محتوای سلامتیزنان و زایمانسلامت جنسی

روش‌های افزایش لذت جنسی در بانوان

زنان چگونه می‌توانند لذت جنسی خود را افزایش دهند؟

روش‌های افزایش لذت جنسی در بانوان

طی تحقیقات انجام شده توسط محققان، لذت جنسی با شادی بیشتر و افسردگی، استرس و اضطراب کمتر در ارتباط است. همچنین تحقیقات حاکی از این موضوع است که لذت جنسی بانوان می‌تواند با رضایت بیشتر از روابط، صمیمیت و تعهد همراه باشد.

ارگاسم زنان چگونه است؟

برانگیختگی یا ارگاسم زنان حالتی مابین بیدار بودن و تمرکز بر روی یک محرک خاص است. تحریک جنسی یا شروع آن، فرآیندی است که با طی شدن تغییرات فیزیولوژیکی در بدن زنان صورت می‌گیرد.

مشاور آنلاین سلامت حنسی

آیا تفاوتی بین تحریک و میل جنسی وجود دارد؟

کلمات تحریک جنسی و میل جنسی اغلب به جای هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما علی‌رغم تمایز میان این دو واژه، تفاوت کمی بین آنها وجود دارد.

میل جنسی معمولاً به تمایل برقراری رابطه جنسی اشاره می‌کند، این در حالی است که تحریک به تغییرات فیزیولوژیکی در بدن شما مربوط می‌شود که در هنگام هیجان جنسی اتفاق می‌افتد.

Advertisement
Advertisement

اختلالات میل جنسی شامل نبود میل جنسی یا بی‌علاقگی به داشتن رابطه جنسی است، در حالی که اختلالات برانگیختگی علی‌رغم تمایل به برقراری رابطه جنسی با تلاش بی‌ثمر برای تغییر حالت بدن همراه است.

بهتر است این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که بین تمایل به رابطه جنسی و تحریک جسمی تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال این امکان وجود دارد که بدون داشتن هیچ‌گونه احساس خاص، بتوانید تحریکات جسمی را تجربه کنید.

تنها مشاهده علائم تحریک جنسی در بدن زنان، به معنای میل جنسی و همچنین به معنی رضایت برای انجام رابطه جنسی نیست.

به عنوان یک شریک جنسی سعی کنید همیشه رضایت مشتاقانه را تمرین کنید. اگر از احساس زنان در این‌باره مطمئن نیستید، بهتر است از او سوال کنید.

لذت حنسی در زنان

تحریک در کدام مرحله پاسخ جنسی رخ می‌دهد؟

طبق یافته‌‌های مرکز بهداشت انگلستان(NHS) ، محققان چهار مرحله پاسخ جنسی را شناسایی کرده‌‌اند، یعنی مراحلی که بدن و ذهن شما قبل، در حین و بعد از رابطه جنسی سپری می‌کند.

تحریک در اولین مرحله از چرخه پاسخ جنسی قرار می‌گیرد.

هیجان

مرحله هیجان جنسی که به آن مرحله تحریک نیز گفته می‌شود، شامل طیف وسیعی از تغییرات فیزیولوژیکی در بدن است. بیشتر این عملکردها بدن را برای مقاربت واژن آماده می‌کنند.

به عنوان مثال، واژن شما رطوبت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا غدد موجود در دهانه واژن مایعات روان‌کننده برای لغزندگی هر چه بیشتر آن تولید می‌کنند. با اتساع رگ‌های خونی، کلیتوریس و فرج شما متورم می‌شود. ممکن است نوک سینه‌های شما نسبت به لمس نیز حساسیت بیشتری نشان دهند.

فلات

مرحله فلات دوره قبل از ارگاسم است. در این مرحله تغییراتی که در مرحله هیجان احساس می‌کنید شدت بیشتری می‌یابد. ممکن است تنفس شما سریع شده و ناخواسته شروع به ناله کردن یا تولید صدا کنید. واژن شما ممکن است سفت شود و لغزندگی بیشتری داشته باشد.

مطلب مرتبط
آیا احتمال بارداری با کاندوم سالم وجود دارد؟

ارگاسم

مرحله ارگاسم اغلب هدف نهایی رابطه جنسی تلقی می‌شود، اما لازمه آن نیست! داشتن لذت جنسی در بانوان بدون رسیدن به ارگاسم هم کاملاً امکان پذیر است. ارگاسم می‌تواند به‌صورت تنش عضلانی، به ویژه در ناحیه کمر و لگن احساس شود. در این مرحله نیز ممکن است واژن شما سفت و روانتر باشد.

این مرحله با احساس سرخوشی و لذت همراه است.

ثبات

بعد از ارگاسم، عضلات به تدریج شل شده و فشار خون شما کاهش می‌یابد. ممکن است حساسیت منحصر به فردی در ناحیه کلیتوریس در هنگام لمس کردن تجربه شده و یا حتی حس دردناک بودن در آن وجود داشته باشد.

ممکن است یک دوره مقاومت داشته باشید که در طی آن دیگر قادر به تجربه ارگاسم نخواهید بود.

البته برخی از افراد ارگاسم‌های متعددی را تجربه می‌کنند، اما برای داشتن تجربه لذت جنسی در بانوان ضروری نیست. مهمترین مسئله این است که به بدن خود گوش فرا دهید و راحت باشید.

نشانه‌های به ارگاسم رسیدن زن

برخی از پاسخ‌های فیزیکی به تحریک عبارت‌اند از:

 • نبض و ضربان قلب شما سریع شده و فشار خون شما بالا می‌رود.
 • رگ‌های خونی شما از جمله رگ‌های خونی ورودی به اندام تناسلی گشادتر می‌شوند.
 • واژن و دهانه آن ممکن است برای روان‌سازی اندام‌های تناسلی خیس شوند.
 • قسمت‌هایی از دهانه واژن، مانند لب‌ها و کلیتوریس، به دلیل افزایش خون‌رسانی متورم می‌شوند.
 • ممکن است کانال واژن شما منبسط شود.
 • سینه‌ها حجیم‌تر شده و ممکن است نوک سینه‌ها نیز به صورت راست‌شده، دیده شوند.

ذهن چگونه به تحریکات پاسخ می‌دهد؟

حتی اگر در عمل رابطه جنسی نداشته باشید، باز هم ممکن است تلاش کنید تا روی هر چیز دیگری تمرکز کنید. اما چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد این است که محرک‌های جنسی، تغییرات خاصی را در مغز شما فعال کرده‌اند و فعالیت‌های مغزی متمرکز بر رابطه جنسی را ایجاد می‌کنند.

با این حال، هنوز مسائل زیادی در مورد نحوه عملکرد مغز، از جمله نحوه کار مغز در هنگام رابطه جنسی، ناشناخته باقی مانده است.

آیا تفاوتی بین تحریکات زن و مرد وجود دارد؟

اگر چه پاسخ فیزیکی شما به تحریک، به اندام تناسلیتان بستگی خواهد داشت. اما درصد لذت زن و مرد و همچنین میزان تجربه تحریک‌پذیری اکثر افراد در چند مورد با یکدیگر شباهت وجود دارد.

نوع دستگاه تناسلی زنانه و مردانه مهم نیست، چرا که به هنگام گشاد‌شدن رگ‌های خونی، خون معمولاً به سمت آنها جریان پیدا می‌کند.

در زنان این شرایط ممکن است منجر به تورم کلیتوریس و لابیا شود و در آلت تناسلی مردان این جریان خون باعث ایجاد نعوظ می‌گردد.

این جریان خون همچنین می‌تواند به ایجاد گرگرفتگی گونه‌ها و سینه منجر شود.

بسیاری از رسانه‌ها، بر تفاوت بین مغز مردان و مغز زنان از جمله بر روی جنسیت متمرکز هستند. اما از نظر مغزی، زن و مرد تفاوت چندانی ندارند.

افزایش لذت انزال در بانوان

برای افزایش لذت جنسی در بانوان، می‌توانید روش‌های پیش معاشقه را طولانی‌تر کنید. این بدان معناست که قبل از برقراری رابطه جنسی، باید زمانی را صرف تست‌کردن روش‌های مختلف بگذارید، استفاده از تکنیک لمس، می‌تواند روش موثری برای بالا بردن تحریکات جنسی باشد.

مطلب مرتبط
واکنش در مقابل تجاوز جنسی | مراحل بهبودی پیامد های تجاوز جنسی

به‌عنوان مثال، ممکن است با لمس نوک پستان، بوسیدن طولانی همسرتان یا استفاده از یک اسباب بازی جنسی، احساس تحریکات جنسی شما را تقویت کند.

برای کمک به خود و شریک زندگیتان در برقراری یک ارتباط بهتر و تمرین صحیح صمیمیت جنسی، ممکن است مشاوره آنلاین با روانشناس گزینه مناسبی برایتان باشد.

داروهای افزایش لذت جنسی در بانوان

در سال ۲۰۱۵ سازمان غذا و دارو، استفاده از داروی فلیبانسرین  (Addyi) را برای درمان و تقویت میل جنسی زنان تصویب کرد. این یک داروی شبیه ویاگرا است و باید روزانه مورد مصرف قرار گیرد.

تحقیقات در مورد Addyi متفاوت است. اگر چه موثر‌ بودن آن به اثبات رسیده، اما همچنان برخی از زنان آن را مفید نمی‌دانند.

همچنین در مورد برخی عوارض جانبی این دارو اختلاف نظر وجود دارد. این عوارض شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرگیجه
 • مشکلات به خواب رفتن یا در خواب ماندن
 • حالت تهوع
 • خشکی دهان
 • خستگی
 • افت فشار خون یا فشار خون پایین
 • غش یا از دست دادن هوشیاری

این دارو نباید همزمان در ترکیب با مشروبات الکلی مصرف شود. احتمال تداخل دارویی این قرص با بسیاری از داروها و مکمل‌های دیگر وجود دارد. حتی بایستی احتمال تداخل با آب گریپ فروت را هم در نظر گرفت.

در سال ۲۰۱۹، سازمان غذا و دارو FDA داروی خود‌تزریقی برملانوتید (ویلسی) را تأیید کرد.

عوارض جانبی بالقوه Vyleesi عبارت‌اند از:

اگر قصد امتحان کردن هر یک از این داروها را دارید، بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. حتماً از سابقه پزشکی خود را از جمله مصرف هر گونه مکمل‌هایی غذایی، آنها را باخبر سازید. اگر مشکلات ذهنی مانع از دستیابی شما به ارگاسم می‌شود، بهتر است از یک متخصص روانشناس در این‌باره کمک بخواهید.

یک مشاور جنسی به شما در دستیابی به سلامت روانی یا شناسایی عوامل رابطه‌ای که ممکن است بر شما تأثیر منفی بگذارند، کمک کرده و شما را در مورد سلامت جنسیتان آگاه‌تر می‌سازد.

به منظور افزایش لذت جنسی در بانوان، باید به توصیه‌های روانشناس خود پایبند باشید و از مصرف خودسرانه مکمل‌های دارویی یا قرص‌های افزایش لذت خودداری کنید.

علت لذت نبردن زن از دخول

اگر تمایل به برقراری رابطه جنسی دارید، اما به نظر هیچ گونه تحریک جنسی را احساس نمی‌کنید، کنار آمدن با این وضعیت کار چندان ساده ای برای شما نخواهد بود. ممکن است شما به یک اختلال عملکرد جنسی مبتلا باشید.

معمولاً اختلال عملکرد جنسی، به برانگیختگی، اختلال میل و تحریک جنسی در زنان مربوط می‌شود.

همچنین اگر دچار کاهش میل جنسی برای مقاربت شده‌اید، نگران نباشید. بسیاری از افراد خود را به دور از گرایش‌های جنسی می‌دانند، به این معنی که احساسات جنسی کمی داشته یا اصلا احساسی ندارند.

میل جنسی و اختلال برانگیختگی زنان چیست؟

مشکلات مربوط به میل و تحریک جنسی زنان، یک نوع اختلال عملکرد جنسی به حساب می‌آیند که باعث کاهش میل جنسی می‌شوند. این بیماری قبلاً به عنوان اختلال میل جنسی بیش فعالی (HSDD) شناخته می‌شد.

علائم اختلال میل جنسی زنان

اگر شما یکی از مبتلایان به اختلالات میل و تحریک جنسی در زنان هستید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • علاقه کم به رابطه جنسی و خودارضایی
 • علاقه کم به داشتن فانتزی‌های جنسی
 • مشکل در لذت بردن از رابطه جنسی
 • روبه رو شدن با مشکل احساس لذت در هنگام تحریک دستگاه تناسلی
مطلب مرتبط
رحم هتروژن چیست و چطور درمان می‌شود؟

روش های افزایش لذت حنسی زنان

تشخیص اختلال میل جنسی زنان

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص اختلال برانگیختگی زنان وجود ندارد. برای تشخیص این بیماری، پزشک ممکن است از شما سوالاتی در مورد علائم بیماریتان بپرسد. آنها همچنین ممکن است با پرداختن به علائم شما، سعی در پیدا کردن علت اصلی کنند.

این شرایط ممکن است در اثر دلایل جسمانی (به عنوان مثال بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف دارو) یا دلایل عاطفی (مانند سابقه تجاوز جنسی، یک وضعیت بهداشت روانی تاثیر‌گذار بر فاز تحریک، تصویر منفی از بدن خود یا عوامل استرس‌زای رابطه‌ای) رخ دهد.

پزشک ممکن است از شما انجام آزمایش خون درخواست کرده یا معاینه بالینی لگن بر روی شما انجام دهد تا علت اصلی ایجاد‌کننده آن را تشخیص دهد. گاهی اوقات، هیچ دلیل واضحی برای اختلال میل جنسی و برانگیختگی زنان وجود ندارد.

درمان اختلال میل جنسی زنان

درمان علائم ناشی از اختلال لذت جنسی در بانوان به علت ایجاد‌کننده آن بستگی دارد.

به‌عنوان مثال، اگر این حالت تحت مصرف داروی خاصی اتفاق بیفتد، ممکن است پزشک دوز کمتر دارو و یا استفاده از داروی جایگزین را به شما تجویز کند.

اختلال برانگیختگی و لذت جنسی در بانوان همچنین می‌تواند به دلیل سطح پایین استروژن ایجاد شود. این مورد برای زنانی که دوره یائسگی یا قبل از آن یائسگی را سپری می‌کنند، شرایط معمولی است. در این حالت ممکن است پزشک هورمون درمانی برای شما تجویز کند.

اگر علت بروز این اختلال ناشی از مشکلات عاطفی است، بهتر است به یک روانشناس در حوزه روابط زناشویی مراجعه کنید. آنها می‌توانند به شما در مراقبت از سلامت روانیتان کمک کرده و هرگونه ضربه روحی قبلی را برطرف نمایند.

یک مطالعه بر روی لذت جنسی در بانوان نشان داد که سلامت عاطفی تأثیر زیادی در افزایش لذت جنسی دارد و روش‌های درمانی مانند درمان شناختی رفتاری می‌تواند یک درمان بسیار موثر برای اختلالات تحریکی باشد.

یک مشاور در حوزه روابط جنسی همچنین قادر است تا شما را با تکنیک‌های جدید برقراری ارتباط، برنامه‌ریزی رابطه جنسی و یافتن فعالیت‌های جنسی که برای شما مناسب هستند، آشنا کند.

در این وضعیت همچنین می‌توانید داروی فلیبانسرین  (Addyi) ذکر شده در بالا را امتحان کنید. با این حال، مهم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا عوارض جانبی زیادی برای این دارو وجود داشته و احتمال تداخل با داروهای فعلی یا تشدید نمودن برخی شرایط خاص وجود دارد.

قبل از این که به مصرف دارو بپردازید، بهتر است که مزایا و معایب دارو را بهتر درک کنید تا بتوانید آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تصور می کنید در حال تجربه کردن هر نوع اختلال عملکرد جنسی هستید، بهتر است با یک پزشک یا درمانگر در این‌باره صحبت کنید، به خصوص اگر این امر بر سلامتی و روابط شما تأثیر بگذارد.

به یاد داشته باشید، اگرچه اختلال عملکرد جنسی ممکن است دشوار و نا امید‌کننده باشد، اما قابل درمان است.

در نهایت خبر خوب این که شما می‌توانید به‌راحتی با روانشناسان آنلاین و متخصصین آنلاین سلامت جنسی پذیرش ۲۴ در ارتباط باشید و سوالات خود را پیرامون این موضوع از آنها بپرسید.

ویزیت آنلاین سلامت حنسی

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا