ویروس کرونا | پذیرش 24
logo

ویروس کرونا

مقالات ویروس کرونا مشاهده بیشتر
پرسش و پاسخ ویروس کرونا مشاهده بیشتر
درد قفسه سینه سمت راست و پشت کتف

سوال:‌ من حدود دو روزی هست که تب حدود 37/8 دارم و سرفه و مقداری کم احساس تنگی نفس از امروز درد قفسه سینه سمت راست بالا و پشت کتف هم اضافه شده آیا نیاز به مراجعه به بیمارستان هست ؟

شما احتمال زیاد مبتلا به کرونا هستید.ولی باتوجه به درد قفسه سینه و احتمال مشکلات قلبی،بهتر است نوارقلبی از شما گرفته شود تا مسایل قلبی بررسی شود.

درگیر شدن ریه به ویروس کرونا

سوال:‌ اگه نیمی از ریه شخص به ویروس کرونا مبتلا بشه چقد میتونه خطرناک باشه؟

میزان درگیری ریه در سی تی اسکن معمولا ارتباطی با پیش آگهی و سرانجام بیماری ندارد بلکه میزان و سرعت پیشرفت ونیز سیر بالینی در کنار برخی آزمایش ها هستند که تا حدی می‌توانند سرانجام بیماری را قابل پیش بینی کنند  

ایا من مبتلا به ویروس کرونا هستم

سوال:‌ مردی ۴۶ ساله ام که دو روز تب و لرز دارم .بدن درد دارم و درد وسوزشی در روی سینه و بین شانه ها یم هم احساس میکنم.تست اکسیژن خونم ۹۶ بود.نیاز به سی تی ریه دارم؟

در حال حاضر نیاز به انجام سی تی اسکن نمی باشد.

تب و لرز شدید کرونا

سوال:‌ پدرم ۶۳ سال دارد به مدت ۴ شبه تب و لرز شدید داره جوری که به نفس نفس زدن میوفته براش اکسیژن هم تهیه کردیم که به مشکل نخوره الان ۱۲ روزه.این علامت ها تا کی ادامه دارد؟

با توجه به سن بالا و طولانی بودن علایم درگیری ریوی ناشی از کرونا مطرح است حتما به بیمارستان مراجعه کنید.

خلط زیاد در کرونا

سوال:‌ سلام تست pcr دادم و کرونا دارم. ۲ روز اول سرفه داشتم . بعدش دایم خلط دارم و سرفه کم. قرص تاوانکس مصرف می کنم و شربت خلط اور تیمیکس. با توجه به اینکه روز دهم هست و هنوز خلط زیاد و گاهی سرفه دارم نیازی هست سی تی اسکن ریه انجام بدم؟ یا درمان دیگری را شروع کنم؟نکته اینکه قبل از ابتلا به کرونا سرفه های حساسیتی داشتم که دکتر اویلوکاست و نیوتادین تجویز کرده بود و مصرف می کردم. ایا این قرص ها را نیز در زمان کرونا مصرف کنم؟

احتمال سوار شدن عفونت باکتریال روی عفونت ویروسی هست. لطفا در صورت صلاحدید پزشک معالج تان CT اسکن اسپیرال ریه انجام دهید. در خصوص مصرف داروها یی که فرمودید در زمان عفونت کووید منعی وجود ندارد. 

عفونت گلو ناشی از کرونا

سوال:‌ من کرونا مثبت هستم. روز ۵ ام درگیری هستم. درد گلو و سوزش گلو به همراه عفونت گلو دارم. دکتر برام آنتی بیوتیک تجویز نکرده. نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست با توجه به اینکه گلوم هر روز داره بدتر میشه؟

 مصرف آنتی بیوتیک در عفونت های ویروسی توصیه نمی‌شود مگر اینکه شک بالا به سوار شدن عفونت باکتریال روی عفونت ویروسی باشد. ضمنا در عفونت کرونا هم گلودرد دیده می‌شود. در صورت شک ( با نظر پزشک معالج تان) می‌توانید داکسی سیکلین استفاده فرمایید 

ضعف بدن در دوران کرونا

سوال:‌ خانمی ۳۹ ساله هستم حدود یک هفته است به کرونا مبتلا شدم اوایل سرفه و بدن درد شدید داشتم به پزشک مراجعه کردم فعلا سرفه ام کاملا درمان شده ولی بدن دردم هیچ بهبودی نداشت فعلا هیچ ناراحتی در سینه یا گلو ندارم ،بخاطر تب و بدن درد شدیدم رفتم دکتر چند تا امپول و یک سرم تزریق کردن دمای بدنم متعادل شده و بدن دردم خوب شده ولی الان خیلی ضعف میکنم و چونه‌م میلرزه و خیلی بیحالم  دارو هایی که دکتر داده ویتامینc/ دیکلوفناک/ دیفن هیدرامین(این ضعفم نشانه چی میتونه باشه ؟؟)

سلامدر صورت تشديد يا ادامه علايم مثل درد شديد بدن، تب طول كشيده و تنگي نفس و ... در هفته دوم توصيه به انجام سي تي ريوي براي رد شدن درگيري ريوي ميشود. در ضمن بهتر بود در شروع علايم تحت درمان قرار ميگرفتيد

کرونا و درگیریه ریه

سوال:‌ سلام، مادرم ۵۰ ساله هستن و ۱۴ روزه درگیر کرونا شدند و خیلی زود سرفه هاشون شروع شد و هر روز بدتر شد بعد از اسکن پنج روز پیش دکتر بهشون اسپری دادند ولی بهتر نیستند. آیا نیازه که اکسیژن تو خونه داشته باشند اگر دکتر نیازی بخ بستری نبینه فردا.

با سلام خدمت شما وجود بیماری زمینه ای و میزان اشباع اکسیژن در کنار سرعت تنفس فاکتورهای اولیه برای تصمیم گیری جهت بستری بیماران مبتلا به کرونا هستند. اکسیژن درمانی برای بهبود عملکرد ریوی در کنار سایر درمان ها مفید است ولی تاثیر چندانی روی سرفه ناشی از این ویروس ندارد. اگر مشکل صرفا سرفه باشد می‌توان علامت درمانی کرد ولی در صورتی که با تشدید تنگی نفس و درگیری ریوی باشد قاعدتا درمان های سطح بالایی نیاز است توصیه می کنم حتما با پزشک معالج ایشان مشورت بفرمایید در پناه خدا باشید 

تپش قلب دارم بعد از کرونا

سوال:‌ سلام من 25سالمه 4ماه پیش کرونا گرفتم خوب شدم ولی هنوز تپش قلب شدید دارم به نظرتون برای چیه و خطر داره؟ 

سلام. براي اطمينان به يك متخصص قلب مراجعه كنيد. در عين حال با روانپزشك مشورت كنيد تا احتمال اضطراب بررسي بشه. خوب باشيد. 

گلو درد شدید و بعضی وقتها گوش درد

سوال:‌ من ۵ روزه که کرونا دارم ، البته آزمایش دادم و در خانه قرینطنه هستم ، الان چند روزه گلو درد شدید دارم ، چه کاری انجام بدم که گلو دردم بهتر بشه ، اینم اضافه کنم که هیچ یک از نشانه های کرونا به غیر از گلو درد رو الان ندارم و حال طبیعی خوبی هم دارم !

در صورتی که التهاب  و درد گلو صرفا ناشی از ابتلا به ویروس کرونا باشد ( و فارنژیت باکتریال، تیروئیدیت و..) مطرح نباشد میتوانید پس از مشورت با پزشک معالج تان از استامینوفن ویا ناپروکسن استفاده کنید 

آیا من کرونا گرفتم؟

سوال:‌ سلام من پدر مادرم کرونا گرفتن احتمالا خودم هم گرفتم یه مقدار سمت چپ سینه ام درد دارم انگار قلبم یه ذره درد میگیره بنظرتون علت چیه؟ به دست هم می‌تونه بزنه؟

اين علايم كه داريد اختصاصي كرونا نميباشد

مدت زمان قرنطینه کرونا

سوال:‌ سلام. من 21 آبان تست کرونام مثبت بوده. و قرنطینم. یک هفته قبل تست، علائم داشتم .تاکی باید قرنطینه باشم؟

سلام، تا سه هفته بعد از ابتلا 

طول درمان ویروس کرونا

سوال:‌  من ۱۴روزپیش اولین نشانم بدن درد بود دیگ هیچ مشکلی نداشتم تا ۵روز بعدش حس بویاییم از دست دادم ولی الان ک روز ۱۴بهترم یکم طعم و بو حس میکنم قرص ازیترومایسین و سرماخوردگی میخورم خواستم ببینم من ۱۴روز الان قرنطینم کی کامل از بدنم خارج میشه و میتونم از قرنطینه در بیام ؟؟؟؟اگر یکی از اعضای خانواده روز ۸ باشه امکانش هس ک من خوب شده باشم و دوباره بخوام بگیرم؟؟؟؟ممنونم اگ ب این دوتا سوال جواب بدین

بعد ۱۴ روز ویروس در بدن شما قابلیت سرایت نداره و میتونید از قرنطینه خارج بشین اما علایم تا مدتها اقلا یکماه در بدن شما هست فعالیت سنگین نداشته باشید.نه  به این سرعت مجدد مبتلا نمشین

گرفتگی صدا و کرونا

سوال:‌ پدرم حدود بیست روز پیش با تست پی سی ار فهمیدیم کرونا مثبت هستن علائمی نداشتن ولی باز چند روز پیش پی سی ار دادن منفی بودن ولی الان دوروزه گرفتگی صدا دارن میخوام بدونم ممکنه تست اشتباه شده باشه؟باید باز فاصله رعایت کنیم؟پدر50سالشونه و دیابت دارن.

سلام؛ پدر شما از روز بروز علائم یا مثبت شدن PCR(تست کرونا) بمدت نهایت ۱۴ روز ناقل هستند و بعد از اون دیگه ناقل نیستند.

گلو درد و درد قفسه سینه در کرونا

سوال:‌ من ۲۳ سالمه و از هفته پیش سه شنبه علائم سرماخوردگی داشتم پنجشنبه حس بویاییم رو از دست دادم و جمعه تست دادم و مثبت شد.امروز سه شنبه قفسه سینم شدید درد میکنه!ممکنه ریه ام درگیر شده باشه؟لازمه برم دکتر؟

بله به بیمارستان مراجعه کنید.

سوال خود را بپرسید‍‍!

ویروس کرونا چیست؟

کرونا خانواده بزرگ و متنوعی از ویروس ها می باشند. تعداد زیادی از موجودات می توانند به این ویروس ها آلوده شوند که بطور طبیعی شامل پستانداران و پرندگان هستند. خفاش ها بهترین میزبان برای این ویروس ها می باشند و تنوع بیشتری از این ویروس ها در آنها وجود دارد.

شناخت ویروس کرونا (Covid-19) که جدیدترین ویروس شناخته شده از خانواده ویروس های کرونا است در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین انجام شد. این ویروس عامل بیماری عفونی می باشد که معمولا دستگاه تنفسی و به خصوص ریه ها را درگیر می کند که یک بیماری مسری است. طبق آمار کرونا، این ویروس تا کنون بیش از ۲۱۹ کشور را درگیر کرده و همچنان در حال گسترش است.

مواردی که شما میتوانید در این صفحه به آن ها دست پیدا کنید به شرح زیر است:

مقالات کرونا

با توجه به حساسیت و اهمیت این بیماری، تیم تولید محتوا مجله سلامتی و پزشکی پذیرش24 با نظارت پزشکان متخصص محتواهایی با کیفیت در مورد کرونا ویروس تولید کرده است. شما میتوانید آخرین مقالات مرتبط با موضوع کرونا را در این صفحه مشاهده نمایید.

جدیدترین اخبار ویروس کرونا

هر روز اخبار جدید ویروس کرونا مانند واکسن کرونا، علائم جدید کرونا، کرونای انگلیسی، وضعیت هر شهر و آمار مربوطه را مشاهده کنید.

پرسش و پاسخ کرونا

در بخش پرسش و پاسخ پذیرش24 میتوانید به صورت رایگان سوالاتی که در ارتباط با ویروس کرونا دارید پرسیده و منتظر باشید تا در کمتر از 24 ساعت، پزشک متخصص به سوال شما پاسخ دهد.

تجربه بیماران کرونایی

شما میتوانید در انتهای همین صفحه تجربه بیماران کرونایی را مشاهده کرده و همچنین در صورتی که از مبتلایان به ویروس کرونا هستید، تجربه خودتان را ثبت کنید.

آمار کرونا

در ۲۴ ساعت گذشته 10,820 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

تاکنون 3,150,949 نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

در ۲۴ ساعت گذشته 115 نفر از بیماران کرونایی در ایران فوت شده اند.

تاکنون 83,588 نفر از بیماران کرونایی در ایران فوت شده اند.

هم‌اکنون 257,766 نفر در ایران مبتلا به کرونا هستند.

مبتلایان
فوت‌شدگان
نقشه
(بزودی)
اخبار ویروس کرونا مشاهده بیشتر
واکسیناسیون وسیع علیه کرونا اواخر بهار شروع می‌شود

واکسیناسیون وسیع علیه #کرونا اواخر بهار شروع می‌شود معاون درمان وزیر بهداشت: واکسیناسیون وسیع مردم علیه ویروس کرونا با استفاده از واکسن‌های تولید داخل از اواخر بهار شروع می‌شود. از اواخر بهار با ورود واکسن‌های تولید داخل به چرخه درمان، شرایط بهتری برای پیشگیری از ابتلای مردم علیه کرونا فراهم می شود و تا آن زمان باید شیوع کرونا در جامعه مدیریت شود./ایرنا

ثبت ۸ فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

به گزارش خبرنگار مهر، در شبانه روز گذشته ۸۰ مورد مثبت بستری مبتلا به کرونا و ۴۱۶ مورد بیمار مثبت سرپایی نیز در استان کرمانشاه شناسایی شدند؛ هم‌اکنون ۷۰۸ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند. تعداد موارد فوت در اثر ابتلاء قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان هشت نفر است که هفت نفر مربوط به شهرستان کرمانشاه و یک مورد دیگر مربوط به شهرستان صحنه است؛ و مجموع جان باختگان بر اثر ابتلاء به کرونا در استان کرمانشاه از ابتدای اپیدمی تاکنون، یک هزار و ۵۶۳ نفر است. گفتنی است، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۳ بیمار جدید با علائم مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمانشاه بستری شده و ترخیص ۱۲۸ نفر از بیمارستان پس از بهبودی انجام گرفته است.

بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونا

بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونا مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا: تخت‌های اختصاص یافته به بیماران بستری کاملا پر است. مرگ‌های رو به رشد ناشی از کرونا را شاهد هستیم. هنوز مشکلی در تجهیزات پزشکی و داروها به وجود نیامده است.فعلا تنها مشکل در بودن تخت‌های بیمارستانی است.در حال حاضر بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند درگیری‌های گسترده ریوی دارند.بهترین زمان مراجعه به پزشک بروز علائمی همچون تنگی نفس، فشار قفسه سینه، تب طولانی و احساس کمبود اکسیژن است.

ادامه خبر
هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید

با آغاز خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی‌ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک‌ترین علائم و حتی علائم یک سرماخوردگی ساده را هم باید کرونا قلمداد کرد. وزارت بهداشت لیست مراکز جامع سلامت منتخب بیماری کووید-۱۹ را اعلام کرده است. بنابراین اگر علامت‌دار شدید، حتما به این مراکز مراجعه کنید.

نیمی از کارکنان اورژانس، کرونا گرفته‌اند

معاون فنی و عملیات مرکز اورژانس تهران از ابتلای ۴۸ درصد پرسنل اورژانس تهران از ابتدای شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور به این بیماری خبر داد./ايسنا

فاجعه انسانی در حال رخ دادن است؛ راه‌حل؛ واکسیناسیون گسترده

علی بیرجندی‌نژاد، رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفته که «رتبه‌ کشور در مرگ و میر در حال ارتقا است و حتی یک روز تاخیر در واکسیناسیون گسترده و عمومی نابخشودنی است». به گفته این مقام بهداشتی «اگر وزارت بهداشت در نوروز به هر علتی نتوانست موثر وارد میدان شود لااقل در واکسیناسیون گسترده قافیه را نبازد». او وضعیت بیمارستان‌ها را «غیرقابل باور» توصیف کرده و گفته «راهی جز لاک‌داون شهرها و واکسیناسیون گسترده در مقابل این فاجعه انسانی که در حال رخ دادن است، نداریم»./بنا بر گزارش ایسنا

ادامه خبر
واردات واکسن کرونا توسط شرکت‌های خصوصی با ارز نیمایی

واکسن نقش مهمی را ایفا می‌کند ممکن است کسی واکسن زده باشد و باز هم مبتلا شود ولی واکسن مصونیت بسیار بالایی از مرگ و میر می‌دهد. یعنی کسی که واکسن زده است ممکن است مبتلا شود اما جانش حفظ می‌شود. حفظ جان مردم برای ما اولویت دارد. در این شرایط وارد کردن واکسن به عنوان یک وظیفه است هر شرکت خصوصی، بیمارستان و موسسه‌ای که می‌تواند از هر کجا واکسن مورد تایید وزارت بهداشت وارد کند می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند. البته وزارت بهداشت و درمان هم وظیفه دارد و در چارچوب ستاد کرونا تصویب کرده عمل می‌کند.

مرگ نوزاد یک ماهه به خاطر کرونا

فرماندار ازنا: متاسفانه در روزهای اخیر، نوزاد یک‌ماهه ازنایی که به کرونا مبتلا بود، جان باخت این نوزاد در بیمارستان امام علی(ع) ازنا بستری بود و به علت وخامت اوضاع به خرم‌آباد منتقل شد اما به سبب گسترش بیماری فوت کرد./ایسنا

۴۰۰ هزار دز واکسن سینوفارم از چین وارد کشور شد

معاون فنی گمرک ایران: ۴۰۰ هزار دز واکسن کرونای سینوفارم اهدایی صلیب سرخ کشور چین صبح امروز وارد فرودگاه امام خمینی شد.

بستری بیماران مبتلا به کرونا رکورد شکست

سرعت افزایش بستری در سونامی چهارم #کرونا در کل کشور و همچنین در تمامی استان‌ها به جز سیستان و بلوچستان، قم، مازندران و یزد از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون رکورد شکستشاخص مخاطره در بعضی شهرستانها به ۲۸ رسیده. این در حالی است که حد آستانه اعلام وضعیت قرمز عدد ۴ است. ناگزیر به اعلام وضعیت سیاه در بعضی شهرستانها هستیم روند افزایش بستری در بسیاری از استانها به صورت مهار نشده‌ای در حال افزایش است. عدم تعطیلی ادارات دولتی، ازدحام مردم در حمل و نقل شهری و عدم جدیت در اعمال محدودیتها به مرگ هزاران نفر از هم میهنان خواهد انجامید.

‏تهران؛ سراسر قرمز /۱۸۷ فوتی کرونایی در هفته گذشته

سراسر تهران به رنگ قرمز کرونایی درآمده و در هفته اخیر افزایش روند بستری و فوتی ناشی از کرونا در این کلانشهر همچنان تداوم یافته و بار بسیار بالایی دارد./ایسنا

ادامه خبر
ظرفیت بیمارستان‌ها کامل شده، وضعیت فاجعه است

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: وضعیت شیوع کرونا در کشور فاجعه آمیز است، همه تخت‌های کرونایی بیمارستانها پر است و آمار مرگ و میر به شدت رو به افزایش است، تنها راه تعطیلی کامل و در خانه ماندن مردم است. با توجه به وضعیت کنونی و شواهد موجود میزان مرگ و میر کرونا در روزها و هفته های آینده از میزان فعلی هم به مراتب بیشتر می شود و واقعا وضعیت بسیار خطرناکی است. وقتی تخت های «آی سی یو» بیمارستانها پر می شود معنای آن این است که تعداد بیماران با حال وخیم زیاد شده و از بین کسانی که لوله تراشه برای تنفس مصنوعی به حلقشان می گذارند حدود ۸۰ درصد فوت می کنند و این یعنی فاجعه./ایلنا

استفاده از دو ماسک خطر گسترش کرونا را ۸۱ درصد کاهش می‌دهد

داده‌های محققان در دانشگاه «کارولینای شمالی-چپل هیل» نشان می‌دهد که به اصطلاح استفاده از «دو ماسک» بر روی بینی و دهان - کارایی فیلتراسیون - یا جلوگیری از انتشار ذرات تنفسی- را تا ۸۱ درصد بهبود می‌بخشد./ فارس

اطمینان پزشکان ایرانی‌ به واکسن «اسپوتنیک وی» زیاد شده است

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله خبر داده که طبق مطالعات اخیر گفته شده که واکسن روسی روی واریانت و گونه های مختلف کرونای آفریقایی از واکسن مدرنا و فایزر بهتر عمل کرده است. در حال حاضر اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن روسی «اسپوتنیک وی» زیاد شده است.

واکسن کافی نداریم؛ از خود و اطرافیان محافظت کنید

رحیمی جهان‌آبادی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: راه حل مبارزه با ⁧ کرونا، واکسیناسیون عمومی ⁩است. اگر ۱۶۰ میلیون دوز ⁧ واکسن ⁩ وارد نموده و روزانه ۵۰۰ هزار تزریق شود، ۳۲۰ روز می گذرد تا مردم بصورت کامل ⁧ واکسینه ⁩ شوند. تحریم‌ها ⁩ و چالش‌ها و تصمیمات نادرست داخلی ادامه دارد، واکسن کافی نداریم، پس فعلا با رعایت بهداشت فردی از خود و اطرافیان محافظت کنیم./ایسنا

آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای مختلف ایران

در تصویر روبه رو رنگ بندی ابتلا به کرونا را مشاهده می کنید

آوار کرونا؛ مسوولان منتظرند روزی ۶۰هزارنفر بستری شوند

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر می‌گوید هر روز بیش‌از ۱۳۰نفر در تهران بابت کرونا جان می‌بازند و علی‌رضا رئيسی، سخن‌گوی ستادملی کرونا، هم می‌گوید تازه هنوز به بدترین زمان موج چهارم کرونا در ایران نرسیده‌ایم...

نخستین فرد داوطلب در هلند واکسن ساخت اکستون بایوساینس آمریکا را دریافت کرد

ین واکسن که نسل دوم واکسن ضدکرونا نام گرفته است برای چهار ماه در دمای اتاق بدون مشکل دوام می‌آورد. علت دوام بالای این واکسن این است که هیچ عنصر زنده ای در آن وجود ندارد. تکنولوژی ساخت این واکسن ارزان‌تر است و برای تولید انبوه آن به خطوط تولید گران و‌ گسترده نیازی وجود ندارد. اگر نتایج ایمن سازی با این واکسن مناسب باشد به طور حتم جای تمام واکسن‌های کنونی کرونا را خواهد گرفت.

۴ برابر شدن بستری های روزانه در گیلان

مدیرگروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان: در حال حاضر استان گیلان وضعیت کرونایی کاملا قرمز دارد. هر ۱۶ شهرستان گیلان قرمز هستند. امکان دارد دیگر ظرفیت بستری بیماران شدیدا بدحال را در ICU نداشته باشیم. بستری‌های روزانه در استان چهار برابر شده است. /ایسنا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

فاز اول واکسیناسیون هفته اول اردیبهشت تمام می‌شود.همه گروه‌های هدف تا پایان ١۴٠٠ واکسینه می‌شوند. واکسن پولی خارج از اولویت نداریم ادارات در صورت امکان باید تعطیل کنند.

روسیه واکسن خوراکی برای کرونا ساخت

برای نخستین بار در جهان، روسیه واکسن خوراکی برای واکسیناسیون کرونا ساخت که مراحل آزمایش آن آغاز شده است. این واکسن در واقع ماست خوراکی حاوی باکتری دارای ژن ویروس کرونا است. روسیه تاکنون سه واکسن کروناا به نام های اسپوتنیک-وی، اپی واک کرونا و کووی واک ساخته است که به طور رسمی ثبت شده‎اند

 یزد پایین ترین ‏آمار تزریق واکسیناسیون کرونا در کشور شد

خراسان‌رضوی، خوزستان و اصفهان در حالی پیشتاز واکسیناسیون #‎کرونا در کشور هستند که یزد، بوشهر، اردبیل و زنجان پایین ترین امار را به خود اختصاص داده اند! در برخی استان‌ها از جمله تهران آمار دقیقی از میزان تزریق واکسن‌ها ارائه نکرده‌اند. /همشهری

واکسن آسترازنکا ترجیحا به افراد زیر ۵٠ سال تزریق نشود

سخنگوی ستاد مقابله با #کرونا : افراد بالای ۵٠ سال واکسن آسترازنکا دریافت خواهند کرد و هیچ منع مصرفی در هیچ گروهی سنی برای تزریق واکسن آسترازنکا وجود ندارد و همه افراد می‌توانند این واکسن را تزریق کرد. اگر افراد زیر ۵٠ سال بودند و واکسن دیگری در دسترس بود، می‌توان واکسن دیگری به کادر درمان تزریق کرد. /باشگاه خبرنگاران

واکسیناسیون پولی کرونا هم در کشور خواهیم داشت!

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: شاید افرادی باشند که در اولویت‌بندی‌ها جایی نداشته باشند و بخواهند واکسن کرونا را زودتر تزریق کنند. از همین رو به شرکت‌ها گفتیم تا واکسن را وارد کنند تا بعد به شکل پولی در داروخانه‌ها به فروش برسد بنابراین آن افرادی که برای تزریق واکسن عجله دارند و نمی‌خواهند طبق اولویت‌بندی پیش بروند، می‌توانند خارج از اولویت به داروخانه‌ها مراجعه کنند و واکسن بخرند. البته هنوز واکسنی به این شکل که وارد کشور نشده است. /ایلنا

جزییات واردات ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

عاون گمرک ایران در نامه‌ای به سازمان غذا و دارو جزییات واردات یک میلیون و ۹۹۵ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن کرونای روسی، چینی و کره‌ای را اعلام کرد./

در چین در یک روز چهار میلیون دوز واکسن تزریق شد

برگزاری رویترز گزارش کرد در چین تا روز سه شنبه این هفته بیش از ۱۹۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده است. تنها در یک روز حدود چهار میلیون دوز واکسن در این کشور تزریق شده است./ایرنا

اطلاع‌رسانی واکسن کرونا با ارسال پیامک به سرپرست خانوار

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت: فراخوان تزریق واکسن #کرونا از سوی وزارت بهداشت خواهد بود. آدرس و نام وزارت بهداشت از طریق ارسال پیامک برای سرپرست خانوار روش انجام کار را به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد. افرادی که فاقد پرونده الکترونیک سلامت هستند می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت برای تشکیل پرونده خود اقدام کنند. تنها مدرک مورد نیاز برای ثبت نام پرونده الکترونیک سلامت، در دست داشتن کارت ملی است.

رشد ۷۵ درصدی شیوع گونه هندی کرونا در انگلیس

هم زمان با قرار گرفتن هند در فهرست کشورهای پرخطر کرونایی، آمارهای رسمی انگلیس نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به گونه هندی کرونا فقط در عرض هفته گذشته ۷۵ درصد افزایش داشته است. نوع جدید کرونا در هند بی‌ ۱.۶۱۷ است که تاکنون دو بار جهش یافته است. دانشمندان معتقدند که گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را دور بزند. با این حال آن‌ها می‌گویند که این خطر ویروس شدیدتر و مهلک‌تر از گونه‌های قبل نیست./ایرنا

آمار تجمیعی واکسیناسیون کرونا در ایران تا امروز

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تاکنون در نوبت اول ۲۷۰ هزار و ۵۶۷ دُز و در نوبت دوم ۱۴۳ هزار و ۵۵۰ دُز واکسن اسپوتنیک تزریق شده است. واکسن سینوفارم چین تا کنون در نوبت اول به ۸۱ هزار و ۹۱۴ نفر و در نوبت دوم ۷ هزار و ۵۰۶ نفر و واکسن کوواکسین بهارات در نوبت اول به ۵۶ هزار و ۶۷ نفر و در نوبت دوم به ۳۶۴۴ نفر تزریق شده است.

وضعیت وحشتناک کرونا در یک استان؛ فوتی ها ۲ برابر شد!

محمد رضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ تَن از بیمارانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود جان خود را در استان قم از دست دادند و این تعداد در مقایسه با روز گذشته که پنج تَن بود ۲ برابر می‌باشد. :در شبانه روز منتهی به سوم اردیبهشت ماه ۱۶۴ بیمار با علائم کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند./ایسنا

موج چهارم کرونا در اوج؛ هر ۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه یک زندگی به پایان می‌رسد

پدر مجموع از تاریخ ۲۷ فروردین تا ۲ اردیبهشت، ۲۶۸۶ نفر زندگی بخاطر ابتلا به کووید-۱۹ پایان یافتند؛ هر ۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه یک مرگ! پدر مجموع در این مدت ۱۶۷۰۳۳ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا شدند، عددی که از ابتدای پاندمی تاکنون کشور با آن روبرو نشده بود. این عدد یعنی هر دقیقه بیش از ۱۶ نفر در ایران به کروناویروس مبتلا می‌شوند./خبرآنلاین

سفر زیارتی به عراق در «طوفان کرونا»

درحالی که ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد با عراق را عامل اصلی سرایت ویروس جهش‌یافته کرونا به ایران دانسته و این تردد را محدود کرده، اما برخی گروه‌ها با وعده دعوتنامه و ویزا مردم را برای سفر زیارتی به این کشور تشویق کرده و کاروان اعزام می‌کنند./ایسنا

وریر بهداشت ایران به هندی‌ها گفته آماده‌ایم بابت کرونا کمک‌تان کنیم

سعید نمکی، وزیر بهداشت، در نامه‌ای به وزیر بهداشت هند با تاکید بر اینکه مدیریت پاندمی کرونا جز با همدلی و همکاری همه کشورها میسر نیست، آمادگی ایران را برای دادن کمک های فنی،کارشناسی و تجهیزاتی به این کشور برای مهار کرونا اعلام کرد/ بنابر گزارش ایسنا

پرسپولیس دوهفته به قرنطینه می‌رود

وزیر بهداشت اعلام کرده تیم فوتبال پرسپولیس تهران در بازگشت از رقابت‌های گروهی لیگ‌قهرمانان آسیا در هند، باید در تهران آزمایش کرونا بدهند و سپس برای دوهفته در محل اردوی تیم‌شان قرنطینه می‌شوند. / بنابر گزارش تسنیم اگر همین حرفی که وزیر بهداشت می‌زند، فقط حرف نباشد و اجرا نشود، پرسپولیس باید تا اوایل خرداد، در قرنطینه بماند و بازی‌های‌اش در لیگ‌ برتر عقب می‌افتد.. البته اگر.

ثبت‌نام واکسیناسیون آغاز شد

ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد. بر این اساس افراد بالای 60 سال می‌توانند با مراجعه به پایگاه و مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای واکسیناسیون کرونا ثبت‌نام کنند./همشهری

کرونای هندی می تواند واکسن را بی اثر کند

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی:گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را بی‌اثر کند. ما می‌بینیم موارد متعددی که واکسن کرونا هم تزریق کرده‌اند مجدداً بیماری را گرفتند حتی افرادی که خارج از کشور واکسن مدرنا تزریق کرده‌اند باز مبتلا به بیماری شدند که البته خفیف روبه متوسط بوده است. ما انتظار ایمنی در برابر واریانت هندی از واکسن‌های کرونا را نداریم/ایران

قرص ضدکرونای فایزر امسال راهی بازار می‌شود.

فایزر اعلام کرد اولین آزمایش ایمنی مربوط به قرص کووید 19 ماه می پایان می‌یابد. قرص PF-07321332 در دسته مهارکننده‌های پروتئاز جای گرفته و قادر به مهار آنزیمیست که کرونا برای ورود به سلول انسانی از آن استفاده می‌کند./Daily Mail

شروع درگیری ریه در کرونای_هندی کمتر از ۲۴ ساعت و بدون علائم تنفسی است

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد: شروع درگیری ریه در کرونای هندی ، اکثرا بدون علائم تنفسی و سرفه است و تنها نشانه، بروز علائم عمومی در بیمار است و تنها در هنگام پیشرفته شدن بیماری علائم تنفسی بروز پیدا می‌کند. سوش هندی ترکیبی از چند موتاسیون از ویروس‌های جهش یافته قبلی است که سرایت آن ۵۰ درصد و مرگ و میر آن ۶۰ درصد بیشتر از ویروس‌های قبلی است. مردم باید بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از دورهمی‌ها و مجالس به‌شدت پرهیز کنند و در صورت لزوم و ضرورت از منزل خارج شوند، تا کمتر درمعرض نوع جهش یافته ویروس ونوع شدید بیماری، قرار گیرند/ ایسنا

شناسایی کرونا افریقایی

۳ مورد قطعی ابتلا به کرونای آفریقایی جنوبی در یکی از استان های جنوبی کشور شناسایی شده است/باشگاه خبرنگاران

هفتمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک‌وی وارد کشور شد/۱۰۰ هزار واکسن

معاون فنی امور گمرک: هفتمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک‌وی به حجم یک صد هزار دوز عصر امروز ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ وارد کشور شد. تاکنون ۷۲۰ هزار دوز واکسن کرونای روسی اسپوتنیک‌وی وارد کشور شده است.

نخستین اسپری ضدکرونای ایرانی رونمایی شد

اولین اسپری ضدکرونای ایرانی با حضور «علی‌اکبر ولایتی» در بیمارستان مسیح دانشوری رونمایی شد. مخترع اسپری ضد کرونا گفته : شواهد نشان می‌دهد بخش عظیمی از انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات هوا صورت می‌گیرد که این محصول قابلیت شناسایی ویروس کرونا به صورت اختصاصی را داشته و فورا ویروس را غیر فعال می‌کند.

اینها کاسب کرونا هستند منتها از نوع خرده‌پا

بتادین در ساختار شیمیایی اش Iodine داره. یعنی دو اتم ید کنار هم. وقتی ویتامین C اضافه میشه تبدیل به دو اتم با بار منفی ید میشه که بهش میگن iodide و رنگش از دست میده. پس هیچ ربطی به سم زدایی و این حرف ها نداره. گول این کاسب های جان را نخورید.

رییس بیمارستانی در تهران بخاطر تزریق سهمیه واکسن کرونای کادر درمان به خانواده‌اش، برکنار شد

روزنامه فرهیختگان نوشت: رییس یکی از بیمارستان‌های بزرگ تهران تعدادی از سهمیه واکسن کرونای اختصاص یافته برای کادر درمان این بیمارستان را، برای نزدیکان خود تزریق کرده است. این شخص پس از بروز اعتراض و پیگیری‌های فراوان دیروز از سمت خود برکنار شد.

احتمال بروز یک بیماری عصبی نادر براثر ابتلا به کرونا

ام. اس. ان: محققان در بیماران مبتلا به #کرونا در ۲۱ کشور جهان متوجه بروز یک بیماری عصبی نادر شدند. «میلیت عرضی حاد» (ATM) - التهاب نخاع که می تواند باعث درد، فلج و مشکلات حسی شود - در ۴۳ بزرگسال ۲۱ تا ۷۳ ساله مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۱ کشور و نیز در سه کودک ۳ تا ۱۴ سال تشخیص داده شد. میلیت عرضی حاد، یک سندرم بالینی است که به علت التهاب طناب نخاعی ایجاد می شود. در این سندرم میلین فیبرهای عصبی تخریب می شود. به علت آسیب و تخریب میلین فیبرهای عصبی، اختلالات حسی-حرکتی و مشکلات عملکردی مثانه و روده ایجاد می شود.

احتمال آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد ۱۴۰۰ با

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا: دست‌اندرکاران خیلی سریع در حال فراهم کردن شرایط لازم برای تولید انبوه واکسن هستند و اگر این روند ادامه پیدا کند، واکسیناسیون در خرداد ماه با " کوو ایران برکت" محقق خواهد شد. ایمنی‌زایی در مرحله دوم کارآزمایی بالینی به طور دقیق مشخص نشده اما نتایج اولیه تزریق بر روی داوطلبانی که واکسن را دریافت کرده‌اند، خوب بوده است. واکسن کووایران برکت علاوه بر ایمنی‌زایی، بی‌خطر هم است.

کرونا برای چهارمین هفته متوالی بازار بزرگ تهران را تعطیل کرد

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا و ابلاغ استاندار تهران مبنی بر تمدید مجدد یک هفته ای محدودیت های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی، گروه های شغلی ۲، سه و چهار همچون هفته های گذشته تعطیل است. صاحبان مشاغل گروه شغلی یک می توانند همچون گذشته با رعایت پروتکل های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند. اصناف گروه یک شامل تمامی عرضه کنندگان مواد غذایی و لوازم ضروری نظیر سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای، خواربارفروشی ها، لوازم یدکی و خشکشوئی ها می شود. فعالیت اغذیه فروشی ها، رستوران ها و کافی شاپ ها فقط به صورت خدمات غیرحضوری و بیرون بر مجاز است.

راه اندازی سامانه اعلام بیمارستانهای دارای تخت خالی/ مراسم شبهای قدر را مجازی برگزار کنید

معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران: سامانه تلفنی ۶۰۷۰ راه اندازی شده است و بیماران می‌توانند تماس گرفته تا درصورتی که دستور بستری داشته باشند همکاران ما بر اساس منتطقه جغرافیایی محل سکونت آنها برایشان مکان یابی کرده و آنها را به بیمارستان دارای تخت خالی ارجاع می‌دهند. بنابراین با شماره گیری تلفن ۶۰۷۰ به همراه کد ۰۲۱ می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند. شرکت در مراسمات شب‌های قدر به شکل مجازی و از خانه باشد.

پرسپولیسی‌ها به ایران بازگشتند و قرنطینه شدند

سرخپوشان با پروازی اختصاصی از هند راهی ایران شدند و بلافاصله پس از ورود به فرودگاه در هتل آکادمی مستقر شدند تا مراحل قرنطینه را بگذرانند.

برای تزریق واکسن کرونا، منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید

واکسیناسیون علیه کرونا در کشور در چهار فاز برنامه ریزی شده و برای هر فاز هم افراد دارای اولویت مشخص شده اند که تلقیح واکسن بر اساس این اولویت ها و با اطلاع رسانی پیامکی از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود. بنابراین برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسوولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید.

درصورت ورود کرونای هندی، این بیماری جایگزین نوع انگلیسی می‌شود

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا: علایم بیماری کرونا در سوش هندی زودتر به مرحله حاد می رسد، هر چند علائم بالینی این بیماری مانند کرونای معمولی است اما سریعا می تواند درگیری ریه و برخی دیگر از ارگان بدن را ایجاد کند. ویروس جهش یافته هندی شدیدا می تواند اپیدمی (همه گیری) ایجاد کند. اگر سویه جدید ویروس کووید – ۱۹ به نام کرونای هندی وارد ایران شود، این خطر وجود دارد که جایگزین سویه کرونای انگلیسی شود و آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.

رییس بیمارستان مدرس برکنار شد

با دستور دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران، رییس بیمارستان مدرس به علت تخلف در توزیع واکسن کرونا برکنار شد. وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود با هر گونه تخلف در توزیع واکسن خارج از چارچوب سندملی واکسیناسیون برخورد قانونی خواهد کرد.

شناسایی ۱۹۲۷۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

۴۰۷ بیمار دیگر قربانی کرونا شدند

چند مدیر شهرداری تهران بابت تخلف در واکسیناسیون کرونا برکنار شدند

پیروز حناچی، شهردار تهران خبر داده شماری تعدادی از مدیران شهرداری تهران به دلیل کوتاهی در امر نظارت و همچنین شماری از کارکنان شهرداری را بابت تزریق غیراقانونی واکسن کرونا برکنار کرده و آن‌ها را به «مراجع نظارتی» فرستاده. دو روز پیش خبر آمد در تهران هم چندنفر از کارکنان شهرداری یکی‌از منطقه‌های تهران، به‌جای کارگران پاکبان واکسن زده‌اند و در فهرست گیرندگان واکسن، نام چند زن دیده می‌شود- درحالی‌که در تهران اصلا زنان پاکبان نیستند

کُشندگی کرونای آفریقای جنوبی بیشتر از انواع دیگر کروناست

مینو محرز، عضو کمیته علمی کشوری کرونا : بیش از ۷۰ درصد بیماران ما مبتلا به نوع جهش یافته کرونای انگلیسی هستند. میزان سرایت پذیری بیماری کرونا در نوع ویروس کرونای هندی بیشتر از کرونای انگلیسی است. میزان کشندگی ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی بالاتر از انواع دیگر این ویروس است، بنابراین تعداد بیماران بد حال این نوع ویروس کرونا بیشتر خواهد بود. /باشگاه خبرنگاران

اگر کسی می‌خواهد زودتر واکسن بزند به خارج از کشور برود!

رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: دزد، دزد است؛ می‌خواهد مدیر، مسئول یا شهردار باشد، فردی که واکسن خارج از نوبت تزریق کرده است، در هر جا مسئول باشد دزدی می‌کند یا رشوه می‌دهد و به نظر من باید آن کسی که این دزد را منصوب کرده است اخراج کرد. بخش خصوصی که واکسن را وارد می‌کند واکسن‌ها را به دولت و در واقع وزارت بهداشت می‌فروشد و اگر کسی می‌خواهد زودتر واکسن بزند می‌تواند به خارج از کشور برود و زودتر واکسن بزند.

ابتلای تعدادی از اتباع هندی در یزد به کرونا تایید شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد: تعدادی از اتباع هندی شاغل در یکی از واحدهای صنعتی شهرستان اشکذر، بعد از مشاهده علائم مشکوک با هماهنگیی های لازم از این افراد آزمایشات اولیه بعمل آمد که جواب تست آنها مثبت اعلام شد. نمونه این آزمایشات برای مشخص شدن نوع ویروس کرونای آنها به تهران ارسال شده است.

‌ حیوانات هم واکسن کرونا می‌‎زنند

مرکز سلامت حیوانات روسیه: آزمایشات بالینی واکسن کرونای حیوانات از اکتبر پارسال آغاز شده و تاکنون ۱۷ هزار دُز واکسن تولید شده است. از هم‎اکنون، می‎توان ماهانه سه میلیون دُز واکسن حیوانات را تولید کرد.

ویروس کرونای هندی سر از چین درآورد

رئیس اپیدمیولوژیست مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین: گونه‌جدید هندی ویروس کرونا در برخی از شهرهای چین کشف شده و اجرای اقدامات پیشگیرانه کلیدی برای جلوگیری از انتقال بیماری است.

شرکت‌های خصوصی ازجایی که ما نتوانسته‌ایم، واکسن خریداری کنند

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو: واردات واکسن به این صورت نیست که شما قرارداد را که بستید، یک‌شبه محموله وارد شود. محموله‌ها معمولا به‌تدریج و براساس توانایی تولید‌کننده وارد می‌شوند. ما برای بخش خصوصی که ادعا می‌کند می‌تواند فراتر از ظرفیت‌های موجود و مازاد واکسن وارد کند، مجوز صادر می‌کنیم که تا این لحظه وارداتی نداشته‌ایم. ما مجوزهایی داده‌ایم و منتظریم چنین اتفاقی بیفتد. هم‌اکنون هند و آمریکا جلوی صادرات واکسن را گرفته‌اند. در این میان دولت روسیه برای واردات واکسن با ما قرارداد بسته و ٦٢٠هزار دوز هم از این کشور وارد شده. ١٠٠هزار دوز دیگر هم قرار است وارد شود. وضعیت واکسن اینطور نیست که برخی فکر می‌کنند در دنیا به حراج گذاشته شده است و ما مجوز واردات نمی‌دهیم. خیلی‌ها ادعا کرده‌اند می‌توانند واکسن بیاورند اما هفته‌هاست که منتظریم.

تازه ترین آمار ابتلا به کرونا در جهان

مبتلایان: ۱۵۲.۰۱۲.۷۰۹ فوت شدگان: ۳.۱۹۳.۷۶۸ بهبود یافتگان: ۱۲۹.۲۷۶.۳۸۲

اثر بخشی واکسن کرونا برگونه آفریقایی تنها ۱۵ درصد

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معتقد است که تاکنون خطرناک‌ترین واریانت، جهش آفریقای جنوبی کرونا است. در حال حاضر این جهش مهم‌ترین و نگران کننده‌ترین واریانتی است که در مقابل خود می‌بینیم؛ به طوری که اثر برخی واکسن‌ها در برابر واریانت آفریقایی بسیار ضعیف و ۱۰ یا ۱۵ درصد است. اینکه دوره ایمنی زایی پس از تزریق واکسن چقدر است بستگی به نوع واکسن دارد اما به طور کلی بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان تقریبی ایمن بودن بدن است.

جولان ویروس انگلیسی در موج چهارم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: ۸۰ درصد موارد شناسایی شده در پیک چهارم، ویروس انگلیسی هستند.

واکسن آسترازنکا به کاهش موارد بستری کرونا کمک می‌کند

وزارت بهداشت: واکسن آسترازنکا مجوز استفاده اضطراری را از سازمان جهانی بهداشت کسب کرده و دریافت این واکسن به کنترل اپیدمی، کاهش موارد بستری و مبتلایان حاد کمک می‌کند.

فوت ۳۳۲ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته

تزریق بیش از ۱.۱ میلیون دُز واکسن در کشور

تریاک، درمان کرونا؟

شایعه تاثیر مصرف شیره تریاک بر درمان مبتلایان به کرونا درحالی با قدرت دست به دست می‌شود که بسیاری از متخصصان چنین چیزی را رد کرده‌اند. دکتر طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: برخی بیماران به علت مصرف تریاک متوجه شدت بیماری نمی‌شوند و بعدا در مراجعه به بیمارستان مشخص می‌شود که ۸۰ درصد ریه آنها درگیر شده است.

نحوه واکسیناسیون سالمندان

از دیروز واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال شروع شده و قرار است از اواخر هفته بعد هم افراد بالای ۷۵ سال برای دریافت واکسن از طریق تلفن یا پیامک دعوت شوند

وزیر آموزش و پرورش خطاب به  رئیس‌جمهور:

برای دایر شدن مدارس در سال تحصیلی جدید واکسیناسیون کادر مدارس و معلمان در اولویت قرار بگیرد.

‏حدود ۳۸ درصد مردم هنوز ماسک نمی‌زنند!

درصد استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور ۶۲.۴۵ درصد بوده است میانگین موارد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز طی این مدت ۶۱.۹ درصد بوده است

جهانپور: حدود سه بار به کرونا مبتلا شده ام

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت: سرعت واکسیناسیون کند است قبول دارم. محدودیت ها حتی بعد از واکسیناسیون نباید کم شود.

جرم انتقال کرونا در سفر چیست؟

منطبق با نظر کارشناسان حقوق جزا و جرم‌شناسی، چنان‌چه بدون رعایت موازین بهداشتی و پروتکل‌های مربوطه از جمله لزوم قرنطینه و قطع ارتباطات فیزیکی و تماسی با دیگران، خود را در معرض عموم قرار دهید و از این طریق باعث آلودگی دیگران و انتشار ویروس شوید و بر اثر آن، فرد یا افرادی فوت کنند، قتل عمد محسوب می‌شود.

تامین هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق

وزیر نیرو: براساس دستور رییس‌جمهور از یک ماه پیش مقرر شده بود ارز مورد نیاز خرید واکسن از نقاط مختلف جهان تامین شود. بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه، بخشی از طلب ما از عراق، صرف خرید واکسن‌های روسی می‌شود.

در مرحله سرازیری قله‌های پیک چهارم هستیم

وزیربهداشت: اجازه ندادیم حتی یک بیمار پشت در بیمارستان ها سرگردان باشد. در پیک چهارم درمان‌های سرپایی را به شکل گسترده شروع کردیم وکمیته‌های ترخیص را تشکیل دادیم. هدف از طرح شهید سلیمانی، جلوگیری از گسترش آتش کرونا در کشور بود.

شناسایی ۲ تاجر هندی مبتلا به کرونا در قزوین

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای قزوین گفت: ۲ تاجر هندی مبتلا به کرونا از ۱۰ روز قبل برای تجارت با یکی از شرکت‌های غذایی بیرون استان وارد یکی از هتل‌های شهر قزوین شدند. علیرضا مهرعلیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از ورود دو کارشناس و تاجر هندی مبتلا به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: این دو فرد که یکی از آنها از یک ماه قبل وارد یکی از کارخانه‌های صنایع غذایی شدند که فقط در کشور مبدأ تست کرونا داده بودند که جواب آن منفی بود. وی اضافه کرد: متأسفانه این دو شخص هندی یک هفته تا ده روز قبل در یکی از هتل‌های شهر قزوین اقامت کردند که به محض اطلاع از آنها تست کرونا گرفتیم که جواب آن مثبت بود. مهرعلیان ادامه داد: از این ۲ بیمار هندی و ۷نفر از کارکنان هتل تست کرونای سریع و پیشرفته گرفتیم که به جز این ۲ فرد هندی بقیه پرسنل هتل به کرونا مبتلا نبودند.

ورود یک میلیون دوز واکسن کرونا به کشور از چین

سخنگوی جمعیت هلال احمر: محموله نخست واکسن کرونا به میزان یک میلیون دوز که بزرگترین محموله وارداتی واکسن تاکنون است، وارد کشور شد. پیگیری برای ورود محموله‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت تا بلکه گوشه‌ای از نگرانی‌های هموطنان کاهش یابد.

خرید واکسن آسترازنکا به جای مطالبات برق و گاز از عراق

حمید حسینی عضو هیات رییسه اتاق ایران و عراق : توافق شده که از محل مطالبات صادرات برق و گاز به عراق، واکسن استرازنکا خریداری شود. از قبل با عراق توافق شده بود که ۸ قلم کالا از محل طلب ایران خریداری شود. گندم، جو، برنج، روغن، سویا، ذرت، دارو، تجهیزات پزشکی از جمله این اقلام است. بانک مرکزی میزان مطالبات را ۵ تا ۶ میلیارد اعلام کرده و با توجه به اینکه جریان برق و گاز مستمر است، لذا این عدد مرتب تغییر می‌کند.

آغاز واکسیناسیون عمومی کرونا از مهرماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید ۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می‌شود. تا آن زمان، حجم قابل‌توجهی از واکسن‌های داخلی، در اختیار ما قرار دارد. گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند. یکی از اولین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به پایان می‌رسانیم.

روسیه، همان‌کشوری‌که واکسن کرونا ساخته، هم ۱۰روز تعطیل شد

به دستور ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، برای مقابله با موج تازه کرونا، از روز اول ماه می، روز جهانی کارگر تا نهم ماه می که پیروزی در جنگ دوم جهانی در روسیه جشن گرفته می شود، تعطیل عمومی برقرار شده.

مسخره کردن بحران کرونا در هند توسط چین

اکانت رسمی حزب کمونیست چین پس از انتشار پست در ویبو موجب خشم هندی‌ها شده و آن را حذف کرد. در این پست با انتشار عکس آتش موشک فضایی چین و آتش ناشی از سوزاندن اجساد کرونایی در هند آمده بود این آتش کجا و آن آتش کجا!

ستاد ملی کرونا: واکسن آمریکایی هم می‌توان وارد کرد ولی به‌شرطی‌که بیرون آمریکا تولید شود

مهم‌ترین حرف‌های سخن‌گوی ستاد ملی کرونا، در کلاب‌هاوس علی‌رضا رئيسی، سخن‌گوی ستادملی کرونا درباره تاخیر در واکسیناسیون در ایران، گفته: «دولت آمریکا هم که سه برابر جمعیت‌شان واکسن خریده‌اند، کم‌تر از سه درصد جمعیتش واکسن زده‌اند.» او گفته: «نمی‌توانیم هم خدا را بخواهیم و هم خرما را؛ و اگر قرار نیست در کارآزمایی بالینی شرکت کنیم با ترکیه که در فاز سه سینوک مشارکت کرد و حال ١٩ میلیون دوز واکسن زده، اوضاع‌مان فرق دارد. رئيسی گفته: «اگر واکسنی آمریکایی باشد و در کشور دیگری خارج از آمریکا تولید شود ما اجازه خرید این واکسن را می‌دهیم. بخش خصوصی می تواند واکسن آمریکایی مدرنا را از آلمان یا هلند بخرد و فقط واردات واکسن تولید شده در آمریکا و انگلیس ممنوع است - ما آسترازنکای انگلیسی هم از کره جنوبی خریدیم. این مقام ارشد کشورمان گفته: «باید تا پایان سال ۱۲۰میلیون دوز واکسن بزنیم که در توان تولید داخلی نیست، برنامه ریخته‌این تا ۶٠درصد واکسن‌ها را ا در داخل تولید کنیم و ۴٠درصد هم وارد کنیم- ما وموافقیم که مثلا بخش‌ خودرو یا فولاد واکسن وارد کند. بخش خصوصی می تواند واکسن وارداتی‌اش را به وزارت بهداشت بفروشد؛ یا واکسن‌ها را به بخش خصوصی و تولیدی بفروشد و آن‌جا رایگان [برای نیروی تولید] تزریق شود یا واکسن بیاورد و بفروشد که ما با این حالت اخیر مخالفیم.» او در این گفت‌وگوی اینترنتی گفته: «واکسن ممکن است هشت ماه یا یک سال ایمنی بدهد و ما دستکم دو تا سه سال دیگر باید واکسیناسیون را ادامه دهیم.» البته رئيسی احتمالا می‌تواند سه‌درصد جمعیت آمریکا تقریبا ۱۰میلیون‌نفر است رئيسی این حرف‌ها را در یک اتاق کلاب‌هاوس با حضور فعالان بخش خصوصی زده.

هشدار سازمان غذاودارو درباره فساد وسیع در واردات واکسن کرونا

کیانوش جهانپور، سخن‌گوی سازمان غذاودارو، دیشب در یک برنامه کلاب‌هاوس گفته: «منطقا وقتی واکسن چهار دلاری، ۱۵ و ۱۶ و ۲۰ و حتی ۵۰دلار می‌خواهد عرضه شود یا واکسن ۱۰دلاری، با پروفُرمای ۲۵ تا ۷۰دلاری می‌آید، قطعا یک ماجرا دارد و کسانی که پروفرما را می‌آورند باید توضیح بدهند. پایان ماجرای واردات این واکسن‌ها در حالت خوش واکسن گیت است و این تفاوت قیمتی شاید اسمش در شیک‌ترین حالت پورسانت باشد.» این مقام ارشد بهداشتی کشورمان افزوده: «بسیاری از پروفرما به دست ما می‌رسد که ماموریت آن شرکت در حوزه واکسن نیست و روشن نیست که رابطه آن‌ها با شرکت‌های واکسن‌ساز چیست. ما رستوران می‌رویم و به ما می‌گویند دوستی داریم که می‌خواهد ۴۰میلیون اسپوتنیک وی بیاورد و وزارت بهداشت نمی‌گذارد.» پروفرما سند یا پیش‌فاکتوری است که در آن صادرکننده یا فروشنده یک کالا مجموعه شرایط پیشنهادی‌اش را برای فروش کالا به واردکننده اعلام می‌دارد وخریدار (واردکننده) به چنین سندی نیاز دارد تا علاوه بر ارزیابی شرایط پیشنهادی فروشنده، بتواند مجوزهای لازم برای وارد کردن کالا یا خرید ارز برای آن را بگیرد. جهانپور این حرف‌ها را در یک اتاق کلاب‌هاوس با حضور فعالان بخش خصوصی زده.

عبور ۱۵ استان از قله پیک چهارم

گزارش‌های رسیده از استان‌های مختلف این امیدواری را ایجاد کرده که با کاهش نسبی موارد ابتلا، بستری و فوت در حال خروج آرام از پیک چهارم هستیم بررسی آمار دانشگاه‌های علوم پزشکی نشان می‌دهد در روزهای اخیر اردبیل، بوشهر، یزد، لرستان، خوزستان، مازندران، چهارمحال‌وبختیاری، کرمانشاه، زنجان، گلستان و مرکزی روند کاهشی را در آمار ابتلا و فوت گزارش کرده‌اند، اما وضعیت‌شان هنوز به ثبات نرسیده است. با وجود این، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ۶استان تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان هم هشدار داده است که مراقب باشند، زیرا به‌نظر می‌رسد هنوز در این استان‌ها به اوج بیماری نرسیده‌ایم. هم‌اکنون ۱۹۸شهر در وضع قرمز کرونایی و ۱۵۷شهر نارنجی، ۸۴شهر زرد و ۹شهر نیز در وضعیت آبی هستند.

بیش از ۱۱ هزار چینی در فستیوال موسیقی در ووهان، مرکز اولیه کروناویروس گرد هم آمده و خوش گذراندند.

در چین ۵ روز ماه می تعطیلات رسمی محسوب شده و مردم اوقات خود را به تفریح می‌گذرانند. این در حالی است که جهان و به خصوص هند با مرگ کرونایی درگیر است.

واردات ۳ میلیون دوز واکسن چینی در هفته آینده/ واکسیناسیون ۴۸ میلیون نفر تا پایان سال

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: امروز یک میلیون دوز واکسن چینی اهدایی صلیب سرخ چین را از هلال احمر ایران دریافت کردیم و ۳ میلیون دوز هم هفته آینده وارد میشود. اواخر این ماه واکسنهای کوواکس و بخشی از واکسنهای وارداتی به دستمان میرسد. بخش خصوصی میتواند به واردات ورود کند و تولیدکنندگان داخلی از اواخر تیر و مرداد ماه، ماهی ۵ تا ۶ میلیون دوز به دست ما میرسانند. اگر ۱۶.۸ دوز میلیون واکسن کوواکس را به طور کامل دریافت کنیم، با این میزان ۴۸ میلیون نفر جمعیت هدف واکسینه خواهیم کرد. بنابر سند ملی واکسیناسیون ، ۶۰ درصد واکسن ها را از تولید داخل و ۴۰ درصد واکسنها را از مسیر واردات تامین کنیم.

بزرگ ترین گردهمایی بعد از شیوع کرونا در جهان

برگزاری یک کنسرت موسیقی در پارک اِدِن در شهر اوکلند نیوزیلند با بیش از ۵۰هزار شرکت کننده

توقیف شناور حامل اتباع هندی مبتلا به کرونا در جاسک/ تست دو تبعه هندی مثبت اعلام شد

فرماندار جاسک: ماموران دریابانی جاسک یک فروند شناور را با ۱۹ خدمه هندی در آب‌های محدوده این شهرستان توقیف کردند. پس از توقیف شناور و انجام آزمایش، ابتلای دو تبعه هندی به ویروس کرونا مثبت اعلام شد. در حال حاضر همه سرنشینان این شناور، قرنطینه هستند. آزمایش‌های گرفته شده از این افراد، برای مشخص شدن نوع کرونا به بندرعباس و تهران فرستاده شد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران:

ویروس آفریقای جنوبی به مراتب قوی‌تر و با سرایت بیشتری نسبت به ویروس هندی است.

حمله کرونا به کودکان در خوزستان/  ۱۷ کودک در اهواز قربانی شدند

رییس بیمارستان کودکان ابوذر اهواز گفته از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۶۰۰ بیمار کودک مبتلا به کرونا، در این بیمارستان پذیرش شده اند که از این تعداد ۱۷ نفرشان جان خود را از دست داده‌اند. با توجه به اینکه واکسنی برای سنین پایین‌تر از ۱۸ سال طراحی نشده است، احتمال می‌رود در آینده کودکان قربانیان اصلی این بیماری باشند که از این بابت نگران هستیم.

خارج شدن ۱۲۴ شهرستان از وضعیت قرمز و ورود ۲۹ شهرستان جدید به شرایط قرمز

تازه‌ترین نقشه کرونایی کشور به روایت «ماسک»: با کاهشی‌شدن روند بستری در بسیاری از نقاط کشور، از امروز تعداد شهرستان‌های قرمز به ۱۰۲ شهرستان کاهش یافت علاوه‌برآن ۲۳۵ شهرستان نارنجی و ۱۱۱ شهرستان زرد هستند با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان، تعداد شهرستان‌های آبی به صفر رسید شهرستان‌های دهاقان (اصفهان)، بوشهر، تنگستان و جم (بوشهر)، نهبندان (خراسان جنوبی)، ایذه و باغ‌ملک (خوزستان)، طارم و ماه‌نشان (زنجان)، خاش، زابل، زاهدان و نیک‌شهر (سیستان و بلوچستان)، خرامه‌، خرم‌بید، سپیدان، قیر و کارزین و مرودشت (فارس)، دهگلان و سقز (کردستان)، رودبار جنوب و عنبرآباد (کرمان)، روانسر (کرمانشاه)، باشت (کهگیلویه و بویراحمد)، کردکوی و کلاله (گلستان)، بستک، جاسک و میناب (هرمزگان) از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

آخرین آمار واردات واکسن کرونا و زمان آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور

گمرک ایران: تاکنون بیش از ۳.۱ میلیون دُز واکسن کرونا از چهار کشور وارد ایران و از گمرک ترخیص شده و تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: در نظر است که از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید-۱۹ در کشور که همان واکسیناسیون عمومی است، آغاز شود. گروه هدف در فاز ۴ واکسیناسیون نیز حدود ۴۰ میلیون نفر هستند.

تولید واکسن اسپوتنیک در ایران تا ۲ ماه آینده

جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو: تا ۲ ماه آینده نخستین محصول اسپوتنیک تولید داخل کشور وارد کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کرونا خواهد شد. تا امروز بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری وارد کشور شده که افزون بر یک میلیون و ۲۵۰ هزار دوز آن در سراسر کشور تزریق شده است.

فوت ۳۴۴ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور

۱۰۲ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳۵ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۱ شهر در وضعیت زرد قرار گرفتند

ثبت‌نام تلفنی و حضوری برای تزریق واکسن نداریم

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو: تا الان هیچکس برای تزریق جا نمانده، چون هنوز واکسیناسیون افراد ۸۰ سال تمام نشده و در حال انجام است. روزهای آخر این دوره اعلام می‌شود تا افرادی که به هر دلیل مثل جواب ندادن تلفن، جا ماندند به سامانه مراجعه و در آنجا ثبت نام کنند، چون امکان دارد تا روز آخر با آن افرادی که فکر می‌کنند، جاماندند تماس گرفته شود و بعد از آن افراد جامانده باید به سامانه مراجعه کنند. افراد اولویت‌دار جامانده از تزریق واکسن کرونا در سامانه‌ salamat.gov.ir باید ثبت نام کنند و دیگر نیازی به تماس تلفنی و یا حضوری برای ثبت‌نام نیست.

بالای ۸۰ساله‌هایی که با آن‌ها برای واکسیناسیون کرونا تماس نگرفته‌اند، چه کنند- دستور وزارت‌بهداشت

وزیر بهداشت به مراکز بهداشت دستور داده هر بالای ۸۰ساله‌ای که به‌علت ثبت‌نشدن اطلاعات‌شان در سامانه وزارت‌بهداشت، با آن‌ها تماس گرفته‌نشده و بدون برنامه قبلی برای واکسیناسیون کرونا به این مراکز مراجعه می‌کنند، حتما در همان مراجعه واکسن تزریق شود.

واکسن کرونای فایزر-بیونتک با قابلیت نگهداری در دمای ۲ تا ۸ درجه ساخته و آماده تائید شد

فانا: مدیرعامل شرکت بیونتک روز سه‌شنبه گفت که این شرکت در حال کار روی گرفتن تائیدیه برای یک نوع از واکسن کرونای فایزر-بیونتک است که می‌تواند در دمای یخچالی ۲ تا ۸ درجه سلسیوس نیز تا ۶ ماه نگهداری شود

قرنطینه سراسری عراق به مدت ۱۰ روز

دفتر نخست وزیری عراق از تصویب طرح قرنطینه سراسری این کشور در پی افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد.

 با دو واکسن کرونا  ایرانی

ایران مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن «کُووایران برکت» و «سوبرانا ۰۲» را آغاز کرده است. مطابق اعلام رسانه‌ها و مقام‌های ایرانی، واکسن برکت به روشی مشابه با سینوفارم چین تولید شده و حتی برخی مواد اولیه و تجهیزات تولید آن نیز از این کشور وارد می‌شود و بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود که کارآیی آن به واکسن سینوفارم نزدیک باشد. واکسن سوبرانا ۰۲ نیز که در حال تولید مشترک توسط انستیتو واکسن فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران است، از پروتئین‌های تاج ویروس کرونا که در آزمایشگاه ساخته شده‌اند، برای تحریک دستگاه ایمنی استفاده می‌کند. این پروتئین‌ها در مرحله بعدی با سم غیرفعال کزاز که یک آنتی‌ژن قدرتمند برای تقویت تولید پادتن(آنتی بادی) در بدن به شمار می‌رود، ترکیب می‌شود. کارآیی این واکسن در دو فاز نخست مطالعات بالینی پس از تزریق دو دُز، بالای ۸۰ درصد بوده و پس از تزریق دُز یادآوری به بالای ۹۰ درصد رسیده است. البته تمامی واکسن‌های عرضه شده برای مقابله با بیماری کووید۱۹ دارای عوارض جانبی از جمله درد در محل تزریق، افزایش فشار خون، ورم، تب و لرز، سرفه خفیف، گرفتگی بینی، درد عضلات یا مفاصل، ضعف عمومی و سردرد است؛ عوارضی که در صورت بروز، حداکثر سه تا چهار روز پس از واکسینه شدن افراد از میان خواهد رفت. همانطور که سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از متخصصان بهداشت و درمان نیز بارها تاکید کرده‌اند، واکسن‌ها نیز همانند بخش قابل توجهی از داروها دارای عوارض جانبی متفاوتی هستند ولی در شرایط همه‌گیری استفاده از هر واکسن آزمایش شده و مورد تایید نهادهای بهداشتی تنها راه نجات فرد از شر بیماری کووید۱۹ و ایفای مسئولیت اجتماعی در قبال تلاش همگانی برای مهار ویروس کروناست

پادتن کرونا تا یک سال پس از ابتلا در بدن باقی می‌ماند

بر اساس نتایج یک مطالعه که به تازگی در آمریکا انجام شده، پادتن (آنتی بادی) کرونا تا یک سال پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بدن فرد باقی می‌ماند و قابل تشخیص است.

هشدار / خیز جدید کرونا در تهران

دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران: امروز مراجعه بیش از ١٠ هزار نفر به بیمارستان ها و ۸ هزار نفر به مراکز درمانی در پایتخت ثبت شد

توقف روند افزایشی کرونا در کشور

مردانی عضو ستاد مقابله با کرونا: روند کاهش کرونا در ۱۵ استان کشور البته هنوز هم موارد بیماری زیاد است و در برخی نقاط مراجعه کننده جدید کرونایی رو به افزایش است. در چنین شرایطی تخت‌های ما عمدتا اشغال هستند و ICU ها مملو از بیماران بدحال است ولی توقف روند رو به تزاید خوب است.

امتحانات کنکور ۱۴۰۰ به تعویق می‌افتد؟

سخنگوی وزارت بهداشت: از نظر وزارت بهداشت برگزاری آزمون‌ها به صورت آنلاین اولویت دارد به دلیل اینکه وزارت بهداشت همواره بر عدم ارتباط مستقیم و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید دارد. تصمیم‌گیرنده نهایی در این خصوص با ستاد ملی مقابله با کرونا است

سفر به مازندران در تعطیلات عید فطر ممنوع است؟

سرهنگ قدمی رئیس پلیس راه مازندران: تصمیم درباره سفر به مازندران یا ممنوعیت ورود به استان در تعطیلات عید فطر با ستاد ملی کرونای کشور و استان است. هیچ گونه تغییری در محدودیت‌های تردد کرونایی در استان تاکنون به پلیس اعلام نشده است. تمامی مبادی ورودی مازندران همچنان به روی خودرو‌های غیر بومی مسدود است.

شیرهای آسیایی نیز از کرونا در امان نماندند

دولت هند اعلام کرد در یکی از باغ وحش‌های این کشور، ۸ شیر آسیایی به ویروس کرونا مبتلا شدند. مسئولان این باغ وحش در ایالت جنوبی حیدرآباد پس از مشاهده علائم پریشانی تنفسی در این شیرها، در تاریخ ۲۴ مارس نمونه‌هایی را به آزمایشگاه تحقیقاتی دولت فرستادند که حاکی از مثبت بودن ابتلای این شیر‌ها به کرونا بود

تست انسانی واکسن فخرا با موفقیت به پایان رسید

صبح امروز با تزریق واکسن فخرا به پسر شهید فخری‌زاده مرحله اول تست انسانی این واکسن با موفقیت به پایان رسید.

پروفسور دانشگاه نیویورک: شک ندارم نوع ایرانی کرونا وجود دارد

رکسانا مصلحی، پروفسور همه‌ گیر شناس ژنتیکی در دانشگاه ایالتی نیویورک: بزرگترین موانع در راه غلبه بر این پاندمی وجود گونه‌های جهش یافته ویروس و از سویی «کم‌واکسنی» است، این دو مانع به هم ربط دارند. من در رسانه‌ها متوجه شدم زیر یک درصد جمعیت در ایران واکسینه شده‌اند. به نظر من این عدد خیلی کمتر از مقدار لازم است. من هیچ شکی ندارم که جهش ایرانی به وجود آمده است، در همه کشورها جهش به وجود آمده چرا این اتفاق در ایران رخ ندهد؟ حتی ممکن است که این جهش در یک منطقه جغرافیایی خاصی از ایران یا اکثر جامعه غالب شود. بخاطر همین من پیشنهاد داده بودم که در کنار تست همگانی، رده بندی ژنومی ویروس در ایران رخ بدهد.

شرط وزارت بهداشت برای برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم/ تصمیم‌گیری نهایی؛ شنبه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: گرچه ما از نظر وزارت بهداشت با هرگونه تجمعی مخالفیم، اما به هر صورت اصرار بود که امتحانات دو پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار شود. اگر قرار است برگزار شود، پروتکل ما این است؛ باید تجمعی انجام نشود، در کلاس تعداد بسیار کم باشد، تهویه کلاس مناسب باشد و یا در فضای باز باشد. نتیجه نهایی این تصمیم در ستاد ملی که شنبه برگزار می‌شود، مشخص خواهد

ابلاغ AFC به فدراسیون‌های ملی: فوتبالی‌ها را واکسینه کنید

بر اساس اطلاع رسانی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در این بخشنامه یادآور شده است فوتبالیست‌ها به دلیل برگزاری بازی‌ها مدام در حال سفر و حضور در امکان عمومی از جمله فرودگاه و هتل هستند و در معترض ابتلا به کووید ۱۹ هستند. از این‌رو فدراسیون‌های ملی باید در مذاکره با وزارت بهداشت کشور خود تیم های فوتبال را در لیست دریافت واکسن کووید ۱۹ قرار دهند.

کنکور ۱۴۰۰ در تاریخ مقرر برگزار می‌شود/ آزمون کارشناسی ارشد خرداد برگزار نخواهد شد

کمیته کارشناسی ستاد کرونا: در جلسات کارشناسی مقرر شد هیچ آزمونی از قبیل کارشناسی ارشد در خرداد ماه برگزار نشود که این موضوع باید شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شود و اطلاع رسانی در این زمینه صورت خواهد گرفت.

نمکی: ۱۳ بیمار مبتلا به کرونای هندی  شناسایی شدند

وزیر بهداشت: در قم، سه مورد از بین هندی‌هایی که در استان بودند به ویروس هندی مبتلا هستند که در حال پایش تمام افرادی هستیم که با آنها مرتبط بوده‌اند؛ این افراد را قرنطینه کرده‌ایم. در آذربایجان غربی در یک مجموعه که توسط کارگران هندی اداره می‌شد حداقل ۱۰ مورد جدید ابتلا را پیدا کرده‌ایم که این ۱۰ مورد، به یک نوع ویروس هیبرید هندی- کالیفرنیایی مبتلا شده‌اند. در یزد نیز در یک‌کارخانه فولاد کارگران هندی بودند که تعدادی به کرونای هندی مبتلا و قرنطینه شده‌اند. در هرمزگان سه نمونه ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی را پیدا کرده بودیم که به ۵ مورد افزایش یافت. همچنین ۳۰ نفر مشکوک به ابتلا به ویروس جهش یافته آفریقایی هستند که حدود ۳۵ تا ۳۸ مورد مبتلا و مشکوک به ویروس موتاسیون یافته‌ی آفریقایی را در استان هرمزگان خواهیم داشت.

درخواست معلمان از ستاد ملی کرونا

تعداد زیادی از معلمان در شبکه های اجتماعی خواستار واکسیناسیون فرهنگیان مجری انتخابات شدند. فرهنگیان در این پیام‌ها نسبت به احتمال بالای ابتلای مجریان انتخابات به کرونا و انتقال آن به دیگران ابراز نگرانی کرده‌اند. نکته حائز اهمیت در این پیام‌ها تأکید بر این نکته است که با توجه برگزاری انتخابات در ۲۸ خرداد ماه و اینکه فرآیند اثربخشی واکسن کرونا حدوداً ۲۰ روز زمان می‌برد؛ لازم است مسئولین محترم ستاد ملی کرونا هرچه سریعتر نسبت به تخصیص سهمیه و واکسیناسیون مجریان انتخابات اقدام کنند.

سهمیه واکسن سالمندان محفوظ است نگران نباشید

«وهاب‌زاده» مشاور وزیر بهداشت: سهمیه سالمندان کاملا محفوظ است و جای نگرانی نیست. عزیزانی که پیامک دریافت نکرده‌اند از روز شنبه می‌توانند از طریق سامانه ثبت‌نام کنند.

کرونای جهش‌یافته سه تاجر هندی در قم تایید شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تایید ابتلای سه نفر به ویروس جهش یافته هندی در قم گفت: این سه تاجر هندی در بدو ورود به قم شناسایی و در قرنطینه کامل به سر می‌برند. وی با اشاره به شناسایی و رهگیری ۳۰۰ نفر از افرادی که با این مسافران در ارتباط بودند گفت: پس از تست از این تعداد کرونای معمولی ۵ نفر از آنها مثبت اعلام شده است

فوق تخصص ریه: ماسک یک‌بار مصرف سه‌لایه را بعد از سه تا چهار ساعت عوض کنید

حمید سهراب‌پور فوق تخصص ریه و متخصص داخلی: ماسک جراحی سه‌لایه به منظور استفاده روزانه سه تا چهار ساعت قابل استفاده بوده و در صورت مرطوب شدن باید بلافاصله تعویض شود. ماسک پارچه‌ای باید به صورت روزانه، پس از یک‌بار مصرف شسته شود، مرطوب نباشد و پس از شست وشو با اتو و... خشک و سپس استفاده شود. ماسک‌های یک‌بار مصرف سه‌لایه جراحی به منظور استفاده روزانه بهترین گزینه جهت جلوگیری از انتقال آلودگی است اما حضور در اماکن عمومی پرازدحام و آلوده نظیر بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت و درمان که آلودگی عفونی شدید است، مستلزم استفاده از ماسک پارچه‌ای بر روی این ماسک است.

راه اندازی سامانه ثبت واکسن از امروز

سامانه ثبت رسمی واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی salamat.gov.ir از امروز شنبه ۱۸ ارديبهشت راه اندازی می شود. با راه اندازی این سامانه، افراد با وارد کردن کد ملی و شماره همراه از طریق پیامک زمان مراجعه برای تزریق واکسن به آنها اعلام می شود.

سفرهای  جاده‌ای در بازه زمانی ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه ممنوع است

وزیر راه و شهرسازی: بسیاری از جابجایی‌ها از طریق حمل‌ونقل عمومی با توجه به رعایت کامل دستورالعمل‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام می‌شود. بر اساس ابلاغیه فرمانده قرارگاه عملیات مبارزه با کرونا،‌ سفرهای شخصی جاده‌ای در بازه زمانی ۲۱ اردیبهشت تا ۲۵ اردیبهشت ماه امسال ممنوع است.

سازمان بهداشت جهانی واکسن کوید ۱۹ چینی سینوفارم را تایید کرد.

سازمان بهداشت جهانی واکسن کوید ۱۹ چینی سینوفارم را تایید کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا :

از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه تا ۱۲ ظهر شنبه محدودیت تردد داریم. جریمه تردد در این روزها در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی و زرد ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. از ساعت ۱۴ امروز سامانه اینترنتی برای ثبت نام واکسن افراد بالای ۸۰ سال فعال خواهد شد در شهرهای قرمزو نارنجی مشاغل ۱ و ۲ به مدت دو هفته می توانند فعالیت داشته باشند. اگر صنفی در شهر قرمز دچار تخلف شود به مدت سه هفته و در شهرهای نارنجی دو هفته پلمب خواهد شد.

پایان وضعیت قرمز در اکثر نقاط کشور در نتیجه‌ی عبور از قله موج چهارم

با کاهشی شدن روند ابتلا در اکثر نقاط کشور، از امروز تمامی مراکز استان‌ها به جز چهار شهر اهواز، ایلام، بندرعباس و خرم‌آباد از وضعیت قرمز خارج شدند. روند بستری در این چهار شهر هنوز از وضعیت افزایشی خارج نشده و لذا همچنان قرمز هستند. به دلیل وجود ویروس‌های جهش‌یافته جدید، رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از افزایش مجدد روند بیماری ضروری است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

در ایام عید سعید فطر سفر در شهر‌های قرمز یک میلیون و در شهر‌های نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهد داشت.

ذرات معلق حامل ویروس کرونا می توانند تا مسافت بیش از ۱۸۲ سانتیمتر پخش شوند

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا هشدار داد که ذرات معلق حامل کروناویروس می توانند تا فاصله بیش از ۱۸۲ سانتیمتر پخش شوند.

۷۰ درصد آمار فوتی‌ها با واکسینه کردن سالمندان کاهش می‌یابد

جان‌بابائی، معاون وزیر بهداشت: با واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای کرونایی کاهش پیدا می‌کند. نمی‌توانیم رفتار ویروس‌هایی که جهش پیدا می‌کنند را پیش بینی کنیم. برای اولویت بندی واکسن سند کشوری داریم

فوت ۲۸۳ بیمار و شناسایی ۱۳۵۷۶ بیمار جدید کووید۱۹

۴۶ شهر در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

هم اکنون فقط متولدین ۱۳۲۰ و قبل از آن امکان ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا را دارند.

هم اکنون فقط متولدین ۱۳۲۰ و قبل از آن امکان ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا را دارند.

کرونای هندی ممکن است تاثیر واکسن را خنثی کند

یک محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO): سویه جهش یافته کروناویروس در هند مسری تر است و ممکن است مصونیت ایجاد شده از طریق واکسیناسیون را از بین برده و به شیوع انفجار گونه بیماری در این کشور کمک کند.

ستادملی کرونا تصویب کرده نماز عیدفطر در سراسر کشور، و در همه‌شهرها، برگزار شود.

ستادملی کرونا تصویب کرده نماز عیدفطر در سراسر کشور، و در همه‌شهرها، برگزار شود.

 با واکسیناسیون کرونا به زونا مبتلا می‌شویم؟

رضا جعفری فشارکی، متخصصص پوست و مو: بروز زونا در کسانی که به ویروس کووید۱۹ مبتلا می‌شوند بیش از جمعیت نرمال است ولی اینکه با واکسیناسیون ابتلا به زونا بیشتر شود چنین اطلاعاتی تاکنون نرسیده است. پس منعی برای واکسیناسیون کرونا وجود ندارد و افراد نباید فکر کنند که بعد از تزریق واکسن به زونا مبتلا می‌شوند. این واقعیت ندارد. بعد از اینکه فرد آبله مرغان بگیرد در هر سنی امکان ابتلا به زونا را دارد اما با بالا رفتن سن امکان بروز آن بیشتر می‌شود. در بیماری زونا نباید خوددرمانی شود و باید به متخصص مراجعه کرده تا تشخیص درست و درمان انجام شود.

مشاهده مواردی از ابتلا به یک عفونت نادر در برخی بیماران هندی مبتلا به کرونا

همزمان با تشدید موج دوم شیوع کروناویروس در هند، پزشکان مواردی از ابتلا به یک نوع عفونت نادر موسوم به "قارچ سیاه" را در میان بهبودیافتگان و بیماران رو به بهبود کووید-۱۹ گزارش کرده‌اند.

فوت ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته

عبور تعداد تست های تشخیصی در کشور از مرز ۱۷ میلیون آزمایش

احتمال شیوع کرونای آفریقایی و هندی در مازندران

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران: احتمال کرونای هندی و آفریقایی در استان طبیعی است و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تجربه تلخ گذشته را تکرار نکنیم. در آستانه عید فطر و تعطیلات شاهد کاهش روند بیماری هستیم و از عادی‌انگاری و سفر به عنوان عامل‌های تشدید کننده نگران هستیم. وضعیت کرونایی استان از نظر بیماران بستری و فوتی رو به نزول است.

تعویض مسواک پس از بهبودی از کرونا!

متخصصان توصیه می کنند پس از بهبودی بیمار Covid-19 ، باید مسواک خود را عوض کنند تا از انتقال بیشتر بیماری جلوگیری شود متخصصان می گویند مسواك فرد آلوده می تواند ویروس را در خود جای دهد و بهتر است كه پس از بهبودی عوض شوند. مسواک فرد آلوده احتمالاً غلظت قابل توجهی از ویروس دارد. استفاده مداوم از همان محصولات می تواند منجر به عفونت مجدد و آلودگی دیگران شود محققان توصیه می کنند که ضد عفونی مسواک باید بخشی از بهداشت دهان و دندان باشد زیرا در کاهش عفونت کمک می کند. همچنین تاکید کرده اند که مسواک ها می توانند به عنوان مخزن میکروارگانیسم ها عمل کنند که می تواند به راحتی بیماری را از فرد آلوده به دیگران منتقل کند.

تزریق واکسن ایرانی-کوبایی پاستور به ۸۰۰۰ نفر

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا گفته در این فاز تاکنون ۸۰۰۰ نفر واکسن را دریافت کرده‌اند. هدفگذاری این است که ان شاءلله ۲۴ هزار نفر در این فاز، واکسن دریافت کنند. پس از تزریق دُز آخر واکسن، آنالیز مطالعه انجام می‌شود و نتایج به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارائه خواهد شد. با تایید این دو مرجع ذی‌صلاح، نهایتا اجازه واکسیناسیون عمومی صادر خواهد شد.

واکسن‌ها در مقابل کرونای آفریقایی تاثیر مطلوب ندارند

دبیر انجمن ویروس‌شناسی ایران: جهش‌های متعدد ویروس کرونا برنامه‌ی تولید واکسن در سراسر دنیا را تغییر می‌دهد. گونه‌ی آفریقایی کرونا میزان تولید آنتی‌بادی در بدن انسان را کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد که اکثر واکسن‌های کرونا در مقابل ویروس آفریقای جنوبی کارکرد و تاثیر مطلوبی ندارند.

اگر دانش آموزی در زمان امتحان کرونا داشت چه کند؟

مشاور وزیر آموزش و پرورش: اگر دانش آموزی در پایه نهم کرونا دارد اشکالی ندارد و می‌تواند در امتحان شرکت نکند. یک آزمون جبرانی در اواخر تیر و اوایل مرداد داریم که این فرد می‌تواند در همان آزمون شرکت کنند، اگر نتوانست می‌تواند در آزمون شهریور شرکت کند. این در حالیست که اگر گواهی داشته باشد که در خرداد کرونا داشته است، نمره‌اش در بخش امتحانات خرداد ثبت می‌شود. طراحی وزارت آموزش و پرورش برای آزمون‌ها این است که تا ۳۰ درصد از حجم مطالب درسی را کاهش داده است.

قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است؟

معصومه پاشایی بهرام، نماینده مرند و جلفا در مجلس: . هر واکسن آسترازنکا در بازار سیاه تا ۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد، درحالیکه که قیمت این واکسن نهایتاً ۳۰۰ هزار تومان است.

ایبوپروفن خطر مرگ یا تشدید بیماری مبتلایان به کرونا را افزایش نمی دهند

دانشمندان دریافتند که استفاده از ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که درمان های رایج برای درد های حاد هستند بی خطر است. پس از توصیه وزیر بهداشت فرانسه در عدم استفاده از ایبوپروفن، بحث و جدال وجود داشت که به همین دلیل دانشمندان در انگلیس مصرف این دارو را روی مبتلایان به کرونا بررسی کردند. برای بررسی یک مطالعه بر روی بیش از ٧٢٠٠٠ نفر در انگلیس انجام شد (بزرگترین مطالعه در نوع خود) اکنون دانشمندان به پزشکان توصیه می کنند که به تجویز و دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی ها به همان روشی که قبل از همه گیری همه گیر شروع شده است ، ادامه دهند.

کرونای هندی هم نگران‎کننده اعلام شد

سازمان جهانی بهداشت که پیشتر خواستار اجتناب از قضاوت‌های شتابزده درباره سویه کرونای هندی شده بود امروز این گونه از کرونا را جزو «سویه‌های نگران‌کننده» اعلام کرد.

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در تهران طی هفته‌های آتی

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به اینکه تهران به لحاظ نزولی شدن سیر کرونا تغییر چندانی نداشته گفت: تعداد مبتلایان به کرونا در تهران طی هفته‌های آتی افزایش خواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه هر گونه دور همی و تجمع خطر ابتلاء و انتقال بیماری را به شدت افزایش خواهد داد بیان داشت: با توجه به گونه‌های جدید کرونای آفریقایی و هندی رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد.

شیوع «کپک سیاه» در بیماران کرونایی هند

خبرها از ابتلای بیماران کرونایی در هند به عفونت کشنده «کپک سیاه» حکایت دارد. این عفونت قارچی نادر بعد از استنشاق باکتری‌های قارچی، روی سینوس‌ها یا ریه‌ها تاثیر می‌گذارد و اغلب در اتاق‌ها، سطوح مرطوب، خاک و گیاهان، سبزیجات و میوه‌های پوسیده دیده می‌شود کارشناسان می‌گویند پس از اتصال بیمار مبتلا به کرونا به دستگاه تنفس مصنوعی، احتمال عفونت با این عفونت قارچی افزایش می‌یابد به عنوان مثال، در ایالت گجرات هند، در دو هفته گذشته ۴۰ مورد عفونت با «کپک سیاه» تشخیص داده شده است و برخی از بیماران بینایی خود را از دست داده اند رسانه‌های محلی گزارش دادند که حداقل هشت نفر نیز در ماهاراشترا پس از عفونت با کرونا زنده مانده اند، اما پس از آلوده شدن به این قارچ مخاطی فوت شدند.

نمکی: از ویروس آفریقایی می‌ترسم

وزیر بهداشت: تقریباً از دام ویروس انگلیسی گریختیم. اما باید مراقب باشیم که دوباره خیز جدیدی رخ ندهد. البته معتقدم ویروس انگلیسی سیر نزولی خواهد داشت. من از ویروس هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم، اما از ویروس آفریقایی جنوبی هراس دارم. هر آنچه با ما کرد، سفر کرد. من معتقدم، مسافرت‌ها عامل بروز موج چهارم بوده است.

سازمان جهانی بهداشت:  ویروس کرونای هندی سه بار جهش یافته و بسیار مسری تر است.

شواهد نشان می دهد این نوع از ویروس می تواند برخی از سازوکارهای محافظتی واکسن ها را دور بزند. قدرت کشندگی بیشتر و مقاومت آن دربرابر درمان یا واکسن ها بیشتر است و می تواند «نگران کننده» قلمداد شود

مجوز ساخت واکسن آسترازنکا در ایران صادر شد

جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو: مجوز مصرف اضطراری واکسن آکسفورد- آسترزنکا تولید ایتالیا توسط سازمان غذا و دارو صادر شد تاکنون مجوز مصرف اضطراری (EUA) واکسن آکسفورد-آسترزنکا تولید کره جنوبی، روسیه و ایتالیا در ایران صادر شده است.

واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان از مردادماه

سخنگوی ستاد کرونا : برنامه این است که معلمان و دانش‌آموزان از مردادماه واکسینه شوند تا قبل از بازگشایی مدارس، فرصت کافی برای تزریق دز دوم داشته باشیم. با این وجود که شرکت سازنده واکسن فایزر اعلام کرده که واکسنش را روی افراد ۵ تا ۱۸ سال امتحان می‌کند اما هنوز برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال، واکسن ایمنی وجود ندارد.

متر ندارد؛ کنتور نمی‌اندازد؛ برو بالاتر- واکنش مقام وزارت بهداشت به ادعای گم شدن واکسن‌ها

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به ادعای گم شدن ۲۰۰هزار دُز واکسن وارداتی کرونا از سوی عضو هیات رییسه مجلس، در توییتی این سخنان را دروغ خوانده و نوشته «کنتور نمی‌اندازد! برو بالاتر». الان روشن نیست که دقیقا این مدیر ارشد دولتی مشغول تکه‌پرانی است یا تکذیب رسمی و دقیق یک ادعا- ادبیات عجیب و دور از پروتکل‌های موضع‌گیری مدیران و سخن‌گویان نهادهای دولتی، چندباری حاشیه‌ساز شده.

ادعای نماینده مجلس: ۲۰۰هزار دُز واکسن کرونا از ۲میلیون دُز وارد شده، گم شده

محسن دهنوی عضو هیات رییسان مجلس در آنتن زنده شبکه سه می‌گوید که «از دو میلیون دُز واکسنی که وارد شده بیش از ۲۰۰هزار دُز آن مفقود شده است».

پیشگیری از ابتلا به کرونا با دهانشویه !

گفت گو با دکتر پویا حسن درویش پژوهشگر بیماری های عفونی؛ دهانشویه ویروس کرونای دهان را ازبین میبرد و از انتقال آن هم جلوگیری میکند. همچنین آبنمک تاثیری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد.

دولت آمریکا می‌گوید: اگر کامل واکسینه شده‌اید در محیط‌های سربسته هم می‌توانید ماسک نزنید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحد(CDC) در توصیه‌ای گفته «کسانی که هر دو دُز واکسن را گرفته‌اند، می‌توانند استفاده از ماسک در محیط‌های سربسته را کنار بگذارند». ‏چندی پیش هم این نهاد بهداشتی آمریکا اعلام کرده بود که افرادی که کامل واکسینه شده‌اند می‌توانند استفاده از ماسک در محیط‌های بدون سقف و شلوغ را هم کنار بگذارند. ‏البته این توصیه‌های CDC برای آمریکاست و در این توصیه‌ها نوع واکسن قید نشده است. تا کنون بیش از ۴۶درصد جمعیت آمریکا تقریبا معادل ۱۴۶ میلیون نفر حداقل یک دُز واکسن را دریافت کرده‌اند و بیش از ۱۱۷ میلیون نفر کامل واکسینه شده‌اند. در آمریکا دو واکسن فایزر-بیون‌تک و مدرنا به صورت گسترده‌ای در حال تزریق است.

خوردن مشروبات الکلی در بارها باعث گسترش کرونا می‌شود!

برای اینکه بفهمن آیا واقعا باز یا بسته بودن بارها در ترویج کرونا موثر هستن یا نه، اومدن یک آزمایش روی 20000 نفر انجام دادن تا ببینید آدما بعد از خوردن مشروب چقدر فاصله رو رعایت میکنن با کمک پردازش تصویر و هوش مصنوعی متوجه شدند وقتی آدما مشروبات الکلی مصرف میکنن، ناخودآگاه به طرز عجیبی به غریبه ها نزدیک میشن. درصورتی‌که فاصله‌شون رو با آشنایان حفظ می‌کنند درنتيجه معلوم شده بارها باید بسته بمونن جدای از نتیجه آزمایش جالبه که برای چیزایی که خیلی از نگاه ما اهمیت نداره، آزمایش و تحقيق انجام میدن و این کار قابل ستایشه

علت عفونت قارچ سیاه در مبتلایان به کرونای هندی

دانشمندان بیان می کنند که دلیل عفونت قارچ سیاه در مبتلایان کرونای هندی داشتن دیابت و مصرف دارو های استروئیدی برای درمان آن است ترکیبات این دارو ها در بدن مبتلایان شرایطی را ایجاد می کند که بدن افراد مستعد بیماری قارچ سیاه شود پیش از این سازمان جهانی بهداشت از حمله «قارچ سیاه» به مغز بیماران مبتلا به کرونا در هند خبر داد. از علائم عفونت با قارچ سیاه به عفونت سینوس ها، تورم چشم و خون ریزی بینی میتوان اشاره کرد.

فوت ۲۹۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته

بیش از دو میلیون دُز واکسن کووید۱۹ در کشور تزریق شد.

رييس بخش عفونی بيمارستان مسيح دانشوري:

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند امیدواریم با پوشش گسترده تر واکسیناسیون شاهد اخبار امیدوارکننده تری در آینده باشیم خیلی افراد با اینکه همه جا ماسک می‌زنند و مهمانی هم نرفتند اما به دلیل استفاده از آسانسور کرونا گرفتند

واکسیناسیون ترکیبی کرونا بی‌خطر اما با عوارض مقطعیِ بیشتر/ تزریق ۲ واکسن مختلف موثرتر است

تحقیقات جدید نشان داده است که واکسیناسیون کرونا با دو نوع واکسن مختلف در دو مرحله نسبت به تزریق دو دز از یک واکسن واحد، عوارض جانبی کوتاه‌مدت بیشتری در افراد ایجاد می‌کند. داده‌های اولیه این تحقیق که در نشریه پزشکی لنست منتشر شده نشان می‌دهد که تزریق دز اول از واکسن آسترازنکا و به دنبال آن دز دوم از واکسن فایزر و بالعکس، «واکنش سیستمیک بیشتری» نسبت به تزریق دو دز از یک واکسن واحد ایجاد می‌کند.

توصیه های متخصصان بیمارستان مسیح دانشوری برای تقویت ریه‌ها پس از ابتلا به کرونا

خواب کافی داشته باشید. استرس‌تان را کم کنید. از گیاهان آپارتمانی آلوئه ورا و بامبو در منزل استفاده کنید (این گیاهان باعث تصفیه کردن هوا می‌شوند) از رژیم غذایی کم چرب، پر از سبزیجات و مایعات فراوان استفاده کنید. سیگار نکشید و در معرض دود سیگار قرار نگیرید. ورزش‌های هوازی در منزل انجام دهید و تحرک را فراموش نکنید. استنشاق روزانه بخار را فراموش نکنید ( باعث بازشدن مجاری تنفسی و بهبود در عملکرد تنفس می‌شود) تنفس عمیق و شکمی را امتحان کنید.

فوت ۲۰۲ بیمار کووید۱۹ در کشور

شناسایی ۱۰۱۴۵ بیمار جدید

همه‌چیز درباره واکسیناسیون ۷۵سال به بالاترها

واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال یعنی متولدان ۱۳۲۵ به قبل از امروز آغاز می‌شود و دست کم دوهفته ادامه دارد. «مشخصات این افراد در شبکه بهداشت هست و کم‌کم با این افراد تماس گرفته یا برای آنان پیامک فرستاده و فعلا نیاز به مراجعه حضوری و نام‌نویسی نیست. اگر تا روز چهارشنبه‌ی همین هفته، این گروه از سالمندان (افراد بالای ۷۵ سال) پیامک واکسیناسیون را دریافت نکردند یا با آنان تماس گرفته نشد می‌توانند در سامانه اینترنتی salamat.gov.ir با این مشخصات‌شان را ثبت کنند تا با آن‌ها تماس بگیرند: نام، کد ملی و شماره تماس.

یک مقاله که در فوربز منتشر شده میگوید :.

یک مقاله که در فوربز منتشر شده میگوید شیمیدان ها در گیاه ماریجوانا یک ترکیبی پیدا کردند که عفونت در اثر کروناویروس رو درمان میکنه.

صدور ۷ میلیون قبض جریمه کرونایی؛ برخی خودروها ۱۰۰ بار جریمه شدند

رئیس پلیس راهور ناجا: از ابتدای محدودیت های کرونایی، تا کنون حدود ۷ میلیون قبض جریمه صادر شده و برخی رانندگان خودروها حتی ۱۰۰ بار جریمه کرونایی شده اند! با این که بسیاری از هموطنان با تذکر پلیس از سفر خود منصرف شدند و برگشتند اما متاسفانه ۳۰ درصد از هموطنان محدودیت های تردد را رعایت نمی کنند.

کرونا جان ۲۰۰ ایرانی دیگر را گرفت

کرونا جان ۲۰۰ ایرانی دیگر را گرفت

۱۳ هزار واکسینه‌ شده کامل در آلمان، کرونا گرفتند!

مقامات بهداشتی آلمان می گویند حدود ۱۳ هزار نفر از مردم این کشور که هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌ بودند پس از آزمایش، کرونامثبت اعلام شدند. وزارت بهداشت آلمان با اعلام این خبر افزود، اما هنوز روشن نیست که آیا این ابتلا بعد از مصونیت کامل (بعد از بیش از ۱۴ روز پس از تزریق دومین دوز) رخ داده یا پیش از آن

ابتلای قطعی ۶۰ مورد به ویروس‌های جهش یافته در کشور

رئيسی: بیشترین نگرانی‌مان در استان‌های جنوبی و شرقی است. به ویژه سیستان بلوچستان، هرمزگان، کرمان و بوشهر که خوشبختانه اکنون پراکندگی زیادی ندارد. مجموعا در این استان‌ها بالغ بر ۶۰ مورد مبتلا به ویروس‌های جهش‌یافته تاکنون پیدا شده امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری است جایی مانند مترو که بسیار شلوغ است و قطعا افرادی که رفت و آمد می‌کنند، بسیار خطرناک است.

مرکز خرید ایران مال واقع در غرب تهران به واکسیناسیون علیه کرونا اختصاص یافت

این مرکز تا ساعت ۱۹ و اکنون برای افراد بالای هفتاد سال آماده تزریق واکسن کرونا است در بوستان های سرخه حصار (شرق تهران) و ولایت (جنوب تهران) امکان تزریق واکسن درون خودرو وجود دارد که برای سالمندان با محدودیت حرکتی بهتر است. همراه داشتن کارت ملی الزامی است برای اطلاع از مراکز واکسیناسیون با خانه ی بهداشت محل زندگی خود تماس بگیرید.

فایزر به دنبال مجوز واکسیناسیون کودکان ۲ تا ۱۱ ساله

شرکت داروسازی فایزر اعلام کرد: داده‌های آزمایش های بالینی واکسن کرونای این شرکت روی کودکان دو ساله و بزرگتر از اوایل پاییز امسال منتشر می‌شود و این اطلاعات احتمالا زمینه استفاده از این واکسن را برای کودکان این رده سنی فراهم می کند. این شرکت دارو سازی همچنین سرگرم انجام آزمایش های بالینی واکسن خود برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر است.

در یک قدمی پیک پنجم کرونا

کارشناسان می‌گویند: با توجه به شرایط تجمعات انتخاباتی، پس از رای‌گیری با پیک بعدی کرونا مواجه خواهیم شد؛ وزارت بهداشت باید سریعا وارد کار شود تصاویر منتشر شده از تجمع تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان هنگام ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ساختمان وزارت کشور، خبر از روزهای ناگواری می‌دهد. همه اینها در شرایطی است که هنوز مراسم تبلیغاتی نامزدها که پس از تأیید صلاحیت‌شان برگزار می‌شود، آغاز نشده است. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: نگرانی ما از زمان رأی‌دادن نیست؛ چراکه این وضعیت قابل کنترل است. نگرانی ما از تجمعاتی است که مخصوصا شوراها در روستاها و شهرها برگزار می‌کنند. این تجمع‌ها پرخطر است و شانس انتقال بیماری را بسیار بالا می‌برد. محمدرضا هاشمیان، متخصص عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری: زمانی‌که ما تا پیک چهارم پیش رفته‌ایم قطعا به پیک‌های بعدی هم می‌رسیم و برگزاری مراسم پیش از انتخابات هم به وقوع آن سرعت می‌بخشد.

فوت ۳۰۳ بیمار کووید۱۹ در کشور

شناسایی ۱۱۲۹۱ بیمار جدید کرونا

کرونای برزیلی به بندر امام خمینی رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ابتلای ۲ سرنشین برزیلی یک کشتی ایرانی به کرونا در بندر امام خمینی خبر داد و گفت: این افراد در همان کشتی در قرنطینه بسر می برند. ۲۶ فروند کشتی طی امسال در بندر امام خمینی پهلو گرفتند که ۸۷ نفر از سرنشینان آنها تبعه هند و ۴۶ نفر آنها تبعه برزیل بودند.

صف طولانی تزریق واکسن در ایران مال

دو روز گذشته افراد زیادی در فضای مجازی از تزریق واکسن کرونا در ایران مال خبر داده و گفته بودند که تزریق واکسن کرونای افراد ۷۰ سال به بالا در این مرکز با نظم بالایی انجام می‌شود و کمترین انتظار و معطلی را دارد. اما حالا ویدئویی منتشر شده که نشان می‌دهد مراجعه مردم به ایران مال برای تزریق واکسن زیاد شده و مردم ساعت‌ها در فضای باز و زیر آفتاب در انتظار نوبت واکسن مانده‌اند و برخی از آنها بدون نتیجه برگشته‌اند.

شرط بازگشایی دانشگاه‌ها در ترم آینده اعلام شد

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه حضوری شدن آموزش‌ در دانشگاه‌ها منوط به حفظ سلامتی افراد است، گفت: اگر واکسیناسیون انجام شود و شهرها در شرایط زرد و آبی قرار گیرند امیدواریم از مهرماه ۱۴۰۰ کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار شود.

ستاد کرونا: وضعیت کرونا در تهران هنوز قرمز است

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به کاهشی شدن روند بیماری در کشور، گفته با وجود کاهش حدود ١۵ درصدی بار بیماری در هفته اخیر، اما وضعیت بیماری در تهران هنوز بر اساس معیارهای درمان قرمز است. البته در هفته اخیر حدود ۱۵ درصد کاهش بار بیماری را شاهد بودیم و در بخش بیماران سرپایی هم روند کاهشی داریم که این موضوع خبر خوبی است زیرا سبب می‌شود در روزهای آتی تعداد موارد بستری هم کاهش یابد.

واکسن کرونا مناسب مادران باردار نیست

مدیر گروه تخصصی مبارزه با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد: واکسن‌های کنونی کرونا برای مادران باردار، مادران شیرده و تمامی افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست و این گروه‌ها باید منتظر تولید واکسن ویژه خود بمانند.

محموله سنگین واکسن کرونا  یکشنبه می رسد

سعید نمکی گفته محموله واکسن ما هم دیشب رسید و محموله سنگین‌تری امشب خواهد رسید و هفته آینده هم محموله‌ای می‌رسد و ان‌شاءالله گروه هدف‌مان را که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه این ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفری را که عامل اصلی بستری و مرگ و میر در بیمارستان ها هستند، بتوانیم واکسینه کنیم و بعد سراغ سایر افراد رویم.

 ۸۷ درصد فوتی‎های کرونا یا بالای ۶۰ سال داشتند یا بیماری زمینه‎ای

نوجوانانی که بر اثر کرونا فوت کردند، یک بیماری مادرزادی زمینه‌ای داشتند یا چاق بودند اولین کودکی که بر اثر کرونا فوت کرد فقط چاق بود چرا برای مواد غذایی زیان‌آور جریمه نمی‌گذارند؟ اگر حادثه شود، این کودک ۱۲۰ کیلویی را چه کسی می‌تواند جابه‌جا کند؟! سن بیماری قلبی و عروقی در حال کاهش است

ورود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن به کشور

معاون فنی گمرک: یک میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن استرازنکا کرونا از کشور ایتالیا ساعاتی قبل وارد فرودگاه امام شد و پس از انجام تشریفات گمرکی به نمایندگان وزارت بهداشت تحویل شد.

تزریق واکسن کرونا در کلانشهرها در استادیوم های ورزشی

معاون کل وزارت بهداشت: احتمال فوت بر اثر تزریق واکسن کرونا یک در یک میلیون است. عوارض جزئی واکسن همچون تب و درد محل تزریق است. نفع واکسن بیشتر از عوارض آن است، عوارض ناچیز و قابل درمان است. تزریق واکسن در شهرهای بزرگ در مراکز تجمعی همچون استادیوم های ورزشی انجام می شود.

انواع شدید کرونا در مبتلایان فشارخون

معاون دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت: فشارخون بالا عامل مستعد شدن ابتلا به کووید-۱۹ نیست؛ اما اگر فردی که فشارخون بالا دارد به کرونا مبتلا شود عوارض ناخوشایندتری را تجربه می‌کند. براساس مطالعه استپس سال ۱۳۹۵ حدود ۴۰ درصد کسانی که فشارخون بالا داشتند از بیماری خود بی اطلاع بودند.

واکسیناسیون تمامی دانشجویان تا اواخر شهریور

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت خبر داده که تمامی دانشجویان دو حوزه وزارت بهداشت و علوم تا اواخر شهریور ماه واکسینه می‌شوند. آموزش مجازی به دانشجویان ضربه وارد کرده است. باید هر چه زودتر به وضعیت عادی آموزش که همان حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها است، برگردیم.

حمله کرونا به ایران، این بار از دریا!

یک کشتی پانامایی از مبداء آلمان به بندر امام خمینی (ره) به دلیل مثبت شدن تست کرونای چهار خدمه هندی آن اجازه پهلوگیری در این بندر را دریافت نکرده اما به دنبال این اتفاق شایعات زیادی مانند ورود کرونای هندی به بوشهر از طریق ۲۵ دریانورد هندی در فضای مجازی منتشر شد.

لیست مراکز واکسیناسیون کرونا در تهران

مراکز خودرویی واکسیناسیون کرونا: پارک جنگلی سرخه حصار، بوستان ولایت در منطقه ۱۹ مرکز خرید ایران مال منطقه ۲۲ نیز در حال ارایه خدمات است. به گزارش شبکه خبر، فاز دوم واکسیناسیون کرونا با تزریق واکسن به سالمندان آغاز شده است و مراکز بهداشتی واکسیناسیون را انجام می‌دهند و فهرست مراکز واکسیناسیون کرونا می‌تواند کمک کننده باشد. البته با توجه به تاکید مسئولان وزارت بهداشت به منظور ثبت نام واکسیناسیون نیاز به مراجعه به مراکز بهداشتی نیست و افراد برای پیشگیری از تجمع در مراکز واکسیناسیون و ابتلا به کرونا منتظر بمانند تا پیامک واکسیناسیون ارسال شود و در صورتی که نوبت واکسیناسیون افراد رسیده بود و پیامکی ارسال نشد، کافی است افراد واجد شرایط در مهلت تعیین شده در سایت واکسیناسیون ثبت نام کنند تا پیامک و نوبت واکسیناسیون برای آن‌ها ارسال شود. پیشنهاد می کنیم قبل از مراجعه به مراکز بهداشت تماس بگیرید تا از واکسیناسیون اطمینان داشته باشید.

هشدار دسته‌جمعی روزنامه‌های میانه‌رو: اوضاع کرونا و واکسیناسیون بد است و چشم‌انداز روشنی هم نیست

هشت روزنامه اصلاح‌طلب و میانه‌رو، امروز سرمقاله مشترکی چاپ کرده‌اند و از روند واکسیناسیون عمومی در برابر ویروس کرونا انتقاد کردند و خواستار آن شدند که دولت دست بجنباند. اطلاعات، جمهوری ‌اسلامی، شرق، اعتماد، دنیای اقتصاد، سازندگی، هفت‌صبح و همشهری در این سرمقاله شرایط کرونا در ایران را بحرانی خواندند و هشدار دادند چشم‌انداز روشنی هم نیست آن‌ها نوشته‌اند: «اخبار و اطلاع‌رسانی متناقض درباره واردات واکسن کرونا، نشانه تفرقه در نظام تصمیم‌گیری است» و «تعلل نهادهای مجری، این نگرانی را پدید آورده که مبادا اراده و تصمیم واحدی در این زمینه وجود ندارد». هشت‌روزنامه مزبور هشدار داده‌اند: «انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده برگزار می‌شود و چون «ماه‌های اول دولت بعدی به امور مربوط به استقرار طی می‌شود»، این نگرانی جدی هست که «مقابله با کرونا از این تحول سیاسی آسیب ببیند».

با فوت ۲۸۶ بیمار دیگر، مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۷۷ هزار نفر گذشت

با فوت ۲۸۶ بیمار دیگر، مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۷۷ هزار نفر گذشت

برای نوبت‌دهی واکسن حضوری نیایید

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: به منظور زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید ۱۹، نیازی به مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی یا ثبت نام اینترنتی نیست. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه در اطلاعیه ای، افزود: این مرکز را تنها مرجع ارائه اطلاعات در مورد واکسن کرونا و فرآیند واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، است و رسما اعلام می کنیم که به منظور زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید ۱۹، نیازی به مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی یا ثبت نام اینترنتی نیست.

پیک چهارم کرونا را پشت سر گذاشتیم

وزیر بهداشت: امروز با نگاه کارشناسی باید عرض کنم که پیک چهارم کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم تقریبا هیچ استانی وجود ندارد که روند بیماری در آن کاهشی نباشد.

استاندار خراسان رضوی:

خطر کرونای هندی خراسان رضوی را تهدید می‌کند

معاون آموزشی وزیر علوم:

با توجه به شرایط شیوع کرونا و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، هیچ امتحان و کلاس حضوری در مناطق قرمز و نارنجی برگزار نمی‌شود این موضوع شامل همه کلاس‌ها و امتحان‌ها می‌شود. در شهرهای زرد و آبی این امر به شرایط و تصمیم دانشگاه‌ها وابسته است.

احتمال وجود کرونای هندی و آفریقایی در تهران

زالی: با توجه به توالی‌یابی‌های انجام شده هنوز شواهد قطعی از ویروس‌های جهش یافته در تهران را رصد نکردیم اما قطعا در تهران هم ویروس جهش یافته وجود دارد.

نارضایتی مردم  از نحوه تزریق واکسن در استان البرز

صف های طولانی و نحوه تزریق واکسن کرونا موجب نارضایتی مردم شده است براساس فیلم های منتشره ، در برخی از مراکز تزریق واکسن کرونا در کرج صفهای طولانی در محیط سر پوشیده و همچنین نارضایتی شهروندان البرزی از بی هماهنگی ها احساس می شود.

تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان شهرکرد!

در واکسیناسیون کادر درمان بیمارستان کاشانی شهر‌کرد، به جای آن که این کادر درمان که حدود ۹۰ نفر بودند، دوز دوم را دریافت کنند، مجددا دوز اول واکسن اسپوتنیک‌وی را دریافت و تزریق کردند. این بی‌دقتی در تزریق واکسن که احتمالا توسط تیم اجرایی یا نظارتی رخ داده است باعث هدر رفتن ۹۰ دوز واکسن اسپوتنیک‌وی شد. مسئله آن جا اهمیت می‌یابد که توجه‌ها به رنگ واکسن "اسپوتنیک‌وی" جلب می‌شود، چرا که رنگ واکسن دوز اول اسپوتنیک‌وی آبی و دوز دوم آن قرمز است.

جزئیات واردات ۵.۶ میلیون دوز واکسن کرونا اعلام شد

در مجموع ۷۲۰ هزار دوز واکسن از روسیه، ۱۲۵ هزار دوز واکسن هند، ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز کواکس از کره جنوبی و یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز کواکس از ایتالیا وارد ایران شده که باید به جمع آن دو میلیون و ۶۵۰ هزار دوز واکسن از چین و سایر را نیز اضافه کرد.

دورانداختن واکسن کرونا توسط یک کاندیدای انتخابات!!

رستم قاسمی: یکی از دوستان برای من از روسیه واکسن کرونا آورده بود، استفاده نکردم و در یخچال مانده بود، آخر هم انداختیم بیرون.

وزیر بهداشت اوکراین به دلیل کندی واکسیناسیون کرونا برکنار شد

پارلمان اوکراین برکناری ماکسیم استپانوف، وزیر بهداشت این کشور به دلیل ناکارآمدی برنامه‌‌اش در مبارزه با کرونا را تأیید کرد. نخست‌وزیر اوکراین وزیر بهداشت را متهم کرد که در تأمین واکسن کرونا کند عمل کرده است. اوکراین تا کنون تنها دو میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن تأمین کرده و توجیه وزیر بهداشت این بود که کشورهای رقیب نگذاشتند به اندازه کافی واکسن به اوکراین برسد.

بیماران خاص در ۴ مرکز واکسن می‌زنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید بیماران خاص مانند تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی کاملا تزریقات‌شان انجام شده است. تنها گروهی که باقی مانده‌اند، برخی بیماران ام‌اس، برخی مبتلایان به سرطان و برخی پیوندی‌ها هستند. چهار مرکز در بیمارستان‌های مهدیه، امام حسین، اختر و طرفه اعلام شده که این افراد می‌توانند مراجعه کنند و با بررسی مدارک‌شان واکسیناسیون‌شان انجام شود. واکسن‌شان تامین شده و مشکلی برای واکسیناسیون آنها نداریم.

«رمدسیویر» تنها داروی موثر بر درمان کرونا نایاب شد

سخنگوی وزارت بهداشت: علت کمیاب شدن رمدسیویر، تجویز سرپایی به ۱۵۰ هزار بیمار بود. دستور واردات صادر شده و مشکل برطرف خواهد شد.

واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال از هفته آینده

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: از شنبه هفته آینده واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال را آغاز می‌کنیم و امیدواریم تا پایان خرداد هم بتوانیم افراد بالای ۶۰ سال را واکسن بزنیم. تا پایان خردادماه ۱۲ میلیون دوز واکسن کرونا به دستمان می‌رسد و احتمالا از شنبه هفته آینده واکسیناسیون بالای ۷۰ سال را آغاز می‌کنیم و امیدواریم تا پایان خرداد هم افراد بالای ۶۰ سال را واکسن بزنیم.

یک روش قابل اطمینان برای شناسایی سریع کروناویروس در بزاق دهان

گروهی از دانشمندان در یک بررسی جدید، آزمایشی مبتنی بر آنتی‌ژن برای تشخیص کرونا ویروس در نمونه‌های بزاق ابداع کرده‌اند که ساده و سریع است و می‌توان آن را برای بررسی انبوه به کار گرفت. پژوهشگران دانشگاه هوکایدو، از یک کیت آنتی‌ژن برای تشخیص کروناویروس در نمونه‌های بزاق استفاده کرده‌اند و به مقایسه کارآیی و دقت این روش با آزمایش RT-PCR پرداخته‌اند. یافته‌های آنها نشان می‌دهد که کیت تشخیص آنتی‌ژن می‌تواند کروناویروس را با دقت بالا و به سرعت در نمونه‌ها تشخیص دهد.

گزارش همشهری از مراکز واکسیناسیون: بی‌نظمی و آشفتگی در روند تزریق افراد ۷۰سال به بالا

زن جوانی که همراه مادر سالمندش در میان جمعیت حضور دارد، می‌گوید: اینجا ۱۴۰عدد واکسن کرونا توزیع شده درحالی‌که در این چند ساعت به ۲۰۰نفر شماره داده‌اند.

تزریق واکسن کرونا به زنان باردار فعلاً توصیه نمی‌شود

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا : بر اساس دستورالعمل‌های کشوری تا رسیدن به شواهد متقن مبنی بر اثبات بی‌ضرری واکسن‌های موجود کرونا در ایران، تزریق اینگونه واکسن‌ها را به زنان باردار فعلا توصیه نمی‌کنیم. بر اساس مطالعه روی واکسن فایزر و مدرنا، این دو واکسن مشکلی برای زنان باردار ایجاد نمی کنند وفرزندان این زنان نیز تا ۶ ماه پس از تولد نسبت به ابتلا به کرونا مصون خواهند بود. واکسن‌های ایرانی نیز که در آستانه چرخه تولید هستند، تاکنون برای زنان باردار مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته اند.

واکسیناسیون در صداوسیما؛ خارج‌از نوبت و اولویت ادامه دارد- وضع عجیبی است

قرار شده‌بود به دست‌اندرکاران مساله انتخابات در صداوسیما واکسن کرونا، خارج‌از نوبت تزریق کنند، اما محیا اسنادوندی، مجری برنامه‌ سرگرمی شبکه پنج صداوسیما، در این استوری‌اش می‌گوید او و همسرش، مجید کشاورز، واکسن زده‌اند- کشاورز هم تهیه‌کننده صداوسیما است.

محدودیت‌های جاده‌ای در تعطیلات نیمه خرداد

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا: دوشنبه برای منع تردد در تعطیلات نیمه خرداد تصمیم‌گیری می‌شود و محدودیت‌های سفت و سختی در نظر گرفته خواهد شد.