علت اصلی درد پشت سر چیست؟ درمان درد در پشت سر

سردرد عارضه‌ای است که تقریبا تمام مردم جهان به آن مبتلا شده‌اند. این احساس درد ناخوشایند، بسیار آزاردهنده است و گاهی اوقات درمان خاصی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت؛ اما آگاه باشید که پیدا کردن علت اصلی سردردها می‌تواند انتخاب راه درمانی مناسب را تا حد زیادی آسان کند.

معمولا درد پشت سر ناشی از عوامل متعددی است که در این مقاله تلاش کرده‌ایم علائم را به صورت دقیق بررسی کنیم. اگر می‌خواهید به آسانی علت سردردهایی را که در پشت سر تجربه می‌کنید، پیدا کنید و موثرترین راه‌های درمان را بشناسید در ادامه همراه ما باشید.

علت درد پشت سر چیست؟

سردرد موضعی در پشت سر اغلب به دلیل یک اختلال اولیه به نام سردرد تنشی ایجاد می‌شود. این نوع دردها بسیار شایع هستند و اصلا به عنوان هشداری جدی تلقی نمی‌شود. در برخی موارد سردردهای ثانویه که از یک بیماری زمینه‌ای ناشی می‌شوند و میزان جدی بودن آن‌ها بسیار متغییر است، دلیل اصلی سردردهای پشت سر هستند.

در بسیاری از موارد این سردرد‌ها ممکن است به خاطر اتفاقات دیگری به وجود آمده باشند. انواع درد، مکان و سایر علائمی که همراه با سردرد وجود دارند، می‌توانند به متخصصان کمک کنند تا راحت‌تر علت سردرد را تشخیص دهند و همچنین نحوه درمان موثر را انتخاب کنند.

جالب است بدانید که هر کدام از این علت‌ها باعث ایجاد درد در نقطه‌ای خاص از پشت سر می‌شوند، در ادامه دلیل درد پشت سر را به طور کامل بررسی می‌کنیم:

احساس درد در ناحیه گردن و پشت سر

نورالژی اکسیپیتال زمانی رخ می‌دهد که اعصاب ارسالی از نخاع برای پوست سر، دچار التهاب شود. این دردها بیشتر برای افرادی که دچار میگرن‌های مزمن هستند، اتفاق می‌افتد. این شرایط باعث احساس درد شدید و ضربان‌دار می‌شود.

درد‌های نورالژی اکسیپیتال از پایه سر در گردن شروع می‌شود و به سمت پوست سر حرکت می‌کند، احساس این دردها به شدت آزاردهنده است.

از دیگر علائم درد پشت سر از نوع نورالژی اکسیپیتال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • احساس درد در پشت چشم‌ها
 • احساس چاقو زدن در نواحی گردن و پشت سر
 • حساسیت به نور
 • پوست سر حساس
 • احساس درد در هنگام حرکت دادن گردن

احساس درد پشت سر همراه با درد گردن است.

وضعیت بدنی ضعیف

وضعیت نامناسب بدن می‌تواند باعث احساس درد در پشت سر، گردن و شانه‌ها شود که در نهایت این تنش‌ها باعث ایجاد سردرد در پشت سر می‌شود. در این حالت ممکن است دردی کسل‌کننده و ضربان‌دار را در قاعده جمجه خود تجربه کنید.

سردرد سرویکوژنیک

نوعی سردرد به نام سردرد سرویکوژنیک وجود دارد که ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات گردنی است که باعث به وجود آمدن درد و تنش در نواحی گردن و پشت سر می‌شود. این دردها ممکن است در شقیقه‌ها و یا پشت چشم‌ها هم احساس شوند و از علائم دیگر می‌توانیم به احساس درد در شانه‌ها یا قسمت بالایی بازوها اشاره کنیم.

سردردهای سرویکوژن معمولا با دراز کشیدن تشدید می‌شوند، به همین دلیل ممکن است دردهای شدید در هنگام خواب، نظم خواب را بهم بریزد. در طول زمانی که احساس سردرد وجود دارد، ممکن است فشار وزنه‌ای سنگین را روی سر خود احساس کنید.

سردرد کم فشار

فشار کم مایع نخاعی مغز، باعث به وجود آمدن برخی سردردها می‌شود. این نوع سردرد زمانی اتفاق می‌افتد که مایع نخاعی از ستون فقرات نشت می‌کند. این اتفاق با نام افت فشار خون داخل جمجمه نیز شناخته می‌شود.

دلیل این افت فشار می‌تواند به صورت خود به خودی اتفاق بیفتد یا ناشی از ضربه دیدن ستون فقرات یا سایر روش‌هایی که در آن مایع از ستون فقرات نشت می‌کند و منجر به سردرد می‌شود، باشد. در نهایت بهتر است برای اطلاع از نوع سردرد، به دکتر سردرد مراجعه کنید.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت راست چیست؟

برخی مواقع ممکن است شما فقط در نواحی قسمت راست پشت سر خود احساس درد کنید. از مهم‌ترین دلیل‌هایی که باعث این اتفاق می‌شود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سردردهای تنشی شایع‌ترین علت‌های درد پشت سر هستند. این سردردها معمولا در پشت و سمت راست سر احساس می‌شوند. مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن سردرد‌ها سفتی گردن و پوست سر را می‌توانیم نام ببریم. این دردها به صورت درد کسل‌کننده و فشرده احساس می‌شوند که هیچ ضربانی ندارد.

درد پشت سر بسیار آزاردهنده است.
درد پشت سر بسیار آزاردهنده است.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت چپ چیست؟

وضعیت میگرنی: برای فردی که مبتلا به میگرن است، سردرد ناشی از میگرن می‌تواند در هر نقطه‌ای از سر ظاهر شود، اما معمولا افراد گزارش می‌کنند که درد ناشی از شرایط میگرنی را بیشتر در ناحیه سمت چپ پشت سر تجربه می‌کنند. در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد که به دکتر مراجعه کنید، می‌توانید از خدمات دکتر مغز و اعصاب آنلاین بهره‌مند شوید.

همچنین میگرن می‌تواند باعث بروز شرایط زیر شود:

 • درد شدید همراه با ضربان
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اشک چشم
 • حساسیت به نور یا صدا

سردردهای میگرنی ممکن است از سمت چپ سر شروع شوند و سپس در اطراف شقیقه تا پشت سر حرکت کنند.

نحوه درمان سریع درد پشت سر چگونه است؟

معمولا علائم بسیاری از سردردها را می‌توان با داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن (تیلنول) کاهش داد، اما در صورت داشتن سردردهای مزمن می‌توان از داروهای قوی‌تری مثل تایلنول استفاده کرد. در برخی موارد این امکان وجود دارد که دردهای خود را با استفاده از راهکارهای درمان خانگی و طب سنتی درمان کنید، اما فراموش نکنید که درمان‌ها زمانی موثر هستند که بر اساس علت دقیق سردردها باشند، برای تشخیص دلیل اصلی سردرد، بهتر است متخصص بیماریهای مغز و اعصاب مراجعه کنید.

در ادامه موثرترین درمان‌ درد پشت سر را برای انواع سردردها معرفی می‌کنیم:

سردردهای ناشی از فتق دیسک

درمان این نوع سردردها به درمان بیماری زمینه‌ای بستگی دارد. درمان فتق دیسک شامل فیزیوتراپی، کشش ملایم، تزریق اپیدورال برای التهاب و جراحی در صورت نیاز است. توجه داشته باشید که شما می‌توانید در صورت بهبودی نتایج وب را با ورزش کردن برای طولانی مدت حفظ کنید.

درمان سردرد تنشی و درد در پشت سر

درد پشت سر که به صورت تنشی هستند، معمولا با مسکن‌های بدون نسخه درمان بهبود پیدا می‌کنند. در صورتی که سردردها به صورت مزمن و تنشی شدید باشند نیاز هست به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. پزشک ممکن است داروهای پیشگیرانه‌ای مثل داروهای ضدافسردگی یا شل کننده‌های عضلانی را برای کاهش سردردهای احتمالی در آینده تجویز کند.

درمان میگرن و درد پشت سر

معمولا پزشکان برای سردردهای میگرنی هم داروهای پیشگیرانه مثل بتا بلوکر و هم یک داروی مسکن فوری تجویز می‌کنند. برخی از داروهای بدون نسخه به طور خاص برای درمان بیماری میگرن طراحی شده‌اند، اما این داروها برای حملات خفیف میگرن بسیار موثر هستند نه برای حملات شدیدی که فرد ممکن است تجربه کند.

همچنین پزشک کمک می‌کند تا عواملی که باعث به وجود آمدن سردردهای میگرنی می‌شود را شناسایی کند تا شما بتوانید از این محرک‌ها جلوگیری کنید.

درمان سردردهای خوشه‌ای و درد پشت سر

درمان سردردهای خوشه‌ای که باعث درد پشت سر می‌شود، بر کوتاه کردن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از وقوع حملات بیشتر تمرکز دارد.

درمان کوتاه مدت سردردهای خوشه‌ای شامل موارد زیر است:

 • تزریق تریپتان‌ها
 • استروئیدها
 • تزریق بی‌حسی موضعی
 • داروهایی مثل توپیرامات، ورپامیل، لیتیوم و گالکانزوماب

روش‌های پیشگیری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کورتیکواستروئیدها
 • مسدودکننده‌های کانال کلسیم
 • ملاتونین
 • مسدودکننده‌های عصبی

سوالات متدوال درباره درد پشت سر

چه زمانی باید نگران درد پشت سر بود؟

سردردهایی که به طور پیوسته بدتر می‌شوند، همچنین شخصیت یا عملکرد ذهنی فرد را تغییر می‌دهند. سردردهایی که با تب، سفتی گردن، گیجی، کاهش هوشیاری یا حافظه، علائم عصبی مانند اختلالات بینایی، تکلم، ضعف، بی‌حسی یا تشنج همراه باشد، بسیار نگران‌کننده هستند.

آیا درد پشت سر خطرناک است؟

درحالی که این سردردها بسیار آزاردهنده و ناخوشایند هستند، اما معمولا سردردهای تنشی نگران کننده نیستند و اکثرا به سرعت کاهش پیدا می‌کنند.

آیا سینوس‌ها می‌توانند باعث ایجاد درد پشت سر شوند؟

دردهای ناشی از سینوس‌ها بیشتر در اطراف بینی، چشم‌ها و گونه‌ها دیده می‌شوند، اما این دردها می‌توانند به سمت جلو تا دندان‌ها و به سمت عقب تا پشت سر گسترش پیدا کنند.

نتیجه گیری

در نهایت برای رهایی از درد پشت سر بهتر است ابتدا علت آن را دانسته و با مشورت پزشک نسبت به درمان آن اقدام کنید. پیروی از دستورات پزشک به شما در بهبودی هر چه سریعتر کمک می‌کند.

۵/۵ (۱ نظر)

منبع
verywellhealthmedicalnewstodayhealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
6 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شهربانو نعمتی نوا
شهربانو نعمتی نوا
25 روز قبل

سلام من پشت سرم دردمی کند چه داروی رو باید بخورم

موسی محمدزاده
موسی محمدزاده
30 روز قبل

سلام من داروی اعصاب استفاده می کنم الان یک هفته است پشت سرم از سمت راست درد میکند چکار کنم

موسی محمدزاده
موسی محمدزاده
در پاسخ به  موسی محمدزاده
30 روز قبل

سلام من یک سال داروی اعصاب استفاده می کنم الان یک هفته است پشت سرم از سمت راست درد میکند چکار کنم

معصومه عباسی ۳۹ساله هستم
معصومه عباسی ۳۹ساله هستم
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر ازدیروز بعداز ظهر درد پشت سر سمت راست شروع شده واذیتم میکنه دکترم رفتم مسکن وشیاف بهم داده هنگام استفاده اروم میشن بعدش دوباره شروع میشه بدرد کردن علت ودرمانش را راهنمایی کنید لطفا …ممنونم

لیلادانش
لیلادانش
1 ماه قبل

سلام روزبخیر، مادرم۶۵سال سن دارد مدت یک ماه سردرد شدید در سمت راست پشت سر وگاهی گردن درد دارند به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردیم امپول پدومدرول و قرص باکلوفن تجویز شده از زمان مصرف دارو درد کمی کاهش داشته ولی بهبودی کامل نبوده برای ادامه درمان چه باید کرد؟

علی
علی
1 ماه قبل

باسلام خدمت دکترعزیز.بنده۴۰ساله ازجوانی سردرد خفیف روداشتم.ولی الان درپشت سر احساس درد ونمیتونم روبه بالا بخوابم.مگ به سمت چپ یاراست.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.درپناحق

دکمه بازگشت به بالا