محتوای سلامتیزنان و زایمان

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

دوبار پریود شدن در یک ماه نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

قاعدگی مکرر و یا حتی دوبار پریود شدن در یک ماه، همواره شرایط آزار دهنده‌ای برای زنان محسوب می‌شود. علی رغم اینکه پریود شدن زود به زود گاهی اوقات تنها نشان دهنده عکس‌العمل بدن به برخی از محرک‌های محیطی است، اما نباید رد پای بیماری‌های زمینه‌ای را در بروز آن نادیده گرفت. صرف نظر از اینکه به‌صورت مداوم یا گهگاه این وضعیت را تجربه می‌کنید، می‌توانید به راحتی با یک پزشک در این باره صحبت کنید.

فاصله بین دو قاعدگی چند روز است؟

چرخه قاعدگی برای زنان بزرگسال ممکن است از ۲۴ تا ۳۸ روز متغیر باشد ولی در مورد دختران نوجوان، چرخه ۳۸ روزه و یا حتی بیشتر طبیعی محسوب می‌شود. اما در میان زنان هم چرخه هر فرد ممکن است به صورت ماهیانه دستخوش تغییراتی شود.

در طی برخی از ماه‌ها، ممکن است چرخه قاعدگی به نسبت ماه قبل روزهای کمتری طول بکشد، یا ممکن است زودتر یا دیرتر از پریود قبلی شروع شود. گاهی حتی احتمال دوبار پریود شدن در یک ماه وجود دارد.

اگر چرخه‌های قاعدگی شما بازه زمانی کمتری را به خود اختصاص می‌دهند، احتمال قاعدگی در ابتدا و انتهای ماه وجود خواهد داشت. پس این شرایط نگران کننده نبوده و به‌عنوان فرآیندی طبیعی به حساب می‌آیند.

Advertisement

اما اگر خارج از چرخه قاعدگی طبیعی، دچار خونریزی شوید مسلما در ابتدا به پریود شدن دوم خود مشکوک خواهید شد. اما قبل از شروع حدس و گمانه‌زنی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید این خون‌ریزی نوعی لکه‌بینی است یا ناشی از خونریزی قاعدگی.

علائم پریود شدن

اگر خونریزی شما مربوط به چرخه قاعدگی باشد، باید انتظار داشته باشید که هر چند ساعت یک بار پد یا تامپون مورد استفاده‌تان خیس شود. این خون ممکن است به رنگ قرمز تیره، قرمز، قهوه‌ای یا صورتی دیده شود.

اما اگر این شرایط ناشی از لکه‌بینی باشد، این خونریزی به اندازه‌ای نخواهد بود که پد یا تامپون گذاشته شده را خیس کند. خون ناشی از لکه‌بینی، معمولاً به رنگ قرمز تیره یا قهوه‌ای دیده می‌شود.

بعد از تشخیص لکه‌بینی یا خونریزی قاعدگی، می‌توانید شروع به کشف علت پریود شدن قبل از موعد خود کنید.

علت تکرر پریود در یکماه

علت دو یا سه بار پریود شدن در یک ماه چیست

افزایش خونریزی ممکن است به دلیل کوتاه‌تر شدن چرخه قاعدگی یا ناشی از یک مشکل سلامتی باشد که باعث خونریزی واژن شده است.

علت کوتاه شدن دوره پریود

اگر چرخه قاعدگی به‌طور ناگهانی کوتاه شود، این مشکل می‌تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

 • تخمک‌گذاری (عدم تخمک‌گذاری)
 • پرکاری تیروئید
 • کم کاری تیروئید
 • شروع یائسگی
 • بلوغ
 • فیبروم رحم یا کیست
 • آندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن
 • استرس
 • کاهش یا افزایش شدید وزن
 • پیشگیری از بارداری
 • سایر بیماری‌ها
مطلب مرتبط
بررسی علل خروج باد از واژن و روش‌های درمان آن

علت خونریزی زیاد

اگر معمولاً یک چرخه قاعدگی منظم دارید، تغییر در چرخه قاعدگی مانند دو بار پریود شدن در یک ماه، می‌تواند نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد. برخی از شرایط سلامتی که می‌توانند علت پریود شدن زود به زود به حساب بیایند، عبارت‌اند از:

 • بارداری می‌تواند باعث لکه‌بینی شود. اگر چه لکه‌بینی در دوران بارداری می‌تواند طبیعی باشد، اما بایستی هر گونه خونریزی در دوران بارداری با پزشک زنان مطرح گردد.
 • عفونت‌های مقاربتی می‌توانند علت ترشحات و خونریزی محسوب شوند.
 • سقط جنین می‌تواند علتی برای خونریزی شدید باشد. اگر مشکوک به بارداری هستید و خونریزی مشابه با پریود تجربه می‌کنید، بهتر است با یک متخصص آنلاین زنان در پذیرش ۲۴ در این باره مشورت کنید.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

عوامل خطر دوبار پریود شدن در ماه

اگر سابقه خانوادگی فیبروم، کیست یا یائسگی زودرس دارید، احتمال دوبار پریود شدن در یک ماه برای شما دو چندان می‌شود.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، بهتر است یک قرار ویزیت با متخصص زنان ترتیب دهید:

 • تجربه درد در زیر شکم که بعد از چند روز برطرف نشود.
 • داشتن دوره‌های سنگین قاعدگی
 • لکه‌بینی یا خونریزی در بین دوره‌ها، که اغلب با دوبار پریود شدن در یک ماه اشتباه گرفته می‌شود.
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • داشتن درد و گرفتگی قاعدگی بیش از حد نرمال
 • مشاهده لخته‌های تیره در طول دوره قاعدگی

عوارض دو بار پریود شدن در یک ماه

یکی از اثرات خونریزی مکرر ناشی از پریود شدن زود به زود، کم خونی است که به دلیل کمبود آهن بدن رخ می‌دهد. البته پزشک، همزمان با انجام آزمایشات دیگر برای تعیین علت خونریزی غیر طبیعی، سطح آهن شما را هم مورد بررسی قرار خواهد داد.

علائم کم خونی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • سردرد
 • ضعف
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم

درمان دوبار پریود شدن در یک ماه

درمان دوبار پریود شدن در یکماه

درمان زود پریود شدن قبل از موعد، به علت ایجاد کننده آن بستگی خواهد داشت. اگر به‌طور طبیعی، دوره‌های قاعدگی کوتاهی دارید یا فرآیند پریود شدن به تازگی در شما اتفاق افتاده، بنابراین نیازی به درمان نخواهید داشت. چنانچه کم خونی نگران کننده‌ای در شما وجود داشته باشد، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌های آهن را تجویز کند.

یک درمان احتمالی برای پریود شدن به فاصله دو هفته که به طور مکرر اتفاق می افتند، استفاده از روش‌های هورمونی کنترل بارداری است. این نوع از روش‌های پیشگیری از بارداری قادرند به تنظیم دوره‌های پریود و همچنین به رفع کم خونی ناشی از خونریزی شدید، کمک کنند.

همانطور که گفته شد، برخی از بیماری‌های زمینه‌ای می‌توانند دلیل دوبار پریود شدن در یک ماه باشند. بنابراین درمان این بیماری‌ها می‌تواند به بهبود وضعیت موجود کمک کند. این موارد عبارت‌اند از:

کم‌کاری تیروئید

اگر مبتلا به کم‌کاری تیروئید هستید، به این معنی است که غده تیروئید شما هورمون کمی را در بدن آزاد می‌کند. در نتیجه، بدن قادر به استفاده کافی از هورمون تیروئید نخواهد بود. پزشک برای درمان این حالت، داروهای جایگزین هورمون تیروئید برای شما تجویز خواهد کرد.

پرکاری تیروئید

اگر مبتلا به پرکاری تیروئید هستید، به معنی فعالیت بیش از اندازه غده تیروئید در بدن شما است. در این شرایط، بدن بیش از حد هورمون تیروئید تولید می‌کند. برای درمان این شرایط چندین گزینه درمانی وجود دارد که پزشک غدد، براساس وضعیت بدنی شما مناسب‌ترین درمان را توصیه خواهد کرد.

مطلب مرتبط
یائسگی و هرآنچه باید از آن بدانید

یائسگی

اگر دوران یائسگی در شما آغاز شده، پزشک ممکن است هورمون‌درمانی و درمان‌های جایگزینی استروژن را برای شما تجویز کند. این روش‌های درمانی، به تنظیم دوره‌های قاعدگی کمک می‌کنند تا اینکه با پیشرفت یائسگی به تدریج از مشکل دوبار پریود شدن در یک ماه، کاسته شود.

اندومتریوز

اندومتریوز (Endometriosis) یک بیماری است که در آن بافت پوشاننده درون رحم که با عنوان آندومتر شناخته می‌شود، شروع به رشد در سایر نقاط بدن کند. شایع‌ترین علائم مربوط به آندومتریوز، داشتن دوره‌های قاعدگی دردناک، خونریزی بیش از حد و کوتاه شدن دوره پریود است. این کوتاه شدن دوره‌های قاعدگی می‌تواند به صورت پریود شدن به فاصله دو هفته دیده شود.

پزشکان غالبا برای کنترل آندومتریوز از قرص‌های ضد بارداری با دوز کم یا سایر روش‌های درمانی از نوع هورمونی استفاده می‌کنند. البته در برخی از موارد، ممکن است پزشکان درمان تهاجمی جراحی برای حذف بافت‌های مشکل‌دار یا برداشتن رحم را توصیه کنند. برای دیافت مشاوره می توانید از مشاوره آنلاین پریود مشورت دریافت کنید.

مشاوره آنلاین پریود

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) یا عفونت لگنی ممکن است در اثر باکتری‌های طبیعی واژن یا عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک ایجاد شود. این باکتری‌ها از سمت واژن به سمت رحم حرکت می‌کنند، بنابراین خطر ابتلا به آن‌ها در دوران قاعدگی دو‌چندان می‌شود. البته گاهی اوقات، با باز شدن دهانه رحم در طی فرآیند جاگذاری IUD در رحم یا زایمان و سقط جنین ممکن است این عفونت‌ها به درون رحم وارد شوند.

عفونت لگنی می‌تواند علائمی مانند چرخه قاعدگی نامنظم، لکه‌بینی و یا درد و انقباضات میان‌دوره‌ای را ایجاد کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها به راحتی قادر به درمان عفونت لگنی هستند.

فیبروم و کیست

پولیپ رحم (Uterine polyps) که به آن پولیپ آندومتر هم گفته می‌شود، بافت نرمی است که در آندومتر رحم رشد می‌کند. پولیپ‌ها اندازه متغیری داشته و معمولاً سرطانی نیستند. شیوع پولیپ‌های رحم با افزایش سن بیشتر می‌شود و در افراد زیر ۲۰ سال نادر است. برخی از افراد، ممکن است یک یا تعداد زیادی از آنها را در رحم خود داشته باشند.

فیبروم رحم (Uterine fibroids) نوع دیگری از بافت غیر سرطانی رحم است، اما به جای آندومتر از بافت عضلانی ایجاد می‌شود. فیبروم‌ها مانند پولیپ‌ها می‌توانند یک یا چند عدد بوده و  در داخل یا خارج رحم باشند.

پولیپ و فیبروم‌ها می‌توانند باعث بی‌نظمی در قاعدگی و علائمی مانند پریودهای مکرر، پریودهای طولانی و سنگین‌ و خونریزی بین پریود شوند.

در صورت داشتن فیبروم رحم یا کیست، پزشک ممکن است چندین گزینه درمانی مختلف را توصیه کند. این گزینه‌های درمانی، می‌توانند شامل یکی از موارد زیر باشند:

 • دستگاه داخل رحمی (IUD). آیودی نوعی روش کنترل بارداری است که می‌تواند به تسکین دوره‌های سنگین قاعدگی هم کمک کند. با این‌حال، بایستی به این نکته توجه داشت که این ابزار، فیبروم را کوچک نمی‌کند.
 • جراحی سونوگرافی با هدایت MRI. این روش زمانی انجام می‌شود که شما در داخل اسکنر MRI قرار گرفته باشید. این روش غیرتهاجمی محسوب شده و پزشکان قادرند از آن برای از بین بردن فیبروئید یا کیست استفاده کنند. دقت داشته باشید که این روش فقط در کلینیک‌های تخصصی انجام می‌شود.
 • آمبولیزاسیون شریان رحم. این روش کم تهاجمی بوده و خون‌رسانی به رحم را مسدود می‌کند. آمبولیزه کردن شریان رحم، باعث کوچک شدن و در نهایت از بین رفتن فیبروئیدها می‌شود.
 • میومکتومی. روش میومکتومی انواع مختلفی دارد که یک روش آن جراحی برای برداشتن فیبروم‌ها است. در روش میومکتومی هیستروسکوپی، بدون هیچ گونه برشی، فیبروم‌ها از طریق دهانه رحم برداشته می‌شوند. در میومکتومی لاپاراسکوپی، شکاف‌های کوچکی در شکم ایجاد می‌شود که فیبروم‌ها از طریق آن خارج می‌شوند. روش میومکتومی شکمی، یک عمل جراحی باز شکم محسوب می‌شود.
 • هیسترکتومی. هیسترکتومی به عمل جراحی برداشتن رحم اطلاق می‌شود.
 • هورمون‌های آگونیست آزاد کننده گنادوتروپین. این مواد شامل داروهایی هستند که می‌توانند به درمان فیبروم کمک کنند. داروهای هورمونی آگونیست آزاد کننده گنادوتروپین باعث مسدود کردن هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن شده و شما را وارد یک دوره یائسگی موقت می‌کنند. در نتیجه، این داروهای هورمونی از رشد فیبروم‌ها جلوگیری کرده و باعث کوچک شدن آنها می‌شوند. البته این احتمال وجود دارد که پزشک از این روش درمانی به‌عنوان آماده‌سازی قبل از عمل جراحی استفاده کند.
مطلب مرتبط
نکات مهم درباره ی شستشوی واژن و رعایت بهداشت

استرس

تغییر در سبک زندگی می‌تواند به میزان قابل توجهی بر روی سطح استرس شما تأثیر بگذارد. در نتیجه استرس به نوبه خود، علت دوبار پریود شدن در یک ماه است. به منظور کاهش سطح استرس، می‌توانید گزینه‌های ورزش منظم، تمرین مدیتیشن یا گفتگودرمانی را امتحان کنید.

اگر احساس استرس شما به خاطر داشتن مسئولیت‌های فراوان است، پس بهتر است کمک بخواهید. داشتن زمانی برای استراحت برای سلامتی شما حائز اهمیت است، بنابراین از نه گفتن به پروژه‌ها یا مسئولیت‌های اضافی، احساس بدی نکنید.

کاهش یا افزایش شدید وزن

با پزشک در مورد دلایل احتمالی تغییرات چشمگیر وزن خود صحبت کنید. در صورت وجود افزایش وزن قابل توجه، پزشکان می‌توانند برای کنترل وزن شما راهکارهای درمانی مخصوصی ارائه دهند.

واکنش به روش‌های پیشگیری از بارداری

روش‌های هورمونی کنترل بارداری، هورمون‌هایی را وارد بدن می‌کنند که می‌توانند بر روی چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند. شاید لازم باشد برای یافتن یک گزینه مناسب پیشگیری از بارداری، چندین روش مختلف ضد بارداری را امتحان کنید. همچنین این نکته را مد نظر داشته باشید که بدن شما برای سازگاری با روش جدید پیشگیری از بارداری، احتمالا به چندین ماه زمان نیاز خواهد داشت.

با پزشک خود در مورد آنچه که هنگام شروع یک روش جدید جلوگیری از بارداری باید انتظارش را داشته باشید، صحبت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دوبار پریود شدن در یک ماه به طور متوالی طی ۲ تا ۳ ماه تکرار شود، بهتر است توسط یک متخصص زنان و زایمان ویزیت شوید. اگر دسترسی سریعی به پزشک ندارید، می‌توانید به راحتی سوال خود را پیرامون دوبار پریود شدن در یک ماه از متخصص زنان و زایمان پذیرش ۲۴ بپرسید.

خونریزی شدید مانند عبور لخته‌های خون با اندازه چهار برابری یا بزرگ‌تر و یا خونریزی که باعث تعویض هر چند ساعت یک بار پد یا تامپون می‌شود، نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر متخصص زنان و زایمان هستند.

سایر علائم دوره‌ای که باید در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید عبارت‌اند از:

 • احساس ضعف
 • درد یا خونریزی در حین رابطه جنسی
 • درد لگن
 • تنگی نفس
 • تغییرات غیر قابل توجیه وزن، از جمله افزایش یا کاهش وزن

این نکته را به خاطر داشته باشید که دوبار پریود شدن در یک ماه می‌تواند منجر به کم‌خونی شود، بنابراین یک مشاوره پزشکی با متخصص زنان و زایمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

Advertisement

منبع
www.verywellhealth.comwww.healthline.comwww.medicalnewstoday.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
33 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
برنگی

باسلام من ۴۱ساله زندگی پراز استرس و کم کاری تیروئید دارم پریودنامنظم و درد و گرفتگی لگن دارم این ماه چهارم ماه شدم الان ۲۴ ماه شد دوروز دوبار پریود شدم چکار کنم در روستا هستم دسترسی به دکتر ندارم.واسه درد لگن چکار کنم و بی نظمی پریود چکار کنم .با تشکر

موبایل
9119393541
دکتر احیا خان احمدی

چون سنتون بالای ۴۰ سال هست باید سونوگرافی از نظر ضخامت آندومتر انجام بدید اگر ضخامت بیشتر از ۵ میلی متر باشد حتما باید پیگیری بشه

Aida

سلام خسته نباشید امن دوم همین ماه پریود شدم و امروز هم دوباره تکرار شده میتونه مشکل از چی باشه ؟

موبایل
9059195835
دکتر احیا خان احمدی

اگر سیکل پریودی شما بین ۲۱ الی ۳۵ روز باشد چیز نگران کننده ای نیست

سحر

سلام من ۱۸ سالم هست وازدواج کردم من الان ماه پیش ۲ بار پریود شدم ودر این ماه ۳بار دوماه پیش دکتر رفتم گفت تنبلی تخمدان وخیلی خیلی کم کیست دارید گفت ازعرض ال دی استفاده کن یک بسته فقط داد بهم منم زیاد توجه نکردم ومن فوق العاده استرسی وزود ب زود عصبانی میشم وبعضی مواقع بعد از رابطه با همسرم دچار درد میشم واینکه من از قرص بی پریدن ۲ استفاده میکنم بعضی موقع ها ۵تا ی دفعه میندازم میشه الان ی راه حل بدید به من؟!آیا الان قرص ال دی استفاده کنم

موبایل
9107836202
دکتر زهرا بهرامی

سلام
مشکل اعصاب شما چیه که قرص بیپیریدن مصرف میکنید گاهی ال دی مشکل اعصاب رو بیشتر میکنه و بهتره قرص مدروکسی پروژسترون ۵ میلی روزی دو عدد از شب ۱۴ سیکل بمدت ۱۰ روز استفاده کنید

Arezoo

سلام من ۱۸سالمه و هیو گونه بیماری ندارم ،و هر ماه تاریخ ۲پریود میشدم اما این ماه بعد ۲م در تاریخ ۲۸بازم پریود شدم مشکلم چیه؟؟

موبایل
9935648086
دکتر زهرا بهرامی

سلام
خب شما روز ۲۶ سیکل پریود شدین اشکال نداره گاهی ممکنه بعلت عوامل محیطی روحی پریود چند روز عقب جلو بیفت

الهه

سلام من ۲۱ سالمه من ۱۴همین ماه پریود شدم ۲۱تموم شد الان بعده ۵روز پاک شدنم دوباره دیروز پریودشدم الان نمیدونم چرا هنوز ی هفته نشده از تموم شدن مریضیم دوباره مریض شدم دلیلش چیه بایدبرم دکتر؟

موبایل
9920309242
دکتر زهرا بهرامی

سلام
دو بار در ماه پریود شدین احتمالا هورمونهاتون ضعیفن، بهتره سونوی تخمدان رحم بدین و سطح هورمون‌های تیروئید و تخمدان و پرولاکتین نیز بررسی بشه،

مهبن

سلام خوبین ۴۸ سالمه و کلا ازدواج نکردم و پریودم نامنظم شده از ۲۰ تیر پریودم و تا امروز ۷ مرداد لکه بینی و یکم خون غلیظ آیا دارم یائسه میشم؟

موبایل
9145807101
دکتر ندا اکتابانی

سلام
ممکن است در شرف یایسگی باشید

عاطفه فتحی راد

من سه ماه هس که دوبار در ماه پریود میشم همون درد پریودی رو دارم چکار کنم

موبایل
9336570673
دکتر زهرا بهرامی

سلام
باید علتش مشخص بشه اولین اقدام سونوی رحم تخمدان هست جوابش رو اطلاع بدین

زهرا

سلام خسته نباشید …من دخترم سیزده سالشه و تقریبا یک سال ونیم هست که پریود میشه اما از اولین پریودیش تاریخ هاش دقیق ونامرتب بود یعنی زودتر پریود میشد به فاصله ی ۱۰ روز یا یک هفته اما من از مشاور مدرسشون خواستم که بهم یه متخصص خوب معرفی کنند گفتند نیازی به اینکه به پزشک مراجعه کنید نیست یه علائمی از علائم بلوغ واما این ماه دوبار پریود شد یه بار ۱۱ماه ویه بار ۳۰ماه واینکه دختر من استرس بسیار بالایی هم داره میشه لطفا راهنمایبم کنید ویا اگر ببرمش دکتر معاینه میکنن بچه رو …ممنونم اگر پاسخ بدین

موبایل
9941356980
دکتر زهرا بهرامی

سلام ممنون
توی این سن پریود ها نامرتب هستن بعداز چند سال که تخمک گزاری مرتب شد نرمال میشه
استرس هم تاثیرگزاره
اگه تعداد پریودی دور بار در ماه بازم تکرار شد میشه دو دوره قرص ال دی بخوره

امیری

سلام من ۱۷سالمه و مجرد هستم در این ماه دهم و امروز پریود شدم میشه راهنماییم کنید جای نگرانی داره ؟

موبایل
9189206689
دکتر زهرا بهرامی

سلام
متوجه نشدم یعنی دهمین روز سیکل پریود شدین؟ چند ساله پریود میشین و تابحال چگونه بوده

مهسا

سلام ،مادرم ۴۵ سالشونه ،اسفند ماه کرونا
شدید گرفتند بعد از اون ماهی دوبار پریود میشن و این ماه سه بار پریود شدن،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنند برای درمانش و علت چی هست؟

موبایل
9905109877
دکتر ندا ضامن میلانی

سلام
با متخصص زنان مشورت کنید احتمالا ربطی به کرونا نداشته باشه

شبنم

سلام من ۲۷ سالمه ۱۵ هم این ماه به مدت سه روز پریود شدم بعد تاریخ ۲۸ دوباره شدم الان چهار روزه ادامه داره به شدت نگرانم نمیدونم باید چیکار کنم میشه منو راهنمایی کنید در ضمن ماه های قبل لکه بینی داشتم تا ده روز اما این ماه اصلا نداشتم خیلی زود پاک شدم که مجددا دوباره شدم میشه بهم کمک کنید بگید باید چیکار کنم

موبایل
9128596903
دکتر ندا اکتابانی

سلام می‌توانید یک دوره قرص پروژسترون ده شب استفاده کنید

ناشناس

سلام دختر من ۱۱ سالشه کم خونی و فقر اهن داره و ۷ روز پریود میشه بعد ۱۷ روز بعد دوباره پریود میشه و خیلی شکم درد و کمر درد داره حتی الان ۸ روزه که پریودش تموم شده خیلی درد داره علت چیه؟

موبایل
9213093281
دکتر ندا اکتابانی

سلام
احتمالا دچار سندرم پیش از قاعدگی هستند میتونید قرص ویتاگنوس رو شبی یک عدد استفاده کنید

نسرین

سلام من ۳۰ خرداد عمل میومکتومی شدم الان دوبار پریود شدم الان پریودهستم گفتم بینم جای نگرانی نیست

موبایل
9149848690
دکتر ندا اکتابانی

سلام
خیر نگران نباشید چون بعد از جراحی ممکن است پریودها نامنظم باشند

زهرا

من نزدیک ۲ سال هست که هر ماه دوبار پریود میشم مثلا اول ماه پریود میشم ۷ روز پریود عادی پاک میشم و دوباره با فاصله ۷ روز لکه بینی شروع میشه لکه های قهوه ای شکل و بعد ۷ روز تموم میشه و این جریان ادامه داره همه آزمایش ها و سونو گرافی ها سالمه چیکار کنم

موبایل
9145997072
دکتر ندا اکتابانی

سلام
احتمال داره هورمون ها مشکل داشته باشد به نظرم سه ماه قرص ال دی بخورید بهتر میشوید

دکتر احیا خان احمدی

سلام
ممکن است مشکلاتی در زمینه تیروئید، پرولاکتین یا کیست تخمدان داشته باشید و ممکن است بعضی اوقات علت های دارویی داشته باشد، ممکن است به خاطر استرس باشد که این حتما باید بررسی شود و باید سونوگرافی تان را در جای معتبر انجام شود .

فاطمه

من ۲۲ سالمه ۵ ساله ازدواج کردم الان دو ساله که دچار سوزش میشم و درد ناحیه شکمم زیاده و جدیدا وقتی رابطه داریم درد دارم و دوباره سوزشم شروع میشه. مشکلم چیه؟

موبایل
9932008667
دکتر احیا خان احمدی

سلام
بهتر است که از نظر عفونت معاینه بشید ممکن است سوزش به خاطر ترشحات و عفونت تریکومونا باشد و ممکنه سویسد باشد که نیاز به درمان هست

مهسا

سلام من۱۷سالمه وکلا پریودی نامنظم دارم.دوماه بود حدود۲۲ام پریود میشدم بعد ماه پیش نشدم بعد در روز سوم تیر ماه پریودشدم بعدده یا دوازده روز از پریودیم دوباره ۲۲ام پریود شدم.این ماه هم همین طور شد من دوباره بعد از تموم شدن پریودیم حدود بعد از ده روز این ماه سوم دوباره پریود شدم.پریودمم عادیه نه خیلی زیاد درد دارم نه خونریزی غیر عادی لطفا جواب بدین.ممنون

موبایل
9991474410
دکتر ندا اکتابانی

سلام
بهتر است یک سونوگرافی تخمدان جهت بررسی از نظر کیست انجام دهید اگر طبیعی بود نگران نباشید مشکل هورمونی است که با گذشت زمان گاهی درست می‌شود و اگر نشد دو دوره دارو نیاز دارید

دکمه بازگشت به بالا