دارو

داروی پیلوکارپین (قطره چشم) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Pilocarpine eye drops

نام تجاری

Minims Pilocarpine

کاربرد

گلوکوم (افزایش فشار چشم)

Advertisement

اشکال دارویی
قرص، کپسول

اطلاعات دارویی تروسپیوم
تروسپیوم برای درمان علائم تکرر، بی اختیاری و فوریت در ادرار تجویز می‌شود. فوریت هنگامی رخ می‌دهد که فرد به طور ناگهانی و فوری نیاز به تخلیه ادرار داشته باشید. بی اختیاری ادرار به این معنی است که ادرار فرد بدون اختیار او ، همراه با سرفه ، عطسه و یا ورزش از مثانه‌اش خارج می‌شود. تکرر ادرار به معنی نیاز به تخلیه ادرار بیشتر از حالت طبیعی، گفته می‌شود.
این مشکلات می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد در بعضی افراد علت آن ضعیف شدن عضلات لگنی می‌باشد و در بعضی دیگر علت آن بیماری‌هایی است که باعث می‌شوند عضلات پیرامون مثانه سریع‌تر از حالت نرمال باشد.
داروی تروسپیوم با کاهش انقباض عضلات اطراف مثانه و افزایش حجم مثانه به کاهش اختلالات ادراری کمک می‌کند. این کار به تخلیه راحت‌تر ادرار  و کاهش علائم مشکلات ادراری کمک می‌کند.
قرص تروسپیوم برای بزرگسالات و کودکان بالای ۱۲ سال و کپسول آن برای بزرگسالان مناسب است.
مقدار و روش مصرف تروسپیوم

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی تروسپیوم ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. ممکن است پزشک با توجه به شرایطتان دوز دارو را برای شما کم یا زیاد کند.
این دارو را هرروز سر یک ساعت مشخص مصرف کنید تا از یادتان نرود.
این دارو را باید با معده خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا) مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف تروسپیوم

به تاریخ انقضای داروی تروسپیوم توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی تروسپیوم را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی تروسپیوم را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف تروسپیوم در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند عوارض نامطلوبی روی جنین شما داشته باشد.
تاثیر تروسپیوم بر رانندگی و کار با ماشین آلات
تروسپیوم تاثیری روی رانندگی و کار با ماشین آلات نمی‌گذارد.
تداخلات دارویی تروسپیوم
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با تروسپیوم تداخل کنند، عبارتند از: متفورمین، تنوفوویر، ونکومایسین، داروهای ضد پارکینسون (مانند بنزتروپین، تری هگزیفنیدیل)، داروهای ضد ویروسی (مانند اکسی بوتینین، اسکوپولامین، تولترودین، دیسیکلومین)، قرص یا کپسول پتاسیم ، پراملینتید.
داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی تروسپیوم (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف تروسپیوم
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل قلبی-عروقی و یا نارسایی قلبی دارید.
اگر هرگونه مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
اگر هر گونه مشکل غده پروستات دارید.
اگر به هر یک از بیماری زیر مبتلا هستید: افزایش فشار چشم (گلوکوم)، پرکاری تیروئید، فشارخون بالا، میاستنی گراویس (بیماری ضعف عضلانی).
اگر مبتلابه بیماری هستید که می‌تواند موجب انسداد در معده، روده یا دستگاه ادراری شود.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی تروسپیوم
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

خشکی دهان: آدامس بدون قند بجوید.
یبوست
خشکی چشم و بینی: اگر این عوارض برایتان مشکل ساز شدند، به پزشک مراجعه نمایید.
سوء هاضمه، احساس بیماری، دل درد: این عوارض باید به زودی برطرف شود.

اگر هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از تروسپیوم می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد تروسپیوم (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری تروسپیوم

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جای خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا