زنان و زایمانمحتوای سلامتی

درباره شرایط بارداری مجدد بعد از زایمان بیشتر بدانید

برای بارداری مجدد چه زمانی بهتر است اقدام کنیم؟

چند ماه بعد از زایمان می‌توان باردار شد؟

امروزه افکار غلط زیادی در مورد امکان یا زمان بارداری مجدد مناسب بعد از زایمان وجود دارد. مثلا طبق باور اکثر خانم‌ها باردار شدن در دوران شیردهی غیرممکن است، درحالی‌که مطالعات نشان داده‎اند که در کمتر از ۶ هفته بعد از بچه‎ دار شدن می‎توان باردار شد.

اصولا تا زمانی‏که زن بعد از زایمان دوباره تخمک‎ گذاری نکند، بارداری رخ نمی‎دهد اما این فرآیند از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به‌همین‎ دلیل برخی از زنان می‎توانند زودتر از سایرین باردار شوند.

گاهی اوقات، تخمک‎ گذاری قبل از اولین پریود بعد از زایمان اتفاق می‎افتد و همین مسئله می‎تواند باعث شود که زن قبل از اولین قاعدگی بعد از زایمان باردار شود.

ازآنجایی‎که طی زایمان سزارین سطح روی رحم برش می‎خورد، بارداری زودتر از ۶ ماه بعد از زایمان می‎تواند خطراتی مثل باز شدن بخیه‎ ها و پارگی رحم، چسبندگی جفت، تولد زودرس نوزاد، خونریزی بیش ‎ازحد و غیره داشته باشد. به ‏همین‎ دلیل پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که تا ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد از زایمان سزارین بارداری رخ ندهد تا بدن به بهبودی کاملی در اثر این نوع جراحی باز دست پیدا کرده باشد.

Advertisement

اگرچه زایمان طبیعی به اندازه سزارین، خطرات ذکر شده را در اثر بارداری ناخواسته و زودهنگام ندارد اما تا زمان ترمیم کانال زایمان به‎ خصوص اگر عمل اپیزیوتومی (برش ناحیه بین واژن و مقعد (پرینه) مادر) انجام شده باشد، نباید برای بارداری مجدد اقدام کرد. تقریبا بازه زمانی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از زایمان طبیعی، مناسب است.

مساوره آنلاین بارداری

علائم شرایط بارداری مجدد چیست؟

اصولا پزشکان توصیه می‎کنند که تا ۶ هفته بعد از زایمان طبیعی یا سزارین باید از برقراری رابطه جنسی مجدد خودداری کرد. بنابراین تا قبل از آن احتمال بارداری صفر است.

مطلب مرتبط
هرآنچه برای افتادگی رحم باید بدانید

علائم شرایطی بارداری مجدد پس از زایمان

اگر از همان ابتدا شروع به شیردهی فرزند خود کرده باشید، شرایط آمنوره شیردهی (LAM) می‏تواند مانع از بارداری مجدد شما شود زیرا هورمون پرولاکتین که توسط غده هیپوفیز مغز تولید می‎شود، مسئول اصلی تولید شیر مادر است و همچنین از قاعدگی جلوگیری می‎کند.

بنابراین تا زمانی‎که به کودک خود شیر می‎دهید، احتمال اینکه دوره‎ای پریود نشوید و تخمک‎ گذاری رخ ندهد وجود دارد. البته به شرطی‎ که تغذیه کودک حتی در نیمه شب با شیر مادر باشد زیرا روند نامنظم شیردهی می‎تواند منجر به کاهش سطح هورمون پرولاکتین شود. به‏ همین‏ دلیل، بعد از ۶ ماهگی که غذا خوردن جامد نوزاد شروع می‎شود احتمال بارداری مادر به بیش از ۶۰ درصد می‎رسد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که اغلب زنان برای اولین بار بین ۴۵ تا ۹۴ روز پس از زایمان تخمک‏ گذاری می‎کنند. معمولاً زنانی‎که شیر نمی‎دهند، زودتر از زنانی‎ که شیر می‎دهند، تخمک‎ گذاری می‌کنند.

وقوع بارداری باعث بسیاری از تغییرات هورمونی می‎شود و به ‎همین‎ دلیل بدن برای بازگشت به حالت طبیعی خود به زمان نیاز دارد. اکثر خانم‎ها قاعدگی‎های نامنظمی بعد از زایمان خصوصا به دلیل شیردهی دارند. بااین ‎حال، اولین چرخه تخمک‏ گذاری یک زن ممکن است قبل از اولین قاعدگی بعد از زایمان رخ دهد. این بدان معناست که امکان بارداری قبل از شروع مجدد قاعدگی وجود دارد.

بنابراین اگر از نظر پزشکی هنوز رحم شما آماده پذیرش جنین جدیدی نیست باید از روش‎های پیشگیری از بارداری مانند قرص‎های ضد بارداری، کاندوم، آیودی و غیره استفاده کنید.

چند ماه بعد از زایمان طبیعی می‌شود باردار شد؟

باردار شدن خیلی زود پس از زایمان، خطر عواقب نامطلوبی را برای مادر و نوزاد افزایش می‎دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) بهترین زمان ۲۴ ماه بعد از زایمان قبلی است. البته بعضی پزشکان در مورد ۱۸ ماه نیز مطمئن هستند.

خانم‏هایی که تجربه سقط مکرر، مرده ‏زایی، خونریزی بیش ‏ازحد یا جراحی رحم یا تخمدان بعد از زایمان را دارند باید حتی بیشتر از ۲۴ ماه صبر کنند.

در مواردی‏که مادر از نظر سلامت بدن مشکلی ندارد ولی به دلیل افزایش سن باید برای بارداری بعدی سریع‏تر اقدام کند، بارداری بعد از گذشت ۷ ماه از زایمان طبیعی غیر ممکن نیست. البته باید روند شیردهی را متوقف کند تا سطح هورمون پرولاکتین کاهش پیدا کند.

مطلب مرتبط
علت کمر درد در بارداری | راه های درمان و پیشگیری

بارداری پس از زایمان طبیعی

چند ماه بعد از سزارین می‌شود باردار شد؟

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۰ نشان داد که خطر پارگی رحم در مورد بارداری زودهنگام (در کمتر از ۱۸ ماه) بعد از سزارین حدود ۵ درصد است و اگر مادر بتواند بعد از ۲۴ ماهگی نوزاد باردار شود احتمال این خطر به حدود ۱ درصد می‎‌رسد.

به ‎همین‎ دلیل است که پزشکان توصیه می‎کنند باید حداقل ۶ ماه صبر کرد و بهترین حالت آن ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد از زایمان سزارین است.

علت اینکه بارداری در کمتر از شش ماه بعد از زایمان خطرناک است چیست؟

دلیل اصلی آن این است که بدن زن هنوز به طور کامل بهبود نیافته است. حتی وقتی‎که احساس می‎‌کنید از نظر جسمی مشکلی ندارید، بدن شما تغییرات لازم در سطح هورمون‏‌ها و جذب مواد مغذی را نداده است. از دیگر دلایل آن می‌‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ناقص جنین
  • افزایش احتمال پارگی کیسه آب و زایمان زودرس
  • آسیب شدید به رحم مادر
  • بروز کمردرد مزمن یا آسیب به ستون فقرات مادر
  • کم ‏خونی و کمبود مواد مغذی بدن مادر
  • خطر آسیب شدید به دندان‏ها و استخوان‏های مادر

بنابراین در پاسخ به سوال آیا ضرر دارد که بعد از زایمان مستقیما باردار شد؟ می‏توان گفت که این کار مساوی با تحت خطر قرار دادن مادر و جنین به عمد است!

پیشگیری از عوارض بارداری زودرس

آیا امکان پیشگیری از عوارض بارداری زودرس بعد از زایمان وجود دارد؟

بله، تنها راه آن استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و مراجعه منظم به پزشک متخصص زنان و زایمان برای بررسی زمان دقیق تخمک‌گذاری بعد از زایمان است.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

زنان گزینه‌های زیادی برای جلوگیری از بارداری دارند، از جمله کاندوم و داروهای ضد بارداری هورمونی که استفاده از آن‎ها در دوران شیردهی بی‎خطر است. در بسیاری از موارد، روش آمنوره شیردهی در ۶ ماه اول پس از زایمان برای پیشگیری از بارداری موثر خواهد بود.

انواع راه‎های درمان عوارض بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از زایمان

در مواردی‎که اصلا امکان نگهداشتن جنین نباشد، پزشک دستور سقط می‌دهد. البته گاهی تزریق داروهای هورمونی مثل پروژسترون پاسخگو است و مادر می‌تواند به کمک آن‌ها تا ۷ ماهگی جنین را نگه دارد و بعد زایمان زودرس انجام دهد. بنابراین تصمیم‎ گیرنده نهایی در مورد این مسئله پزشک است.

مطلب مرتبط
درباره دلایل پریود نامنظم در دوران شیردهی بیشتر بدانید

درمان عوارض بارداری زودرس بعد از زایمان با طب سنتی

از نظر کارشناسان طب سنتی بهترین راه پیشگیری است. پس سعی کنید با مصرف عصاره گیاهان پاپایا یا پونه یا ریختن کمی آبلیمو یا سرکه در واژن قبل از نزدیکی اصلا باردار نشوید. اما اگر احیانا باردار شدید می‌توانید از عصاره زعفران یا گیاه اسفند برای سقط جنین تحت نظر پزشک یا متخصص طب سنتی استفاده کنید. مصرف دمنوش گیاهان آرام‎بخشی مثل اسطوخودوس و بیدمشک نیز به رفع نگرانی شما کمک می‎کند.

گفتگوی آنلاین با طب سنتی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

جالب است بدانید که بارداری با فاصله بیش از پنج سال نیز خطراتی را به همراه دارد. اگر به دلایلی قبل از شش ماهگی نوزاد خود باردار شدید حتما به پزشک اطلاع دهید زیرا برای مراقبت بیشتر از شما و کودک و به حداقل رساندن خطرات در صورت امکان، به مراقبت‎های ویژه‎ای تحت نظر پزشک نیاز دارید.

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری ندارید، از پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان پذیرش ۲۴، مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های ایشان استفاده کنید.

Advertisement

منبع
www.medicalnewstoday.comwww.verywellfamily.comwww.healthline.comwww.nhs.uk

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا