سردرد کودکان را چطور درمان کنیم؟ علت سردرد کودکان

سردرد یکی از دردهای آزاردهنده است که سن و سال نمی‌شناسد و همه افراد را درگیر می‌کند. با توجه به اینکه علت سردرد در کودکان ۱۰ ساله یا کوچکتر والدین را نگران می‌کند تصمیم داریم در این مطلب به این سوال‌ها پاسخ دهیم که سردرد کودکان از چیست؟ و برای سردرد کودکان چی خوبه؟
اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات دقیقی داشته باشید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

کودکان هم مانند بزرگسالان درد و ناراحتی در سر را تجربه می‌کنند. اما علت سردرد در کودکان با علت سردرد در بزرگسالان متفاوت است. در واقع در اغلب موارد علت سردرد در کودکان ۵ ساله و بزرگتر سرماخوردگی است که خطرناک نیستند. با این‌حال اگر کودک از این عارضه رنج می‌برد اولین اقدام باید پیدا کردن علت آن باشد.

علت سر درد کودکان چیست؟

کودکانی که سردرد را تجربه می‌کنند متناسب با شدت آن کیفیت زندگی خود را از دست می‌دهند. با توجه به اینکه معمولاً سردرد با علت ثانویه به علت ابتلا به یک بیماری خاص اتفاق می‌افتد، دکتر سردرد ابتدا سعی می‌کند عامل زمینه‌ساز را پیدا کند تا بتواند با درمان آن علت سردرد کودکان را از بین ببرد.

علت‌های سردرد در کودکان به دو نوع علت اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

سردرد کودکان با علت اولیه

موارد زیر مهم‌ترین علت‌های سردرد در کودکان ۵ ساله و بزرگتر است که علت اولیه دارند و نشانه بیماری خاصی نیستند. این سردردها به علت تغییراتی در بافت مغز اتفاق می‌افتند و شامل اغلب سردردهای کودکان می‌شوند. سردرد در کودکان ۶ ساله یا کوچک‌تر و بزرگتر بروز می‌کند و مختص سن خاصی نیست.

سردرد تنشی چند دقیقه طول می‌کشد و علت سردرد پیشانی در کودکان است. این دردها در شقیقه و دو طرف سر کودک بروز می‌کند و ممکن است سردرد کودکان در خواب آن‌ها هم اختلال ایجاد کند و الگوی خواب را به هم بزند یا این‌که موجب انتشار درد در قسمت پشت گردن هم شود. سردرد تنشی در برخی کودکان ممکن است با عوارض پوستی هم همراه باشد.

سردرد تنشی علت سردرد کودکان در بالای سر است و والدین را به شدت نگران می‌کند؛ سوال اغلب والدین این است که سردرد کودکان نشانه چیست؟

واقعیت این است که برخی از کودکان در اثر استرس دچار سردرد یا بی‌قراری می‌شوند. معمولاً علت سردرد در کودکان ۷ ساله ترس و استرس ورود به مدرسه است. حتی کودکانی که والدین آن‌ها با هم اختلاف دارند و اختلاف و تشنج را تجربه می‌کنند، ممکن است سردرد داشته باشند.

 • سردرد میگرنی کودکان

سردرد میگرنی سن و سال خاصی ندارد و از نوزادان تا کودکان و بزرگسالان را درگیر می‌کند. البته در بین کودکان با سن بالاتر بیشتر از نوزادان شاهد بروز سردرد میگرنی هستیم. با این‌حال علت سردرد در کودکان ۸ ساله یا بزرگتر که مبتلا به میگرن هستند شناخته نشده است.

اما احتمالاً مسائل ژنتیکی در ایجاد آن دخیل باشد. بروز سردرد و حالت تهوع در کودکان و حساسیت به نور می‌تواند یک نشانه جدی سردرد میگرنی باشد. البته داروهای میگرن برای سردرد در کودکان ۶ ساله و بالاتر تجویز می‌شود.

سردرد با علت ثانویه

سردرد با علت ثانویه به سردردهایی گفته می‌شود که در اثر یک بیماری خاص، عفونت یا ضربه اتفاق می‌افتند.

 • عفونت و تب کودکان

شایع‌ترین علت سردرد در کودکان ابتلا به عفونت‌هایی نظیر سینوزیت، عفونت گوش و گلو است. وقتی کودک علاوه بر سر درد تب هم دارد باید به عفونت مشکوک شد.

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب به علائم بالینی همراه سردرد توجه می‌کند و از روش‌های تشخیصی برای پیدا کردن علت سردرد کودکان استفاده می‌کند تا بتواند مناسب‌ترین دارو را تجویز کند.

 • ضربه سر

بروز سوانح ممکن است با ضربه به سر کودک همراه باشد و سردرد ایجاد کند. معمولاً سردرد کودک ۶ ساله یا بزرگتر در بازی یا در اثر زمین خوردن ایجاد می‌شود. برای کودکی که با این علت سردرد را تجربه کند باید هر چه سریع‌تر اقدمات تشخیصی لازم انجام شود تا از وخیم شدن اوضاع جسمی او جلوگیری شود.

درصورتی‌که بعد از سانحه رانندگی یا پرت شدن از بلندی کودک سردرد داشته باشد باید برای تشخیص دقیق علت سردرد به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. برای دریافت لیست بهترین دکترها می‌توانیدب ه سایت پذیرش۲۴ مراجعه کنید.

 • مشکلات مغزی کودکان

با اینکه بروز سردرد به دلیل تومور خیلی شایع نیست، اما در برخی از کودکان علت سردرد آبسه یا تومور مغزی است که موجب ایجاد فشار روی مغز می‌شود. کودکانی که به این عارضه مبتلا می‌شوند علائمی نظیر اختلال در بینایی، سرگیجه و عدم تعادل و هماهنگی دارند.

 • سردرد کودکان به علت غذاهای خاص

برخی از کودکان سردرد را به دلیل استفاده از خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های خاص تجربه می‌کنند. به طور مثال نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه یا خوراکی‌های حاوی نیترات که در گوشت‌های پخته شده به عنوان نگهدارنده استفاده می‌شود می‌تواند موجب ایجاد سردرد در کودکان شود. خیلی از اوقات دلیل سردرد در کودکان ۶ ساله مصرف سوسیس و کالباس یا بیکن است. در این موارد به جای استفاده از قرص و شربت سردرد کودکان بهتر است مصرف این خوراکی‌های را قطع کنید.

 • سردرد کودکان در سرماخوردگی

سردرد کودکان در سرما خوردگی نشانه‌ی خطرناکی نیست و همره با آبریزش بینی، عطسه، بی‌اشتهایی بروز می‌کند. سردرد پیشانی در کودکان به دلیل سرماخوردگی آن‌ها را بیحال و خسته می‌کند.

برای درمان سردرد پیشانی در کودکان که به علت سرماخوردگی ایجاد شده می‌توانید از شیوه‌های درمان سردرد کودکان در طب سنتی استفاده کنید و درد را کم کنید.

شیوه تشخیص علت سردرد در کودکان چگونه است؟

وقتی برای تشخیص علت بروز سردرد در کودکان به پزشک مراجعه می‌کنید، اولین اقدام پزشک معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال از بیمار است. بدین منظور پزشک از کودک یا از والدین او در مورد زمان بروز سردردها، شدت، اتفاقات اخیر یا شرایط روحی کودک، همچنین بیماری‌هایی که کودک به آن مبتلا است سوال می‌کند. همچنین لازم است پزشک در مورد الگوهای رفتاری، شخصیتی و الگوی خواب کودک را هم بررسی کند تا بتواند وضعیت او را بهتر ارزیابی کند.

در قدم بعدی برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص درست لازم است از آزمایش‌های دقیق استفاده شود. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است.

 • آزمایش خون
 • MRI
 • سی‌تی‌اسکن
 • پلی‌سومنوگرام

شیوه‌های درمان سردرد کودکان چگونه است؟

اغلب اوقات درمان سردرد کودکان در خانه و از طریق والیدن انجام می‌شود. درمان خانگی سردرد کودکان شامل استراحت کردن، افزایش نوشیدن مایعات و استفاده از داروی سردرد کودکان است که بدون نسخه می‌توان آن را از داروخانه تهیه کرد.

دارو برای سردرد کودکان

داروهای بدون نسخه که ضد درد هستند و علت سردرد کودکان ۶ ساله را از بین می‌برد شامل استامینوفن و آسپرین است. البته در مصرف آسپرین باید به دو نکته توجه کنید.

نکته‌ی اول اینکه آسپرین را حتماً برای کودکان بالای دو سال که در دوران بهبودی بیماری ویروسی یا آنفولانزا نباشد استفاده کنید. همچنین بهتر است بدانید مصرف آسپرین می‌تواند موجب بروز علائم سندرم ری در کودکان شود.

اگر از تاپیک سردرد کودکان نی نی سایت پاسخ سوالات خود را نگرفته‌اید می‌توانید به سایت پذیرش۲۴ مراجعه کنید و از دکتر مغز و اعصاب آنلاین وقت مشاوره بگیرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که کودک شما به علت سردرد دچار اختلال در بینایی، استفراغ یا تب شود یا سطح هوشیاری‌اش کاهش پیدا کند باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 سوالات متداول سردرد کودکان

 • سردرد کودکان و کرونا ارتباطی به هم دارد؟

کودکانی که به کرونا مبتلا می‌شوند علائمی مانند سردرد، گلو درد، تب و سرفه و ناراحتی‌های گوارشی مانند اسهال و استفراغ را تجربه می‌کنند.

 • آیا درمان سردرد در سن و سال کودک تاثیری دارد؟

درمان سردرد در کودکان ۶ ساله با کودکان بزرگتر تفاوت دارد. چون پزشک متناسب با سن و یال بیمار دارو تجویز می‌کند.

 • برای پیشگیری از سردرد کودکان چی خوبه؟

داشتن خواب کافی و منظم و ورزش کردن، مدیریت استرس از اقدامات مهمی است که در صورت انجام آن‌ها می‌توانید از بروز سردرد در کودکان پیشگیری کرد. همچنین بهتر است والدین خوراکی‌هایی که سردرد کودکان را تحریک می‌کند بشناسند.

۳.۲/۵ (۱۶ نظر)

منبع
mayoclinic.orghopkinsmedicine.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
15 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
فرشته
فرشته
1 روز قبل

سلام خسته نباشید دخترم ۱۱ سالش هست کم کم سر درد داشت الان سر درد ش بیشتر شده ترس در خواب دارد خیلى نکران هستم توان دکتر رفتن را هم ندارم لطف کنید مرا رهنمایى کنید ممنون تون میشم

فرشته
فرشته
در پاسخ به  فرشته
1 روز قبل

ججوری

یوسف
یوسف
4 ماه قبل

سلام من بچه چهار ساله دارم ۲ماه پیش افتاده سرش درد میکنه
دکترم بردم گفت چیزی نیس اما درد میکنه

،BBVA
،BBVA
5 ماه قبل

,امید وارم کودکان خوب شوند

،BBVA
،BBVA
5 ماه قبل

سلام راه حلی برای همشهری های عزیز برا کودکان خود < گذاشتن بارچه خیس را به روی بخاری بگذارید و بعد آن گرم شود آن را بر جای که سر اطفال درد می‌کند بگذاری راه حل دوم آب ولرم را در پلاستیک فریزی بریزید و آن را بر روی سر کودک بگذارید

کارو
کارو
5 ماه قبل

سلام پسرم ۹سالشه سردردوتب داره پاهاشم مثل یخ سرد چکار کنم .

رونیا عطایی
رونیا عطایی
5 ماه قبل

چه درمانی خوب است برای سر درد کودکان

سینا
سینا
6 ماه قبل

اسم پسرم سیناست ۸ساله هست قبل ازآنفولانزانه سردردداشت نه بیحال الانم میگه نمیتونم نفس بکشم راه بینیم گرفته ازبس که آنفولانزاردشده سردردوبیحالی وتنگی نفس داره چیکارکنم راهنمایی کنین ممنون میشم

سینا
سینا
6 ماه قبل

سلام خسته نباشیدپسرم قبل ازآنفولانزاسردردنداشت وقتی آنفولانزاگرفت چندباربردیم دکتریکم خوب شده ولی سردردخیلی زیادداره بیحال میشه چیکا رکنم

ارمین حاجی میرزایی
ارمین حاجی میرزایی
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر .من یک پسر نه ساله دارم چند شب با جیغ از خواب بیدار میشه و میگه سردرد دارم ،بعد از یک ربع بدون خوردن داروی مسکن خوابش می بره ،به نظرتون چیکارش کنم؟

امیرعلی
امیرعلی
7 ماه قبل

سلام پسرم ۹ ساله است وغروب وقتی از مدرسه اومد گفت سردر د داره اولش جدی نگرفتم اما الان خیلی بیشتر شده دائم شکایت میکنه باید چی بهش بدم

حسام
حسام
7 ماه قبل

سلام من پسرم ۷ سالشه والان دوروزه ک سرما خورده سردرد داره، چی بهش بدم داور قرص و شربت دادمش استامینفن اما فایده‌ای ندارد

زیلان
زیلان
در پاسخ به  حسام
4 ماه قبل

سلا م خسته نباشید ب امید سلامتی همه ی بچه ها منم دخترم ۷سالشه سرش درد داره شبا از سردرد بیدار میشه توروخدا ی راهی نشونم بدین بخدا توانای ندارم دکتر ببرم

ابولفضل
ابولفضل
7 ماه قبل

سلام پسر ۱۲ ساله دارم یک ما پیش پشت گردنش یا همون پشت گوش کمی بر آمدگی داشت که چند روز ماساژ دادم سرشو خوب شد تا از اول مهر که مدرسه ها باز شد مدرسه میره دوباره یک طرف سرش درد میگیره وقتی تو مدرسه هست سر درد ش کمو زیاد میشه حوصله‌ی درس و نداره ولی میاد خونه سر درد ش خوب میشه خیلی نگرانم نکنه پسرم مشکلی داشته باشه خواهش می کنم شما منو راهنمایی کنید ممنونم

کولیوند
کولیوند
7 ماه قبل

باسلام .پسر ۴ساله دارم ک دچارطرماخوردگی ویروسی شده اماسردرد داره با تب ب دکترهم مراجعه کردم دارویی خاصی نداده برای سردرد چکارکنم ممنونم

دکمه بازگشت به بالا