بیماریداخلی

بوی بد بدن | علل و درمان بوی بد بدن

بوی بد بدن نشانه چه بیماری است، علت بوی بد بدن بعضی افراد

چگونه بوی بد بدن را از بین ببریم؟

اگر شما هم از افرادی باشید که معمولا در فصل گرما آب زیادی از طریق عرق کردن از دست می‌دهید، احتمالا با مشکل بوی بدی که از آن متصاعد می‌شود مواجه شده‌اید. قبل از آن که به بررسی علت‌ها و راه‌های درمان بوی بد بدن برسیم جالب است بدانید بوی بد بدن به وسیله‌ی باکتری‌هایی ایجاد می‌شوند که روی پوست ما وجود دارند و ما آن‌ها را از اجدادمان به ارث برده‌ایم.

علت بوی بد بدن چیست؟

کمبود کدامویتامین باعث بوی بد عرق می شود؟

آخرین تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، علت بوی بد بدن را ترشح یک آنزیم (موادی که در بدن موجوات زنده باعث افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی می‌شود) به نام «بو» می‌داند. این آنزیم از یک باکتری ترشح می‌شود که روی پوست انسان و به خصوص در ناحیه‌ی زیر بغل رشد می‌کند. وقتی که شما در اثر فعالیت‌های روزانه یا ورزش کردن آب بدنتان را از دست می‌دهید، این باکتری با ترشح آنزیم «بو» منجر به تغییراتی شیمیایی روی پوست شما می‌شود و بوی تند بدن شما را ایجاد می‌کند.

بوی بد بدن چرا ایجاد می‌شود؟

پدیده‌ی بوی بد بدن (bromhidrosis) در اثر:

  • عادات غلط بهداشتی
  • رعایت نکردن بهداشت فردی
  • استحمام نکردن
  • استفاده نکردن از مواد شیمیایی بوگیر ممکن است باعث آزار اطرافیان ما شود.

بوی بد بدن که اصطلاحا عرق نامیده می‌‌شود به دلیل ترکیب آب تبخیر شده از پوست و مواد شیمیایی روی پوست به مشام می‌رسد و در افراد مختلف شدت مختلفی دارد. بوی بد بدن برخی ممکن است بسیار آزاردهنده باشد.

Advertisement

غددی که در بدن انسان در مناطقی مثل زیر بغل، ران و پستان‌ها قرار دارند موادی تولید می‌کنند که در علم زیست‌شناسی به آن‌ها فرومون گفته می‌شود.

چرا عرق می‌کنیم؟

عرق کردن به خودی خود بد نیست. در واقع عرق کردن واکنش دفاعی بدن شما در برابر موقعیت‌هایی است که دمای بدن شما را افزایش می‌دهند. در این حالت بدن با تبخیر آب خود از سطح پوست، دمای بدن را ثابت می‌کند.

علل بوی بد بدن

علاوه بر ورزش کردن و کارهای روزمره، بیماری‌های مختلف مانند آنفولانزا، افسردگی و … نیز ممکن است باعث عرق کردن شما شوند. البته زمانی که بیمار شده‌اید و عرق می‌کنید کمی متفاوت از حالتی است که ورزش می‌کنید. بدن شما برای مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها مجبور است دمای خود را بالا نگه دارد تا عوامل بیماری‌زا راحت‌تر کشته شوند. پس بدن آب اضافی را تبخیر می‌کند تا دمای بدن متعادل باقی بماند.

علت بوی بد عرق زیر بغل

همانطور که گفتیم اگر به صورت طبیعی عرق می‌کنید و به دنبال آن زیر بغلتان بوی ناخوشایندی دارد، نباید نگران شوید. شما تنها با رعایت بهداشت می‌توانید این مشکل را حل کنید. اما اگر زیاد عرق می‌کنید و عرق کردن شما ناشی از بیماری، ورزش یا فعالیت نیست، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

مطلب مرتبط
علت عرق کردن زیاد و راه های درمان تعریق شدید

اگر در خانواده سابقه‌ی ابتلا به مشکلات هورمونی دارید کافیست برای رفع نگرانی با پزشکان آنلاین متخصص داخلی پذیرش ۲۴ مشورت کنید.

مشاوره آنلاین داخلی

مشکلات هورمونی، اضطراب و افسردگی و فشارهای عصبی می‌توانند سبب عرق کردن و سپس بوی بد بدن شما شوند.

تغییر بوی عرق بعد از کرونا به علت چیست؟

کرونا به عنوان یک بیماری مرموز و ناشناخته از وقتی مردم جهان را درگیر کرده است هر روز علائم جدیدی از خود بروز می‌دهد. سرفه، درد قفسه‌ی سینه، تغییر رنگ پوست و … تاکنون نشانه‌هایی بوده‌اند که در بیماران گزارش شده است. با این وجود برخی از بیماران بعد از ابتلا به ویروس کرونا بویایی و چشایی‌شان را از دست دادند. با این وجود نشانه‌های دیگری نیز هستند که کمتر گزارش شده‌اند. اگر دچار ویروس کرونا شده اید حتما در رابطه با بویایی یبا پزشکان آنلاین کرونا در پذیرش ۲۴ مشورت کنید.

مشاوره آنلاین کرونا

برخی از افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند ممکن است متوجه تغییر بوی بدن خود شوند. اگرچه این نشانه تایید نشده است اما به هر ترتیب ممکن است در اثر فعل و انفعلاتی که در دوره‌ی نقاهت ویروس کرونا در بدن ایجاد می‌شود، بوهای نامطبوعی از بدن به مشام برسد.

فراموش نکنید که ویروس کرونا دستگاه ایمنی بدن را بیش از هر دستگاه دیگری در بدن تحت تاثیر قرار می‌دهد و تلاش بدن برای کشتن یک ویروس ناشناخته ممکن است بدن را به شدت درگیر کند.

عرق کردن بیش از حد در دوره‌ی نقاحت به همراه عفونت‌های مختلف بدن ممکن است عامل ایجاد بوی نامطبوع بدن بعد از ابتلا به کرونا باشد.

علت بوی بد پشت گوش چیست؟

گوش‌های شما به سبب آنکه به دلیل محافظت از خود نوعی مخاط زرد رنگ ترشح می‌کنند و دائما در معرض هوای اطراف هستند ممکن است گاهی دچار عارضه شوند. یکی از این عوارض بوی ناخوشایندی است که پشت گوش‌های شما را درگیر می‌کند. این ناحیه از بدن به واسطه‌ی آنکه پشت موها قرار دارد و با شیوع کرونا در تماس مستقیم با بند ماسک‌های بهداشتی نیز قرار گرفته است، گاهی در اثر عرق بیش از حد دچار سوختگی و درد می‌شود و ممکن است بوی بدی هم بگیرد.

از طرفی نباید فراموش کنید که روی پوست پشت گوش نیز مانند پوست هر جای دیگری از بدن غده‌های ترشح‌کننده‌ی چربی وجود دارد و در صورت فعالیت روزانه می‌توانند عرق ترشح کنند و موجب تجمع چربی شوند.

بوی بد پشت گوش

خانم‌ها در ایران هم به دلیل آنکه مجبورند از روسری و مقنعه استفاده کنند گاهی با بوی بد پشت گوششان مواجه می‌شوند. در این حالت نرسیدن هوای لازم به پشت گوش می‌تواند عامل ایجاد بوی بد باشد.

علاوه بر این عفونت بخش‌های مختلف گوش یا بیماری‌های پوستی نیز می‌تواند بوی ناخوشایندی در این ناحیه از بدن ایجاد کند.

برخی از متخصصان پوست و مو وجود اضطراب شدید در فرد را در به وجود آمدن این بوی ناخوشایند بی‌تاثیر ندانسته‌اند. وقتی که استرس شدیدی را تحمل می‌کنید، بدن عرق می‌کند و در نواحی مختلف بوی ناخوشایندی از سطح پوست شما به مشام می‌رسد.

راه‌های درمان بوی بد پشت گوش

اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید نیازی نیست نگران باشید. عرق کردن پشت گوش مشکلی نیست که نتوان حلش کرد. برای همین بهتر است با چند درمان موثر خانگی خودتان از این اتفاق جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط
بوی بد دهان | دلایل، راه های درمان

در نوبت‌های استحمام هفتگی همه‌ی نقاط کور بدن از جمله پشت و زیر گوش‌هایتان را با شامپو بشویید تا این مناطق از بدن دائما تمیز باقی بمانند.

اگر به صورت موروثی حساسی پوستی دارید می‌توانید از داروهای کنترل‌کننده‌ی حساسیت مانند کرم‌های پوستی و پودرهای ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

علاوه بر این اگر موهای بلندی دارید سعی کنید آن‌ها را به وسیله‌ی گیره‌ی سر ثابت نگه دارید و موها را پشت گوش ثابت نکنید.

علت بوی بد مقعد چیست؟

 بوی بد مقعد که ممکن است در افراد مختلفی مشاهده شود دلایل متعددی دارد. عفونت‌های داخلی، اختلالات دستگاه گوراش، مشکلات روده‌ی بزرگ و سایر عوامل می‌توانند زمینه‌ساز بوی بد مقعد باشند.

اما یکی از دلایل عمده‌ی بوی بد مقعد در افراد مختلف عارضه‌ای به عنوان فیستول مقعدی (Fistula) است. عفونت‌های حاصل از فیستول مقعدی زمانی ایجاد می‌شوند که اتصال میان روده‌ی بزرگ و راست‌روده با دیواره‌های مقعد به خوبی انجام نشده باشد. این عارضه سبب می‌شود عفونت‌های این ناحیه به سطح پوست راه پیدا کند و بویی ناخوشایند را به مشام برساند.

بوی بد معقد

فیستول مقعدی را می‌توان از دو راه لیزردرمانی و جراحی درمان کرد. بسته به اینکه فرد با کدام روش راحت باشد، یا بیماری او چقدر پیشرفته باشد پزشکان یکی از این دو روش را پیشنهاد می‌کنند. جراحی مقعد به مراتب از لیزردرمانی سخت‌تر است و ممکن است فرد مدت‌ها در بستر بیماری نگه دارد.

معمولا بیماری یبوست (Constipation) می‌تواند عوارض حاصل از فیستول مقعدی را تشدید کند. بنابراین افرادی مبتلا به فیستول بهتر است سبزیجات و مسهل‌مننده‌های بیشتری مصرف کنند تا عمل دفع به سادگی انجام شود.

افرادی که از فیستول و عوارض حاصل از آن رنج می‌برند بهتر است ناحیه‌ی آسیب‌دیده را با آب گرم بشویند و از تماس آب خیلی سرد با این ناحیه خودداری کنند.

چرا بوی سیر در مدفوع به مشام می‌رسد؟

اگر روده‌های شما و نواحی مرتبط با مقعد درگیر عفونت‌های خاصی باشد یا در اثر اختلال دستگاه گوراش موارد غذایی به خوبی جذب بدنتان نشوند، بوی بد مدفوع شما می‌تواند به دلیل این عفونت‌ها باشد. یکی از بوهای شایعی که در این موارد گزارش شده است، بویی شبیه بوی سیر در مدفوع است.

ویروس‌ها و انگل‌های موجود در دستگاه گوارش نیز ممکن است عامل بوی بد مدفوع باشند. معمولا با روش‌هایی می‌توان این عارضه را کنترل کرد اما اگر عوارض حاصل از آن ادامه‌دار باشد برای درمان‌های تکمیلی حتما باید به متخصص گوارش مراجعه شود.

معمولا اگر این عارضه ادامه‌دار باشد پزشک گوارش برای شما یک برنامه‌ی غذایی تعریف می‌کند تا موادی که با دستگاه گوارش شما سازگار نیستند و جذب آن‌ها برایتان سخت است، موجب عوارض گوارشی نشوند.

بوی ترشیدگی دهان ناشی از چیست؟

بوی بد دهان نیز از آن عوارضی است که می‌تواند فرد را بسیار شرمنده کند، اعتماد به نفس او را پایین آورد و روابط اجتماعی او را خدشه‌دار کند. باور عمومی این است که بوی بد دهان معمولا به علت خرابی دندان، یا نخوردن غذا است. اما بوی ترشیدگی یا زنگ‌زدگی دهان علت‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد.

مطلب مرتبط
راه‌های جلوگیری از ابتلا به کرونا در دوران بارداری

آنطور که گزارش شده است وجود طعم ترشیدگی در دهان به دلیل اختلالات کبد است. وقتی که کبد نمی‌تواند مواد را به خوبی پردازش کند، ممکن است انعکاس آن از طریق بوی بد دهان مشخص شود.

بوی بد دهان

نه تنها مشکلات گوارشی بلکه عفونت‌های مربوط به لوزه‌ها در ته حلق نیز ممکن است عامل بوی بد دهان باشد.

بیماری سینوزیت (Sinusitis) نیز که ناشی از التهاب و عفونت سینوس‌های شماست می‌تواند در بوی بد دهانتان بی‌تاثیر نباشد. سینوس‌ها در اطراف بینی و پشت گونه‌ها قرار دارند و بوی عفونت حاصل از آن‌ها می‌تواند عامل بوی بدی باشد که از دهان به مشام می‌رسد.

در کسانی که دریچه‌ی ورودی معده نمی‌تواند خوب باز و بسته شود، معمولا اسید معده به درون مری یا همان لوله‌ی گوارشی باز می‌گردد. مواد اسیدی معده می‌توانند عامل ایجاد بوی تندی در دهان شوند.

اگر فردی دچار بیماری دیابت (Diabetes) باشد و از کمبود هورمون انسولین رنج ببرد، بدنش برای جبران انرژی به جای قند شروع به سوزاندن چربی‌های بدن می‌کند. در اثر سوختن چربی‌ها در بدن نوعی مواد شیمیایی به خون آزاد می‌شود که می‌توانند به بوی بدن دهان دامن بزنند.

در دوره‌ی قاعدگی زنان، به دلیل آنکه خون بسیاری از دست می‌رود و سطح بزاق دهان نیز کاهش می‌یابد ممکن است دهان بویی مثل بوی ماندگی یا فاسد شدن بگیرد.

بوی بد دهان را چگونه از بین ببریم؟

درمان بوی بد دهان در طب سنتی

اگر دندان‌پزشک دندان‌های شما را معاینه کرده است و دندان خرابی ندارید و وجود بیماری‌های داخلی عامل بوی بد دهان شماست، پیش از مراجعه به دکتر می‌توانید چند راه ساده را امتحان کنید و منظر نتیجه بمانید.

* استفاده از دهانشویه: سعی کنید هر شب قبل از آنکه بخوابید و بعد از مسواک زدن دهان خود را به وسیله‌ی دهانشویه‌های صنعتی یا خانگی ضدعفونی کنید. ترکیب سرکه‌ی سیب با آب یا جوش شیرین و آب می‌تواند به عنوان یک ضدعفونی‌کننده‌ی بسیار خوب استفاه شود.

* آدامس و آبنبات: آدامس‌ها و آبنبات‌هایی که قند کمی دارند و به دندان‌های شما آسیب نمی‌‎زنند، باعث می‌شوند غده‌های ترشح‌کننده‌ی بزاق دائما بزاق ترشح کنند و از به این ترتیب محیط دهان شما همیشه ضدعفونی‌شده باقیب بماند.

* چای سبز بخورید: دمنوش‌ها و به ویژه چای سبز می‌توانند با رایحه‌ی خوبی که دارند بوی بد دهان شما را بهبود دهند. دمنوش‌ها علاوه بر این خاصیت برای مشکلات قلبی و خونی نیز بسیار مفید هستند.

* با دارچین، عسل و لیمو مسواک بزنید: ترکیب این سه ماده‌ی غذایی به خودی خود به دلیل بوی خوشی که هر سه دارند بسیار لذت بخش است. حال تصور کنید که وقتی آن‌ها را با آب داغ ترکیب کنید و دندان‌ها و دهانتان را با آن بشویید دهانتان ممکن است چه رایحه‌ی خوشی بگیرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به صورت کلی اگر دهانتان به صورت پیوسته و همیشگی بوی بد نمی‌دهد و فقط زمانی که گرسنه‌اید یا از خواب برخاسته‌اید بوی بد دهانتان را حس می‌کنید نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر این مشکل همیشگی است و دائما شما را عذاب می‌دهد بهتر است به دانپزشک مراجعه کنید یا از مشاوره انلاین دهان و دندان پذیرش ۲۴ کمک بگیرید تا علت اصلی آن مشخص شود.

مشاوره آنلاین دهان و دندان

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
صدیقه امین زاده

سلام سوزش گلو دماغ دارم کتف درد شدیددارم د ربرگیردرد رگها گردن دارم ضعف شدید درپاهام دارم عرق زیادمیکنم بوی بدی مشامم هست بوی ادرار دکترمیگد کروناداری میشد بشمال بومال کرونا باشد

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
شما مبتلا به کرونا هستید قرنطینه باشید و با پزشک تماس بگیرید

دکمه بازگشت به بالا