داروی نورتریپتیلین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Nortriptyline

آشنایی بیشتر و بهتر با داروی نورتریپتیلین

داروی نورتریپتیلین (Nortriptyline)که با نام های تجاری Aventyl Hydrochloride و Pamelor نیز در بازار شناخته می شود.
از نورتریپتیلین برای درمان بیماری های ذهنی و خلقی مانندانواع افسردگی و حتی افسردگی فصلی استفاده می شود.
این دارو متعلق به دسته ای از داروها به نام داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد.

نحوه استفاده از نورتریپتیلین HCL

قبل از شروع مصرف این دارو حتما راهنمای دارویی که توسط پزشک ارائه شده را مطالعه کنید و در صورتی که با ابهاماتی درباره ی مصرف دارو برخوردید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. دارو نورتریپتیلین  را از طریق دهان و معمولا ۱ تا ۴ بار در طول روز یا مطابق دستور پزشک مصرف کنید. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و به هیچ عنوان از قاشق خانگی استفاده نکنید. پزشک دوز مصرفی را بر اساس شرایط تعیین می کند. اکثر مواقع پزشک مصرف را با دوز کم شروع می کند تا خطر ابتلا به عوارض جانبی را کاهش دهد.  نورتریپتیلین  را باید به طور منظم و در همان ساعت قبلی مصرف کرد و دوز خود را افزایش ندهید چرا که این کار نه تنها به بهبود شما کمکی نمی کند بلکه باعث می شود بیشتر در معرض ابتلا به عوارض باشید. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی دارید. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو ، برخی شرایط ممکن است بدتر شود. همچنین ، ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی ، سردرد ، خستگی و تغییر خواب را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم در حالی که درمان با این دارو را متوقف می کنید ، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. علائم جدید و یا بدتر شدن را بلافاصله گزارش کنید. در صورت بدتر شدن وضعیت خود مانند احساس غمگینی یا فکر خودکشی به پزشک متخصص روانشناسی خود اطلاع دهید.

اثرات جانبی نورتریپتیلین

 • خواب آلودگی ، سرگیجه ، خشکی دهان ، تاری دید ، یبوست ، افزایش وزن یا مشکل در ادرار کردن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای اینکه خطر سرگیجه را کاهش دهید بهتر است هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده ، به آرامی بلند شوید.
 • برای اینکه خشکی دهان را از بین ببرید آب نبات سفت را بمکید ، آدامس (بدون قند) بجوید ، آب بنوشید.
 • در صورت بروز هر یک از این عوارض سریع به پزشک مراجعه کنید؛ سوزش سر دل، لرزش، اسپاسم عضلات، کاهش میل جنسی و یا درد شدید معده، استفراغ، اسهال، توهم، ضربان قلب سریع، تب غیر قابل توضیح، غش، تشنج، درد چشم یا تورم و قرمزی چشم، گشادی مردمک.
 • اگر دارویی مصرف می کنید که میزان سروتونین را افزایش می دهد حتما به پزشک خود اطلاع دهید چرا که نورتریپتیلین نیز میزان سروتونین را افزایش می دهد و در این صورت می تواند برای شما خطری جدی ایجاد کند.
 • در برخی از افراد این دارو واکنش آلرژیک همچون خارش و تورم پوست، صورت، گلو و زبان ایجاد می کند و یا باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود که فورا باید به پزشک مراجعه کرد.

داروی نورتریپتیلین

موارد احتیاط

 • نورتریپتیلین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
 • در دوران بارداری این دارو فقط تحت نظر پزشک مصرف شود چرا که مشکلات خلقی و ذهنی یک بیماری جدی است. در صورتی که پزشک مصرف آن را قطع کند دیگر دارو را مصرف نکنید. اگر قصد بارداری دارید، به باردار فکر می کنید یا باردار هستید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.
 • قبل از مصرف نورتریپتیلین اگر به این دارو یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای حساسیت دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید؛ به خصوص مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی، حمله قلبی اخیر، مشکلات ادرار، تیروئید پرکار، سابقه خانوادگی خلقی و ذهنی.
 • قبل از انجام جراحی کلیه داروهای مورد مصرف خود را به پزشک اطلاع دهید.
 • نورتریپتیلین شما را در برابر نور حساس می کند بنابراین زمان های زیر نور آفتاب بودن را محدود کنید.
 • اگر دیابت دارید این دارو کنترل سطح قند خون را دشوار می کند. سطح قند خون خود را به طور مرتب کنترل کنید و به پزشک اطلاع دهید.
 • افراد مسن نسبت به عوارض جانبی نورتریپتیلین حساسیت بیشتری دارند.

تداخلات دارویی نورتریپتیلین

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بدون تایید پزشک دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از:

 • آربوتامین
 • داروهای رقیق کننده خون
 • دی سولفیرام
 • مکمل های تیروئید
 • داروهای آنتی کولینرژیک
 • برخی از داروهای فشار خون بالا
 • مصرف داروهای مهار کننده MAO( ایزوکاربوکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، پروکاربازین، راساگیلین، سلژیلین، ترانسیل پرومین) با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی شود.
 • در صورت استفاده از آنتی هیستامین، داروهای خواب یا اضطراب، شل کننده های عضلات به پزشک خود اطلاع دهید.
 • نورتریپتیلین بسیار شبیه به آمی تریپتیلین است. هنگام استفاده از نورتریپتیلین از داروهای حاوی آمی تریپتیلین استفاده نکنید.

داروهایی که با نورتریپتیلین هم گروه هستن

 • Amitriptyline
 • Amoxapine
 • Clomipramine
 • Desipramine
 • Doxepin
 • Imipramine
 • Trimipramine
 • Maprotiline
 • Protriptyline

نحوه مصرف داروی فراموش شده

اگر مصرف دارو را فراموش کردید به محض اینکه متوجه این قضیه شدید آن را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید بنابراین از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. به هیچ عنوان برای جبران دوز مصرفی فراموش شده، میزان مصرف را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری از نورتریپتیلین

 • داروی نورتریپتیلین را باید دور از نور و رطوبت نگهداری کرد و دمای مناسب برای نگهداری آن، دمای اتاق می باشد.
 • به هیچ عنوان دارو را در حمام یا مکان های مرطوب نگهداری نکنید.
 • دور از دسترس کودکان و حیوانات باشد.

میزان دوز مصرفی برای افراد بزرگسال

 • ۲۵ میلی گرم ،سه یا چهار بار در روز ؛ مقدار مصرف باید در سطح پایین شروع شود و در صورت لزوم افزایش یابد. به عنوان یک رژیم جایگزین ، کل دوز روزانه ممکن است یک بار در روز تجویز شود. وقتی دوزهای بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم در روز تجویز می شود ، باید سطح نورتریپتیلین پلاسما کنترل و در محدوده مطلوب ۵۰ تا ۱۵۰ نانوگرم در میلی لیتر کنترل و حفظ شود. دوزهای بالاتر از ۱۵۰ میلی گرم در روز توصیه نمی شود.

میزان دوز مصرفی برای افراد مسن

 • ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز ، ممکن است یک بار در روز تجویز شود.

 

 

۲.۴/۵ (۸ نظر)
-->

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
21 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
dark
dark
1 سال قبل

سلام من سه ماه راکوتان مصرف میکردم چون متوجه شدم ریزش موی شدید گرفتم قطعش کردم ولی هنوز ریزش موهام درست نشده دوسه ماهه دارم قرص نورتریپتیلین استفاده میکنم واس میگرنم ممکنه ریزش موهام بخاطر این قرص باشه؟ نمیتونم قطعش کنم سردرد میگیرم

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  dark
1 سال قبل

سلام هر دو داروی مذکور، ریزش مو میدهد، با اینحال ریزش موی موقتی دارند. کپسول زینک پلاس روزی یک عدد مصرف بفرمایید به مدت ۶ ماه

رها
رها
2 ماه قبل

سلام برادرم ۱۲ ساله هست و دکتر برای سردردش تشخیص میگرن دادن و قرص نورتریپتیلین ۱۰ تجویز کردن آیا مصرفش ضرری نداره؟؟

امیری
امیری
2 ماه قبل

سلام من ۵ ساله سردرد عصبی دارم هرچی قرص برام متخصصان دادن خوب نشدم ۵ ماه میشه نورتریپتیلین ۲۵ استفاده میکنم سردردم ۹۰ درصد خوب شده الان باید مصرف دارو را قطع کنم یا دوز ۵۰ میلی گرم مصرف کنم میشه لطف کنید جواب بدین ممنون

سیداصغر
سیداصغر
8 ماه قبل

سلام بنده موقع خواب عضلات پاهایم به شدت دردمیگیره وبیقراری زیادی دارم همش گریه میادسراغم این به چه علت وعلائم چیست

سهیلا
سهیلا
8 ماه قبل

سلام خسته٠نباشید٠ شوهر من قرص نورتریپتلین٢۵ مصرف میکرد الان که سر کار میره دیگه مصرف نمیکنه میگه خوابم میگیره٠سرکار اشکالی نداره

عطابخش
عطابخش
9 ماه قبل

سلام قرص پر گابالین ونروتریپتلین میخورم

عطابخش
عطابخش
9 ماه قبل

سلام من یکی دو هفته است قرص نروتریپتلین و پر گاگارین میخورم واین چهارمین بار است که تواین دوهفته خون دماغ شدم آیا این عوارض این قرص ها ست ممنون کسی که میدونه راهنمایی ام کنه

روشنک
روشنک
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
من یه سوال داشتم. من از کودکی مبتلا به ibs بودم که بخاطر تشدیدش الان تحت درمان جدی هستم و وسواس فکری عملی دارم که طی این سال ها با روان درمانی خیلی بهبود پیدا کرده. دو ماه و خورده ای پیش بخاطر تکرر ادرار دکتر بهم نورتریپتیلین دادن و مدتیه تصاویر وحشتناکی که بعد از روان درمانی سالها بود خیلی کمتر به ذهنم میومد الان دوباره بیشتر شده. همینطور دائم تو ذهنم با آدمای مختلف صحبت میکنم و نمیتونم متوقفش کنم. همینطور این چندماه تعرق شدید و خشکی دهان دارم و خیلی احساس ناامیدی میکنم درمورد هر مسئله ای و تمرکزم هم پایین اومده و پیش غریبه ها بیشتر از قبل اضطراب دارم. ممکنه اینها از عوارض نورتریپتیلین باشن؟

نگار
نگار
1 سال قبل

سلام من مشکل ریفلاکس معده داشتم بعد به من نورتیلیپین ۱۰را تجویز کردن در صورتی که این دارو برای ضد افسردگی هست ؟؟

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  نگار
1 سال قبل

سلام
هر دارو ممکنه کاربرد های مختلف داشته باشه. بر اساس تجویز پزشک مصرف کنید.

زیبا
زیبا
1 سال قبل

باسلام من خانمی ۴۶ ساله هستم که حدود ۱۵ سال هست قرص نورتریپتیلین ۱۰ مصرف می کنم یه ساله که دچار ریزش موی شدید شده ام ازمایش هم دادم مشکل وکمبودی نداشتم ایا ممکن است ریزش موی سر وابروی من از مصرف این قرص باشد؟

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  زیبا
1 سال قبل

سلام
بله این داروو اغلب داروهای مرتبط با اعصاب عارضه ریزش مو دارند.

رقیه اربابی
رقیه اربابی
در پاسخ به  زیبا
6 ماه قبل

سلام من قرص نورتریپتیلین ۲۵مصرف می کنم موهام خیلی می ریزه ممکنه از این دارو باشه

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  رقیه اربابی
2 ماه قبل

سلام من قرص نروتریپتلین۲۵ میخورم دچار ریزش مو شدید ویبوست
شدید شدم چکار باید بکنم

صادقی
صادقی
در پاسخ به  زیبا
1 ماه قبل

سلام سالهاست بخاطر میگرن و استرس و کم خوابی الپروزولام مصرف میکنم الان بخاطر ترک اون قرص دکتر برام قرص نور تریپلتین ۲۵ داده نمیدونم آیا مصرف کنم یا همون الپروزلام رو مصرف کنم .عوارض کدومشون بیشتره؟

هستی
هستی
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من مدت ۶ ماه است که برای درمان افسردگی و اضطراب قرصهای بوسپیرون۱۰ سه عدد و سرترالین ۵۰ دو عدد در روز استفاده می کنم. امروز دکتر مغز و اعصابم برام داروی نورتریپتیلین تجویز کردند( فکر می کنم به خاطر بی خوابی) ایا خوردن این داروها با هم مشکل ایجاد نمی کند؟

سکینه ع
سکینه ع
در پاسخ به  هستی
2 ماه قبل

من دارونور تریپتلن میخورم احساس لرزرداردارم، علت آن چیست

افشار
افشار
در پاسخ به  سکینه ع
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من حدود ۱۲ سال سردرد میگرنی دارم در طی این ۱۲ سال داروهای مختلفی توسط پزشک متخصص تجویز شد که تاثیر انچنانی نداشته بطوری که میگرن بنده مزمن شد الان حدود سه ماه است که بصورت خودسرانه شبی ۴۰میلگرم قرص نورترپتلین مصرف میکنم واثر عالی در بهبود سردردمن داشته ایا برای تکمیل این دارو نیاز است داروی دیگری هم مصرف کنم با تشکر فراوان

بهجت
بهجت
در پاسخ به  سکینه ع
1 ماه قبل

سلام ایا مصرف نورتریپتیلین باعث لرزش بدن میشه

دکمه بازگشت به بالا