سکس دهانی چیست و چه عوارضی دارد؟

بایدها و نبایدهای سکس دهانی

سکس دهانی

Oral Sex یا سکس دهانی نوعی رابطه جنسی است که شخص با کمک دهان، حلق و زبان شریک خود را به اوج لذت جنسی می‌رساند. در چنین رابطه‌ای دو طرف سعی می‌کنند با لیسیدن و مکیدن نقاط جنسی، همدیگر را تحریک کنند.

سکس دهانی نوعی رابطه رایج بین افراد بزرگ سال است. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که اکثر بزرگسالان در طول روابط جنسی خود حداقل یک بار آمیزش جنسی دهانی را امتحان کرده‌اند.

رابطه جنسی دهانی ممکن است قبل از نزدیکی جنسی، بعد از رابطه یا در حین رابطه انجام شود. افراد با هر گرایش جنسی مشتاق این نوع از رابطه جنسی هستند، زیرا تصور می‌کنند سکس دهانی عوارضی ندارد. در صورتی که کاملا اشتباه است.

امروزه نوجوانان و جوانان زیادی به چنین رابطه جنسی روی آورده‌اند، زیرا آن‌ها رابطه جنسی غیر دخولی را ترجیح می‌دهند و از عوارض این نوع رابطه هیچ اطلاعاتی ندارند. تازه عروس و داماد‌ها نیز برای پرهیز از رابطه دخولی و حفظ بکارت به رابطه جنسی دهانی روی می‌آورند.

سکس دهانی می‌تواند رابطه‌ای بسیار لذت‌بخش باشد و هر دو نفر را به اوج لذت جنسی برساند. این رابطه با این که بسیار پرطرفدار است، ولی افرادی نیز هستند که از انجام آن سر باز می‌زنند و تمایلی به انجام چنین کاری ندارند.
با این حال داشتن سکس دهانی کاملا اختیاری است و نمی‌توان افراد را به انجام این رابطه‌ مجبور کرد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که خوردن و بلع مایع منی و مایع واژن زن فواید زیادی دارد. اما مجددا باور اشتباهی دارند و علاوه بر آن ممکن است در انتقال بیماری‌های مقاربتی موثر باشد.

با این مقدمه در این مطلب نگاهی به برقراری رابطه جنسی از این نوع می‌پردازیم، عوارض سکس دهانی را توضیح خواهیم داد و حکم سکس دهانی را بررسی می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع سکس دهانی

اورال سکس انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فلاشیو: در این نوع رابطه، آلت تناسلی آقایان با استفاده از دهان شریک جنسی از طریق مکیدن و لیسیدن تحریک می‌شود.
 • کونیلینگوس: به رابطه دهانی که در آن واژن زن با استفاده از زبان و لب‌های شریک جنسی تحریک می‌شود، کونیلینگوس می‌گویند.
 • آنالینگوس: در این رابطه دهانی، مقعد با استفاده از دهان، زبان و لب‌های شریک جنسی تحریک می‌شود.

آموزش سکس دهانی

سکس دهانی مانند تمام رابطه‌های جنسی نیازمند به آموزش است. در ادامه نحوه Sexدهانی توسط آقایان و خانم‌ها را به‌صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

سکس دهانی توسط آقایان

برای این که شریک جنسی شما رابطه دهانی لذت‌بخشی را تجربه کند باید به اندازه کافی برانگیخته و تحریک شود. قبل از انجام این نوع رابطه جنسی بهتر است از طریق معاشقه و پیش‌نوازی او را به‌خوبی تحریک کنید.

در حین معاشقه می‌توان با لمس کردن اطراف واژن احساس برانگیختگی بیشتری در بانوان به وجود آورد. ناحیه تناسلی خانم‌ها بسیار حساس است. به نحوی که در این ناحیه حدود ۸۰۰۰ هزار پایانه عصبی وجود دارد. در واقع حساس‌ترین قسمت از بدن بانوان ناحیه کولیتوریس است که در اندام تناسلی آن‌ها قرار دارد.

وقتی این ناحیه پس از لمس با دست به اندازه کافی تحریک شد، نوبت به لمس با زبان فرا می‌رسد. در این مرحله باید با زبان خود را به آرامی روی کولیتوریس، دهانه واژن و لب‌های آن بکشید تا شریک جنسی تحریک شود و به اوج لذت برسد.

سرعت حرکت زبان ابتدا باید آرام باشد و با گذشت زمان این حرکات سرعت بیشتری پیدا کنند. البته می‌توانید با کم و زیاد کردن سرعت این حرکات نیز باعث به وجود آوردن لذت بیشتر در شریک جنسی خود شوید.

سکس دهانی توسط بانوان

همان‌طور که خانم‌ها نیاز به نوازش و معاشقه دارند، آقایان نیز باید چنین ابراز احساساتی را از شریک جنسی خود دریافت کنند.
در این نوع از آمیزش دهانی لازم نیست که آلت تناسلی آقا به نعوظ کامل برسد، ولی در صورتی که تمایل به نعوظ آلت داشته باشید، زن می‌تواند با حرکت دست خود در به نعوظ رسیدن آلت کمک کند.

وقتی آلت تناسلی مرد راست شد، زن با استفاده از دستانش می‌تواند میزان فرو رفتن آلت در دهان خود را مشخص کند. فرو رفتن بیش از حد آلت در دهان ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد.

آلت تناسلی مرد نیز بسیار حساس است. به همین دلیل در ابتدا باید به آرامی کار خود را انجام دهید و بعد از گذشت مدتی، سرعت خود را بالا ببرید.

در این حین می‌توانید با چرخاندن زبان دور آلت تناسلی مرد و لیسیدن آن باعث تحریک بیشتر شریک جنسی خود شوید. در سکس دهانی باید مواظب باشید که دندان‌های شما به آلت مرد برخورد نکند، زیرا ممکن است باعث درد در این ناحیه شود.

آموزش سکس دهانی مقعدی

برای برقراری این نوع رابطه جنسی بهتر است از شریک جنسی خود بخواهید تا محل مورد نظر را با آب و صابون‌های مخصوص به‌صورت صحیح شستشو دهد. در این موارد می‌توانید برای لذت بیشتر با شریک خود به حمام بروید و دوش بگیرید.

پس از شستشوی مقعد می‌توانید با حرکات زبان بین واژن و پرینیوم که ناحیه بین مقعد و واژن است، باعث تحریک شریک جنسی خود شوید. بعد از این که شریک شما تحریک شد، روی مقعد تمرکز کنید و زبان‌تان را حلقه کرده و اطراف مقعد را لیس بزنید.

دقت داشته باشید که نباید با زبان از سمت مقعد به واژن حرکت کنید، زیرا ممکن است باکتری‌های بیماری‌زایی که در مقعد وجود دارند به داخل واژن راه پیدا کنند و باعث بروز بیماری‌های مختلفی شوند.

ملزومات رابطه دهانی

برای انجام رابطه دهانی باید نکات بهداشتی بسیار زیادی را رعایت کنید تا به بیماری‌های مختلفی دچار نشوید که از این راه انتقال پیدا می‌کنند.

یکی از ملزومات رابطه دهانی استفاده از کاندوم است. برای انجام این رابطه باید از کاندوم‌های نازکی استفاده شود که مناسب رابطه سکس دهانی هستند. از جمله این کاندوم‌ها می‌توان به انواع طعم‌دار و معمولی اشاره کرد.

استفاده از کاندوم‌های تاخیری، تحریک‌کننده و انواع مشابه پیشنهاد نمی‌شود، زیرا این کاندوم‌ها برای برقراری رابطه جنسی دخولی مناسب هستند.

قبل از انجام سکس دهانی باید نقاط جنسی خود را به‌خوبی با آب و صابون‌های ضد باکتریال شستشو دهید. در صورتی که زن در نواحی واژن خود احساس خارش یا سوزش می‌کند نباید رابطه دهانی انجام شود.

انجام رابطه دهانی در روزهایی که به دوران قاعدگی نزدیک هستند نیز توصیه نمی‌شود. در این روزها دهانه رحم باز می‌شود و احتمال بروز عفونت و بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند.

در صورتی که روی آلت تناسلی شریک جنسی هر نوع زخم یا ترشحات غیر معمول مشاهده شد، نباید چنین رابطه‌ای برقرار شود.

قبل از سکس دهانی دندان‌های خود را مسواک نزنید، زیرا با زدن مسواک روی لثه‌ها زخم‌های کوچکی به وجود می‌آید که انتقال بیماری‌های عفونی و مقاربتی را افزایش می‌دهند.

بهداشت سکس دهانی

عوارض سکس دهانی

Sexدهانی عوارض بسیار جدی دارد که افراد زیادی از آن‌ها بی‌خبر هستند. افراد با آمیزش سکس دهانی ممکن است به انواع بیماری‌های مقاربتی دچار شوند.

در لوله خروجه که درون آلت تناسلی مردانه وجود دارد، همیشه مقداری ادرار باقی می‌ماند. این مکان محل مناسبی برای رشد انواع مختلف باکتری‌ها است. با اورال سکس، این باکتری‌‌ها به دهان شریک جنسی‌تان منتقل شده و زمینه بروز بیماری‌های زیادی را فراهم می‌کند.

مشاوره آنلاین سکس و رابطه جنسی

ویزیت دکتر متخصص سلامتی جنسی

ترشحات واژن نیز محلی برای رشد انواع مختلف باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند که با انجام چنین رابطه‌ای به دهان فرد مقابل، منتقل می‌شود. از جمله بیماری‌هایی که ممکن است در اثر سکس دهانی به وجود بیایند موارد زیر را باید نام ببریم:

ایدز

ایدز نوعی ویروس است که از طریق خون، رابطه جنسی، منی و ترشحات واژن منتقل می‌شود. در صورتی که شریک جنسی شما به ایدز مبتلا باشد، امکان ابتلای شما به این بیماری نیز افزایش می‌یابد.

البته ذکر این نکته ضروری است که ایدز از طریق بزاق منتقل نمی‌شود و فقط در صورتی به آن مبتلا می‌شوید که دهان یا لثه‌های شما زخم باشد.

ویروس پاپیلوم انسانی

HPV نوعی ویروس انسانی است که از طریق زگیل تناسلی منتقل می‌شود. هر نوع تماسی با این ویروس باعث انتقال آن خواهد شد. افراد مبتلا به ویروس پاپیلوم دچار سرطان‌های مختلف از جمله سرطان گردن می‌شوند.

سیفلیس

سیفلیس یکی از انواع مختلف بیماری‌های مقاربتی است که از طریق رابطه دهانی نیز منتقل می‌شود. این بیماری از طریق باکتری به نام ترپونا پالیدوم به وجود می‌آید و از اولین نشانه‌های بروز آن می‌توان به ایجاد زخم درون دهان اشاره کرد. این زخم معمولا بدون درد و کوچک است.

در صورت مداوا نکردن به‌موقع این بیماری، ممکن است دچار آسیب‌های جدی قلبی و مغزی شوید. بنابراین بهتر است در هنگام رابطه سکس دهانی از کاندوم‌ استفاده کنید.

زونا

زونا نیز از جمله بیماری‌های مقاربت جنسی است که در اثر ویروس واریسلا زوستر به وجود می‌آید. این ویروس باعث بروز ضایعات پوستی و زخم‌های بسیار دردناک می‌شود.

زونا از طریق تماس پوستی منتقل خواهد شد. به همین دلیل احتمال سرایت آن بسیار بالا است. تبخال‌های تناسلی نوعی زونا به حساب می‌آیند و ممکن است همسرتان را نیز به این بیماری مبتلا کنند.

سوزاک

سوزاک یکی از بیماری‌هایی است که فقط از طریق رابطه‌های جنسی منتقل می‌شود. این بیماری عفونی در اثر باکتری نایسریا گونوره‌آ به وجود می‌آید.

باکتری نایسریا گونوره‌آ روی نواحی از بدن تاثیر می‌گذارد که مرطوب و گرم هستند. از جمله این نواحی می‌توان به گلو، واژن، مقعد و چشم اشاره کرد. در صورتی که سوزاک به موقع درمان نشود ممکن است عواقب جدی داشته باشد که این عواقب منجر به نازایی در فرد می‌شوند.

بهداشت سکس دهانی

سکس دهانی در بارداری

در دوران بارداری رابطه‌های دخولی برای مادر بسیار استرس‌زا است. به همین دلیل بسیاری از زوجین ترجیح می‌دهند تا در این دوران از رابطه جنسی دهانی استفاده کنند و به لذت برسند.

با این حال این زوجین نمی‌دانند که اورال سکس نیز ممکن است خطرات بسیار جدی برای زن حامله و جنین او داشته باشد. این خطرات بیشتر در ۳ ماهه سوم دوره بارداری اهمیت پیدا می‌کنند.

زوج‌هایی که تمایل به برقراری چنین رابطه‌ای دارند باید موارد بهداشتی از جمله شستشوی آلت‌های تناسلی با صابون‌های ضد باکتریال، مسواک نکردن دندان حداقل دو ساعت قبل از رابطه ، استفاد از کاندوم و مسائل دیگر را رعایت کنند.

باید دقت داشته باشید که رابطه دهانی باید با مشورت پزشک انجام شود. در غیر این صورت ممکن است این رابطه خطرات بسیار جدی را به همراه داشته باشد.

ویزیت دکتر متخصص سلامتی جنسی

بسیاری از افراد از بیان این موضوعات با پزشک خود خجالت می‌کشند. شما عزیزان در این موارد می‌توانید با مراجعه با سایت پذیرش ۲۴ با پزشکان متخصص مشاوره سلامت جنسی به‌صورت مجازی مشورت کنید و راه حل مشکل خود را بیابید.

از جمله خطرات آمیزش جنسی دهانی در دوران بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آمبولی هوا: در صورتی که هنگام لیسیده شدن واژن توسط مرد، هوایی به داخل آن راه یابد، ممکن است یکی از رگ‌های خونی مسدود شود و آمبولی هوا رخ دهد.
 • منتقل شدن ویروس‌ها از طریق دهان: اگر مرد به عفونت‌های ویروسی از قبیل سرماخوردگی، گرفتگی گلو و موارد مشابه دچار است یا درون دهانش زخمی به وجود آمده است باید از انجام این رابطه خودداری کند.
  در این موارد ممکن است ویروس‌ها از طریق واژن به رحم راه پیدا کنند و اثرات غیر قابل جبرانی روی جنین بگذارند.
 • تبخال تناسلی: در صورتی که زن باردار با رابطه دهانی به تبخال تناسلی مبتلا شود، ممکن است این ویروس به رحم برود و باعث مرگ یا آسیب‌های مغزی در جنین شود.

حکم شرعی سکس دهانی

بسیاری از متاهل‌ها سعی دارند بدانند که سکس دهانی از نظر شرعی چه حکمی دارد و آیا سکس دهانی حرام است؟

در جواب این سوال باید گفت که از نظر بسیاری از علما انجام این رابطه محدودیتی ندارد، ولی خوردن منی و رطوبات خارج شده از بدن زن و مرد، حرام است. با این حال سکس دهانی در صورتی توصیه می‌شود که باعث بیماری‌های مراقبتی نشود.

با توجه به احکام سکس دهانی که توسط ائمه اطهار به دست ما رسیده است، مشخص می‌شود که ائمه از انجام سکس دهانی کراهت داشتند و انجام آن را به دیگران توصیه نمی‌کردند. ایشان رابطه واژینال را جایگزین خوبی برای سکس دهانی می‌دانسته‌اند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که بعد از انجام اورال سکس دچار علائمی از قبیل موارد زیر شدید، می‌توانید به پزشک سلامت جنسی مراجعه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن قبل از حاد شدن مریضی، جلوی آن را بگیرید.

 • اگر بعد از اورال سکس در ناحیه گلو دچار عفونت شدید.
 • التهاب و خارش پوستی بعد از سکس دهانی
 • ایجاد زخم درون دهان

با این حال بسیاری از افراد هستند که از بیان مشکلات جنسی خود با پزشکان خجالت می‌کشند. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید می‌توانید با مراجعه به سایت پذیرش ۲۴ مشکل خود را در قالب مشاوره آنلاین پزشکی با مشاوره جنسی آنلاین به شکل تلفنی، آنلاین، صوتی و متنی در میان بگذارید.

مشاوره آنلان بهداشت و سلامت جنسی

۳.۷/۵ (۷ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
betterhealthwebmdtimesofindiaavert

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
21 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
الهام
الهام
14 ساعت قبل

سلام ببخشید من امروز رابطه جنس داشتم اب منی داخل واژن ریخته شده وقتی پاشدم تقریبا نصف اب خارج شد بهد سویس رفتم وتدوتا قرص ال دی خودم نمیخواو بادار بشم ایا کارم دروست بوده

فرشته
فرشته
6 روز قبل

سلام وقت بخیر من ۴۷ سالمه ۵تابچه دارم ۷سال قرص ضدافسردگی مصرف میکنم اصلا دوست ندارم باشوهرم سکس انجام بدم چرا

فرشته
فرشته
6 روز قبل

سلام من ۴۷سال دارم و۷سال است قرص ضدافسردگی مصرف میکنم میخام بپرسم چرامن ارزان نمیشم

فرشته
فرشته
در پاسخ به  فرشته
6 روز قبل

چرامن انزال نمیشم

مهسا
مهسا
1 ماه قبل

سلام من بعدازرابطه جنسی علایم سرماخوردگی پیدا میکنم که وقتی بهترمیشه علایمم اکه بازسکس کنم عود میکنه

میشه راهنمایی کنین

میثم داوری
میثم داوری
2 ماه قبل

من و همسرم انجام میدیم البته قبلش همیشه دوش آب گرم میگیریم، بعد ماساژ و لسیدن.

امین
امین
2 ماه قبل

واسه گلودرد بعد سکس دهنی باید چکار کرد

Aylin
Aylin
4 ماه قبل

سلام ببخشین من در مورد یه چیزهایی دیگه هم سوالی داشتم ….. چجوری با همسر سکس کنیم تا بچه خبری نداشته باشه .. پیش‌ ما میخوابه

مهتاب
مهتاب
9 ماه قبل

سلام خسته نباشد ببخشید من یه سوال دارم ۱۰ ساله پیش رحم را عمل کردم الانم ۴۰ سالمه میخوام بچه دار شم ولی ولی نمیتونم چکار باید کرد

علی
علی
1 سال قبل

درمان زخم هایی ک هنگام برخورد دندون با ناحیه تناسلی چی پیشنهاد میشود

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام بهتر هست زخم ها را تمیز نگهدارید و پماد بتان متازول بزنید تا بهبود پیدا کند .

سهیل
سهیل
در پاسخ به  دکتر ندا اکتابانی
10 ماه قبل

سلام ببخید خانوم دکتر بهرامی من دوروزه پیش صبح که ازخواب بلند شدم رویه لثم پشت لبم یک اف بیرون اومده می خواستم بدونم دلیلش چیه ؟ من روزه قبلش رابطه داشتم با جنس مخالف ممکنه دلیلش اون بودهه وبرای خوب شدنش چه راهی هست؟

صفیه رحیمی
صفیه رحیمی
در پاسخ به  دکتر ندا اکتابانی
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یک هفته بود ک پاک شده بودم بعد یک هفته نزدیکی داشتم بعد چن روز قرص اورشانسی خوردم وبعد چن روز لکه ببینی داشتم میخام ببینم ک خدا نکردع حامله هستم یا نه

احد
احد
در پاسخ به  علی
4 ماه قبل

از کاندوم ضد گازگرفتگی دندون استفاده کن

امید
امید
1 سال قبل

سکس دهانی در زن و شوهر آید باعث انتقال بیماری هایی مثل ایدز،سوزاک ،سفلیکس،زونا و یا غیر میشود
زن و شده که رابطه خارج از زناشویی ندارند

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  امید
1 سال قبل

سلام برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها از طریق دهان منتقل می‌شوند هرچند بزاق دهان خاصیت ضد عفونی کننده دارد اما کافی نیست.

نگین
نگین
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
8 ماه قبل

ببخشید خانوم من زیاد خود ارضایی دارم باید چیکار کنم ک ترکش کنم

میلاد
میلاد
در پاسخ به  نگین
7 ماه قبل

ازدواج کن

اع ددفرفر
اع ددفرفر
در پاسخ به  نگین
6 ماه قبل

گرمی زیاد نخور ابلیمو بخور

احد
احد
در پاسخ به  نگین
4 ماه قبل

رو انگشتت فلفل بزن

بی نام
بی نام
8 ماه قبل

مطالب مفید و پر فایده ایی بود

دکمه بازگشت به بالا