دارو

داروی نورتیسترون | نوراتیندرون (آمپول) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Norethindrone | Norethisterone

نام تجاری

Noristerat

کاربرد

پیشگیری از بارداری


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی پروژستین

‌های ضد بارداری جاوی پروژستین، ‌های ضد بارداری پروژستوژن، POPs یا “minipill” نامیده می‌شوند. این ‌ها معمولا برای استفاده ترکیبی به همراه داروهای ضد بارداری خوراکی که حاوی استروژن نیز هستند، مناسب نیستند.
‌های پیشگیری از بارداری حاوی پروژستین (هورمون جنسی زنانه که توسط انسان‌ها ساخته شده است) به نام نوراتیندرون است که شبیه به هورمون پروژسترون است که به طور طبیعی توسط تخمدان‌های ساخته می‌شود.
نوراتیندرون با ضخیم کردن دیواره گردن رحم کار می‌کند و این امر باعث می‌شود که ورود اسپرم از طریق دهانه رحم و رحم به داخل تخمک با مشکل مواجه شود. همچنین بر روی رحم نیز تاثیر می‌گذارد و از رشد و اتصال تخمک جلوگیری می‌کند. داروی Norethindrone تا حدودی بر روی تخمدان‌ها نیز اثر می گذارد و تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک هر ماه) ممکن است مثل همیشه رخ ندهد.

مقدار و روش درست مصرف داروی Progestin

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی پروژستین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک زنان و زایمان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً روزانه یک  را باید از روز اول قاعدگی مصرف کنید.
سعی کنید دوزهای داروی خود را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید.
پروژستین را همراه با مقداری آب قورت دهید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید، به محض اینکه به یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر بیش از سه ساعت از زمان مصرف شما گذشته است، شما در برابر پیشگیری از حاملگی ایمن نیستید. در این حالت، هر روز به عنوان عادی مصرف خود را ادامه دهید، اما برای دو روز بعد باید از روش پیشگیری اضافی مانند کاندوم استفاده کنید.

موارد منع مصرف پروژستین

به تاریخ انقضای داروی پروژستین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Progestin را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی پروژستین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف پروژستین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری ، نباید این دارو را استفاده کنید. در دوران شیردهی ‌های حاوی پروژستین را می‌توانید با خیال راحت استفاده نمایید.
تاثیر مصرف داروی Progestin بر رانندگی
پروژستین باعث تاری دید و خواب آلودگی در شما نمی‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو نیازی به اجتناب از رانندگی و کار با ماشین آلات نیست.
 تداخل دارویی پروژستین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

هر زمانی که هر داروی جدیدی را شروع می‌کنید به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است نیاز به روش‌های کنترل بارداری دیگری داشته باشید؛ همچنین اگر دچار خونریزی یا لکه بینی شدید، حتما با پزشکتان در میان بگذارید.
داروی پروژستین ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش اندازه گیری سطح هورمون‌های جنسی، آزمایش تیروئید)، تداخل کند و موجب نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که از این دارو استفاده کرده‌اید.

 هشدار درباره مصرف Progestin
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی پروژستین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که فکر می‌کنید باردار هستید.
در صورتی که هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
اگر مشکلات قلبی و عروقی و یا مشکل لخته شدن خون دارید.
اگر بیماری مانند پانکراتیت دارید که جذب غذای شما دچار مشکل شده است.
در صورتی که بیماری لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) دارید.
اگر سابقه سرطان سینه یا سرطان دیگر مرتبط با هورمون جنسی دارید.
اگر مشکلاتی مثل زردی یا یرقان داشته‌اید.
اگر به بیماری  خونی پورفیری مبتلا هستید.
در صورتی که سیگار می‌کشید.
در صورتی که کیست، خونریزی واژینال یا پریود نامنظم دارید.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف داروی پروژستین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

حالت تهوع
سردرد
افزایش وزن، دوره قاعدگی نامنظم، تغییر رفتار،کاهش میل جنسی، افزایش تعداد جوش، مشکلات قاعدگی، درد پستان

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Progestin می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Progestin ( مسمومیت با پروژستین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Progestin

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا