علت خود ارضایی در کودکان و راه های درمان آن

علائم و نوع برخورد صحیح با خودارضايي كودكان

خود ارضایی در کودکان

مشخص شده است که بعضی از افراد در هر سنی به دلایل مختلف خودارضایی می‌کنند. ممکن است این مسئله به حفظ آرامش آن‌ها کمک کند یا حس خوبی برای آن‌ها داشته باشد. اما در مورد خود ارضایی در کودکان، استمنا در کودکان یا مستربیشن در کودکان (Masturbation in children) چه می‌توان گفت؟ احتمالا این مسئله بیشتر از سر کنجکاوی و تلاش برای اکتشاف بدن نیست؟

طبق آمار، حدود ۸۰ درصد از کودکان در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی برای حداقل یکبار خود ارضایی را تجربه کرده‌اند. بنابراین ارائه پیام‌های مثبت جنسی از سوی والدین به فرزندان، در عادی‌سازی این رفتار و کاهش احساس اضطراب، ترس و شرم کودکان در مورد بدن و جنسیت خودشان اهمیت دارد.

امروزه خود ارضایی در کودکان یکی از رای‌ترین رفتارهای جنسی است که والدین در مورد آن مشاوره می‌گیرند. کودکان زیر ۵ سال ممکن است در مکان‌های عمومی خود ارضایی کنند زیرا هنوز نمی‌دانند که این امر از نظر اجتماع قابل قبول نیست. اگرچه کودکان بزرگتر نیز ممکن است این کار را انجام دهند اما احتمال آن کمتر است.

از نظر اصول روانشناسی خود ارضایی یک رفتار آرامش‌بخش است. بنابراین هنگامی‌که کودک ناراحت می‌شود یا احساس اضطراب و استرس می‌کند، می‌تواند شدت و دفعات انجام آن افزایش پیدا کند.

درک دلایل رفتار جنسی کودک مهم است. هنگامی‌که کودکان زبان، تجربه یا توانایی کافی برای درخواست کمک ندارند، بزرگسالان باید رفتار آن‌ها را با دقت تفسیر کنند تا بررسی شود آیا رفتار خارج از محدوده آن‌ها طبیعی است یا خیر!

علائم خود ارضایی در کودکان

کودکان کنجکاو و همیشه مایل به یادگیری هستند. یکی از اولین چیزهایی که آن‌ها می‌خواهند درباره آن چیزهای بیشتری بدانند بدن آنهاست. به همین دلیل، درباره عملکرد هر قسمت از بدن خود کنجکاو هستند. می‌خواهند بدانند که چرا بدن آن‌ها با والدین یا خواهر و برادر جنس مخالفشان متفاوت است. از دیدگاه بزرگسالان این موضوع طبیعی نیست اما از نظر روانشناسان فقط یک کنجکاوی کودکانه است.

کودکان ممکن است رفتار جنسی سالم خود را به طرق مختلف، از طریق بازی و روابط با دیگر کودکان ابراز کنند. نحوه انجام این کار بستگی به مرحله رشد آن‌ها دارد که در ادامه به هر بازه سنی اشاره خواهیم کرد.

علائم خود ارضایی در کودکان صفر تا ۴ سال

کودکان در این سن:

 • با برهنه بودن مشکلی ندارند
 • ممکن است از لمس اندام تناسلی خود لذت ببرند
 • ممکن است بخواهند اندام تناسلی سایر کودکان یا بزرگسالانی که با آن‌ها آشنا هستند را لمس کنند
 • ممکن است سینه مادر خود را گاهی بی‌دلیل لمس کنند
 • علاقه‌مند به تماشای لحظاتی هستند که بزرگسالان در حال تعویض لباس برهنه می‌شوند

علائم خود ارضایی در کودکان ۵ تا ۹ سال

کودکان در این سن:

 • هنگام رفتن به توالت یا دوش گرفتن تمایل دارند که یک حریم شخصی داشته باشند
 • گاهی در خلوت خود ارضایی می‌کنند
 • در مورد جنسیت زن و مرد سوالات زیادی می‌پرسند

علائم خود ارضایی در کودکان ۱۰ تا ۱۳ سال

کودکان در این سن:

 • ممکن است گاهی از الفاظ جنسی استفاده کنند
 • به روابط دوست دختر یا دوست پسر علاقه نشان می‌دهند
 • گاهی در خلوت خود ارضایی می‌کنند

علائم خود ارضایی در نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ سال

بچه‌ها در این سن:

 • ممکن است مکالمات واضح و مفصلی در مورد رابطه جنسی با دوستان خود داشته باشند
 • با پارتنر خود وارد رابطه می‌شوند
 • گاهی تمایل به مشاهده مطالب تحریک‌آمیز جنسی دارند

همانطورکه ذکر شد، این‌ها رفتارهای طبیعی هستند که در هر سنی بروز می‌کنند. شما به عنوان پدر و مادر وظیفه دارید که با درگیر کردن فرزند خود به فعالیت‌های سالمی مانند ورزش و مطالعه، فقط آن‌ها را کنترل کنید.

زمانی شما باید نگران خود ارضایی در کودکان باشید که با رفتارهای جنسی غیر طبیعی زیر از طرف فرزند خود مواجه شوید. کودکان و نوجوانانی که سوءرفتارهای زیر را نشان می‌دهند، نیاز به ارزیابی دارند. هدف از ارزیابی این است که به درک درستی از منشا این رفتارها برسیم. معمولاً به ارزیابی روانشناختی یا پزشکی توسط یک فرد روانشناس متخصص نیاز است. در ادامه به این سوءرفتارها در هر بازه سنی اشاره خواهیم کرد.

کودکان صفر تا ۴ سال

 • با خشونت خود ارضایی می‌کنند، تا حدی که باعث آسیب به خود می‌شوند
 • تظاهر مداوم به داشتن فعالیت جنسی دارند
 • گاهی سایر کودکان را به انجام فعالیت جنسی وادار می‌کنند
 • مدام به اندام تناسلی دیگران دست می‌زنند

کودکان ۵ تا ۹ سال

 • از رفتار جنسی یا برقراری تماس بدنی با کودکان بسیار کوچکتر از خود لذت می‌برند
 • تمایل به فعالیت جنسی با حیوانات دارند

کودکان ۱۰ تا ۱۳ سال

 • مصرانه خودارضایی می‌کنند
 • دیگران را وادار به برقراری فعالیت جنسی می‌کنند
 • ممکن است برای برقراری فعالیت جنسی، حاضر باشند پول بپردازند
 • از اینکه تصاویر جنسی از خود یا شخص دیگر منتشر کنند مشکلی ندارند

نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ سال

 • بیشتر زمان خود را به مشاهده مطالب خشونت‌آمیز جنسی یا پورنوگرافی غیر قانونی اختصاص می‌دهند و همزمان خود ارضایی می‌کنند
 • مشکلی با انجام فعالیت‌های جنسی با کودکان بسیار کوچکتر از خود ندارند
 • دوستان خود را مجبور به برقراری رابطه جنسی با خود می‌کنند

گاهی دیده می‌شود که کودک برای خود ارضایی از اسباب بازی‌ها یا عروسک‌های خود استفاده می‌کند. معمولا کودکان در شرایط خود ارضایی از خود علائمی مانند تعریق، برافروختگی، تاکی پنه (افزایش تعداد تنفس) نشان می‌دهند و پزشکان گاهی به اشتباه این علائم را به حساب تشنج، اختلالات حرکتی، شکم درد، کولیک کودکان و سایر مشکلات عصبی یا پزشکی می‌گذارند.

علت خودارضایی کودکان

اما واقعا علت خود ارضایی چیست؟ ایا کودکان هم ارضا می‌شوند؟ پزشکان معتقدند که دلیل خود ارضایی کودکان، برخلاف بزرگسالان تامین نیاز جنسی نیست. زیرا قبل از دوران بلوغ سطح هورمون‌های جنسی در حدی نیست که به تامین غرایز کمک کند. تا سن ۶ سالگی بیشتر به دلیل کنجکاوی و شناخت اندام‌های تناسلی انجام می‌شود و بعد از آن نشانه استرس بیش از حد کودک است.

علت خودارضایی در کودکان

معمولا وقتی پدر و مادر از هم جدا می‎شوند یا در مورد سرپرستی کودک با هم اختلاف دارند، خود ارضایی در کودکان بیشتر دیده می‌شود. متاسفانه در چنین مواقعی، والدین یا دیگران می‌توانند به اشتباه این رفتار را به عنوان نشانه‌ای از سوء استفاده جنسی تفسیر کنند. اگرچه در برخی موارد این امکان وجود دارد اما بهتر است بررسی کنید و دریابید که چه چیزهای دیگری ممکن است برای کودک شما استرس‌زا باشند.

وقتی در این شرایط خودارضایی مکرر اتفاق می‌افتد، بهترین کار این است که از فرزند خود حمایت کرده و با فعالیت‌های دیگر حواس او را پرت کنید. همچنین م‌توانید از وی بخواهید که رفتار خود را به زمانی‌که در اتاق خواب خصوصی خود است محدود کند.

زمانی خود ارضایی در کودکان خیلی نگران‌کننده می‌شود که متوقف کردن آن با وجود حمایت‌های صورت‌گرفته برای کودک سخت باشد و حتی منجر به بروز زخم بر روی اندام تناسلی وی شود.

به طور کلی، امروزه تحقیقات ثابت کرده‌اند که خود ارضایی در نوجوانان ریشه در تغییرات هورمونی دارد و خود ارضایی در کودکان (علت مالیدن کودک به زمین) از سر کنجکاوی یا استرس است. طبق آمار، ۹۰ تا ۹۴ درصد پسران و ۵۰ تا ۶۰ درصد دختران در سنین نوجوانی خود ارضایی می‌کنند.

انواع خود ارضایی در کودکان

همانطور که ذکر شد، شدت خود ارضایی در کودکان در سنین مختلف متفاوت است. هرچه کودک بزرگ‌تر و به سن نوجوانی نزدیک می‌شود، با آگاهی بیشتری در این زمینه اقدام می‌کند. در سنین قبل از ۱۰ سالگی ممکن است فقط در حد لمس نواحی محرک بدن باشد. اما در سنین ۱۳ تا ۱۷ سال می‌تواند با ارضای جنسی نیز همراه شود.

مهم این است که شما به عنوان والدین کودک، طوری با او رفتار کنید که بتوانید خود ارضایی را پیشگیری و کنترل کنید.

پیشگیری از خودارضایی در کودکان

نحوه صحیح پیشگیری از خود ارضایی در کودکان

شما نباید عوارض خودارضایی در کودکان را نادیده بگیرید. به خصوص اگر این کار از یک کنجکاوی کودکانه به عادت تبدیل شود. بلوغ زودرس، رشد زودهنگام اندام‌های جنسی، عفونت ادراری، آسیب به اندام تناسلی، عدم تمرکز، پرخاشگری، افت تحصیلی، احساس گناه، وسواس فکری، منزوی شدن، کاهش اعتماد به نفس و غیره از عوارض خودارضایی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم به محض مشاهده اولین علائم خود ارضایی در کودکان، با رعایت نکات زیر برای پیشگیری از شدیدتر شدن آنها اقدام کنید:

 1. بهتر است با فرزند خود گفتگو کنید و توضیح دهید، همانطور که وارد کردن انگشت در بینی در مکان عمومی کار درستی نیست، دست زدن به قسمت‌های خصوصی بدن به جز هنگام تمیز کردن آن‌ها در حمام یا هنگام مراجعه به پزشک نیز کار صحیحی نیست.
 2. اگر راهکار اول خیلی پاسخگو نبود، بهتر است همزمان با تذکر به کودک خود محبت بیشتری نشان دهید. او را در آغوش بگیرید و بپرسید که دوست دارد با انجام چه کارهای دیگری غیر از این کار لذت ببرد.
 3. در مورد کودکان ۶ تا ۱۳ سال بهتر است خیلی واضح‌تر با آن‌ها صحبت کنید. زیرا وقتی بچه‌ها وارد مدرسه می‌شوند، بیشتر از فرهنگ و رفتار دوستان خود الگو می‌گیرند و پیشگیری از رفتارهای ناشایست آن‌ها کمی سخت‎تر می‌شود. از کودک بپرسید که آیا احساس تنهایی می‌کند یا می‌ترسد؟ آیا از عواض خود ارضایی در کودکان مطلع است؟ آیا می‌داند که خودارضایی زندگی جنسی آینده او را خراب می‌کند یا حتی ممکن است مانع از بچه‌دار شدن او در آینده شود؟

به طور کلی، هدف متوقف کردن سریع این رفتار نیست، بلکه تعیین حد و مرزهای درست آن است. پس با این دیدگاه پیش بروید!

درمان خود ارضایی در کودکان

ممکن است هنگام عبور از اتاق کودک خود، صداهایی بشوید که به نظر می‌رسد بی‌جا هستند. یا شاید به اتاق پسر یا دخترتان وارد شوید و او را در حال خودارضایی ببینید. در این شرایط چه کار باید کرد؟ نکته قابل توجه این است که نادیده گرفتن خود ارضایی در کودکان باعث از بین رفتن این وضعیت نمی‌شود.

خبر خوب این است که این نوع رفتار نشان نمی‌دهد که مشکلی در فرزند شما وجود دارد. دکتر مایکل سیتسما به عنوان یکی از معروف‌ترین روانشناسان در این زمینه می‌گوید: «خودارضایی در واقع رفتار هنجاری است. خداوند قسمت‌هایی از بدن را طوری طراحی کرده است که هنگام لمس آن‌ها احساس خوبی داشته باشیم. در واقع این رفتار طبیعی با بدن ممکن است بخشی از روند بزرگ شدن کودک باشد و والدین فقط باید به فرزندان خود در تشخیص مرزهای سالم کمک کنند.»

از روش‌های موثر برای درمان خود ارضایی در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هرگز فرزند خود را حین خود ارضایی سرزنش نکنید و فقط به او یادآوری کنید که چون یک رفتار خصوصی است، باید در یک مکان خصوصی (مانند اتاق خواب یا حمام) انجام شود. سپس به مرور برای کنترل این رفتار به کمک یک درمانگر اقدام کنید. کودک شما نباید آنقدر مشغول این کار شود که تعامل او با دوستانش تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • از آنجایی که در دختران لمس مداوم اندام تناسلی می‌تواند به دهانه ادرار آسیب برساند و منجر به عفونت ادراری شود، بهتر است این مسئله را به کودک خود گوشزد کنید.
 • ذهن کودک خود را به فعالیت‌های دیگری مشغول و سعی کنید سطح اعتماد به نفس او را افزایش دهید. لذت بردن کودک از این فعالیت‌ها می‌تواند مانع از تمایل مجدد او به خود ارضایی شود. اصولا کودکانی که از جنبه‌های مختلف زندگی خود (خانه، دوستان، مدرسه، فعالیت‌ها) احساس خوبی دارند، کمتر به سراغ تحریک دستگاه تناسلی می‌روند.
 • هرگز رفتار خشن یا همراه با عصبانیت با کودک نداشته باشید. نگویید اگر این کار را ادامه دهی روی دستت زگیل ایجاد می‌شود یا ممکن است کور شوی. این‌ها عزت نفس کودک را خدشه‌دار می‌کنند و حتی ممکن است باعث شکل‌گیری نگرش‌های جنسی ناسالم شوند.
 • از پزشک کودک بخواهید تا این موضوع را به عنوان بخشی از معاینه بررسی کند. مطمئنا توصیه‌های یک پزشک یا روانشناس تاثیر بیشتری روی کودک شما خواهد گذاشت.
 • یادتان باشد که شرایط روانی خانه و میزان محبت‌های شما تاثیر زیادی در تکرار یا عدم تکرار این رفتار دارد.

درمان خودارضایی در کودکان

درمان خود ارضایی در کودکان با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی زیادی وجود دارند که می‌توانند با خواص آرام‌بخشی و تسکین اعصاب، کمک زیادی به رفع استرس و اضطراب کودکان کنند. بدین شکل احتمال خود ارضایی مداوم در کودکان به حداقل می‌رسد. می‌توانید با یک  قاشق چای‌خوری از گیاهان زیر دمنوش تهیه کنید:

 • بابونه
 • اسطوخودوس
 • بیدمشک
 • گل گاوزبان
 • بهارنارنج
 • گل محمدی

درمان خود ارضایی کودکان در طب سنتی

پزشکان متخصص طب سنتی معتقد هستند که برای کاهش خود ارضایی در کودکان، باید مدتی غذاهایی با طبع گرم به آن‌ها ندهید. دادن شربت سکنجبین به صورت ناشتا برای حداقل ۲۱ روز عالی است. در هنگام دوش گرفتن کودک، کمی روغن بنفشه یا روغن کدو به کل بدن او بمالید.

پیاده‌روی و ورزش می‌توانند با کاهش خلط صفراوی روان کودک را آرام کنند. از دادن غذاهای خیلی چرب یا سنگین مانند فست‌ فود پرهیز کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

دلیل اینکه خود ارضایی در کودکان، والدین را آزار می‌دهد این است که ما تمایل دارند اعمال کودکان را از دیدگاه بزرگسالان ببینند. برای یک کودک، خودارضایی بخشی از روند آشنایی با اندام‌های جنسی است. نوزادان و کودکان در جستجوی بدن خود متوجه می‌شوند که لمس برخی از قسمت‌ها بیشتر از قسمت‌های دیگر با احساس لذت همراه هستند.

گفتگوی آنلاین با روانپزشک برای درمان خودارضایی

شما زمانی باید به پزشک یا روانپزشک مراجعه کنید که این کار به یک عادت تبدیل شود و حتی با رفتارهای خشونت‌آمیزی که منجر به آسیب به اندام‌‎های تناسلی می‎شوند همراه شود. این علائم دیگر نشانه کنجکاوی نیستند، بلکه نشانه بارزی از استرس و اضطراب درونی کودک هستند.

اگر شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره آنلاین روانشناس پذیرش ۲۴ تلفنی و متنی مشاوره بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر برای درمان خود ارضایی در کودکان و آگاهی از بهترین قرص برای درمان خودارضایی کودکان استفاده کنید.

۳.۳/۵ (۱۶ نظر)

منبع
www.betterhealth.vic.gov.auwww.focusonthefamily.comwww.askdrsears.comwww.ncbi.nlm.nih.govwww.kidshealth.org.nz

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
72 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
علی
علی
6 ماه قبل

سلام پسرم ۱۴ سالش جدیدا متوجه شدم خودارضایی میکن چ کارکنم؟؟؟؟؟

king
king
در پاسخ به  علی
1 ماه قبل

بزار حالشو ببره

مبینا
مبینا
6 ماه قبل

سلام یک دختر ۴ ساله دارم که خودش رو به تخت و گاهی اوقات عروسک و زمین میماله مادر هایی که دارن میخونن راه حل بدین ممنون

مادر نگران
مادر نگران
4 روز قبل

سلام ببخشید من دخترم ۹ سالش هس و به تعداد زیادی دیدم که پتوش رو لای پاش میذاره خیلی هم عرق میکنه بعد علتش رو پرسیدم گفت من وقتی پتوم رو لای پام میذارم و به جای خصوصیم میخوره و رو پتوم میخابم خوشم میاد دیدم که وقتی رو شکم میخوابه خودش هم حرکت میده تورو خدا بهم بگید چیکار کنم من احساس میکردم شرتاش خودش پاره میشن الان متوجه شدم که خودش پارشون کرده قسمت جلوی شرتش تو رو خدا راهنماییم کنید چیکار کنم خواهش میکنم

President
President
21 روز قبل

خودم ۱۶ سالمه از وقتی فک کنم ۸ یا ۹ سالم بود اینکارو میکردم و حقیقتا این همه سال احساس گناه داشتم باورش سخته ولی فک میکردم تنها ادم توی این دنیا هستم و نمیدونستم حتی بهش میگن خود ارضایی! این احساس تفاوت خوردم میکرد مادرمم از بچگی بدتر میکرد این قضیه رو… هروقت دستش میومد میخواست مچمو بگیره
یا یه چندباری دید و خوب اینقد کتکم زد که از حال رفتم و معمولا با الفاظ نجست و فاح***شه صدام میکرد نمیدونستم واقعا یه چیز طبیعیه! استرس و اظطراب داشتم و این بدترش میکرد
خواهش میکنم توی برخورد با بچه هاتون یکم دقت بیشتری کنید کسی که خود ارضاییو شروع میکنه به نظرم بدون شک از یه چیزی رنج میبره 🙂

سارا
سارا
1 ماه قبل

برای بچه های زیر شش سال به روی خودتون نیارید که کار بدی می کنن تا دیدید شروع کردند، به کار دیگه ای مشغولشون کنید.کارهایی که با دست انجام میشه رو بیشتر باهاشون کار کنید قیچی کردن، کاردستی ،نقاشی بازی هایی که با دست انجام بشن. شبها هم که میخوان بخوابن نوازششون کنید کمرشون رو ماساژ بدید تا بخوابن و اون حس تماسیشون ارضا بشه .بازی کنید باهاشون یه مدت که اینکار رو نکنن دیگه انجامش نمیدن

مژده
مژده
1 ماه قبل

سلام خسته نباشیدپسرمن ۵سالشه امروزصبح ازخواب پاشدرفت جیش کردبعدرفت تلوزیون دیدن بعدده بیست دقیقه اومدشلوارش خیس بودگفت مامان جیش کردم بعددیدم شلوارش خیسه گفتم توکه ازاین کارانمیکردی چرایهوجیش کردی توشلوارت گفت نفهمیدم تاحالاچیزی غیراخلاقی ازش ندیدم نمیدونم چرااینکاروکرده ازصبحه که خیلی فکردم درگیره خواهشا یه همفکری بدین بهم کمک کنینن.

پسر خوب
پسر خوب
1 ماه قبل

سلام من ۱۲سالم است و پسرم و خیلییی خود ارضایی کردم نمیدونم الان چیکار کنم به پدر و مادرم بگم یا نه چون چند ماهی بود ترک کردم ولی باز شروع شد توروخدا کمکم کنید نمیدونم چطوری اینجور شدم علاقم به فیلم خیلی زیاد شد خودم پشیمونم ولی خب دوست دارم الان بفحمم چیکار کنم کسی راهنمایی میکنه من خیلی هنوز بچم و صدام تو بلوغ رفته. خودم میدونم بابت خود ارضاییه ولی مامان بابام میگن چطور شد صدات اینطور شد انقدر زود

آقا پسر
آقا پسر
در پاسخ به  پسر خوب
27 روز قبل

سلام داداش خوبی؟من ۱۷ سالمه و تقریبا این سنو رد کردم الان یواش یواش دارم وارد جوانی میشم ببین خود ارضایی تا حدی طبیعیه من خودمم خود ارضایی دارم ولی نه هر روز و سعی دارم اونم ترک کنم کلا پاک بشم سعی کن از فیلم فاصله بگیری اصلا نباید یهویی ترک کنی باید آروم آروم کاهشش بدی و بعدش ترک کنی از طرفی نباید احساس جنسیتو سرکوب کنی سعی کن خودتو مشغول کنیو به خدا پناه ببر نماز بخون نماززز خیلییییی تاثیر دار رو خیلی ها در ضمن کلفتی صدات هم ربطی به خود ارضاییت و از علائم ثانوییه بلوغه که یواش یواش ریشو سیبیلم‌در میاری ۱۲ سالگی اول بلوغه که کلفتی صدات هم اولین علائم بلوغه که من خودمم اولین علائمم بود خیلی خودتو درگیر نکن بزار این پروسه از زندگیت با آرمش طی بشه خودتو مشغول کاری کن مثل ورزش و این چیزا خود ارضاییتو کم کن زندگیت اروم میشه امیدوارم کمکت کرده باشم اگه سوتلی داشتی بپرس یا حق❤️

رزز
رزز
در پاسخ به  آقا پسر
19 روز قبل

داش یه سوال اسیب جدی نمیزنه؟

Yald.a.s
Yald.a.s
1 ماه قبل

با سلام عزیزم من پسری پنج ساله دارم منو و پدر کسری از هم جدا شدیم و کسری پیش من زندگی میکنه گاهی پیش پدرش میره ولی جدیدا یاد گرفته خود ارضایی کنه و این منو خیلی ناراحت میکنه اصلا اینجور نبود همین اواخر پیش پدرش بود اونجا دوستان زیادی داره و از خود کسری پرسیدم گفت دوستم با من اینکارو کرد یاد داد و پدرش یه بار این صحنه رو دید ک با برخورد کرد ک اشتباه بود ولی من با پسرم صحبت کردم ک نباید اینکارو کنه و جاهای خصوصی شو نباید کسی ببینه یا دست بزنه ترخدا ممنون میشم کمکم کنی ک در آینده ب مشکل برنخورم با سپاس فراوان در ضمن جدیدا عصبی هم شده بهونه میگیره

شقایق
شقایق
2 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر…کودک ۲۰ ماهه دختر دارم چندوقتی هست که خودشو به اجسامی مثل دسته ی مبل یا دست و پای من و پدرش یا اگه بطری آب روی زمین باشه و یا اجسام دیگه می مالهعلت اینکار چیست؟؟؟؟

یه بنده خدا
یه بنده خدا
2 ماه قبل

سلام من ۱۲ سالمه و از شیش سالگی عادت دشتام الت تناسلیمو به زمین بمالم و تقریبا دو سه ساله اینکارو کنار گذاشتم ولی بعضی از وقتا به طور غیر ارادی توی خواب این اتفاق برام میوفته و میخاستم بدونم ایا با اینکار مبتلا به عفونت کشنده یا خاصی نمیشم ممنون میشم کمکم کنید؟

سبحان
سبحان
2 ماه قبل

سلام پسر ۱۴ ساله هستم ولی مشکل من اینه که من در شب خیلی ارضا میکردم و دست خودم نبود مدتی فوتبال و کاراته میرفتم
اوضاع خوب شد از نظر من ورزش بهترین کاره

مدتی که ورزش میکردم توپ برخورد ناشی به بیضه من شد از اون روز تا حالا ارضا نتونستم کنم بعد مدتی درد امیز است بیضه هام سالمه اما دیگه نمیتونم ارضاع کنم لطفا راه درمان رو بگین

مادر جواب گرفته
مادر جواب گرفته
3 ماه قبل

سلام به همه مادر و پدرهایی که کودک یا نوجوان مبتلا به خودارضایی دارن.
والا من تجربه خودمو در این مورد براتون میگم چون دخترک از ۲ سالگی تا ۱۱ سالگی تقریبا همش باخودش ور میرفت بطوری که کاملا ارضا میشد و تموم خصوصیات افراد بزرگسال متاسفانه
من از طریق طب سنتی اقدام کردم و با یه نسخه ساده که استفاده از سرکه خونگی انگور بود نتیجه گرفتم به لطف خدا.
به این صورت که بچه ۱۱ ساله رو میخابوندم رو پتو و مثل دوران کودکی نوازشش میکردم بعد بهش میگفتم مامانی برا اینکه جیک جیکت همیشه سالم و تمیز باشه باید بهش سرکه بزنیم خشک که شد بشوریم.
مثلا میگفتم منم بچه که بودم مامانم برا سرکه میزد و اینا.
از ناف بچه تا روی زانوهاشو سرکه مالی کردم بعد ۱۰ دقه شستشو. روزانه ۳ بار . دخترم خوشش اومده بود دفعات بعدی رو خودشو سرکه میزد.البته احتمال اینکه از بچه ادرار خارج بشه هم هست. پس مامانای گل یه پتو مخصوص داشته باش برا این کار.
برای ترک کامل ۱ ماه مداوم این روش رو رفتیم الحمدالله جواب داده. الان نزدیک به ۶ ماهه. البته هرماه باز از سرکه استفاده میکنیم تا خدایی نکرده برنگرده.موقع حمام هم داخل لگن آب ولرم یه استکان سرکه میریزم و اجازه میدم بچه آب بازی کنه و خیلی حساس نشه. ایشاالله شما هم نتیجه بگیرید

شبنم
شبنم
3 ماه قبل

سلام من ۱۲ سالمه بودم خودارضایی میکنم و اصلا نمیدونستم . دوستم بهم گفته برا درمان از سرکه طبیعی استفاده کنم و روزی ۳…۴ بار بزنم به ناحیه حساسم و بعد که خشک شد بشورم کم کم خوب میشم. الان من سرکه میزنم به خودم غیر ارادی جیش میکنم و خودمو خیس میکنم . سوزش داره . میخواستم بدونم واقعی هست؟ کسی برا یچه اش این روش رو کاربرده؟ آخع دوستم میگه طب سنتی ضیایی ترک شهوت جنسی داخل آپاراته. حالا واژنم میسوزه و جیش میکنم طبیعی هست ؟ آخه دردم میاد

مامان نگران
مامان نگران
4 ماه قبل

سلام من دختری دارم الان۱۰سالشه از۳سالگی پاهاشو جفت میکنه وبه شدت عرق میکنه درهنگام بازی تلویزیون نگاه کردن بیشتر میشه واقعا نمیدونم چیکار کنم

مریم
مریم
در پاسخ به  مامان نگران
3 ماه قبل

سلام دختر من تقریبا از ۲سالگی گاهی وقتا بدنشوبه زمین میماله و… واین کارش تا الان که ۸سالشه به صورت پنهانی انجام میده و میدونه که کار بدیه.. اما نمیدونیم چکار کنم که ترکش کنع. چون حتی مترسم تو خونه تنهاش بزارم

مهشید
مهشید
در پاسخ به  مریم
2 ماه قبل

آدرس خونتون کجاس بزارینش پیش من تا براتون تربیتش کنم دیگه اون کارو نکنه

Anonymous
Anonymous
در پاسخ به  مهشید
2 ماه قبل
السا
السا
در پاسخ به  مامان نگران
1 ماه قبل

سلام دختر منم همینطوره چیکار کنم پیش چطور دکتری ببرم توروخدا کمکم کنید دارم دیوانه میشم

امیر
امیر
4 ماه قبل

سلام ببخشید من پسر۱۱ ساله هستم که ورزش فکری میکنم و ۵ما خود ارضایی میکنم نمیدونم باید چیکار کنم ایا روی اون ورزش تاثیر داره؟
و چند روزی که خودارضایی نکردم ولی دارم میترکم نمیدونم چیکار کنم لطفا سریع تر کمک کنید

بی نام
بی نام
در پاسخ به  امیر
16 روز قبل

داری میترکی خب برو ارضا کن خودتو گلم

مسعود سررشته دار
مسعود سررشته دار
4 ماه قبل

سلام من فرزند پسر ۱۰ ساله دارم که مدتی است که مرتب خود ارضایی می‌کند.من را راهنمایی کنید که چطور با او برخورد کنم.درضمن تا حالا به روش نیاوردم.

مریم
مریم
5 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه. از ۱۱ سالگی خودارضایی میکنم. و خیلی پشیمونم. میخوام ترکش کنم میتونین کمکم کنین. ممنون میشم.

مادر جواب گرفته
مادر جواب گرفته
در پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

سلام دختر گلم آره عزیزم . فدات بشم من بهترین تصمیم رو گرفتی . قشنگم از سرکه استفاده کن سرکه خونگی باشه روزی دو سه مرتبه بزن به دستگاهت بعد که خشک شد برو بشور تا یه ماه ادامه بده خوب خوب میشی دخترکم. نگران هم نباش خدا خیلی مهربونه و دوست داره تو پاک پاک میشی عزیزم❤️

king
king
در پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

من ۱۶سالمه از ۵سالگی میکردم حال دنیا رو ببر گور بابای غم

Last edited 1 ماه قبل by king
بی نام
بی نام
در پاسخ به  king
16 روز قبل

افرین ب ط

مهشید
مهشید
در پاسخ به  مریم
13 روز قبل

شمارتو بده تا بهت بگم چطوری میتونی ترکش کنی

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمو خودارضایی میکنم این کار را در سن ۱۱ سالگی شروع کردم الان خیلی پشیمونم و میخوام ترکش کنم. میتونین کمک کنید خیلی ممنون میشم

sara
sara
6 ماه قبل

مادر پدرایی که بچه این مشکل رو داره بکی دوساله هست زودتر سعی کنید رفع بشه به این حرفا که طبیعیه از سرشون بیفته توجه نکنید

مبینا
مبینا
6 ماه قبل

و الان هم داره روی زمین خودش رو میمالونه بنظرتون چیکار کنم دوست دارم دعواش کنم ولی جلوی خودم را میگیرم

مبینا
مبینا
6 ماه قبل

دختر ۵ساله دارم خودش رو به مبل و گاهی اوقات به تخت و عروسک هاش میمالونه و میخنده لذت میبره چند بار تو اتاقش دیدم لخت شده و عروسکش لای پاش هست و از لای در نگاش کردم و بعضی وقت ها هم میبینم تختش خیسه و پتو لای پاش هست و داره خودش رو به پتو میمالونه چیکار کنم

تانیا
تانیا
6 ماه قبل

سلام دختر ۱۲ ساله ی من عادت به خود ارضایی با آب داغ دارد و الان یه چیزی که شبیه تاول از رو بیکینی ی او ایجاد شوده خیلی هم بزرگه و دختر هرچقدر تلاش میکنه نمی تونه این عادت زشت رو کنار بزاره

king
king
در پاسخ به  تانیا
1 ماه قبل

اب گرم بده یادش بده با مالیدن نیازشو برطرف کنه اب گرم باعث کند شدن هورمون هاش میشه اوکی

گلی
گلی
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید صبحتون بخیر ببخشید دختر من خوابم میاد تو اتاق من چیکار کنم

king
king
در پاسخ به  گلی
1 ماه قبل

بیام لالای بگم بخوابی

گلی
گلی
6 ماه قبل

الان جواب مبد

گلی
گلی
6 ماه قبل

بله

گلی
گلی
6 ماه قبل

من یک دخترم دارم ۹سال دارد وقت کی من خوابم دخترم میای پش من شروع کن برای من شروع میکنه لبای منو بوس می‌کند بدن می کند بزرگسال نمیدونم چیکار کنم

سهیلا
سهیلا
6 ماه قبل

سلام دخترمن تازه پنج سالگیش تمام شده اوبعضی وقتاعروسکشوبین پاهاش میزاره

ناشناس
ناشناس
7 ماه قبل

سلام من پسر ۱۰ساله دارم زیاد عصبی هست تازگیا یکی دوبار دیدم خود ارضایی میکنه چکار باید کنم

ژاله
ژاله
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید پسر من ۱۷ سالشه حدود چهار وپنج ماه داره خودارضایی میکنه من چطور با این موضوع برخورد کنم لطفا راهنماییم کنین

مبینا
مبینا
در پاسخ به  ژاله
7 روز قبل

سلام برادر زادم خود ارضایی می‌کنه چیکارکنم خوب بشه

مینا
مینا
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید بچه من ۲سالشه الان ۲ماهی است به پشت میخوابه و خودش میماله عین خود ارضایی جلوی جمع البته بزرگترا دعولش میکنن ولی من نه نمیدونم چکارچکارکنم این کاررو نکنه ۱

موسوی
موسوی
7 ماه قبل

سلام خسته نباشی من یک پسر ۱۳ساله دارم خود ا ضائی میکنه راه درمانش چیه

محمود
محمود
8 ماه قبل

سلام دختری چهار ساله دارم تازگیها وقتی قهر میکند به اتاق خواب میره و درب رو محکم میبنده و وقتی میرم سراغش میبینم جوری لبه تخت میشینه تا لبه تیزی تخت بین پاهاش قرار بگیره و یا وقتی تو حال حتی پیش من و مادرش تی وی نگاه میکنه روی مبل نمیشینه و میره رو میز عسلی که کنار مبل هست و جوری که لبه میز بین پاهاش قرار بگیره انگار خودش رو میچسبونه … دیگه برای ما عادی شده که وقتی میره اتاق خواب و یا تو حال میشینه جاش کجاست …..
(البته هنوز ندیدیم خودش رو بمالونه ) . این رفتار طبیعی هست ؟ چیکار کنیم تا دیگه ادامه نده ؟

مبینا
مبینا
در پاسخ به  محمود
6 ماه قبل

نه طبیعی نیست چون همون قدر که خودش رو فشار میده ارضا میشه دختر منم هینجوریه چند بار دعواش کردم

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

سلام ببخشید من یک پسر دارم ۱۲ سالشه زیاد خود ارضایی میکنه درمان میشه؟و این که در اینده مشکلی براش پیش نمیاد؟

Last edited 8 ماه قبل by ناشناس
king
king
در پاسخ به  ناشناس
1 ماه قبل

نه پیش نمیاد مشکلی بزا حال کنه یادش بده

تورافرجی
تورافرجی
9 ماه قبل

سلام دختر خواهرم دوسالهشه خود ارضا یی میکنه لطفا راهنمای کنین ممنون

سارل
سارل
در پاسخ به  تورافرجی
8 ماه قبل

سلام دخترنه ساله دارم ک هرچه تنهاست اینکارراانجام میدوماباکتک ودادبهش میگیم اینکاررانکنه

سیما
سیما
در پاسخ به  سارل
4 ماه قبل

این کار خودش ریشه در اضطراب و استرس داره بعد شما باز با کتک و دعوا میخواید ترکش بدید؟ استرسشو بیشتر میکنید دیگه جلوی شما این کارو انجام نمیده

لارا
لارا
در پاسخ به  سارل
1 ماه قبل

با دعوا کردن که درست نمیشه اینجوری فقط بدترش میکنید

چوم
چوم
در پاسخ به  سارل
15 ساعت قبل

عقب افتاده ی حقیر آخه شما ارزش پدر مادر شدن نداشتید

عمو جانی
عمو جانی
در پاسخ به  تورافرجی
19 ساعت قبل

زر نزن

ناسناس
ناسناس
11 ماه قبل

سلام من۱۱ سال و۳ماهمه من از ۸سال و ۶ماهگی دست به این کار زدم ومیخواهم ترکش کنم ایا علاعمش خوب میشود و درقد هم تعثیردارد من قدم ۱۴۵ووزن۳۳هست آیا خوب برای این سن ممنون میشم هرچه زودتر جواب بدید

صنم
صنم
در پاسخ به  ناسناس
6 ماه قبل

سلام عزیزم این کار شما کاملا طبیعیه و خوشحالیم که میخواهی اقدام کنی
فقط یک نکته داره این که چه زمان چند بار کجا انجام بدی
دفعات زیاد که انجام بشه باعث عادت و ضرر میشه اما مثلا اگر در هفته دو بار انجام بشه یا اگه دیگه خیلی زیاد باشه سه بار طبیعیه
سعی کن جلوی جمع انجام ندی چون باعث میشه حس بدی پیدا کنی و واسه اونا غیر قبوله
این کار تا وقتی ضرر نداره که فقط دو یا سه بار در هفته تکرار بشه اگه بیشتر بشه ضرر رسانه
اما تاثیری روی قد و وزن و بینایی و …. نداره البته تا جایی که به اندازه باشه
برای این که نخوای تو جمع این کار رو بکنی زمانی که دیدی نیاز به خود ارضایی داری برو دستشویی و اگر دستشویی تخلیه کن
آب به صورتت بزن و داخل هوای آزاد برو و خودت رو سرگرم کن و یا کسی رو بغل کن مادر .. پدر و …
تا جایی که میتونی انرژیت رو از طریق بازی تخلیه کن
و نگران هم نباش ❤️

*****
*****
در پاسخ به  صنم
1 ماه قبل

سلام من ۱۳ سالمه از جایی که یادم میاد تا الان خود ارضایی میکنم و خودمو به زمین میمالم جدیدا خیلی زیاد شده در روز یک یا دوبار اینکار رو میکنم میخواستم بدونم چشهام ضعیف نمیشه یا مضر نیست برای بدن؟

Benam
Benam
در پاسخ به  ناسناس
4 ماه قبل

۱۴۵

king
king
در پاسخ به  ناسناس
1 ماه قبل

هیچی نمیشه دلبندم حالشو ببر من از ۵سالگی شروع شد الان۱۷سالمه نه قدت نه وزنت ممکنه یکم سرگیجه ولی نترس حال کن

مریم
مریم
11 ماه قبل

سلام دختر من ۱۱ ساله است ۳ سالگی این کار را می کرد ولی چند سال بود دیگه انجام نمی داد ولی حدود ۴ ماهه دوباره شروع کرده روی بالش آلت تناسلی اش را فشار می دهد من اوایل به رویم نیاوردم اما چند بار که وارد اتاقش شدم و به رویش آوردم گفت می سوزه چکار کنم من موندم چکار کنم تو را خدا راهنمایی ام کنید در ضمن مو های زائد در آورده ولی سینه هاش خیلی کم در آمده و

مینا
مینا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید .ی دختر ۴ سال و۶ ماهه دارم که مدتیست آلت تناسلی به زمین یا تخت می‌مالد جوری که سرخ میشه صورتش .جوری شده که در جمع هم اینکارو تکرارمیکنه.بردمش دکتر ۱ ماه قرص استرا وریسپریدون خورد که درنهایت بی اختیاری ادرار گرف ومنم دارو شو قطع کردم اما باز تکرار میکنه.خیلی نگرانشم لطفا راهنمایی کنید

مبینا
مبینا
در پاسخ به  مینا
6 ماه قبل

سرگرمش کن بهش عدد یاد بده بازی کن

زینب
زینب
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید ی دختر ۴ ساله دارم ک پاهاشو می ندازه روی همدیگه و فشاره میده و عرق میکنه
میخواستم راه حل مناسبی بهم بدین

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  زینب
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص روانشناس گفت و گو کنید .

فاطره
فاطره
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
1 سال قبل

سلام دخترم نه ساله شه تقریبا چهار سال پیش هی دمر میخوابید تو اتاقش اولا به روش نمی اوردم منتها چند وقته بعد وقتی میرفت جدا میخوابید میدم صدای نفس نفسش میاد عرقرمرده خیلی ناراحت میشدم واد سرش میکشیدم بل مشاپر صحبت کردم قرارشد زیاد روش نیارم خیلی از از این نوضوع گذشت ولی دخترم این کار را زیاد میکرد بهش میگفتم این کار شیطونی و باعث عفونت میشه یک میترسبد ولی دوباره انجام میداد الانم روزی دویه بار انجام. میده بعد دیگه به قدری اعصابم خورد مبسه در صحنه حتضر میشم کتمان میکنه نمیدونم پدرش هم خیلی از این موضوع ناراحته الان که مدریه ها انلاینه صبح بیدارش میکنم به خاطر بچه کوچیکم که شیر خوار نمیتونم حاضر بشم تو اتاقش بعد میبنم تو اتاقش روی تختش دراز کشیده

دکتر سحر بهروزیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  فاطره
1 سال قبل

با سلام
تو سن ۴-۵ سالگی این عمل طبیعی و بدون درک جنسی انجام میشود و بهتر که والدین اصلاً حساسیت نشان ندهید. ولی در ٩ سالگی به صورت یک وسواس و عادت درامده بهتر یک مشاوره حضوری با یک روانشناس در حوده سکس تراپی داشته باشید و دختر ببرید برای بررسی بیشتر.

شادی
شادی
در پاسخ به  زینب
11 ماه قبل

سلام ببخشید منم ی دختر۳ساله دارم که از ۷ماهگی به پهلو میخوابیه وپاهاش را روی هم میندازه وپاهاشا با فشار به سمت جلو میده وخیلی زیاد عرق میکنه این کاررا مدام در طول روز انجام میده ودیگه واقها کلافه شدم چیکار کنم

محمد
محمد
8 ماه قبل

سلام اگر زیاد خود ارضایی کنیم و عادت بشه درمان میشه؟

ناشناس
ناشناس
10 ماه قبل

سلام پسری دارم ۳ ساله که از یکسالگی خودشو به زمین میمالید وبزرگتر که شد از من میخواد که بخوابم خودشو روی شکم من میماله تا جایی که عرق میکنه اعصابم بهم ریخته میشه راهنماییم کنید چکار کنم ممنون از شما

زهرا
زهرا
در پاسخ به  ناشناس
1 ماه قبل

پسر من هشت سالش یک مدت با آلت بازی نکرد الان این کار نمکن ولی مدام میاد پیش من می خواب خودش به من فشار می ده واز این کار لذت میبره چند بار هم خواهر کوچکش که خواب بود خودش به اون فشار میداد بگید چکار کنم

دکمه بازگشت به بالا