دارو

داروی قطره چشم هماتروپین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | homatropine

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

بزرگ کردن مردمک چشم و شل کننده عضلات چشم


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی آموکساپین | Amoxapine

آموکساپین متعلق به گروهی از داروها بنام داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای می‌باشد. علت دقیق افسردگی شناخته‌ شده نیست. این بیماری بدون هیچ دلیل روشنی یا توسط یک رویداد در زندگی مانند مشکل در روابط، مرگ و یا بیماری خاص می‌تواند ایجاد شود. افسردگی باعث می‌شود به‌ طور مداوم شما خلق‌ و خوی بد داشته باشید و همچنین علائم دیگری در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود با فعالیت‌های روزانه شما تداخل کند.

سلول‌های مغزی (عصبی) به نام نورون‌ها، مواد شیمیایی (به نام انتقال دهنده های عصبی) را ترشح می‌کنند که بر سایر نورون‌ها اثر تحریکی دارند. این روند منجر به ایجاد یک پالس الکتریکی می‌شود که بسیاری از عملکردهای مغز از آن طریق به انجام می‌رسد. تصور می‌شود که آموکساپین با  مواد شیمیایی خاص مغز که ممکن است در ایجاد علائم افسردگی دخالت داشته باشند، تداخل می‌کند و این دارو می‌تواند برای بهبود حال روحی افراد افسرده بسیار مفید باشد. معمولا این دارو برای افرادی تجویز می‌شود که داروهای دیگر برای درمان آن‌ها مفید نبوده است.

مقدار و روش درست مصرف داروی Amoxapine

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Amoxapine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که روانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولا این دارو یک بار در روز یا بیش‌تر تجویز می‌شود.
دوز این دارو بر اساس وزن و شرایط هر بیمار تجویز می‌شود اما دوز دارو از کمترین دوز آغاز شده و سپس افزایش می‌یابد.
داروی آموکساپین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص به همراه مقداری آب مصرف کنید.
حتی اگر مدتی بعد از مصرف این دارو احساس بهتری کردید، دوز این دارو را یکدفعه قطع نکنید و به مصرف دارو ادامه دهید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف آموکساپین

به تاریخ انقضای داروی آموکساپین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Amoxapine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی آموکساپین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آموکساپین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی آموکساپین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
تاثیر مصرف داروی Amoxapine بر رانندگی
داروی آموکساپین می‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، تا زمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.
 تداخل دارویی آموکساپین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: آنتی کولینرژیک‌ها (به عنوان مثال آتروپین، آلکالوئیدهای بلادونا) ، داروهای خاص برای فشار خون بالا (به عنوان مثال کلونیدین ، گوانتیدین) ، داروهای بیماری حرکتی (به عنوان مثال ، مکلیزین) ، داروهای روانپزشکی (به عنوان مثال ، داروهای ضد درد و ضد افسردگی) ، مکمل‌های تیروئید.
آموکساپین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، فنلزین) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی Amoxapine ، استفاده شوند.
اگر داروهای افزایش دهنده سروتونین را به همراه داروی آموکساپین استفاده نمایید، خطر سمیت به سروتونین در شما افزایش می‌یابد. اگر در حال استفاده از این داورها هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها عبارت‌اند از: داروهای خیابانی مانند MDMA / “اکستازی”، مخمر سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRI ها مانند سیتالوپرام /پاروکستین، SNRI ها مانند دولوکستین (duloxetine) / ونلافاکسین (venlafaxine)). در نظر داشته باشید خطر ابتلا به سندرم سمیت به سروتونین زمانی افزایش می‌یابد که دوز این داروها را افزایش دهید و یا استفاده از این داروها را آغاز نمایید.
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
داروی آموکساپین ممکن است با آزمایش‌های پزشکی خاص (از جمله اسکن مغز برای بیماری پارکینسون) تداخل کند و باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که از داروی آموکساپین استفاده کرده‌اید.
 هشدار درباره مصرف Amoxapine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی آموکساپین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که به اختلالات کبدی و یا کلیوی دچار هستید.
اگر به بیماری قلبی و عروقی خاصی مبتلا هستید.
اگر مشکلات خونی دارید.
در صورتی که مشکلات تنفسی دارید.
در صورتی که فشار خون بالا دارید.
در صورتی که پرکاری تیروئید دارید.
در صورتی که سابقه مصرف الکل یا مواد مخدر دارید.
در صورتی که مشکلات حرکتی دارید.
در صورتی که بیماری مرتبط با سیستم عصبی مانند پارکینسون یا صرع دارید.
اگر دچار گلوکوم (آب سیاه-افزایش فشار درون چشم) هستید.
اگر به نوعی به مشکلات روحی و روانی (به خصوص بیماری‌های دو قطبی) دچار هستید.
در صورتی که مشکل دفع ادرار دارید.
اگر در طی دو هفته گذشته از داروی ضد افسردگی مانند داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) استفاده کرده‌اید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی ( ضد افسردگی‌های دیگر مانند آمی تریپتیلین) دارید.

عوارض مصرف آموکساپین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

سرگیجه
احساس خواب‌ آلودگی
خشکی دهان
یبوست
خستگی
احساس ضعف
سردرد
تاری دید
تغییر در اشتها یا وزن
مشکل دفع ادرار
سرگیجه و غش ، احساس بی قراری ، تغییرات روحی و روانی (به عنوان مثال ، گیجی ، افسردگی ، توهم ، عصبی بودن) ، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها ، زنگ زدن در گوش ، لرزش ، درد معده و شکم ، استفراغ یا یبوست شدید، درد قفسه سینه ، درد فک و بازو ، ضربان قلب آهسته یا سریع ونامنظم ، درد یا قرمزی و تورم بازو یا پا، تشنج ، سردرد شدید ، ضعف در یک طرف بدن، درد  یا تورم و قرمزی چشم، گشاد شدن مردمک چشم، تغییر دید، لکنت زبان : اگر چنین مشکلات جدی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Amoxapine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Amoxapine ( مسمومیت با آموکساپین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تشنج، دلهره، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Amoxapine

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا