محتوای سلامتیداخلیکلیه و مجاری ادرار

علت درد زیر شکم مردان چیست ؟ روش های درمان و پیشگیری

درمان گیاهی درد شدید زیر شکم سمت چپ آقایان

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا درد زیر شکم مردان خطرناک است؟ درد شکم در مردان نشانه چیست؟

درد زیر شکم توسط هر دو جنس مرد و زن تجربه می شود، اما علت درد زیر شکم در مردان ممکن است با زنان متفاوت باشد. درد شکم در مردان ممکن است به دلیل بیماری‌های مزمن، عفونت‌های دستگاه ادراری یا حتی شرایط نا‌مساعد دستگاه گوارش باشد. تحقیقات تخمین می‌زنند که اکثر مردانی که درد زیر شکم را تجربه می‌کنند، هرگز به دنبال درمان اصولی نیستند، زیرا به جای مراجعه به پزشک برای کشف علت اصلی درد خود، معمولاً از دارو‌ی بدون نسخه یا دارو‌های گیاهی برای تسکین درد استفاده می‌کنند.

اگر خود‌تان یا یکی از نزدیکانتان به درد زیر شکم مبتلاء شده‌اید در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی علل درد در قسمت زیر ناف سمت راست و چپ، دلایل درد پس از نزدیکی و روش‌های درمانی آن بپردازیم.

آیا درد زیر شکم در مردان جای نگرانی دارد؟

به طور کلی، هر نوع درد شکمی‌ای جای نگرانی دارد، اما مهم است که بتوان یک مسئله جدی را در مقابل یک مسئله کمتر جدی، شناسایی کرد. بسیار مهم است که اطلاعات صحیحی را در زمینه‌ی درد خود در اختیار پزشک قرار دهید. به عنوان مثال آیا درد شما ناگهانی و شدید یا ملایم و طولانی مدت است؟ آیا درد به صورت متناوب است یا به صورت پالسی و موجی دچار درد می‌شوید؟ همه‌ی این موارد مجموعه سوالاتی است که باید برای سنجش نوع درد، پاسخ دهید.

Advertisement

مشاوره آنلاین با متخصص اورولوژی

دانستن اینکه درد از چه زمانی شروع شده و طول مدت آن مهم است، زیرا ممکن است درد خفیف ماه‌ها قبل از اقدام به درمان، نا‌دیده گرفته شده باشد. اشاره به مواردی که درد را تشدید می‌کنند (مانند سرفه یا عطسه) و همچنین مواردی که باعث تسکین آن می شود، به پزشک کمک می‌کند تا دقیق تر بتواند علت درد زیر شکم را تشخیص دهد.

Advertisement

علائم درد زیر شکم مردان

علائم درد زیر شکم در مردان

اگرچه علائم درد زیر شکم در مردان ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، موارد زیر برخی از علائمی است که ممکن است با درد زیر شکم همراه باشند:

 • یبوست
 • اسهال
 • سوء هاضمه
 • حالت تهوع با یا بدون استفراغ
 • نیاز فوری به دفع مدفوع
 • بدن درد
 • تب
 • اسپاسم عضلات
 • درد در هنگام رابطه‌ی جنسی
 • درد یا احساس سوزش در هنگام ادرار
 • درد، بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن
 • توده‌ی قابل لمس در ناحیه‌ی شکم یا لگن
 • ضایعه پوستی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • تغییر در سطح هوشیاری
 • تب بسیار بالا (بیش از ۱۰۱ درجه‌ی فارنهایت، حدوداً بالاتر از ۵/۳۸ درجه‌ی سلسیوس)
 • ضربان قلب بالا (Tachycardia)
 • سفتی شکم
 • درد شدید شکم، درد شدید ناگهانی
 • استفراغ خونی
 • خونریزی از رکتوم و مدفوع خونی
مطلب مرتبط
شقاق یا فیشر مقعدی چیست | علائم و راه های درمان

علت درد شدید زیر شکم در مردان سمت راست و چپ

همان‌طور که ذکر شد، دلایل درد زیر شکم در مردان ممکن است متفاوت باشد، بنابراین مهم است که تمام علائمی را که تجربه می‌کنید، مستند نمایید تا در صورت احساس نیاز به مراقبت‌های پیشرفته‌تر، بتوانید درد خود را برای پزشک توصیف کنید. موارد زیر برخی از علل شایع‌تر هستند:

یبوست (Constipation)

یبوست یک پدیده‌ی بسیار رایج است و در زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه گوارش در تخلیه روده مشکل دارد. به طور معمول در این حالت، درد در ناحیه تحتانی شکم در سمت راست احساس می‌شود.

آپاندیسیت (Appendicitis)

یک مشکل نسبتاً شایع است که معمولاً در افراد بین ۱۱ تا ۴۰ سال دیده می شود. در آپاندیسیت درد شکم غالباً در ناحیه‌ی سمت راست پایین، تیز است و با استفراغ، تب شدید و از دست دادن اشتها همراه است.

فتق (Hernia)

در فتق، به دلیل ضعیف شدن عضلات دیواره‌ی شکم، معمولاً درد در قسمت راست شکم ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است درد در ناحیه کشاله و قسمت فوقانی ران هم احساس شود.

پیچ‌خوردگی بیضه (Testicular torsion)

پیچ‌خوردگی بیضه می‌تواند باعث درد شدیدی شود که تا زیر شکم ادامه یابد. پیچ خوردن بیضه ممکن است با حالت تهوع، استفراغ و درد عمومی در بیضه همراه باشد. درد در مراحل اولیه به صورت پراکنده است اما با پیشرفت شرایط، پایدار‌تر می‌شود. شایان ذکر است که در پیچ‌خوردگی بیضه ممکن است درد در قسمت زیر شکم و زیر ناف نیز حس شود.

کولیت زخمی (Ulcerative colitis)

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده‌ی بزرگ است که این بیماری به طور معمول با کاهش وزن، مدفوع خونی، درد رکتوم و خون‌ریزی همراه است. درد در بیماری کولیت زخمی، در سمت راست و زیر شکم متمرکز شده است. ضمن اینکه برخی از بیماران ممکن است علی رغم فوریت برای مدفوع، نتوانند این کار را انجام دهند. البته ممکن است که درد در دو طرف شکم حس شود.

سنگ کلیه (Kidney stones)

درد سنگ کلیه می‌تواند شدید و عمومی باشد، اما معمولاً در قسمت پهلو (پشت) متمرکز می‌شود. دلیل این درد این است که سنگ‌ها بر کلیه فشار وارد می‌کنند. به طور معمول سنگ کلیه با برخی رژیم‌های غذایی، کمبود آب بدن و همچنین مقادیر بیش از حد پروتئین حیوانی و قند‌های فرآوری شده، ایجاد می‌شود. درد به صورت امواج و با نوسان شدید توصیف می‌شود و از طرفی تداوم درد در هنگام ادرار نیز ممکن است وجود داشته باشد.

مسمومیت غذایی (Food poisoning)

غذای آلوده (معمولاً با باکتری‌ها یا انگل‌ها)، می‌تواند باعث درد شدید در ناحیه‌ی معده و شکم شود. علائم دیگر مسمومیت غذایی شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال است. در بیماری مسمومیت غذایی، تقریباً ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا درد فروکش کند.

سندرم روده‌ی تحریک پذیر (Irritable bowel syndrome-IBS)

بیماری سندرم روده‌ی تحریک پذیر باعث گرفتگی عضلات روده کوچک و بزرگ می‌شود که در نتیجه‌ی آن، درد و فوریت استفاده از سرویس بهداشتی ایجاد می‌شود. یبوست، اسهال و مدفوع مخاطی معمولاً با درد همراه می‌شوند. سندرم روده‌ی تحریک پذیر یک بیماری مزمن محسوب می‌شود که با رژیم غذایی و مراقبت مناسب قابل جبران است.

مطلب مرتبط
آشنایی با علت درد زیر شکم در زنان باردار، علت و راه های درمان

بیماری کرون (Crohn’s disease)

کرون یک بیماری التهابی روده است که باعث اسهال، درد شکم و کاهش وزن می‌شود. کرون با تورمی که در قسمت پایین سمت راست شکم ایجاد می‌کند و می‌تواند به اندازه یک گریپ فروت باشد، از بیماری کولیت اولسراتیو (Ulcerative colitis) متمایز می‌شود.

دیورتیکولیت (Diverticulitis)

دیورتیکولیت نوعی التهاب در دیورتیکول‌های جداره‌ی روده‌ی بزرگ است که به ندرت در روده‌ی کوچک هم مشاهده می‌شود. علائم دیگر این بیماری شامل نفخ، حالت تهوع، یبوست، تب و اسهال است. از طرفی درد در ناحیه‌ی زیر شکم مردان نیز ممکن است وجود داشته باشد.

کتواسیدوز دیابتی (Diabetic ketoacidosis)

کتواسیدوز دیابتی عارضه‌ی دیابت نوع ۱ است و می‌تواند با تنگی نفس، تشنگی شدید، حالت تهوع، تکرر ادرار، خستگی و ضعف همراه باشد. در در کتواسیدوز دیابتی به صورت درد شکمی عمومی است.

التهاب مثانه (Cystitis)

سیستیت اختلال دستگاه ادراری ناشی از عفونت باکتریایی است. درد زیر شکم همراه با سوزش هنگام ادرار، تکرر ادرار، کدر شدن رنگ ادرار و حتی ادرار خونی در این اختلال مشاهده می‌شود.

اختلالات خاص مردان (Male-specific disorders)

ممکن است که مردان، در نتیجه‌ی اختلال طناب اسپرماتیک (spermatic cord disorders)، اختلالات بیضه (testes disorders) و سوزاک (gonorrhea) درد در ناحیه پایین شکم را تجربه کنند.

مشکلات مرتبط با رگ های خونی شکمی (Abdominal blood vessels disorders)

بسیاری از رگ‌های خونی در امتداد شکم قرار دارند. مشکلات مرتبط با عروق خونی که می‌تواند منجر به درد شکم در سمت چپ پایین شود، شامل آنوریسم آئورت شکمی (aneurysms in the aorta) ، تصلب شرایین (atherosclerosis)، آنژیوادم ارثی (hereditary angioedema) و پورپورای هنوخ شوئن لاین (Henoch-Schonlein purpura) است.

بیماری های پوستی (Skin diseases)

بیماری‌های پوستی نیز می‌توانند باعث درد در ناحیه پایین شکم شوند. به عنوان مثال می‌توان از ویروس هرپس زوستر (Herpes zoster) که منجر به بیماری زونا (shingles) می‌شود و درماتیت (dermatitis) نام برد.

علت درد شکم مردان هنگام نزدیکی

علت درد شکم مردان هنگام نزدیکی

برخی از دلایل درد شکم در حین رابطه جنسی، مخصوص سیستم تولید مثل مردان است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

پروستاتیت (Prostatitis)

پروستاتیت تورم پروستات است. پروستات یک غده عضلانی به اندازه گردو است که درست در زیر مثانه قرار دارد. این ماده مایع منی را تولید و در زمان انزال به رانش آن از بدن کمک می کند. پروستاتیت می‌تواند حاد یا مزمن باشد. پروستاتیت مزمن شایع‌ترین بیماری اورولوژیک در مردان زیر ۵۰ سال است.

درد زیر شکم و کمر درد از علائم رایج تورم پروستاتیت است. برخی از افراد همچنین در هنگام انزال یا پس از آن دچار درد می‌شوند. علائم دیگر عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • جریان ادرار ضعیف
 • ترشحات پس از دفع ادرار از آلت تناسلی مرد

علت درد شکم مردان بعد از نزدیکی می‌تواند شامل موارد دیگری هم باشد که پیشنهاد می‌کنیم تا از مشاوره آنلاین پزشک متخصص اورولوژی در سایت پذیرش ۲۴ بهره‌مند شوید.

گفتگوی آنلاین با متخصص اورولوژی

پیش‌گیری از درد زیر شکم در مردان

انتخاب یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش منظم، به حفظ سلامت دستگاه گوارش و سلامت کلی بدن در کمک می‌کند. عادت‌های سالم نیز می‌توانند کمک زیادی به جلوگیری از درد کنند. برخی از این عادت‌ها عبارتند از:

 • نوشیدن منظم آب و جلوگیری از دهیدراته شدن بدن
 • نوشیدن ترکیب لیمو و زنجبیل
 • خود‌داری از مصرف غذای جامد در هنگام احساس حالت تهوع
 • استفاده از پد گرم کننده برای تسکین درد شکم
 • جایگزینی وعده‌های غذایی کم حجم متعدد به جای وعده‌های غذایی محدود پر حجم
مطلب مرتبط
راهکارهای ساده برای افزایش میل جنسی زنان

در مواجهه با درد زیر شکم، چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

درد شدید یا عودکننده باید هر کسی را وادار کند تا از یک متخصص پزشکی مشورت بگیرد. با این حال علائمی که به محض مشاهده‌ی آن‌ها باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید، شامل تکرار هر یک از موارد زیر است:

 • استفراغ
 • کمبود آب بدن
 • ادرار دردناک و مکرر
 • استفراغ خونی
 • مدفوع خونی
 • ادرار خونی

راه‌های درمان درد زیر شکم در مردان

درمان درد زیر شکم در مردان می‌تواند بسته به ماهیت و منشأ درد، متفاوت باشد. بعضی از درمان‌ها به سادگی و با تجویز برخی از دارو‌ها صورت می‌گیرد ولی در موارد شدید‌تر، ممکن است نیاز به جراحی اضطراری باشد.

اگرچه همه‌ی موارد درد شکم نیاز به مراجعه به بیمارستان ندارند، اما به طور کلی پیشنهاد می کنیم که اگر درد شما به مرور فروکش نکرد و مجموعه‌ای از علائم مانند تهوع، استفراغ، اسهال و … را به همراه درد مشاهده کردید، حتماً سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

برخی از دلایل درد در ناحیه تحتانی شکم جدی بوده و اغلب تشخیص آنها به تنهایی دشوار است. برای درد زیر شکمی که برطرف نمی شود باید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های پزشکی درد شدید زیر شکم در آقایان

بعد از اینکه پزشک تشخیص قطعی را اعلام کرد، ممکن است درمان‌های زیر را به شما پیشنهاد دهد:

استراحت گوارشی

پزشک ممکن است رژیم غذایی مایع را به شما پیشنهاد کند. رژیم غذایی مایع موجب می‌شود تا روده‌ها و سیستم گوارش شما که ممکن است با عوامل عفونی درگیر شده باشند، بهبود یابند.

دریافت رژِیم غذایی مناسب درمان درد زیر شکم

داروهای ضد التهاب

اگر علائم شما ناشی از شرایط التهابی باشد، پزشک ممکن است دارو‌های ضد التهابی یا کرم استروئیدی تجویز کند.

جراحی

برای شرایطی مانند پیچ ​​خوردن بیضه، عمل جراحی گزینه‌ی اول برای بازگرداندن جریان خون و جلو‌گیری از عوارض بعدی است.

روش های درمانی درد زیر شکم مردان

درمان‌های خانگی درد زیر شکم در مردان

برای خنثی کردن علل قابل پیش‌گیری مانند «ناراحتی گوارشی» می‌توانید موارد زیر را در خانه امتحان کنید:

·       وعده‌های غذایی را به آرامی میل کنید: آرامش در هنگام صرف غذا به بدن شما اجازه می‌دهد تا غذا‌ها را به طور کامل هضم کرده و از بلع هوا که می‌تواند موجب نفخ و درد شکم شود، جلو‌گیری می‌کند.

·       استفاده از رژیم غذایی با فیبر بالا: کمبود فیبر غذایی ممکن است منجر به ضعف بافت روده شود و همین امر می‌تواند منجر به عفونت شود.

اگر درد زیر شکم دارید، پذیرش ۲۴ چگونه به شما کمک می‌کند؟

با توجه به اینکه این روز‌‌ها کرونا کنترل امور روزمره‌مان را در دست گرفته، بسیاری از کسب‌و‌کار‌ها سیاست‌های خود را به سمت دورکاری هدایت کردند. پذیرش۲۴ هم از پلتفرم خود رونمایی کرد و این امکان را برای هم وطنان‌مان فراهم کرد تا در حالی که در خانه نشسته اند و کنترل تلویزیون را در دست گرفته اند، بتوانند نوبت پزشک دلخواه‌شان را دریافت کنند.

گفتگوی آنلاین با پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار

پذیرش ۲۴ همچنین این امکان را برای پزشکان فراهم کرده است تا بتوانند نسخه را به صورت الکترونیکی ثبت کنند، ضمن اینکه پذیرش ۲۴ با فعال سازی قابلیت مشاوره آنلاین پزشکی، نیاز به رفت‌و‌آمد به بیمارستان را هم به حداقل رساند.

Advertisement

منبع
www.freepik.comwww.freepik.comwww.healthcarereformmagazine.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا