داروی والاسیکلوویر | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Valaciclovir

کاربرد، مقدار و روش مصرف، موارد منع مصرف، هشدارها و احتیاطات، تداخلات دارویی، عوارض جانبی و شرایط نگهداری داروی والاسیکلوویر (Valaciclovir)

نام تجاری داروی والاسیکلوویر

Valtrex

کاربرد داروی والاسیکلوویر   

برای پیشگیری یا درمان عفونت‌های ویروسی در بزرگسالان و جوانان

اشکال دارویی والاسیکلوویر  

قرص

اطلاعات دارویی والاسیکلوویر

داروی والاسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است که برای درمان عفونت‌های ایجاد شده توسط هرپس زوستر و هرپس سیمپلکس تجویز می‌شود. ویروس هرپس زوستر عامل بیماری زونا است و ویروس هرپس سیمپلکس باعث تبخال و تبخال دستگاه تناسلی می‌شود. والاسیکلوویر برای درمان (یا پیشگیری از وقایع بعدی) یکی از این عفونت‌ها به کار می‌رود.

این دارو علاوه بر درمان عفونت‌ها، برای پیشگیری از عفونت‌های ویروسی نیز به کار می‌رود. به ویژه در بیمارانی که پیوند عضو انجام داده‌اند و در معرض خطر عفونت از ویروسی به نام سیتومگالو ویروس هستند.

والاسیکلوویر با جلوگیری از تکثیر ویروس‌ها کار می‌کند و این از شدت عفونت می‌کاهد و از انتشار آن جلوگیری می‌کند.  

فرق آسیکلوویر با والاسیکلوویر: داروی والاسیکلوویر یک پیش دارو است که بعد از مصرف، در کبد به آسیکلوویر تبدیل می‌شود. جهت کسب اطلاعات لازم در مورد تفاوت این دو دارو می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با داروساز آنلاین مشورت نمایید.

قرص ویرابکس یکی از برندهای ایرانی داروی والاسیکلوویر است.

جهت کسب اطلاعات لازم در مورد این دارو می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با پزشک آنلاین عفونی مشورت نمایید.

داروی والاسیکلوویر

مقدار و روش مصرف داروی والاسیکلوویر

 • قبل از شروع درمان با داروی والاسیکلوویر (Valaciclovir) بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • دوز و مقدار داروی والاسیکلوویر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لذا دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نموده و از کم یا زیاد کردن خودسرانه مقدار و مدت زمان مصرف اجتناب نمایید.
 • دوره درمان با داروی والاسیکلوویر را کامل کنید حتی اگر مدتی پس از مصرف دارو احساس کردید عفونت شما برطرف شده است (مگر اینکه پزشک به شما بگوید، مصرف دارو را قطع کنید).
 • در صورت فراموش کردن یک نوبت از داروی والاسیکلوویر، به محض یادآوری، نوبت فراموش شده را مصرف کرده و چنانچه نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و بر طبق برنامۀ مشخص به مصرف دارو ادامه دهید. هیچ‌گاه دوز دارو را دو برابر نکنید.
 • این دارو را می‌توانید با یا بدون غذا مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی گوارشی، با غذا میل نمایید.

مشاوره آنلاین عفونی

موارد منع مصرف داروی والاسیکلوویر 

 • به تاریخ انقضای داروی والاسیکلوویر (Valaciclovir) توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 • هرگز داروی والاسیکلوویر را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید، قبل از تجویز این دارو، پزشک متخصص عفونی را مطلع سازید. به ویژه اگر شرایط زیر را دارید:

 • حساسیت به این دارو یا دیگر داروها و مواد
 • بارداری
 • شیردهی
 • بیماری زمینه‌ای نورولوژیک
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • پیوند مغز استخوان
 • ایدز
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات کلیوی
 • اختلالات آب و الکترولیت
 • دهیدراتاسیون

داروی والاسیکلوویر

چنانچه از داروی والاسیکلوویر برای تبخال تناسلی استفاده می‌کنید، در حالی که زخم یا تاول دارید، از رابطه جنسی خودداری نمایید. حتی پس از بهبودی، با احتمال کم، امکان ابتلای شریک جنسیتان به ویروس در هنگام رابطه جنسی وجود دارد. استفاده از کاندوم این خطر را کاهش می‌دهد. جهت کسب اطلاعات لازم می‌توانید با پزشک آنلاین عفونی مشورت نمایید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی والاسیکلوویر   

 • قبل از شروع درمان یا در مدت درمان با داروی والاسیکلوویر، آزمایشات تجویزی توسط پزشک را انجام دهید.
 • چنانچه جراحی یا روش درمانی دیگری در پیش دارید، پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 • داروی والاسیکلوویر ممکن است باعث حساسیت بیش از حد معمول پوست شما نسبت به نور خورشید شود، لذا از آفتاب شدید خودداری کرده و از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده نمایید.
 • در مدت درمان با داروی والاسیکلوویر، مقادیر زیادی مایعات بنوشید مگر اینکه مصرف مایعات از سوی پزشک برای شما محدود شده باشد.
 • والاسیکلوویر و کرونا: جهت کسب اطلاعات لازم در داروهای مورد استفاده در بیماری کرونا، می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با داروساز آنلاین مشورت نمایید.

تداخلات دارویی والاسیکلوویر  

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

از جمله داروهایی که با داروی والاسیکلوویر تداخل دارند، عبارتند از:

 • داروهای نفروتوکسیک
 • پروبنسید
 • زیدوودین

عوارض جانبی داروی والاسیکلوویر

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز هریک از عوارض زیر با مصرف داروی والاسیکلوویر فوراً با پزشک معالج مشورت نمایید.

از جمله عوارض این دارو عبارتند از:

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد، فقط و فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز را دارد، و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن باتوجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

شرایط نگهداری داروی والاسیکلوویر

 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین پزشک آنلاین عفونی، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سؤالی درباره این دارو، در قسمت نظرات از ما بپرسید. پزشکان متخصص پذیرش ۲۴ در سریع‌ترین زمان ممکن، به شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره آنلاین عفونی

۳.۷/۵ (۳ نظر)

منبع
www.patient.info

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
21 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سعیده هستم
سعیده هستم
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر …من به صورت گه گاهی تبخال در دور لب میزنم و هر بار که میزنه یک قرص مصرف میکنم …موردی نداره

شادی
شادی
3 ماه قبل

سلام
آیا افراد مجرد هم ممکنه به زونا مبتلا بشن یا فقط متاهلین دچار این ویروس میشن؟

زهرا
زهرا
3 ماه قبل

سلام.۱-من این دارو(ایرانیشو)همراه گاباپنتین ۱۰۰برای پدرم استفاده میکنم آیامیتونم استامینیفن کدئین هم برای تسکین دردبهشون بدم؟
۲-دست وپاهاشون خیلی بی حسه.وباکمک دیگران بلندمیشن.آیااشکالی نداره؟۸۷سالشونه.دیابت دارن.بعدازسرماخوردگی شدیدبه بیماری زونادچارشدن واین داروهارومصرف میکنن.سپاس

melina
melina
4 ماه قبل

سلام من هرماه تمام دور تا دور دهانم تبخال میشه دکتر برام والاسیکلوویر تجویز کرده آیا دوباره اینجوری میشم یا کامل درمان میشه ؟

مریم مقدم
مریم مقدم
4 ماه قبل

سلام دکتر کپسول رو در پاکت ریخته ایا از کجا بفهمم.دارو تاریخ مصرف داشته یا نه

مریم مقدم
مریم مقدم
4 ماه قبل

سلام ببخشید دکتر داروخانه کپسول رو در پاکت ریخته بود و کپسول بدون جلد رو به من داد از کجا بفهمم انقضائ داشته

آرین
آرین
4 ماه قبل

با سلام من سه روز هست که این دارو مصرف میکنم وسردرد دارم ایا دارو را ادامه بدهم؟

M.t
M.t
5 ماه قبل

این قرص روی دوره قاعدگی تاثیر داره؟چون دچار بیماری زونا شدم واین قرص به من تجویز شد در همین حین پریود شدم ولی خونریزم کم بود رنگشم تیره

معصومه
معصومه
5 ماه قبل

ببخشید همسر من کرونا گرفته ایا باید قرص والاسیکلوویر قطع کنه ؟

نوشین احمدی
نوشین احمدی
7 ماه قبل

سلام من بعد از مصرف چند روز قرص والاسیکلوویر دچار سرگیجه و عدم تعادل شدم مصرف قرص رو قطع کردم ولی همچنان بعد از یک هفته حالت بیحالی و گیجی دارم…که این جز عوارض دارو هست…میخواستم بدونم چه مدت زمان میبره که این عوارض قطع شه

حاجیان
حاجیان
11 ماه قبل

سلام آیامیشودقرص ۱۰۰۰رانصف کرد؟دکتر۵۰۰ داده دادوخونه مبگه نصف کن

نازنین
نازنین
1 سال قبل

نازنین هستم آیا قرص والاسیکلوویر برای اگزما صورت خوبه یانه

رضا
رضا
در پاسخ به  نازنین
5 ماه قبل

ها آمو بخور بیخیال

الهه
الهه
1 سال قبل

از امروز دوز مصرفی این دارو تمام شد و شبی پسرم دل درد شدید و استفراغ و اسهال شدید همراه با عرق شدید گرفته،چیکار کنم؟ یعنی میشه ویروس کرونا ،گوارشش رو مورد حمله قرار داده باشد؟!

فریده هستم
فریده هستم
1 سال قبل

سلام من یه هفته هست که از ناحیه کمر به زیر سینم دانه های تاولی دکتر میگه زنا هست چند تا دکتر رفتم چند تا پماد تجویز کردن اولسیلور سولفادیازین ۱ درصدبعدموپیروسین ۲درصد ولی بهنظرم اثر نمیکنه یه جیغم به نظر شما ادامه بدم یا برم دوباره دکتر خیلی درد دارم

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  فریده هستم
1 سال قبل

سلام
زونا هست و حتما نیاز به مصرف داروی خوراکی دارد

فریه
فریه
1 سال قبل

فریده هستم آیا قرص ویرالیپ هزار واسه زونا تجویز شده واسه کاهش دردهستش یا خشک کننده هست

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  فریه
1 سال قبل

سلام
قرص والاسیکلوویر ضد ویروس زونا هست

فرانک
فرانک
1 سال قبل

دکتر ، من حدود یک هفته است در ناحیه صورت سمت راست دچار زونا شدم و بسیار دردناک شدن و خارش داره برام کپسول والاسیکلوویر ۱۰۰۰ نوشتن روزی سه عدد بخورم ، همین کافیه ؟
خیلی میترسم چون دقیقا اطراف چشمم رو درگیر کرده

سعید
سعید
در پاسخ به  فرانک
5 ماه قبل

سلام با مصرف دارو خوب شدی زود ، از انتشار بشترش جلو گیری کرد؟

دکمه بازگشت به بالا