بررسی دلایل مختلف عقب افتادن پریود و نحوه درمان آن

علت عقب افتادن پریود برای هر شخص متفاوت بوده و این مشکل به دو شکل دارویی و خانگی قابل درمان است. زمانی که پریودتان عقب می‌افتد، ممکن است به فکر فرو بروید و نگران شوید. چون عقب افتادن چرخه طبیعی قاعدگی به بسیاری از افراد استرس می‌دهد که باردار نباشند یا به بیماری خاصی مبتلا نشده باشند. فتدب

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاخیر در پریود و بررسی علل مختلف آن با ما در ادامه مطلب همراه باشید. همچنین در بخش‌های زیر راه‌های درمان خانگی عقب افتادن پریود را توضیح خواهیم داد.

عقب افتادن پریود نشانه چیست ؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، چرخه طبیعی پریود یک خانم به دلایل زیادی می‌تواند مختل شود. اغلب جای نگرانی نیست و مشکل جدی وجود ندارد و پریود نشدن در زمان‌های خاص طبیعی است. از بین دلایل عقب افتادن قاعدگی می‌توان چند مورد مهم زیر را توضیح داد.

استرس و عقب افتادن پریود

استرس شدید، تولید هورمون گنادوتروپین (GnRH) را مختل می‌کند. این هورمون مسئول تنظیم تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی است. استرس روانی و جسمی هر دو باعث به عقب افتادن پریود می‌شوند.

اما میزان استرسی که پریود را نامنظم کند باید زیاد باشد و فقط سپری کردن یک روز بد نمی‌تواند قاعدگی را مختل کند. یکبار عقب افتادن پریود به علت یک موقعیت استرس‌زا امری طبیعی است. با این‌حال، اگر تحت استرس طولانی مدتی هستید و بیش از یکبار پریودتان عقب می‌افتد، حتما به دکتر زنان مراجعه کنید.

عقب افتادن پریود
عقب افتادن پریود

ورزش شدید

فعالیت‌های ورزشی شدید، تغییرات هورمون‌های هیپوفیز و تیروئید را به دنبال دارد. این هورمون‌ها بر تخمک‌گذاری و قاعدگی اثر دارند. ورزش کردن به مدت یک یا دو ساعت در روز نباید بر چرخه قاعدگی شما تاثیر بگذارد. اما انجام ورزش سخت با ساعت‌های زیاد در طول روز، این تغییرات هورمونی را ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهید به‌شدت ورزش کنید، باید با دکترتان مشورت کنید. دکتر به شما کمک می‌کند تا تمام نیاز‌های بدنتان تامین شود. اگر مراجعه حضور به مطلب برایتان امکان‌پذیر نیست، از یک دکتر زنان آنلاین کمک بگیرید.

نیاز های فیزیکی بدن شامل چیست؟

هنگام پریودی به نیازهای فیزیکی بدن خود بیشتر دقت کنید. از جمله:

 • بهینه سازی رژیم غذایی با مواد غذایی انرژی زا
 • حرکات مختلف کششی که استرس عضلانی را کاهش می‌دهند.
 • آزمایش خون برای بررسی میزان آهن خون، ویتامین، تعادل هورمونی، کم آبی و مشکلات مشابه.

اگر هم جزو کسانی هستید که از PMS رنج می‌برید، دکتر سندرم پیش از قاعدگی می‌تواند با تجویز دارو و رژیم غذایی مناسب، شدت علائم شما و دردهایتان را کمتر کند.

چه بیماری‌هایی بر عقب افتادن پریود تاثیر می‌گذارند؟

بیماری‌های مزمن بر چرخه قاعدگی اثرگذار هستند. بعضی از آن‌ها به برهم زدن تعادل هورمون‌های بدن می‌انجامند که در نهایت در چرخه پریود اختلال ایجاد می‌کند. اگر به بیماری‌های زیر مبتلا هستید، احتمال به عقب افتادن پریود شما وجود دارد.

 • اختلال عملکرد تیروئید
 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
 • تومور غده هیپوفیز (که ممکن است سرطانی باشد یا نباشد.)
 • بیماری‌های غده فوق کلیوی
 • کیست تخمدان
 • اختلال عملکرد کبد
 • دیابت
 • منوپاز زودرس

شرایط خاصی از بدو تولد مانند، سندرم ترنر معمولا پریود و بارداری را دچار مشکل می‌کند. این صفات ارثی اغلب با آمنوره (قطع قاعدگی) همراه هستند.

علل ساختاری

مشکلات اندام‌های جنسی نیز باعث آمنوره می‌شوند. از جمله:

 • زخم شدن رحم
 • شکل و ساختار غیر‌معمول واژن
 • کمبود اندام‌های تولید مثلی
عقب افتادن پریود
عقب افتادن پریود

عقب افتادن پریود و بارداری

زمانی که پریودتان عقب می‌افتد، صبر کنید. چند روز به خود زمان دهید تا مطمئن شوید این اتفاق به خاطر اشتباه محاسباتی شما رخ نداده باشد. پزشکان در مرحله اول دادن تست بارداری را پیشنهاد می‌کنند.

می‌توانید در خانه یا مطب دکتر،  تست بارداری را انجام دهید. اگر مثبت شد، دلیل عقب افتادن پریودتان مشخص می‌شود. شما پریود نشدید، چون باردارید. اما اگر منفی شد، باید بیشتر صبر کرده و دوباره امتحان کنید.

مراجعه به دکتر تصمیم بدی نیست. اگر تصمیم دارید به‌زودی باردار شوید، از این ملاقات برای مشخص کردن روز آن قبل از اقدام به بارداری استفاده کنید. این روش بسیار خوبی برای دنبال کردن وضعیت بدنتان قبل از حاملگی است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا بارداری سالمی را تجربه کنید.

اگر آماده باردار شدن نیستید، دکتر به شما کمک می‌کند تا بدنتان سالم بماند و از بارداری نا‌خواسته جلوگیری کنید تا زمانی که تصمیم به بچه دار شدن بگیرید یا هیچوقت برای آن اقدام نکنید.

شیردهی

در زمان شیردهی ممکن است پریود سبک یا آمنوره داشته باشید یا به‌ندرت پریود شوید. به‌ویژه اگر شیردهی تمام کالری مورد نیاز بدن نوزادتان را فراهم کند. بیشتر بانوان بر این باور هستند که شیردهی یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری است ولی اصلا این‌طور نیست.

حتی اگر در دوران شیردهی پریود نشوید، می‌توانید باردار شوید. اگر برای داشتن فرزند دیگری آماده نیستید، باید از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

عقب افتادن پریود با ای یو دی

اگر فکر می‌کنید که با آی‌یو‌دی نمی‌توانید باردار شوید، باید اطلاع دهیم که حتی با وجود داشتن آن هم شانس کمی وجود دارد که پریود عقب افتاده شما نشانه بارداری خارج رحمی باشد. حاملگی خارج از رحم گاهی به علت شکل آی‌یو‎‌دی رخ می‌دهد. تست بارداری شما در این مورد احتمالا مثبت نخواهد شد. پزشک با سونوگرافی یا معاینه لگن از این امر مطمئن می‌شود.

منوپاز یا قطع قاعدگی

منوپاز (menopause) زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها تولید تخمک را متوقف کنند و در این صورت پریود قطع خواهد شد. سنی که این اتفاق در خانم‌ها رخ خواهد داد، به‌طور میانگین ۵۱ سال است. شما یکسال پس از آخرین قاعدگی‌تان وارد مرحله منوپاز می‌شوید. پس بی‌نظمی در پریود‌های نزدیک به سال‌های قطع قاعدگی امری کاملا طبیعی است.

چند روز تاخیر در پریود طبیعی است؟

تا زمانی که مطمئن هستید باردار یا بیمار نیستید، یک یا دو بار عقب افتادن قاعدگی اشکالی ندارد. اگر برای ۳ تا ۶ ماه پریود نشدید یا علائم دیگری داشتید، باید به متخصص ارولوژی زنان و زایمان مراجعه کنید. پریود در برخی دختران نوجوان دیر‌تر از بقیه اتفاق می‌افتد. اما اگر تا ۱۶ سالگی پریود نشدید با دکتر زنان خود مشورت کنید..

چه داروهایی باعث عقب افتادن پریود میشود؟

بعضی دارو‌ها مانند، قرص‌های ضد افسردگی، تیروئید، ضد تشنج و شیمی‌درمانی باعث اختلال در چرخه قاعدگی و رخ ندادن پریود می‌شوند. قرص‌های جلوگیری از بارداری مانند، دپو پرورا، پروژسترون، آی‌یو‌دی میرنا و نکسلانون نیز روی چرخه شما تاثیر‌گذار هستند.

انواع مختلف لوازم جلوگیری از بارداری به شکل‌های متفاوت روی چرخه قاعدگی شما اثر می‌گذارند. بعضی از آن‌ها با پریود‌های سنگین، عده‌ای با پریود سبک و تعدادی با آمنوره همراه هستند.

درمان خانگی عقب افتادن پریود

درمان‌های خانگی زیادی برای کمک به منظم شدن چرخه قاعدگی وجود دارد که در زیر به توضیح چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

زعفران برای درمان خانگی عقب افتادن پریود

زعفران یکی از معروف‌ترین خوراکی‌هایی است که علاوه بر خواص زیادی که دارد، به تنظیم پریود هم کمک زیادی می‌کند. دانشمندان زیادی این گیاه را مورد بررسی قرار دادند و تاثیر آن را روی پریود تایید کردند.

درمان عقب افتادن پریود با زعفران
درمان عقب افتادن پریود با زعفران

خواص زعفران

 • شادی آور است.
 • میل شدید به غذا‌های خاص در پریود را کنترل می‌کند.
 • انقباض و درد‌های شکمی را کاهش می‌دهد.
مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر است؟

مصرف این گیاه پر خاصیت در مقادیر زیاد مضر است. برای هر شخص به‌طور کلی مصرف ۳ ‌گرم زعفران در ماه کافی است. اگر بیش از ۵ گرم در ماه از زعفران استفاده کنید، عوارضی مانند، سرگیجه، تهوع، آریتمی ضربان قلب، کاهش اشتها، سردرد و اختلال در حواس را به‌دنبال دارد.

جعفری برای درمان خانگی عقب افتادن پریود

جعفری سرشار از ویتامین سی است که به تحریک انقباضات رحم کمک می‌کند. جعفری را نیز مانند زعفران در مقادیر زیاد نباید مصرف کنید. خوردن بیش از حد جعفری احتمال سقط جنین را بالا می‌برد. جعفری تازه را آسیاب کنید، سپس آن را دم کرده و میل بفرمایید.

زنجبیل

زنجبیل برای شروع انقباضات رحم موثر است. این گیاه به دلیل طبع گرم خود جریان خون را بالا می‌برد و روی ریزش اندومتر تاثیر مثبت دارد. میزان مصرف آن به این صورت است که مقداری زنجبیل تازه را تهیه کنید، آن را با آب جوش دم کرده و نوش جان کنید.

گیاه کوهوش سیاه

این گیاه دارویی یکی از معروف‌ترین درمان‌های خانگی عقب افتادن پریود است. اگر به بیماری‌های قلبی و کبدی مبتلا هستید، از مصرف این گیاه پرهیز کنید. مصرف کوهوش سیاه با دارو‌های زیادی تداخل دارد. پس حتما قبل از مصرف، تصمیم خود را با پزشک زنانتان در میان بگذارید.

چه زمانی به پزشک مراجه کنیم؟

عقب افتادن پریود هر چند وقت یکبار مساله مهمی نیست. اما اگر بیش از یکبار پریودتان عقب افتاد یا پریود عقب افتاده با علائم غیر عادی همراه بود، باید به یک دکتر قاعدگی مراجعه کنید. از جمله این علائم باید موارد زیر را نام ببریم:

عقب افتادن پریود
عقب افتادن پریود

تشخیص پزشک

پزشکتان ممکن است یک معاینه لگنی را برای بررسی مشکلات احتمالی انجام می‌دهد. چون علل پریود نشدن متفاوت و زیاد هستند، شاید به بررسی و آزمایش‌های بیشتری نیاز باشد. موارد زیر چند نمونه از این آزمایش‌ها است:

 • تست حاملگی
 • تست عملکرد غده تیروئید
 • تست عملکرد تخمدان
 • آزمایش پرولاکتین
 • آزمایش هورمون‌های مردانه
 • سونوگرافی یا اشعه ایکس

کرونا و تاخیر در پریود

سوال بیمار:

من ۱۷مهرماه مجبور به خوردن قرص اورژانسی شدم،و دوهفته بعدش یعنی یکم آبان پریود شدم،و نرمال بود.بعد از پریود مبتلا به کرونا شدم و در کنارش برای عفونت ادراری داروها و آمپولهایی مثل آمیکاسین و سیپروفلوکساسین مصرف کردم.الان طبق تاریخ ماه قبل پریودم یک هفته عقب افتاده،خیلی نگرانم حتی جرات تست زدن هم ندارم.رابطه مشکوک نداشتم،آیا احتمال باراری هست؟ یا تاخیر بخاطر داروهاست؟ ضمنا اصلا هیچ علامتی از پریود یا بارداری ندارم،خیلی کم درد شبیه درد پریود.

پاسخ دکتر مریم بهمنی کارشناس ارشد مامایی:

استرس تاثیر مهمی در جابجایی سیکل ماهانه داره و تنها یکی از دلایل عقب افتادن سیکل میتونه بارداری باشه، اگر از نظر جلوگیری اطمینان دارید بهتر هست عوامل دیگه بررسی بشه که شرح حال کاملتری برای تشخیص لازم هست.
سابقه تنبلی و کیست تخمدان
سونوگرافی و…..

تاخیر در پریود بعد از مصرف قرص اورژانسی

سوال بیمار:

سلام .من تاریخ سی ام مرداد پریود شدم .و تاریخ هفتم شهریور یک رابطه سطحی داشتم …که حس کردم شاید منی رفته داخل واژنم .بخاطر همین قرص اورژانسی مصرف کردم …یک دونه ۷۵.اما فرداش با دکتر زنان صحبت کردم و ایشون گفتن احتمال داخل رفتن منی صفره ..و قرص دوم رو نخورم …و بعد سه روز دوباره پریود شدم …و سه روز خونریزی داشتم ..اما الان که تاریخ ۱۱ مهره پریود نشدم ..ممکنه پریود نشم این ماه رو ؟ چون من خیلی لاغرم و بدنم ضعیفه !!
سلام وقتتون بخیر احتمالا میشید ولی دیرتر تاثیرات قرص اورژانسیه و از عوارضش اگر نشدین سونو و تست تیرویید انجام و دررپیام متنی ارسال بفرمایید جهت راهنمایی

تاخیر پریودی با کمر درد

سلام خسته نباشید.من ماه قبل ۶ روز تاخیر پریود داشتم.و بعد از پریودی همش طرف راست شکمم درد.واحساس میکرد م یهچیزی هستش.واینکه این ماه هم باید دیروز پریود میشدم .که نشدم.همچمان کمر.پا دل درد دارم.واحساس میکنم پریود میشم ولی نشدم.لطفا بگید چیکار کنم پریود بشم.واین که مطمئنم که حامله نیستم چیکار کنم.

پاسخ دکتر زهرا بهرامی کارشناس مامایی:

سلام، تاخیر یک تا ۷ روز در پریودی اشکالی نداره، گاهی عفونت رحمی باعث درد میشه و گاهی ام سیکل های تخمک گذاری با درد همراه هستند، بنظر نمیاد مشکل خاصی داشته باشید اگر خیلی نگرانید میتونید سونو بدین

سخن نهایی

دلایل زیادی برای عقب افتادن پریود وجود دارد و با این‌که اکثر آن‌ها خطرناک نیستند اما اگر بیش از یک پریودتان عقب افتاد، حتما باید ارزیابی شوید و در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

شیوه درمان می‌تواند شامل تغییر در سبک زندگی مانند رژیم غذایی، کاهش استرس یا هورمون درمانی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و کمک به سلامت خود می‌توانید از پذیرش ۲۴ یک وقت برای مشورت با یک دکتر زنان آنلاین بگیرید.

۳.۳/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
19 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
parniya
parniya
3 ماه قبل

سلام
من پنج ساله ای یودی دارم همیشه هم از موقعی ک تازه پریود میشدم نا منظم بود الانم سه ماهی میشه ک بازم عادت ماهیانه ام عقب افتاده و حدود یک ماه هست ترشحات قهوه و گاهی لکه بینی دارم یکم هم بد بود هست چیکار کنم ک پریود بشم و ایا این ترشحات نشانه عفونته؟ امکانش هست ک بخاطر ای یو دی اینجوری شده باشم

زهرا اصلانی
زهرا اصلانی
21 ساعت قبل

سلام وقتتون بخیر‌ من ماه قبل ۲۸شدم اما این ماه چند روز عقب افتاده لوله هام رو هم بستم

سارا
سارا
1 ماه قبل

سلام ،مدت یکسال نامزدم،باهم رابطه داریم اما بدون دخول هستش و رابطه مون هم محافظت شده هستش ، ماه قبل تاریخ ۲۱ و۲۲. شهریور با نامزدم رابطه داشتم،بعدش دیگه نامزدم رفتند شهرستان و هیچ رابطه دیگه ای نداشتیم باهم.و ب تاریخ ۳۱شهریور۱۰۴۱ پریود شدم،اما الان که تاریخ ۳ آبان هستش ،دیقا سه تا چهار روز پریودم عقب افتاده و بجاش ترشح سفید و آبکی دارم ک البته مقدارش خیلی خیلی کم است ،ایا من حامله هستم؟؟؟؟؟؟

هانا
هانا
1 ماه قبل

سلام من اوایل شهریور پریود شدم و مهرماه ازدواج کردم و اولین رابطم بوده و قرص اورژانسی مصرف کردم بعد از ده روز مجدد این اتفاق افتاد و من از ترس بارداری بازم قرص اورژانسی مصرف کردم الان آبان ماهه و من پریود نشدم امکان داره باردار باشم؟؟؟

مونا
مونا
در پاسخ به  هانا
7 روز قبل

سلام هورمون های بدنتون بهم ریختن

مریم
مریم
1 ماه قبل

ازمابش بتا ۱.۲۰ احتمال بارداری خارج رحمی میتونه باشه

مریم
مریم
1 ماه قبل

سلام دوره پریودی ۳روزه داشتم ودر روز سوم نزدیکی انجام شد و دوتا قرص اوژانشی ۱ونیم مصرف شد الان ۳۵ روز گذشته علائم پریودی دارم درد زیر شکم و کمردرد ولی پریود نشدم ازمایش بتا دادم مقدارش ۱/۲۰ بودمریم

نیلوفر
نیلوفر
در پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

سلام من ۱۶شهریور پریود شدم ۲۵ شهریورهم نزدیکی داشتم اما چون شک داشتم ۸ساعت بعد قرص اورزانسی یک عددی خوردم و هر روز انتظار پریود کشیدم تا ۱۶دهم مهر فقط در هد لکه صورتی خیلیخیلی کم تا دو روز داشتم همراه با علائم پریودی درد پا کمر دل درد اما بعداز ۲ روز قطع شد وتا الان که ۲۹ مهر هست پریود نشدم وخیلی نگرانم ۴تا تست خانگی دادم منفی شدن ۲۵ مهر هم آزمایش خون دادم که منفی شد اما خیلی نگرانم که پریود نمیشم و ترس از اینکه باردار نباشم علت عقب افتادن پریودم میشه قرص اورزانسی هست آیا امکان داره یک ماه طول بکشه پریود بشم یا اینکه نه ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

سلام۳۷سالمه مجردم۱۸روزه پریدنشدم اولین بار

بیگی
بیگی
2 ماه قبل

علت عقب افتادن عادت ماهانه چیه

مژگان
مژگان
2 ماه قبل

سلام ببخشید من چند ماهی هست هردفعه پریودیم چندروز عقب میزنه تحت تاثیر استرس و ناراحتی وفشار عصبی هستم ، ۱ساله رفتم زیر یه سقف باهمسرم دوران نامزدیم طولانی شد بدلیل همین نگرانی ها سنم بالاتر رفت چون دیر برام عروسی گرفتن الان ۳۶ سالمه هنوز باردار نشدم ، یه هفته پریودیم تموم شده بود باتوجه به اینکه من لاغر وضعیف هستم کمردرد هم بدلیل کارزیاد و بلند کردن بار سنگین دارم ، لکه خون قهوه ای دیدم البته روز قبلش بارسنگین بلند کرده بودم احساس میکنم باردار بودم سقط شده سردرد هم داشتم روز قبلش فرداش لکه دیدم خیلی ناراحتم دوروز دراز کشیدم حوصله ندارم

نازنین
نازنین
در پاسخ به  مژگان
29 روز قبل

سلام من یه خانم ۴۰ساله هستم در ۲۳ مهر ماه پریود شدم ولی در ابان ماه نشدم ودر ضمن من ماه پیش قرص اظتراری مصرف کردم ولی در ماه ابان هنوز پریود نشدم تست بارداری هم انجام دهدم ومنفی بود ولی پریود نشدم دلیلش چی میتواند باشدمریم

نیکی
نیکی
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من همیشه پریودم نا منظم بوده کیست داشتم که پارسال عمل کردم.ولی همچنان نا مرتب پریودم
از اردیبهشت ۲ بار در ماه پریود میشم ولی الان از ۲۴ تیر پریود نشدم
رابطه. داشتم ولی مراقب بودیم
بیبی چکم منفی شده.
امکان بارداری هست؟!

لیلی احمد آبادی
لیلی احمد آبادی
3 ماه قبل

سلام من یه هفته پیش قرص اورژانسی خوردم و ۱۷باید میشدم نشدم آیا ناثیری آن قرص بوده ایا؟

پریسا حاجی پور
پریسا حاجی پور
در پاسخ به  لیلی احمد آبادی
2 ماه قبل

سلام من بعداز پاک شدن پریودی با همسرم رابطه داشتم ۸ ساعت بعد قرص اورژانسی خوردم خونریزی نداشتم الان ۱۰ روز از پریودیم گذشته هنوز پریود نشدم بی بیچک گذاشتم جواب منفی بود چکار کنم خیلی نگرانم بچه اخریم ۲۵ ساله میترسم باردار باشم.

آزاده نوری
آزاده نوری
در پاسخ به  پریسا حاجی پور
1 ماه قبل

سلام من ۲۶مرداد پریود شدم و تا الان دیگه پریود نشدم بی بی چک هم زدم باردارنیستم..ازمایش هم دادم .ولی ۷روز بعد ازتاخیر افتادن پریود ازمایش دادم میخواستم ببینم میشه واقعا باردارباشم ولی نشون نده چون زود میگن ازمایش دادی.دیروز هم بی بی چک زدم منفی بود

مونا
مونا
در پاسخ به  پریسا حاجی پور
7 روز قبل

تست بده خیالت راحت شه اما وسه خوردن قرص اورژانسیه

مونا
مونا
در پاسخ به  لیلی احمد آبادی
7 روز قبل

سلام آره

زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام من از اول با تاخیر پریو میشدم خیلی طولانی بود حالا که ازدواج کردم با قرص های جلوگیری مرتب هستش ولی خیلی دکتر هم رفتم قبل از ازدواجم حدود ۴،۵ سال زیر نظر دکترها بودم ولی درمان نشدم.
ناگفته نماند الان ۲ تا فرزند دارم چون بعضیا می‌گفتند باردار نمیشم.

دکمه بازگشت به بالا