بیماریزنان و زایمان

دلایل درد پهلو در بارداری چیست و چطور درمان می‌شود؟

درد پهلو در بارداری نشانه چیست؟

همه چیز درباره درد پهلو در بارداری

دوره بارداری یکی از شیرین‌ترین و در عین حال سخت‌ترین بازه‌های زمانی زندگی هر خانمی است. در این دوره امکان دارد مشکلات زیادی برای مادر و فرزند به وجود آید که بعضی خطرناک هستند و بعضی دیگر سلامت مادر و جنین را چندان به خطر نمی‌اندازند.

یکی از مشکلات رایج به‌ویژه در خانم‌هایی که بارداری اول را تجربه می‌کنند، ایجاد درد پهلو و بدن درد است. این دردها دلایل متعددی دارند و اکثرا برای آن‌ها درمان‌های خانگی معرفی شده است. گاهی این درد با درمان خانگی رفع نمی‌شود و نیاز به مراجعه به پزشک خواهید داشت.

در این مطلب قصد داریم دلایل اصلی بدن درد در بارداری مورد بررسی قرار دهیم و درما‌ن‌های خانگی موثر را پیشنهاد کنیم. اگر شماش دوره بارداری را می‌گذارنید و هر از گاهی با دردهایی در ناحیه شکم، پهلو، دور ناف و بخش‌های مجاور مواجه می‌شوید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. می توانید با متخصص زنان صحبت کنید .

مشاوره آنلاین پزشک زنان

دلایل درد پهلو در بارداری چیست؟

همان‌طور که گفته شد، دلایل متعددی را می‌توان باعث پهلودردهای تکراری در دوره بارداری دانست. در زیر، به بعضی از اصلی‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Advertisement

مشکلات گوارشی

تغییر هورمون‌های مادر در دوره بارداری و به هم خوردن عملکرد صحیح بدن، گاهی منجر به مشکلات گوارشی می‌شود که بعضی از آن‌ها عبارت هستند از:

یبوست

یبوست رایج‌ترین مشکل گوارشی در دوران بارداری است که به خاطر مصرف مکمل‌های مختلف از قبیل آهن و مکمل‌های مشابه به وجود می‌آید.

نفخ

مشکل گوارشی دیگر نفخ است که دلیل آن را می‌توان اختلال در هضم غذا دانست. البته افزایش وزن جنین و فشار وارده بر معده و روده تا حدی مزید بر علت خواهد شد.

عوامل ایجاد درد پهلو در بارداری

دردهای خفیف رحم

یکی از دردهایی که در فواصل نزدیک به هم اتفاق نمی‌افتد و شدت پیدا نمی‌کند، مربوط به انقباضات رحم در اوایل بارداری است که منجر به دردهای خفیف می‌شود. این دردها اصطلاحا براکستون هیکس نامیده می‌شوند که درمان آن‌ها با استراحت امکان‌پذیر نیست.

درد رباط حلقوی

طناب‌هایی که در واقع نقش آن نگه داشتن رحم است و در دوران بارداری به دو دلیل افزایش وزن جنین و مایعی به نام آمینوتیک تحت فشار قرار می‌گیرند، رباط حلقوی نامیده می‌شوند.

حرکت‌های ناگهانی، عطسه، سرفه و اعمال مشابه، منجر به ایجاد درد در رباط حلقوی خواهند شد و اکثرا مادرهای باردار این درد را در ماه سوم تا ششم بارداری احساس خواهند کرد.

فشارهای وارده بر عضلات

فشارهای وارده بر عضلات رابطه مستقیمی با اضافه وزن مادر در دوران بارداری دارند که عموما در سه ماهه دوم و سوم بارداری اتفاق می‌افتند.

زمانی که مادر با افزایش وزن جنین اضافه وزن پیدا می‌کند، طبیعی است که عضلات او تحت فشار قرار بگیرد. این فشارهای وارده باعث ایجاد دردهای شکمی، پهلو درد، درد دور ناف در بارداری خواهد شد.

مطلب مرتبط
درد قفسه سینه نشانه چیست؟ | علائم و راه های تشخیص آن

ایجاد سنگ صفرا

از دیگر دلایلی که سبب ایجاد درد در ناحیه شکمی و پهلوی مادر باردار می‌شود، سنگ صفرا است. زمانی که درد ناشی از سنگ صفرا باشد، مادر علائمی از قبیل حالت تهوع، کاهش اشتها، تب و استفراغ را تجربه خواهد کرد.

دلیل ایجاد سنگ صفرا در دوران بارداری و ایجاد درد در ناحیه پهلو را می‌توان هضم آهسته‌تر غذا در سیستم گوارشی در این دوره دانست.

بارداری خارج از رحم

برای این‌که بارداری اتفاق بیافتد، لقاح باید در داخل رحم انجام شود. اما زمانی که تخمک و اسپرم در لوله رحم عمل لقاح را انجام دهند، بارداری خارج از رحم رخ خواهد داد که برای مادر و همچنین جنین او بسیار خطرناک است و درنگ در درمان سریع آن ممکن است موجب مرگ هر دو آن‌ها شود.

حاملگی خارج از رحم در سه ماهه اول بارداری خود را نشان می‌دهد و بنابراین، دردهای مربوط به آن در همان محدوده زمانی بروز پیدا خواهند کرد.

علائم درد پهلو در بارداری

پاره شدن جفت

اگر قبل از به دنیا آمدن جنین، جفت به‌صورت کامل یا قسمتی از آن از رحم جدا شود، دردهای عجیب و غیرقابل تحملی توسط مادر در ناحیه شکم و پهلو احساس می‌شود. نشانه‌های پارگی جفت را می‌توان خونریزی، لکه‌بینی، کمردرد، انقباض رحم و موارد مشابه بیان کرد.

مسمومیت بارداری

مسمومیت دوران بارداری که با عنوان پره ‌اکلامپسی شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که در فشار خون مادر باردار اختلالاتی ایجاد شود. به‌طور کلی این مورد مربوط به سه ماهه دوم یا سوم بارداری است و اگر سریعا درمان نشود، احتمال بروز سرطان مغزی در مادر را به‌شدت افزایش می‌دهد.

خانم‌ها باید بدانند یکی از دلایل درد پهلو راست در بارداری و زیر دنده‌ها مرتبط با مسمومیت است. اگر این درد با نشانه‌هایی از قبیل تاری دید، سردرد، خستگی، تب، استفراغ، کبود شدن پوست، متورم شدن پاها و مشکلات مشابه همراه بود، سریعا باید به پزشک آنلاین متخصص زنان مراجعه کنند تا از بروز خطرات احتمالی سریعا جلوگیری شود.

آپاندیس

یکی از دلایل درد پهلو راست در بارداری، آپاندیس است. شاید این موضوع در میان خانم‌های باردار چندان رایج نباشد اما غیرممکن نیست و بهتر است تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

برای تشخیص دردهای شکمی و پهلو که همراه با تب، استفراغ، حالت تهوع و مسائل مشابه است باید از سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن کمک گرفت.

دلایل درد پهلو در بارداری

عفونت‌

از دیگر دلایل ایجاد درد پهلو در اواخر بارداری یا اوایل آن، مربوط به عفونت‌هایی از قبیل عفونت ادراری است. گرچه باید اشاره کنیم خانم‌ها در این دوره ممکن است به عفونت‌های متعددی دچار شوند اما عفونت ادراری در آن‌ها رایج‌تر خواهد بود. از علائم این عفونت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کدر شدن ادرار
 • بد بو شدن ادرار
 • تکرر ادرار غیر قابل کنترل
 • سوزش هنگام ادرار
 • دردهایی در قسمت لگن
 • درد در قسمت بالای استخوان عانه (استخوان شرمگاهی)

انواع راه‌های درمان

به کمک مطالب بالا باید با علت درد پهلو و کمر در بارداری آشنا شده باشید و در ادامه می‌خواهیم در مورد انواع روش‌های درمان آن صحبت کنیم. اصولا راه و روش‌های درمان برای بهبود بدن درد در بارداری زیاد است که آن‌ها را در دسته‌های زیر قرار می‌دهیم.

مطلب مرتبط
زایمان طبیعی و سزارین هرآنچه که باید درباره آن‌ها بدانیم؟

درمان درد پهلو در بارداری

درمان خانگی درد پهلو در بارداری

توجه به این نکته که درد پهلو و کمر در دوران بارداری ریشه در چه چیزی دارد، در انتخاب روش درمان بسیار موثر است. اما در حالت کلی، درمان خانگی درد پهلو در بارداری را می‌توانیم این‌طور توضیح دهیم:

 • تغییر موقعیت دهید و در یک حالت راحت‌تر قرار بگیرید.
 • دراز بکشید و اجازه دهید عضلات در حالت عادی قرار داشته باشند.
 • آرام و آهسته قدم بزنید و راه بروید.
 • کیسه‌های آب گرم را در محل درد قرار دهید.
 • دوش آب گرم بگیرید یا کمی در وان حاوی آب گرم استراحت کنید.
 • ماساژهای مخصوص دریافت کنید.

درمان گیاهی درد پهلو در بارداری

قبول داریم که درمان گیاهی نسبت به درمان دارویی برای رفع درد پهلو در بارداری بهتر خواهد بود اما خانم‌ها در این دوره باید با وسواس بیشتری از گیاهان دارویی استفاده کنند.

چون داروهای صنعتی از یک دوز مشخصی برخوردار هستند و همین موضوع باعث می‌شود مقدار مصرف آن‌ها کاملا آشکار باشد. اما داروهای گیاهی هیچ دوز مشخصی ندارند و مصرف بی‌رویه آن‌ها تنها مشکلات را ممکن است بدتر کند.

عرقیات و دمنوش‌های گیاهی زیادی برای رفع درد دور ناف در بارداری، درد پهلو در اواخر بارداری و دردهای مشابه این دوران، وجود دارند که در زیر، به بهترین و کم‌خطرترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

دمنوش گیاه گزنه

مواد مغذی از قبیل ویتامین‌ها که در دمنوش گیاه گزنه وجود دارند باعث می‌شوند تا خانم‌های باردار از شر بدن درد در بارداری خلاص شوند. علاوه بر این، دمنوش گزنه باعث سمزدایی بدن می‌شود و انعقاد خون را به همراه دارد.

استفاده از این دمنوش بعد از زایمان به خانم‌های باردار توصیه می‌شود. چراکه این دمنوش به افزایش میزان شیر مادر کمک شایانی خواهد کرد.

دمنوش برای تسکین درد پهلو در بارداری

دمنوش گیاه زعفران

درست است که این دمنوش یکی از دمنوش‌های مفید برای قطع شدن درد بدن در بارداری محسوب می‌شود اما نباید در ماه‌های اول بارداری مورد استفاده قرار گیرد. جدا شدن جفت از رحم، سقط جنین و موارد مشابه از جمله مضرات مصرف دمنوش زعفران در ماه‌های اول بارداری است.

بهتر است با مشورت پزشک این دمنوش را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید و در صورت امکان از دیگر خواص آن یعنی شادی‌آور بودن، بهبود سرماخوردگی، تقویت عملکرد قلب و … بهره‌مند شوید.

دمنوش گیاه بابونه

همان‌طور که گفته شد، افزایش وزن در دوران بارداری دلیل ایجاد بسیاری از دردهای شکمی و پهلوی خانم‌های باردار است. با مصرف دمنوش بابونه به مقدار مشخصی در روز، به درمان این دردها کمک خواهید کرد.

البته بد نیست بدانید این دمنوش از خواص و فواید بسیار دیگری برخوردار است که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • کاهش التهاب بدن در دوران بارداری
 • رفع کم‌خوابی
 • رقیق‌سازی خون

همچنین این دمنوش مانند دمنوش زعفران بهتر است در ماه‌های اول بارداری مصرف نشود، مگر به تجویز پزشک.

دمنوش عناب

عناب به عنوان منبع غنی ویتامین سی شناخته می‌شود و به همین خاطر، مصرف دمنوش آن را برای رفع دردهای شکمی بسیار توصیه می‌کنیم.

دمنوش عناب در کنار بهبود درد ناشی از انقباضات رحم در اوایل بارداری، می‌تواند به بهتر شدن حالت تهوع، افت فشار خون، احساس خستگی، افسردگی و مشکلات مشابه کمک بسیاری کند.

حتی خانم‌هایی که قصد بارداری دارند و تا به حال موفق نشده‌اند، می‌توانند به اندازه مشخصی در روز دمنوش عناب مصرف کنند.

مطلب مرتبط
ویار در بارداری چیست؟ و انواع راه های درمان ویار بارداری

دمنوش رزماری

یکی دیگر از دمنوش‌های فوق‌العاده مفید برای درمان دردهای ناحیه شکم و پهلو در دوران بارداری، دمنوش رزماری است. این دمنوش به خاطر خواصی که دارد، درد عضلات و ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد.

چون همان‌طور که گفته شد، دردهای ناشی از فشار وارده بر عضلات و ماهیچه‌ها در دوران بارداری رایج است و دلیل آن چیزی نیست جز رشد جنین که منجر به افزایش وزن مادر و بزرگ شدن شکم او می‌شود.

درمان دارویی درد پهلو در بارداری

درمان دارویی مطرح شده در تاپیک درد پهلو در بارداری نی نی سایت به‌ویژه بدون تجویز پزشک معالج اصلا توصیه نمی‌شود. البته خانم‌های باردار در این حالت مجاز هستند تا از داروهای مسکنی که خرید آن‌ها نیازی به نسخه ندارد استفاده کنند. این داروها عبارت هستند از:

اگر نمی‌دانید و مطمئن نیستید که چه دارویی برای رفع درد پهلو در بارداری مصرف کنید، توصیه ما مشورت با متخصصان مشاوره زنان و زایمان آنلاین پذیرش ۲۴ یا ماما است که در هر ساعت از شبانه‌روز به سوالات شما کمک خواهند کرد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید دوران بارداری علاوه بر شیرینی‌های فراوان، سختی‌ها و مشکلات متعددی برای مادر به وجود خواهد آورد که خیلی از آن‌ها تا همیشه همراه او خواهند بود.

مراجعه به پزشک برای درد پهلو بارداری

بدن درد در بارداری یکی از مشکلات رایجی بود که در این مطلب پیرامون آن صحبت شد و مجموعه سعی کردیم تا به‌صورت کامل و جامع، دلایل پیش‌ پا افتاده یا جدی‌تر این درد را مورد بررسی قرار دهیم و از این طریق آگاهی مادران باردار را بالا ببریم.

در بالا نیز اشاره کردیم در بسیاری از حالت‌ها می‌توان با تغییر موقعیت، دراز کشیدن، نوشیدن دمنوش‌های آرام‌بخش یا مصرف داروهای مسکن به کاهش یا درمان این درد کمک کرد. اما لازم است بدانید گاهی این درد با چنین درمان‌هایی بهبود نمی‌بخشد و در آن زمان باید به پزشک معالج مراجعه شود.

در صورتی که موارد زیر در کنار درد شکم و پهلو اتفاق بیفتد، مراجعه به پزشک در سریع‌ترین زمان ممکن لازم خواهد بود:

 • درد همراه با خون‌ریزی یا لکه‌بینی باشد.
 • درد با انجام درمان‌های خانگی، گیاهی و طب سنتی بهبود پیدا نکند.
 • در تنفس اختلال ایجاد شود.
 • سردرد با تاری دید همراه باشد.
 • درد به‌صورت لحظه‌ای نباشد و به یک درد مداوم تبدیل شود.
 • قرمزی و تورم در ناحیه درد یعنی شکم و پهلو دیده شود.
 • با فرارسیدن شب، درد شدت پیدا کند و در هنگام خوابیدن غیرقابل تحمل شود.
 • تب، حالت تهوع و استفراغ مکرر با درد پهلو همراه باشد.

اگر هر کدام از مشکلات بالا را تجربه می‌کنید و به پزشک دسترسی ندارید یا به هر حال امکان مراجعه حضوری به دلیل شرایط خود ندارید، توصیه ما مشورت با پزشک آنلاین متخصص زنان پذیرش ۲۴ است که همیشه آنلاین هستند و می‌توانند برای درمان درد پهلو در بارداری به شما کمک کنند.

فراموش نکنید کوچک‌ترین دردها را باید در این دوران جدی گرفت، چون اقدام برای درمان آن‌ها تضمینی برای سلامت جنین و خودتان است. بنابراین زندگی سالمی را به کودک خود هدیه دهید.

دکتر زنان ویزیت آنلاین

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.darmankade.comalis.irniniban.comniniplus.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
ذکیه هستم

من حامله هستم ماه پنجم است دردپهلوی چپ پیدا شودخیلی دردمیکند چی کارکنم

کارشناس ارشد زهرا قربانی

سلام
سلام دوست عزیز
حتما از لحاظ عفونت ادراری بررسی بشین(بهتره یه ازمایش آنالیز ادرار انجام بدین)، و الگوی درد مهمه که با چه شدت و تناوبی اتفاق میافته؟؟؟

دکمه بازگشت به بالا