماس با پوست خود احساس می‌کند. مثلا احساس می‌کند سوسک روی بدنش در حال حرکت است.

علت توهم چیست؟

شرایط زندگی آدم‌ها یا بیماری‌های زمینه‌ای از دلایلی است که منجر به بروز توهم می‌شود. سبک زندگی ناسالم با مصرف مواد مخدر، مشروبات الکی یا استفاده از داروهای خاص فرد را در شرایط ناایمن قرار می‌دهد. یکی دیگر از اصول مهمی که در سلامت روان تاثیر دارد توجه به بهداشت روان و برقراری ارتباط‌های سالم با اطرافیان و محیط پیرامون است. در ادامه دلایلی را که می‌تواند موجب بروز توهم شود را بررسی می‌کنیم.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی بعد از زایمان از بین هر ۱۰۰ خانم زایمان کرده  ۱۰ یا ۱۵ نفر را مبتلا می‌کند. علائم افسردگی بعد از زایمان مانند دیگر افسردگی‌ها با کاهش اشتها، تغییر در خلق و خو و میل به گوشه گیری بروز می‌کند. افراد مبتلا به این عارضه در پرستاری از نوزاد یا خودشان دچار مشکل می‌شوند.

 حتی ممکن است توهم و افسردگی همگام با هم پیش‌روی کنند و این‌قدر این بیماری شدید باشد که منجر به بروز علائم روان‌پریشی مانند توهمات دیداری و شنوایی شود.  در این مواقع فرد صداهای غیر معمول می‌شنود یا چیزهای غیر معمول می‌بیند و درصورتی‌که مورد توجه قرار نگیرد منجر به آسیب به نوزاد یا خود فرد می‌شود.

اضطراب توهم‌زا چیست؟

مواجهه‌ی هر فردی با شرایط پر استرس و اضطراب شرایط روحی وی را دچار اختلال می‌کند. در این شرایط چون فرد امکان درک مشکل  و مواجهه با آن را ندارد دچار توهم می‌شود. بنابراین بهترین راه یادگیری شیوه‌های مهار اضطراب و حفظ آرامش است.

به شما توصیه می‌کنیم از روانپزشک آنلاین پذیرش ۲۴ و یا دکتر مغز و اعصاب آنلاین کمک بگیرید و با متخصصین مجرب و با تجربه‌ی این مرکز صحبت کنید. امکان ارتباط سریع و هزینه‌ی مقرون به صرفه برای آسایش و راحتی شما فراهم شده است.

افسردگی و توهم

توهم ناشی از استفاده از دارو

داروها به طور موقت فعالیت‌های پردازشی مغز را دچار اختلال می‌کنند و به این ترتیب ارسال اطلاعات به مغز به درستی صورت نمی‌گیرد و فرد دچار خطا در درک محیط پیرامون یا به عبارتی دیگر توهم می‌شود. با قطع مصرف دارو و از بین رفتن میزان آن در خون اثرات هم از بین می‌رود. داروهای توهم زا شامل موارد زیر است:

توهم و اعتیاد به مواد مخدر و الکل

استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین و اعتیاد به آن یا نوشیدن مشروبات الکلی فرد را از حالت متعادل خارج می‌کند و موجب تجربه‌ی چیزهای غیر معمول می‌شود. توهمی که به این علت ایجاد می‌شود بیشتر توهم بینایی است، اما ممکن است انواع دیگری از توهم تجربه شود. حشیش، گل، ماری‌جوانا فرد را دچار توهم می‌کنند. نتایج تحقیقات مشخص کرده است کسانی که از گل استفاده می‌کنند ممکن است بین ۶ ماه تا یک سال توهم عصرگاهی داشته باشند.

ترک ناگهانی الکل هم می‌تواند سبب بروز اختلال توهم شود. این رفتار با استفراغ، دلهره و لرزش دست همراه است که معمولا بعد از چند روز از بین می‌رود.

اختلالات خواب و توهم

اختلال خواب نام عارضه‌ای است که فرد را هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن دچار توهم می‌کند. افراد مبتلا به توهم در خواب هنگام بیدار شدن تا چند دقیقه قادر به حرکت نیستند. البته این اختلال با دارو قابل درمان است.

توهم دمانس در پیری

علت توهم در پیری دمانس یا زوال عقل است. دمانس عارضه‌ای است که با آسیب رساندن به مغز منجر به اختلال در پردازش‌های حسی می‌شود. این افراد دچار توهمات شنوایی و بینایی می‌شوند و چیزهایی را می‌بینند و می‌شنوند که وجود ندارد. مثلا ادعا می‌کنند چند کودک در حال بازی در اتاق هستند یا صدای همسر سابق و فرزندان را می‌شنوند

توهم در بیماران مبتلا به آلزایمر باعث می‌شود آن‌ها نیاز به مراقبت داشته باشند و تنها زندگی نکنند.

توهم وسواس فکری

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های فکری این روزها اختلالات وسواس یا OCD است. این اختلال اضطرابی همراه با رفتارها و افکار غیر قابل کنترل است. این افراد کارهایی مانند شستن دست و لباس، مرتب کردن لباس و یا موارد دیگر را به صورت پشت سرهم تکرار می‌کنند.

حتی ممکن است دچار توهم وسواس فکری شوند و یک فکر آزار دهنده به طور دائمی در سر آن‌ها تکرار شود. مثلا با این‌که می‌دانند در را قفل کرده‌اند فکر دزدی مدام به سراغ آن‌ها بیاید و آزارشان دهد.

توهم در چه کسانی شایع‌تر است؟

اختلالات توهم در کسانی که کسی در اعضای خانواده به این بیماری مبتلا است بیشتر از بقیه دیده می‌شود. درواقع کروموزوم‌ها در انتقال عامل توهم و هذیان از والدین به فرزندان نقش دارند.

علاوه بر عامل وراثت عامل محیط نیز بر توهم تاثیر گذار است. تغییر شرایط زندگی در مهاجرت، ابتلا به افسردگی به دلیل شکست‌های عاطفی یا مالی می‌تواند سبب بروز توهم شود. زندگی در محیطی که فرد را در معرض استفاده از مواد مخدر یا الکل قرار بدهد نیز می‌تواند موجب اختلالات توهم شود.

اختلالات توهم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

با توجه این‌که توهم یک بیماری مرتبط با روان است، علائم و نشانه‌هایی که در رفتار فرد وجود دارد بیماری را تایید می‌کند و نیازی به روش‌های تشخیص وجود ندارد. افراد مبتلا فرق توهم و واقعیت را نمی‌دانند. هنگام مراجعه به روانپزشک و بیان شرح حال فرد از صداها و تصاویری صحبت می‌کند که وجود ندارد و همین نشانه دهنده‌ی یک اختلال در روان است.

با این‌حال پزشک ممکن است برای رد کردن مشکل فیزیکی آزمایشاتی را درخواست کند. به عنوان نمونه عکس رادیوگرافی یا آزمایش خون را برای تایید و رد بیماری صرع، آلزایمر یا اختلالات شیزوفرنی، دلیریوم درخواست می‌شود.

درمان توهم چگونه است؟

 امروزه امکان درمان برای تمام بیماری‌ها وجود دارد و کمتر پیش می‌آید که فردی قادر به کنترل یا درمان بیماری آزاردهنده نباشد. توهم نیز یکی از مشکلات و اختلات روانی است که می‌توان آن را درمان کرد. راه درمان و مقابله با توهم با دارو و مشاوره‌ی روانپزشکی است.

درمان دارویی توهم چیست؟

با توجه به بیماری که دلیل ایجاد توهم است درمان متناسب باید تجویز شود. مثلا در کسانی که مبتلا به پارکینسون هستند، کنترل بیماری با دارو می‌تواند میزان توهم را تا حد زیادی کاهش دهد. داروی ضد توهم در سالمندان داروهایی‌ست که برای درمان آلزایمر استفاده می‌شود.کسانی که به دلیل ترک ناگهانی الکل دچار توهم می‌شوند، نیز درصورت استفاده از داروهای آرام کننده‌ی سیستم عصبی مرکزی می‌توانند به زندگی عادی باز گردند.

داروهایی که برای درمان اختلالات روانپریشی استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

مشاوره با روانشناس برای درمان توهم

بخشی از مشکلات توهم باید با انجام مشاوره‌های صحیح و دقیق رفع شود. مشاوره‌ها موجب حفظ و پایدار نمودن وضعیت سلامت روان فرد می‌شود. قابل درک است فردی که مبتلا به اضطراب می‌شود و در نتیجه‌ی تشدید بیماری دچار توهم می‌گردد درصورتی‌که شیوه‌ی کنترل هیجان را بیاموزد یا ریشه‌ی مشکلات را در جلسات روان‌درمانی بیاید وضعیت بهتری خواهد داشت.

علاوه بر فرد بیمار خانواده‌ی او نیز باید تحت مشاوره قرار بگیرند. خانواده درمانی کمک می‌کند با فرد بیمار رفتار بهتری داشته باشند و او را در رفع مشکل کمک نمایند.

عوارض اختلالات توهم‌زا چیست؟

کسانی که دچار توهم می‌شوند در زندگی شخصی و ارتباط با اطرافیان دچار مشکل می‌شوند. موارد زیر انواع عوارض و مشکلاتی‌ست که برای این افراد ایجاد می‌شود.

  • در اثر توهم ممکن است آسیب جسمی به خود یا اطرافیان بزنند.
  • افراد مبتلا به توهم ممکن است در اثر توهم یا هذیان به افسردگی مبتلا شوند.
  • توهمات باعث می‌شود از اطرافیان فاصله بگیرند و روابط اجتماعی محدود شود.
  • خشونتی که در رفتار بیماران وجود دارد ممکن است در سطح اجتماع موجب ایجاد درگیری یا مشکلات قانونی شود.

آیا می‌توان از توهم پیشگیری کرد؟

واقعیت این است که به دلیل غیر قابل کنترل بودن عوامل ایجاد کننده‌ی توهم نمی‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. اما درصورتی که با بروز اولین علامت‌های توهم به آن توجه شود و مورد پیگیری قرار بگیرد می‌توان روند پیشرفت آن را کند یا درمان کرد.

زمان مراجعه به پزشک

اولین بار که متوجه شدید چیزی را که شما می‌بینید یا می‌شنوید دیگران تجربه نمی‌کنند نباید بی اهمیت باشید. دراوایل بیماری فاصله‌ی زمانی توهمات زیاد است اما به مرور تعداد دفعات بیشتر می‌شود. بنابراین برای درمان موثر باید با اولین نشانه به روان پزشک مراجعه کنید.

پذیرش ۲۴ امکان مشاوره‌ی غیر حضوری با دکتر روانپزشک آنلاین و یا متخصص مغز و اعصاب آنلاین را به صورت متنی و آنلاین فراهم کرده است. می‌توانید با مراجعه به سایت از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین با کمترین هزینه از بهترین متخصصان و روانپزشکان وقت بگیرید و مشکلات خود را با آن‌ها درمیان بگذارید.

دکتر روانپزشک آنلاین

۳.۸/۵ (۴ نظر)

منبع
www.news-medical.netwww.brainblogger.comwww.livescience.comwww.betterhelp.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
58 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
ستاره
ستاره
5 ماه قبل

سلام ۲۱سالمه دانشجوی کارشناسی ام ودرسم تقریبا تمومه با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها من یه مدت اضطراب شدیدی رو تحمل کردم این رو اضافه کنم که قبل از این موضوع هم چند باری حالت وز وز دست و داشتم وقتی حدودا راهنمایی بودم تنگی نفس بی خواب ترس و ازهمه بدتر قلب درد همراه با تپش تا اینکه بیماری من اوج گرفت و یه سری آهنگ توی مغزم پلی میشد که داشت منو دیوونه میکرد دیگه زندگیم مختل شده بود به معنای واقعی کلمه مراجعه کردم گفتن که مبتلا بهOCDهستی من درمان رو رها کردم چون حس کردم خوب شدم اما چند شبه بی خوابم البته این رو اضافه کنم که قبل از قاعدگی بودم و دیشب یه صدایی رو شنیدم که یه نفر توی بلندگو داد میزنه توجه توجه
مدام نگرانم که نکنه این صدا وجود خارجی نداشته باشه و توهم زدم
منو راهنمایی کنید ممنونم
ویا اینکه جای امیدواری برای درمان هست؟

ه ف
ه ف
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر شوهرم پنچ سال هفته ای ی بار شیشه میزنه ی سال هس توهم میزنه میگه بهم خیانت کردی اگه نکشه چقد طول میکشه ذهنش رومن خوب بشه آیا امکان داره خوب بشه لطفا راهنمایی کنید

میر طه
میر طه
در پاسخ به  ه ف
5 ماه قبل

پسرم بعلت اعتیاد به تریاک والکل ونیز مشگلات مالی وزندان دچار توهم شده و فکر میکند طلبکارها دنبال آسیب رساندن او هستند

مژگان
مژگان
20 ساعت قبل

سلام پدرم سنش ۶۶ و با مادرم همسنن همش یه ماهه بابام به مادرم میگه بهم خیانت کردی و وقتی تنها هستن اذیتش میکنه لطفا کمک کنید همچنین حدید متوجه شدیم قرص sdf استفاده میکنه

اعظم گل وردی
اعظم گل وردی
7 روز قبل

سلام ببخشیدشوهرم بعدمصرف مواد وترک آن دچارتوهم شدیدشده همش باکسی حرف میزنه میگه جن تو بدنم بیا بیرون کارای غیرعادی میکنه راضی نمیشه بره دکتر من وبجهام میترسیم چکنم

مهناز مسلمی
مهناز مسلمی
12 روز قبل

سلام پدرم ۷۵ سالش و توهم داره که مادر۶۵ سالم بهش خیانت میکنه لطفا کمکم کنید

مهناز مسلمی
مهناز مسلمی
در پاسخ به  مهناز مسلمی
12 روز قبل

سلام پدر ۷۵ ساله من توهم داره که مادر ۶۵ سالم بهش خیانت میکنه و فوق العاده به همه چیز بدبین لطفا کمکم کنید

هستي
هستي
17 روز قبل

سلام منِ یکی از اعضای خانواده ام دچار توهم است و سالها با خودش صحبت میکنید و بیشتر در صحبتهاش درگیری لفظی با کسی دارد و دائم در حال جنگ و بحث أست میخواستم بدونم این بیماری درمان قطعی دارد؟

ش ش
ش ش
17 روز قبل

سلام فرزند ۳۳ساله دارم پسرمجرد ازکودکی سرخودرابهزمین میزد نهسالگی تصادف کردضربه مغزی شد مرتب میگفت درسرم حرف میزنند دوسه ماهه دچارتوهم شدیدشده ۱۵روزه بستری خیلی فرقی نکرده ایا بهبود پیدامیکند

مهسا
مهسا
29 روز قبل

سلام من بابام دچار تهوم شده به خاطر مشکلات مالی فکر میکنه با اسلحه دنبالشن و بکشنش از ترسش خوابمون نمیبره شبا
در خونه رو قفل میکنه نمیزاره بریم بیرون پیش روانپزشکم نمیاد هر کاری میکنیم

همتا
همتا
1 ماه قبل

سلام من درمورد مادرم هست که خیلی نگرانمون کرده
مدام میگه همسایه ها اب وسایل من استفاده میکنن میگفت به خونه ی من ورود دارن که دوربین داخل خونه وصل کردیم همش درحال گفتن این جملاته بارها سعی کردیم حرفو عوض کنیم باز ساعتها میشینه ازاین حرفها میزنه
هربارم میگیم اینا واقعیت نداره میگه پس من دیوونه ام وهربارم خواستیم دکترببریم قبول نکرده ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید.ممنون میشم

علی
علی
1 ماه قبل

سلام جناب دکتر پسرم به همه کس و همه چیز بد بین هست برای همه مسائل بدترین گزینه رو در نظر می گیره با هیچ کس سازش نداره دوستان ترکش کردن سر کار نمیره میگه خونه جن داره تا می‌خوام باهاش صحبت کنم فوری از کنارم می‌ره به نظر از حشیش استفاده می‌کنه راه درمان چیه قبول نمیکنه به پزشک مراجعه کنه

گلنسا
گلنسا
1 ماه قبل

سلام همسرم همش فکر میکنه همیشه آدمهای مهمی تعقیبش میکنن همش میگه یکی میخواد زندگی ما را به هم بزنه ومیخوام ما را بکشه لطفا من را راهنمایی کنید اصلا قبول نمیکنه بیاد دکتر میگه تو مریضی که حرفهای منو باور نمیکنی تو را خدا کمکم کنی خیلی درمانده شدم

رضا
رضا
در پاسخ به  گلنسا
20 روز قبل

سلام جن زده شده

حمیدرضا
حمیدرضا
2 ماه قبل

سلام برادرم دراثری شوک عصبی خودسر شروع ب مصرف اول دیازپام کرده بود بعد ک مافهمیدیم ی دفعه ۱۰ عدد کلونازپام و کاپتوپریل خورده بودب قصدخودکشی ک الان بیمارستان بستری هست اعصاب وروان فقط الان توهم میزنه میخوام بدونم ایا توهمش تمام میشه درمان داره یانه؟ چون دانشجوی ممتازدانشگاه هست و کار دولتی داره

پوریا درویشی
پوریا درویشی
3 ماه قبل

۰۸۶۳۸۶۲۴۴۳۶۱۴۶۱۳۳۱۱۴

سعیده
سعیده
3 ماه قبل

سلام آقای دکترخونه مابزرگ قبلادخترخالم که فوت کرده توخونه ماقایم میشدهمه جامیرفتم میومد قایم حالاچندتاچیزدیدم برام که ثابت شده هستن توخونه حالایاوجوددارن یاتوهم یاچیزدیگه من فقط میخواستم حموم مثلامیرفتم یادستشویی افرادی که باهم حرف میزنن درست نشنوم باورتون نمیشه آقای دکتربلخره کسایی عین دوست که چه عرض کنم اطرافت هستن ولی الحمدالله من باکسی رفت و آمد ندارم چون شوهرم دارم نمیدونین چه موجوداتین چه حرفایی که نمیزنن به من اقای دکتربیجنبهاهمش میگن به هرکی میرسه باهش حرف نزنین هیچ کسی بامن حرف نمیزن من یک زن ۴۰ساله ببینید ببخشیدعین حیوانن همش باکثافت کاریهاشون باشوهرم میخوان من حرص بدن میشناسمشون به قول خودشون دوست ن اقای دکتر هرروزارامش برامانزاشتن تابه هرکی پیام میدم زنگ میزنم همش میخوان ویکجوری رابطه هاراقطع میکنن تایکی مثلابه من میگه چشم عزیزم میبینن چه کارمیکنن نگوبهش هرکی بهش دل میبندم وخوبی وخوب میشنوم انااینجوری مریض چرت و پرتاشون حالا+باهش حرف نزن ووویک کاری میکنن اون آدم به بدترین شکل بامن حرف بزن یارفتارکن خیلی تواینترنت بابعضی دکتراحرف زدم ولی تااینافهمیدن بازطبق معمول بااون اونم حتی دکترش که دیدنش بله حتی صحبت هم درموردمن کردن باهش که همچی شده قسمت صفحه پیام راجمع کرده فقط زنگ میشه به اون دکتربزنی که منم نمیتونم زنگ بزنم ازدست اینا میدونم مریضن ولی فکروهمه چیزشون منم که ببینن چه کارمیکنم چی میگم که همون کارانجام بدن یکجاباشوهرم میخوام برم جلوترفرداش همونجاراباشوهرم میرن آقای دکتر نمیدونین قدیم باایناچی کشیدم چه بلاهایی بسرم درآوردن حالاهم هرروزالبته ایناخودشون نشونم نمیدن عین دخترخالم آقای دکتر خسته شدم ازدستشون زهرمارم همه چی مریضم کردن صداضبط میکنم میبینم کسی اون حرفارانزده آقای دکترلطفادرست قضاوت کنید این ادماهستن توزندگیم که من متوجش هستم هرشب خوابم میگیرمیان هرروزمیان یباربیدارشدم صحنه بدی دیدم نزدیکی شوهرم باکسی آقای دکتر خداالهی من و شوهرم ازشراینااصلاهرجاماهستیم اینانباشن هیچوقت نمیخوام ببینمشون حتی یبارفکرکنم هرچی میگم بهتون فایده نداشته باش واینکه مثلا من طبقه پایین شبایاتواتاق خوابم بگیرناراحتم اونم بدون شوهرم چون فکرم اینا میکشن طرف غلطی که میکنن هرروز الان تازگیایکی میارن با خودشون میگه گیری فوکس فلان هرروزیک چیزی میخواد که شوهر من واردمیدون بایدبره وقتیم میره میدونم خودم پشت تلفن شنیدم نمیفهم ووووفقط یکاری میخوان بکنن من ازشوهرم زده شم پرش کنن همه بامن بدباشن شوهرم بادروغاشون یاهرچی پرکنن که شوهرم من ولم کن اقای دکتر شوهرم ازاینابگیرین ایناادمای اطراف شوهرم ادمای نرمالی نیستن اگه بدونین صیغش میشن فشارروانی اسیبی هرچی فشارووووشوهرم قرارمیدن وقتی شوهرم بیرون بعدتازه ارزوی مرگ من دارن آخه چرااقای دکترمگه من چه کارکردم کارشون ازهمه چی گذشته خیلی اذیتمون هرروز ۲۴ساعت میکنن وقتیم نیستن پیام روپیام میخوان من بکشن باورکنین ازشون برمیادیک کارایی کردن بعدمیگن فرارمیکنیم میریم خارج یک زندگی برامانزاشتن اسایشمون ازمون گرفتن ازمن وشوهرم من بقیه کارندارم من شیوه زندگی خودم مدنظرم ومیبینم چه افتضاحی باایناحالاهرکی متوجه منظورم هستین که اطراف شوهرم هستن چه افتضاحی به باروقتی ایناباشوهرمن همش تو حیاط تو خیابون این وراونوربعدمن اسیرومظلوم که بگن هرکارمیکنن هرچی میگن به شوهرم به هرکی که من چیزی نگم باطبق روال ایناباشه آقای دکتر ایناتوفکراینن شوهرم ازاین زندگی بزاربره یامن برم که بازغلطای اضافه کنن آقای دکتر چندبارحرفام بخونیدوبرام کاری کنید برامن وشوهرم شوهرم تازه خوب شده بازدارن همه چیزخراب میکنن شوهرم ازاین روبه این روبدترش که بامن باش میکنن حالاهرچی آقای دکترجراعت نمیکنم به ۱۱۰بگم گوشیم میگیرن قدیمم همینطوری بودن این اشغالای مریض

سعیده
سعیده
در پاسخ به  سعیده
1 ماه قبل

میشه سوال من هرجوردرست هرچه زودتر جواب بدین

برفا
برفا
در پاسخ به  سعیده
22 روز قبل

برو دکتر خانم عزیز با پیام گذاشتن واسه یه دکتر کارت راه نمیفته طبق چیزی که با زحمت از پیامت متوجه شدم خیلی وقته درگیر این مسئله روحی روانی هستی پس پروسه درمان تقریبا طولانی اما اثر بخشی در پیش خواهی داشت،متنی که خوندم ضدو نقیض باعجله و با اضطراب شدید و بی دقت نوشته شده و مسئله یا کلمه ای که به شدت روش تاکید شده و چندین و چند بار قید شده کلمه شوهرم هستش هرچقدر دیر تر این واقعیت رو بپذیری که بیماری و این افراد که تو زندگیت وجود دارن و اتفاق هایی که میفتن توهم و خیالات ذهنی خودت هستن پروسه درمانت دیرتر اتفاق میفته و بیشتر اذیت میشی و به من اعتماد کن اینجوری بیشترو بیشتر به ازدست رفتن زندگی زناشوییت دامن میزنی پس اگه واقعا زندگی و همسرت برات اهمیت دارن حقیقت و قبول کن که نیاز به کمک داری و این وضعیت قابل تغییره امیدوار باش با شوهرت صحبت کن ازش بخواه کمکت که همراهیت کنه حتی اگه خودشم بیماره یا آسیب هایی دیده باهم به یه دکتر کاربلد مراجعه کنین و زندگیتونو از نو بسازین.باآرزوی بهبودی و سلامتی و خوشبختی برای شما

اعظم کر
اعظم کر
3 ماه قبل

سلام آقای دکتر وسط سرم در د می‌کند مقتی درد دارم سایهایی از جلوی چشم رد می‌کشن چشم پز شک رفتم کفت چیزی نست طوی شد ک هرجا نکاه مکنم سایه عکس مبنم خواهش میکنم راهنمایی کنید مرسی

منم مثل شما
منم مثل شما
4 ماه قبل

سلام بچه ها من پیاماتون خوندم همشون درمان دارن فقط تحمل کنید طی درمان ارامش داشته باشین زودتر نتیجه رو ببینید بعضی با مشاور خوب بعد چن جلسه بعضی با قرص و دارو همگی خوب میشین

علی
علی
در پاسخ به  منم مثل شما
4 ماه قبل

لر

حیدر حیدری
حیدر حیدری
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۲۴ سالمه همه چیزو خودم به خودم تلقین میدهم مثلا میگم اشتها ندارم کم کم غذا نمیخورم آخرش چند روز میشه معده ام ازکار می افتد اضطراب زیاد دارم افسردگی دارم‌.. لطفا راهنمایی کنید
..

Last edited 4 ماه قبل by حیدر حیدری
محمد
محمد
4 ماه قبل

سلام.من.خود.به.خود.چرت.میزنم.وقتی.غدا.میخورم.یامنشینم

واحده ساعدی
واحده ساعدی
5 ماه قبل

سلام خواهر من پونزده سالشه درس میخونه بعضی وقت ها میگه انگار درو دیوار باهام حرف میزنه و حتی یه بار با خودش فکر کرده بوده که با چاقو پدر مادرم رو بکشه یه اینکه فکر میکنه اگه با آجر بزنه تو سر مادرم چه بلای سرش میاد لطفا لطفاکمک کنید

امیر
امیر
5 ماه قبل

سلام پسرم دو سال توخواب فقط توهم میزنه مخصوصا روزایی که بادوستاش بازی یا شلوغ کرده راهنمایی بفرمایید ممنونم

خانم ح
خانم ح
6 ماه قبل

من ذهنم مشغول ائمه هاست چه کنم ذهنی ارام داشته باشم

حسن دشتبان
حسن دشتبان
6 ماه قبل

سلام من ۶۱ روزه شیشه وهرویین رو کنار گذاشتم وفکر میکنم صدا همه رو میشنوم

اسماعیل
اسماعیل
7 ماه قبل

سلام سه چهار روزه احساس مکنم که حشرههای سفید که با چشم دیده نمیشه داخل بینی وروی پوستم مروند شیشه مصرف مکنم حدود ۱ ماه چه قرسی بگیرم که خوب بشم ممنون

غلامحسین‌زراعت‌پیشه
غلامحسین‌زراعت‌پیشه
7 ماه قبل

سلام‌خواهر‌خانمم‌‌احساس‌میکنه‌داره‌ائمه‌بخصوص‌حضرت‌فاطمه‌را‌می‌بینه‌وبه‌دستوراتی‌هم‌میدهند‌باید‌چکارکنیم‌وچه‌برخوردی‌با‌اوداشته‌باشیم

ستاره سلطانی
ستاره سلطانی
7 ماه قبل

سلام من ۱۶ سالمه ۲ سالی میشه دچار توهم میشم همش صدای آهنگ ها، آشناهات رو میشنوم چیکار کنم که تموم بشه دیگه دارم دیونه میشه همش صدای آهنگ آدمایی که نیستن من یه مدت طولانی افسرده گی داشتم چند ماهی میشه که خوب شدم دلیلش میتونه افسرده گی باشه

مصطفی سلیمانی
مصطفی سلیمانی
7 ماه قبل

باعرض سلام ‌وخسته نباشید :پدرمن درروز خیلی دفعات کسانی یا موجوداتی را می بیند ویا بیابان وباغ و آب ودیاوار دور ش کشیده باشد
می بیند

بهزاد
بهزاد
7 ماه قبل

من ۴۲سالم صداهایی رامشنوم بالحن بد واقعیئت داره حتا بعضی فیلمها حرفاشون میزنه ذهن من را میخوانند انچه من میبینم بیان مکننددارومیخورم ترک اعتیاد میخورم مضرف شیشه دارم خیلی کم حلا ذهن خواندن ؛ دیدن؛ یادگیرییوتمرکزم از بین رفته همه اذیتم میکنه چکاربکنم

مجید
مجید
در پاسخ به  بهزاد
7 ماه قبل

سلام ، منهم دقیقا همین مشکل را دارم ، با چند نفر، جن و تله پاتی و ، هیچکدام نیست ، فقط مال مصرفه ، باید حرف کارشناس را پذیرفت

Zara
Zara
8 ماه قبل

سلام من الان ۲۰ سالمه از ۸ سالگی دچار توهم دیداری و شنیداری میشم الان خاطرات بد گذشته و توهمات دارن دیونم میکنن فک میکنم افسرده شدم نمیدونم چیکار کنم هیچکسم منو درک نمیکنه

طاهره.
طاهره.
در پاسخ به  Zara
5 ماه قبل

سلام من ۴۱سالم ۱۰سال توهم ذهنی شنیداری دیداری دارم ذهنم همش درگیر ازخاطرات بچگی تاالان چکارکنم خیلی عذاب میکشم

مرضیه قربانی
مرضیه قربانی
8 ماه قبل

من وسواس فکری توهین به مقدسات دارم وهمش توهم میزنم وتصاویر وحشتناک وبسیار زشتی در ذهنم نقش می‌بندد و توهم میزنم به صورت شدید

هاشمی
هاشمی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید پدربزرگ من حدود یک سال هست دچار توهم شدید میشن و کسی رو می بینم و حدود سه چهار روز طول می کشه بعد دوسه روز می خوابن. ولی. ایندفعه توهمات شدید دارن و خیلی چرند پرند می گن میشه بگین چه دارویی استفاده کنم ممنونم

عسگری
عسگری
در پاسخ به  هاشمی
5 ماه قبل

سلام مادر من فکر میکنه ما چند تا اتاق وزیرزمین داریم ومن رو با دخترم اشتباه میگیره دچر الزایمر شده؟

سعید
سعید
10 ماه قبل

با سلام و عرض احترام من چند مدتی هس که فکر میکنم اضطراب دارم ذهنم همش درگیره میترسه بیماری بگیره مثلا شش هفت روز تمام ذهنم شده بود قلبم مشکل داره بالاخره انقد شبا بی خوابی کشیدم ترس داشتم که واقعا اذیت شدم رفتم پیش دکتر بعد اون اضطراب و مشغولیت ذهنی رفت اما بازم بعضی وقتا دوباره ذهنم باز میترسه و اضطراب دارم توهم بیماری دارم و بدنم رو همش بررسی میکنم ولی وقتی سرم شلوغ میشه این چیزا نیس آقای دکتر چه راه حل برای کاهش اضطراب و این خود بیماری پنداری هس

ه ف
ه ف
10 ماه قبل

شوهرم پنچ سال هفته ای ی بار شیشه میزنه یک سال وقتی میکشه توهم میزنه میگه بهم خیانت کردی اگه نکشه چقد طول میکشه ذهنش رو من درس بشه

بهار
بهار
11 ماه قبل

سلام. وقت بخیر. جایی خوندم که کسی دچار توهم شنیداری شده و در توهمش یک حادثه واقعی رو شنیده که بعدا به وقوع پیوسته خواستم ببینم آیا این موضوع میتونه واقعیت داشته باشه. باسپاس

Zahra
Zahra
11 ماه قبل

سلام دکتر خوب هستید دکتر من ۱۵ سال دارم و متاسفانه نزدیک به دو ماه هست که خواب های وحشتناک میبینم هرشب و تپش قلب و قلب درد گرفتم هرروز هم به این فکر میکنم که یکیو قراره بکشم و خیلی هم احساس قدرت میکردم و اینکه من یه صداهایی می‌شنوم و یه چیزایی میبینم که کسی تا به حال ندیده و واقعا رنج میبرم حتی صدا های عجیب و غریب هم می‌شنوم لطفاً کمکم کنید

عسل
عسل
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر
برادرم بیش از بیست و پنج سال است که مواد مخدر مصرف می کنه تا حالاً ۱۱ بار ترک کرده و دوباره سراغ مواد رفته. اخیراً به شدت توهم می زنند مثلاً می گویند روی پشت بام چند نفر دارند با قابلمه آهنگ می زنند و یا همسایه ها با دوربین به خانه ما نگاه می کنند. و …. هر کاری می کنیم حاضر نیست به پزشک مراجعه کند و معتقده ما مشکل داریم که چیزهایی را که او می بیند را نمی بینیم. البته در چند مورد هم آینده را درست پیشگویی کرده. لذا فکر می کنه کهاون واقعیت ها را می بیند و ما نمی بینیم . خیلی نگرانیم. چه باید بکنیم؟ حاضر نیست از مواد مخدر دست بردارد. کمکمان کنید لطفاً

محمدرضا
محمدرضا
در پاسخ به  عسل
1 ماه قبل

سلام.متاسفانه در کشور ما موادی که روان گردان معرفی میشوند در حقیقت در همه افراد اینچنین نیست.برادر شما کاملا درست میگن.در ایران مجموعه هایی از افراد سیاسی هستند که با ایجاد تحریکات روانی بر زندگی اینگونه از افراد که هدفمند تخریب یا شناسایی میشوند صورت میگیرد تا در انظار خانواده و عموم بیمار تلقی شوند زیرا این نوع مواد باعث فهم و هوش چندین برابر میشوند از این رو جنبه سیاسی پیدا کرده است که راهکار های مدیریتی بر پایه اعتقادات را آشکار نسازد.

رضا
رضا
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یکی ازبستگانمو میبرم واسه ترک اعتیاد به ۱۵روز که نمیرسه حسابی توهم میزنه اینو چکار کنم

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

سلام ببخشید من از هفت سالگی تا الان که سیزده سالمه دچار بیماری توهم هستم
یعنی چیز هایی رو در ذهنم میسازم و بهشون فکر میکنم که تا الان از خجالت و ترسیدن اینکه مورد تمسخر قرار بگیرم و به کسی نگفتم یعنی مثلاً فکر میکنم یه سری افراد مشهور منو نگاه میکنن و من در محیط خانه هم خودم نیستم و واقعا رنج میبرم از یه طرف احساس خوبی بهم دست میده واقعا نمی‌دونم چیکار کنم با اینکه خودمم می‌دونم واقعی نیستن ولی هم فکر کردن بهشون باعث آزار من میشه و همینطور فکر نکردن بهشون هم منو عذاب میده نمی‌دونم چه کاری بکنم

مهدی امانی
مهدی امانی
در پاسخ به  ناشناس
11 ماه قبل

سلام همسرمن حدود یک ماهی هست که یه بچه باموهای زرد،چشمهای ابی خیلی درشت،گوشهای بسیاربزرگ ودهانی بسیارکوچک رادرخواب وبیداری میبیند که دائم به اواشاره میکند که بیا،ودرباره من باهیچ کسی صحبت نکن مخصوصاپدرت،ازشما دکترخوب وارزشمند خواهش میکنم که اگه امکان داره دراولین فرصت جواب منوبدید خیلی ممنون ازشما

الی
الی
1 سال قبل

سلام مشاور عزیز
پدر و مادر من مدتی هست که تنها زندگی میکنن حدود دو سال و مشکلات مالی گذروندن این اواخر حرفهای عجیبی میزنن مثلا چیزی میبینن که ما نمیبینیم یا از اینده خبر دارن این مشکل بیشتر تو‌پدرم دیده میشه که مدام حس میکنه ارتباط روحی با خدا و مدام در حال نماز و دعا خوندن و این زمانی نگرانم کرد که به اشناهامون هم بیان کرد که من چیزایی بهم الهام میشه یا با از این قبیل چیز ها و من بسیار نگرانم

داراب
داراب
1 سال قبل

سلام دختری دارم لیسانس آی تی کامپیوتر اما چهار سال است که به بهانه دکتر شدن در کنکور شرکت می کنند ولی نزدیک کنکور چنان پرخاش کتاب ها را پاره می کند و بعد می رود امتحان می دهد و می آید وچون متوجه می شود که رتبه خوب نمی آورد دی گر ما آسایش نداریم مثلاً می‌گوید چون پار سال چون خواهرت آمد خونه چون این کار کردی چون آن کاربردی خلاصه آسایش نداریم که همسایه ها هم به تنگ امدندداراب

عباس
عباس
1 سال قبل

سلام من حدود ۱۰سال شبشه حشیش هریین رو باهم مصرف میکنم ۴۵سال دارم دوسال میشه توهم شدید دارم تو خانه اوایل صدا میشنیدم کم کم با صاحب صدا ارتباط گرفتم و باهم شروع به صحبت کردیم در همه موردی باهم حرف میزنیم مثل دوتا دوست فقط هم دیگرونمیبینیم خیلی خیلی واقعی است بعضی وقتا یک زنه گاهی مرده حتی گاهی دوستان دوره کودکی که باهم بزرگ شودیم با تن صدای خودش حرف میزنه حتی گاهی با هم دعوا میکنیم گاهی چنان شدت میگیره که تو بالکن هم زمان صداهای که هرکدام ار خانه یکی میاد کامل واضع میشنوم مادر با بچه دعوا میکنه اون یکی خانه زن و شوهر باهم حرف عاشقانه میزنن خانه اون یکی صدای تلوزیون بلنده و غیره … هم شنیداریست و کمی هم میبینم البته فقط تو اینه و به طور حسی که اینو نفهمیدم چون خیلی از مواقع اون حسی که دارم به واقعیت میرسه و کاملا درست بوده

عادله
عادله
1 سال قبل

سلام مشاور عزیز خیلی ممنون که به ما کمک میکنید در جهت درمان ذهنمون
راستش من۱۵ سالمه و اینکه همش توهم میزنم راستش چیزایی که در اینده می‌خوام داشته باشم رو هم توهم میزنم مثلاً توهم میزنم که در آینده به فلان شغل رسیده ام مشاور عزیز وقتی هیجان میگرم این توهمات بیشتر سراغم میاد مثلاً وقتی یک موسیقی شاد میزارم بعد. وقتی توهم میزنم با اینکه ظاهراً مشکلی برام پیش نمیاد ولی تمرکزم آرامشم از دست می‌ره خیلی سعی کردم این طور توهم هارو از خودم دور کنم ولی نتونستم میشه شما کمکم کنید

دکتر سحر بهروزیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  عادله
1 سال قبل

با سلام
شما در سن بلوغ هستین و در این سن رویاپردازی برای آینده در همه زمینه ها یک چیز طبیعی و عادی به مرور زمان هم کمتر می شه نگران نباشید

Sonya
Sonya
1 سال قبل

سلام ببخشید من از بچگی تا به امروز که ۱۷ سال دارم شب ها دچار توهمات ذهنی می شدم و بخاطر ترس شدید از چیز هایی که میدیدم نمی توانستم خواب خوبی را داشته باشم در بچگی خیلی کم این اتفاق می افتاد اما الان بیشتر شده و داره بیشتر می‌شود تا جایی که کم کم در خواب ظهر هم این مشکل پیش می آید یک دفعه از خواب می پرم ولی انگار جای دیگری هستم تمام وسایل با اتاقم متفاوت است و یا چیز هایی مثل ترک دیوار را خیلی بزرگ میبینم حتی اگر وجود نداشته باشد و زمانی که چشمم را می بندم از بین نمی روند و باز هم می توانم ببینمشان با اینکه چیز های مسخره ای به نظر می رسند اما وحشتناک از این تصاویر وحشت دارم چگونه می توانم درمانش کنم؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Sonya
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص روانشناس گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص روانشناس

افسانه زرین
افسانه زرین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من هفته گذشته سه شنبه مادرم را به علت عفونت گوش پیش متخصص بردم و گفتم که یک دوره درمان کرده ایم اما عفونت همچنان باقی است. دکتر انتی بیوتیک سیپروفلوکساسین نوشت و سه مدل قطره که یکی شون همان قطره سیپرو فلوکساسین بود را هم هم تجویز کرد. روز پنجشنبه داروها رو شروع کردند و حالشان بد شد و فشارشون به ۱۷ و ۱۹ هم رسید دارو را جمعه قطع کردم و یکبار فقط قطره شیپور را استفاده کردند که باز هم حالشان در طی همان روز و َبش خیلی بد شد بطوریکه با هر بار حرکت افزایش فشار رو داشتند. و قلبشان بطوری تپش داشت که شکمشان هم با قلبشان بالا و پایین میرفت . سعی کردم در حالت استراحت کامل نگه بیارمشون و مایعات زیاد بدهم تا اثر وحشتناک دارو از بدنشان برود. از دیروز خیز فشار ندارن اما دچار توهم شدید شده اند بطوریکه چهره فرزندانشان را غیر متعارف می بینند و دائم در درودیوار طناب و حرکت آب و .. می بینند.
لطفا راهنمایی بکنید خیلی می ترسم که این حالت مستمر باشد.

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  افسانه زرین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص روانشناس گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص روانشناس

ر ر
ر ر
6 ماه قبل

سلام ببخشید من دو یا سه ساله دچار مشکل شدم.چیز هایی در ذهنم به وجود می اید که واقعیت نداردبعد از چند روز احساس میکنم که واقعیت دارد برای همین از رفتن به اجتماع میترسم فکر میکنم چیزی که ذهنم ساخته واقعیت دارد.نمیفهمم دیگر چه چیزی واقعیت دارد یا ساخته ذهنمه.

دکمه بازگشت به بالا