بیماریداخلی

علت سردی بدن و روش های درمان آن

علت سرد و گرم شدن ناگهانی بدن، علت سردی کف دست و پا، درمان فوری سردی شدید بدن و موارد دیگر که باید در این باره بدانید

سردی بدن

ممکن است شما نیز با مشکل سردی بدن Hypothermia or cold sensation به دلیل افت دمای بدن یا عدم تحمل سرما مواجه شده باشید. بدن همه افراد نسبت به سرما واکنش متفاوتی دارد و بعضی از افراد بیشتر از دیگران احساس سرما می‌کنند. در این میان معمولاً زنان نسبت به مردان بیشتر احساس سرما می‌کنند زیرا به طور طبیعی متابولیسم بدن آن‌ها کمتر است.

عدم تحمل سرما می‌تواند نشانه آن باشد که بدن شما به‌سختی خود را گرم می‌کند. علل شایع عدم تحمل سرما شامل بی‌اشتهایی، کم‌خونی و کم‌کاری تیروئید است. از نظر پزشکی، هایپوترمی یا کاهش دمای بدن در اثر ازدست‌دادن گرما، می‌تواند یک وضعیت اضطراری باشد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن شما به زیر ۳۵ درجه سانتی‌گراد برسد، درحالی‌که دمای طبیعی بدن در حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است.

سردی بدن اغلب در اثر قرارگرفتن در معرض هوای سرد یا غوطه‌ور شدن در آب سرد ایجاد می‌شود و معمولاً برای درمان باید به روشی آن را گرم کرد. وقتی درجه حرارت بدن کاهش می‌یابد، قلب، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن نمی‌توانند به طور طبیعی کار کنند. در صورت عدم درمان، هایپوترمی می‌تواند منجر به نارسایی کامل قلب و سیستم تنفسی و در نهایت مرگ شود. اگر مرتباً احساس سرما می‌کنید، ممکن است یک بیماری زمینه‌ای داشته باشید که این احساس را ایجاد می‌کند. گاهی سردی بدن و لرز در اثر عفونت ایجاد می‌شود، حتی اگر درجه حرارت بدن شما طبیعی باشد یا افزایش یابد؛ بنابراین اگر مدام با سردی بدن مواجه می‌شوید و یا این مسئله شما را نگران کرده است، برای تشخیص علت دقیق آن به پزشک مراجعه کنید.

سردی بدن چیست

Advertisement
Advertisement

علائم سردی بدن چیست؟

اصولاً علائم سردی بدن به علت آن بستگی دارند. در هنگام عدم تحمل سرما در اثر قرارگرفتن در یک محیط سرد ممکن است با علائم زیر رو‌به‌رو شوید:

 • شکننده شدن مو یا ناخن
 • یبوست
 • افسردگی
 • سرگیجه یا خستگی
 • ریزش مو
 • عدم توانایی در گرم‌شدن علی‌رغم انجام کارهای مختلف
 • رنگ‌پریدگی پوست
 • تنگی نفس
 • سوزن‌سوزن شدن دست‌ها و پاها
 • ضعف بدنی
 • افزایش وزن

درصورتی‌که سردی بدن بر اثر هایپوترمی باشد ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • آبی‌رنگ شدن پوست، به‌خصوص در اطراف لب‌ها، انگشتان دست و پا
 • گیجی
 • بی‌حالی یا خستگی
 • بی‌حسی در پوست یا اندام‌ها
 • لرزیدن
 • کاهش ضربان قلب و تنفس
 • لکنت زبان

در مواردی که سردی مداوم بدن در اثر یک بیماری تهدیدکننده زندگی باشد، به‌محض مشاهده علائم زیر باید به دنبال خدمات اورژانس پزشکی باشید:

 • دمای بدن، کمتر از ۳۵ درجه
 • مشکل تنفسی
 • گردن درد
 • سفتی گردن
 • درد شدید شکم
 • غش کردن یا بیهوش شدن

علل سردی بدن چیست؟

سردی بدن دلایل بالقوه زیادی دارد که هرکدام علائم مختلفی دارند. برخی از آن‌ها فقط کمی آزاردهنده هستند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است نشانه یک بیماری زمینه‌ای جدی باشند. به‌طورکلی از دلایل مختلف سردی بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

Advertisement

علل سردی بدن

چه کسانی بیشتر دچار مشکل سردی بدن می‌شوند؟

کم‌خونی

کم‌خونی معمولاً در اثر کمبود سلول‌های قرمز خون بروز می‌کند. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما به اندازه کافی سلول تولید نمی‌کند یا در اثر خونریزی شدید بخش زیادی از آن‌ها را از دست داده‌اید. کم‌خونی یک بیماری شایع است اما ممکن است شدید باشد، به‌خصوص اگر طولانی‌مدت شود. کم‌خونی فقر آهن زمانی رخ می‌دهد که بدن شما آهن لازم برای تولید سلول‌های قرمز خون کافی را ندارد. این مورد شایع‌ترین نوع کم‌خونی است و ممکن است به دلیل رژیم غذایی نامناسب، بیماری التهابی روده، خونریزی داخلی و خارجی و بارداری بروز کند. از علائم آن می‌توان به خستگی، ضعف، سردی مداوم دست و پا، تنگی نفس، پوست رنگ‌پریده، سرگیجه، سردرد و درد قفسه سینه اشاره کرد. گردش خون برای حفظ دمای طبیعی بدن لازم است؛ بنابراین هنگامی‌که گلبول‌های قرمز خون به اندازه کافی نباشند، کمی اختلال در این فرآیند رخ می‌دهد و سردی بدن طبیعی است.

مطلب مرتبط
سرد مزاجی چیست | علل، علائم و راه های درمان خانگی آن

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید برای عملکرد طبیعی بدن تولید نمی‌کند. این عارضه هیچ درمانی ندارد اما با دارو می‌توان آن را به‌خوبی کنترل کرد. از علائم کم‌کاری تیروئید می‌توان به خستگی، احساس سرمای مداوم، خشکی پوست، فراموشی، افسردگی، یبوست و افزایش وزن اشاره کرد. در اثر کاهش متابولیسم به دلیل کم‌کاری تیروئید ممکن است مدام با سردی بدن مواجه شوید.

تصلب شرایین یا گرفتگی عروق

تصلب شرایین زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی شما به دلیل تجمع پلاک‌ها تنگ می‌شوند. با باریک شدن عروق که خون را به اندام‌ها می‌رسانند، خون‌رسانی کمتری ممکن می‌شود و در نتیجه سردی بدن اتفاق می‌افتد. از علائم تصلب شرایین می‌توان به درد، بی‌حسی و گرفتگی در پاها، نبض ضعیف در پاها، رنگ مایل به آبی روی پوست و کاهش رشد موها و ناخن پا اشاره کرد.

بیماری رینود (Raynaud)

بیماری رینود نوعی اختلال عروق خونی نادر است که باعث می‌شود رگ‌های خونی معمولاً در انگشتان دست و پا، هنگام سرد شدن یا استرس تنگ شوند. در نتیجه ناحیه آسیب‌دیده بدن سفید یا آبی می‌شود و احساس سرما می‌کند زیرا خون به آنجا نمی‌رسد. وقتی خون‌رسانی دوباره برقرار می‌شود، ناحیه قرمز می‌شود. علت بیماری رینود ناشناخته است. طبق آمار، این بیماری بیشتر در زنان، افراد بالای ۳۰ سال، افرادی که در آب‌وهوای سرد زندگی می‌کنند و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند دیده می‌شود.

دیابت

دیابت می‌تواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی و گردش خون شود. در نتیجه با وجود آن، احتمال سردی بدن به‌خصوص در پاها زیاد است. معمولاً دیابت نوع ۲ بیشتر از دیابت نوع ۱ باعث ایجاد احساس سرما می‌شود. اگر دیابت به‌درستی درمان نشود، می‌تواند باعث آسیب عصبی شود. از علائم شایع دیابت می‌توان به پُرادراری، تشنگی یا گرسنگی بیش‌ازحد، خستگی، تاری‌ دید و بهبودی آهسته زخم اشاره کرد.

بی‌اشتهایی

بی‌اشتهایی نوعی اختلال خوردن است که معمولاً با ترس شدید از افزایش وزن بروز می‌کند. به همین دلیل اصولاً افراد مبتلا به بی‌اشتهایی، مصرف غذا را به شدت محدود می‌کنند. از علائم آن می‌توان به کاهش شدید وزن، خستگی، بی‌خوابی، سرگیجه، نازک شدن موهای سر، پوست خشک یا زرد، یبوست، ضربان قلب نامنظم، فشار خون پایین و کمبود آب بدن اشاره کرد. بدن در نبود غذای کافی معمولاً متابولیسم خود را کاهش می‌دهد. در نتیجه سردی بدن در شرایط بی‌اشتهایی طبیعی است.

وزن کم بدن

اصولاً به فردی با یک شاخص توده بدنی (BMI) زیر ۱۸.۵ کم‌وزن گفته می‌شود. در این شرایط بدن چربی کافی به‌عنوان عایق ندارد و نمی‌تواند گرمای خود را حفظ کند. وزن کم بدن همچنین می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی، کمبودهای تغذیه‌ای و مشکلات باروری به‌ویژه در زنان شود.

مطلب مرتبط
داروی پابا | پارا آمینو بنزوئیک اسید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Para Aminobenzoic Acid | Paba

گردش خون ضعیف

در اثر این مشکل، خون‌رسانی به اندام‌ها به دلایلی مثل دیابت و بیماری‌های قلبی کم می‌شود. از علائم آن می‌توان به بی‌حسی، درد در اندام‌ها و گرفتگی عضلات اشاره کرد.

کمبود ویتامین B-12

B-12 ویتامینی است که معمولاً از طریق خوردن محصولات حیوانی دریافت می‌شود. کمبود B-12 ممکن است به دلیل کاهش قدرت جذب آن یا داشتن رژیم غذایی نامناسب بروز کند. این ویتامین یکی از مواد مغذی ضروری برای تولید گلبول‌های قرمز است. در نتیجه کمبود آن می‌تواند منجر به کم‌خونی شود. از علائم کمبود ویتامین B-12 می‌توان به یبوست یا اسهال، خستگی، تنگی نفس، ازدست‌دادن اشتها، ازدست‌دادن تعادل، سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی در اندام‌ها و ضعف اشاره کرد.

عفونت‌هایی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا

معمولاً سرماخوردگی یا آنفولانزا به‌عنوان علت لرز و سردی بدن محسوب می‌شوند. علاوه‌براین، سردی بدن نشانه کرونا نیز است. علت سردی بدن در کرونا، کاهش فشار خون شدید در بعضی از بیماران به دلیل نارسایی قلبی یا در مواردی پاسخ خودایمنی سیستم ایمنی بدن به علت حضور ویروس ناشناخته کرونا است؛ بنابراین اگر دیگر علائم کرونا مانند تب، خستگی، تنگی نفس، سرفه، اسهال، ازدست‌دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی و سردرد را دارید، احتمال بروز سردی دست و پا و کرونا نیز وجود دارد.

عوارض داروها

مصرف داروهای مسدودکننده‌های بتا برای کاهش فشار خون یا درمان مشکلات قلبی و عروقی نیز به‌عنوان علت احساس سرما در بدن محسوب می‌شود.

انواع سردی بدن

همان‌طور که ذکر شد، سردی بدن انواع مختلفی دارد و می‌تواند در اثر عدم تحمل بدن نسبت به سرما یا هایپوترمی به دلایل مختلف رخ دهد. نکته قابل‌توجه در مورد انواع سردی بدن، شدت متفاوت آن‌ها است که در بعضی از افراد خفیف و در بعضی دیگر شدیدتر حس می‌شوند.

آیا امکان پیشگیری از سردی بدن وجود دارد؟

بله، در مواردی که سردی بدن ممکن است به دلیل عدم تحمل سرما یا هایپوترمی رخ دهد، به‌راحتی می‌توانید با گرم نگه‌داشتن محیط سرد، خوردن یک نوشیدنی گرم یا پوشیدن لباس‌های بیشتر از وقوع آن پیشگیری کنید اما در مورد سردی بدن به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای، امکان پیشگیری وجود ندارد و همه چیز به بعد از روند درمان بستگی دارد.

پیشگیری از سردی بدن

نحوه صحیح تشخیص سردی بدن

پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما یک بیماری زمینه‌ای دارید که باعث می‌شود احساس سرما کنید یا فقط عدم تحمل سرما عامل آن است. به‌همین‌دلیل لازم است تا در مورد علائم خود و زمان شروع آن‌ها، نوع رژیم غذایی، وضعیت کلی سلامتی و داروهای مصرفی خود اطلاعات لازم را ارائه دهید. ممکن است پزشک معاینه بدنی انجام دهد و درخواست انجام آزمایش خون برای بررسی میزان گلبول‌های قرمز خون، گلوکز خون و هورمون‌های تیروئید را بدهد.

انواع راه‌های درمان سردی بدن

درصورتی‌که سردی بدن به دلیل عدم تحمل سرما یا هایپوترمی باشد، به‌راحتی با گرم نگه‌داشتن بدن قابل‌درمان است (درمان سریع سردی بدن). اما در مورد احساس مداوم سرما به دلیل ابتلا به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای، باید در اولین فرصت برای درمان بیماری اقدام شود. در حال حاضر درمان‌های بالقوه برای شرایط مختلف عبارت‌اند از:

 • کم‌خونی: شاید لازم باشد از مکمل‌های آهن استفاده کنید یا رژیم خود را تغییر دهید. اگر کم‌خونی شما شدید باشد، ممکن است به انتقال خون نیاز داشته باشید. پزشک همچنین سعی می‌کند هر بیماری که باعث کم‌خونی شما شده است را درمان کند.
 • کم‌کاری تیروئید: برای شما قرص‌های جایگزین هورمون تیروئیدی تجویز می‌شود.
 • تصلب شرایین. معمولاً تغییر سبک زندگی مثل تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی توصیه می‌شود. اگر انسداد شریان شما جدی باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.
 • بیماری رینود: تغییر سبک زندگی برای کمک به گرم نگه‌داشتن بدن و کاهش استرس می‌تواند به شما کمک کند.
 • دیابت: شما باید قند خون خود را با یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی کنترل کنید. در برخی موارد ممکن است به مصرف دارو مانند انسولین نیاز داشته باشید. همچنین باید از پاهای خود به‌خوبی مراقبت کنید و آن‌ها را گرم نگه دارید.
 • بی‌اشتهایی: این مورد اغلب به دوره درمانی فشرده شامل درمان دارویی و مراقبت‌های غذایی نیاز دارد. گاهی افراد مبتلا به بی‌اشتهایی در بیمارستان بستری می‌شوند.
 • وزن کم بدن: یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند تا با غذاهای سالم (مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت) و یک برنامه ورزشی مناسب وزن خود را افزایش دهید.
 • گردش خون ضعیف: شما باید علت اصلی آن را طی مشاوره با پزشک متخصص قلب و عروق درمان کنید زیرا دلایل مختلفی دارد.
 • کمبود B-12: می‌توانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا بتوانید B-12 بیشتری دریافت کنید یا مکمل‌های این ویتامین را مصرف کنید.
 • عوارض داروها: با پزشک خود صحبت کنید تا یک داروی جایگزین برای شما تجویز کند.
مطلب مرتبط
رژیم لاغری مزاج‌ شما چیست؟

بنابراین در پاسخ به سؤال برای سردی بدن چه بخوریم؟ می‌توان گفت که علاوه بر یک تغذیه سالم، در مواردی نیاز به دریافت مکمل‌های آهن و یا ویتامین B-12 تحت نظر پزشک نیز است. گاهی احساس سرما ناشی از استرس و اضطراب بیش‌ازحد است؛ بنابراین سعی کنید این مشکلات روان‌شناختی را کاهش دهید.

درمان سردی بدن با داروهای گیاهی

طبیعتاً گیاهانی که طبع گرمی دارند، برای درمان سردی بدن عالی هستند. می‌توانید در قالب دمنوش از عصاره گیاهان سنبل‌الطیب، گل گاوزبان، گیاه به‌لیمو، بادرنجبویه، بابونه، دارچین، زنجبیل و نعناع بهره‌مند شوید. برای تهیه دمنوش گیاهی می‌توانید به مدت ده دقیقه گیاه مورد نظر را در آب جوش قرار دهید و سپس عصاره آن را میل کنید. نباید فراموش کنید که معمولاً یک قاشق چایخوری از هر نوع گیاه برای تهیه دمنوش کافی است.

درمان سردی بدن با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان سردی بدن با طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی علت اصلی احساس سرما، سردمزاجی و رطوبت زیاد بدن است؛ بنابراین باید بیشتر به سراغ انواع چای گیاهی و مواد غذایی با طبع گرم و خشک بروید. از انواع چای گیاهی مناسب برای درمان سردی بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چای ریبوس
 • چای سبز
 • چای سفید
 • چای اولانگ

در کنار آن مصرف عرقیجات یا دمنوش رازیانه و آویشن به دلیل طبع گرم آن‌ها بسیار مؤثر است. سعی کنید بیشتر مواد غذایی مثل عسل، خرما، انبه، نارگیل و موز مصرف کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مشکل عدم تحمل سرما در شما ادامه داشته باشد، باید توسط پزشک معاینه شوید. اگر علاوه بر احساس سرما علائم دیگری مثل گزگز دست یا پا، خستگی مفرط و کاهش وزن غیرقابل توضیح دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم دیابت، کم‌کاری تیروئید یا کم‌خونی دارید، تنها راه‌حل شما درمان دارویی است. در صورت عدم درمان به موقع این شرایط ممکن است علاوه‌بر سردی مداوم بدن، با عوارض بدتر دیگری مواجه شوید. بنابراین به طور کلی، سردی بدن را دست کم نگیرید! اگر شرایط مراجعه حضوری ندارید، از صدها پزشک آنلاین متخصص داخلی پذیرش ۲۴، مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های ایشان استفاده کنید.

دریافت مشاوره آنلاین از پزشک متخصص داخلی

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
healthline.comwebmd.commedicalnewstoday.commayoclinic.orghealthgrades.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
54 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
جعفر

سلام ببخشید من الان تو هوای ۴۰ درجه سانتی گراد هستم بدونم دست میزنم کاملا سرد هستش شکم دردی هم دارم گلوم هم درد میکنه انگار ی چیزی گیر کرده حالت تهوع هم دارم هرچی زود تر پاسخ بدین ممنون

دکتر نیما دستگیر

سلام
مشخصا از علامت هایی که می فرمایید مشخصات بیماری کرونا هست و توصیه می کنم حتما به پزشک مراجعه کنید یا مشاوره بگیرید و هرچه زودتر درمانتان را شروع کنید

نفس

عنبرنسا دود بده فوری گلوت خوب میشه تاکرونا نرفته توریه هات بشینه نرو دکتر

احمدی

سلام .خداقوت . ۳۶ سال دارم .چندسال است که برای بارداری اقدام کرده ام اماموفق نشده ام .همیشه احساس سردی در بدن خود میکنم .کم خونی هم تاحدودی دارم .پیشنهاد شما چیست .باتشکر از شما

دکتر زهرا بهرامی

سلام وقت بخیر
برای بررسی نازایی مراحل و روش‌های تشخیصی زیادی هست که بهتره تحت درمان قرار بگیرین .

مریم

سلام بدنم خیلی سرد و احساس سرما میکنم رگ های گردنم خیلی درد میکنه جوری میگیره ک اصلا نمیتونم سرمو تکون بدم ممنونم از شما

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
احتمال کرونا زیاد هست با پزشک تماس بگیرید

عبدللە

سلام شب بخرمن درهوای ۴۰درجەهستم احساس گرمی زیادمی کنم زیادعرق می کنم ولی بدنم سردە

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
احتمال کرونا زیاده خودتونو قرنطینه کنید

خانوم سبزابادی

سلام وقت تون بخیر من حدودا دوسالی است که خیلی احساس سرما میکنم بخصوص از پا ودست احساس میکنم گوشت ماهیچه هام رفته کنار استخونم سرما را میکش بخودش حال تابستون من لباس استین کوتاه نمیتونم بپوش پاهام همینطور دایم یخ میکنه

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
باید از آزمایش چکاپ انجام بدید و از نطر تیرویید هم بررسی شوید

ليندا

سلام من کم کاری تیرویید دارم ٣ سال هست تحت درمانم و فقط قرص تجویز شده برام و صبحها میخورم اما یه ۶ ماهی هست که خیلی خیلی مفاصلم بخصوص زانوها و گردنم درد داره هر چی دکتر هم رفتم فقط علتش و کم کاری تیرویید میدونن خیلی اذیت میشم گاهی اوقات رانندگی هم نمیتونم کنم از شدت زانو درد

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
نیاز به انجام آزمایشات روماتولوژی دارید به پزشک تماس بگیرید

ماهک

سلام خسته نباشید من چند ماهه بدنم احساس سردی میکنم سعی کردم غذاهای سرد رو حذف کنم یه ماهی میشه سیاهدانه میخورم ولی خوب نشدن و امروز با اینکه خیلی گرمه وای من بدنم سرده واینم بگم من دوره ی پریودی خونریزی شدیدی دارم که امروز تموم شده می‌تونه علتش همین باشه ولی من همیشه قرص آهنم میخورم لطفاً راهنمایی کنین

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
نیاز به آزمایش و بررسی از نطر کمخونی و مشکلات تیروئید دارید با پزشک تماس بگیرید

معصومه شامی

سلام ببخشید من ۴۵سالمه من خیلی زیاد عرق میکنم تو هر فصلی عرق میکنم بعد اینکه خیلی زود خسته میشم میخواستم بدونم مشکلم چیه

زهرا

سلام خسته نباشید من یک سالی میشه تب بدنم سردشده تو رو خدا کمکم کنید چیکار کنم که تب بدنم خوب شود

محمدرضا

سلام پدرم ۶۴ سالشه و هر چند وقت یکبار احساس میکنه بدنش سرد شده و ما بهش دمنوش میدیم خوب میشه از قبل کرونا این حالت و داشته فشار خون هم داره و قرص مصرف میکنه علت سرمای بدنش چی میتونه باشه

محمد

سلام من الان ۱۳ روزه که از بیمای کرونام میگزره ولی احساس ترش مزه درگلوم میکنم ودستام هم بی حس وسرده میخواستم ببینم علت چیه وچه دارویی مصرف کنم

آرش علی زاده

سلام من الان مدت یک ساله که همیشه سردمه در صورتی که قبلا خیلی گرمایی بودم، تست تیروئید هم نرمال بود، لطفا راهنمایی بفرمائید.

معصومه

سلام وقت بخیر من دیابت دارم ۴ روز پیش سر درد و گلو درد و بی حالی و دردی در سینه داشتم به پزشک مراجعه کردم و به احتمال کرونا داروهای ویتامین گرفتم الان هم لرز و سرمای شدید احساس میکنم آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟؟

دکترگیلدا گیوه چی

سلام
حتما حتما به پزشک مراجعه کنید و سیتی اسکن ریه انجام بدهید .
به مراکز کرونا مراجعه کنید و سیتی اسکن ریه انجام بدهید تا اگر مبتلا هستید سریعا درمان بشید .

Z_sh

سلام. من نزدیک به یک ماه هست که از داروی همیوپاتی استفاده میکنم الان بعد از یک ماه جاهایی از بدنم که مثل بازو هام که تو خونه بیرون از لباس میمونه سرد سرد میشه ممکنه علائم دارو ها باشه؟

حسن

سلام خسته نباشید
من متولد سال ۴۸ هستم ولی چندین ساله که بدنم مخصوصا پاهایم خیلی سرد میشوند،به حدی که شب ها نمیتوانم بخوابم، حتی با پتوهای سنگین و برقی، فعالیت های بدنی و ورزشی هم خیلی انجام میدهم، لباس هم زیاد میپوشم، خیلی برای درمان اقدام کردم هم طب سنتی و هم تمامی آزمایش های مورد نظر را دادم ولی جواب نگرفتم، لطفا راه حلی اگر هست بگویید ❤️ و اینکه به کدام پزشک باید مراجعه کنم

زهرا

سلام خانم دکتر من ۳۰ ساله خانم هستم همیشه سردمه دستم هم سر میشه و همیشه بی حال هستم و ضعف می کنم.

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
باید از نطر کمخونی و کم‌کاری تیرویید بررسی بشید و آزمایش بدید.

زهرا

سلام
وقت بخیر من همیشه بدنم سرده حتی تو تابستون اصلا گرمم نمیشه دکتر تغذیه هم رفتم گفت مشکلی نداری خیلی هم لاغرم چیکار کنم سردی بدنم از بین بده ممنون میشم کمک کنید

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
باید از نظر کمخونی و تیرویید و عفونت بررسی بشید و آزمایشات لازم رو انجام بدید.

بهار

سلام مادربزرگ من در سن جوانی و تا چند سال پیش شدید گرمایی بوده بطوری که تو زمستون تو اتاقی که پنجره اش باز بود می خوابید اما الان شدیدا احساس سرما می کنه حتی الان تو تابستون که هوا خیلی گرمه و ما آستین کوتاه می پوشیم اون باید بخاری رو روشن کنه کنار بخاری بشینه. یکم تنگی نفس هم داره که جدیدا شدید تر شده و از اسپری استفاده می کنه تقریبا هر ۱ روز در میان. آزمایش هم داد مشکل خاصی نداشت فقط خیلی خیلی کم کم خونی داشت که دکتر گفت خودش برطرف میشه. نمی دونیم چی کار کنیم لطفا هر چه سریع تر راهنمایی کنید.

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
مادربزرگ باید از نظر تیرویید و عفونت بررسی بشه و در حال حاضر از نظر کرونا ،سن بالا و تحلیل بدن و استخوان‌ها باعث احساس سرما میشه

رضا دهقان

ساتم وقتتون به خیر علت سردی دست وپا در کودکان ۱۰ ساله چه میتونه باشه تشکر

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
به متخصص اطفال رجوع کنید .

ع کرمی

سلام و عرض ادب
ببخشید بنده ۴ ماه پیش کرونا گرفتم ولی بعضی اوقات تو فسمت ران پاهام احساس سرما و ضعف میکنم همیشگی نیست مثلا هفته ای ده روز یه بار همچین میشم ، چکاب کردم همه چی نرمال بود جز crp که ۱۵ بود و اینکه esr هم نرمال بود ۵ بود . آزمایش تیروئیدم هنوز نیومده .
به نظرتون امکان داره مال کرونا قبلی باشه .

دکتر فرناز حسنی

سلام
با سلام. علائمی مشابه علائم اولیه کرونا با شدت متغیر ممکنه چتد هفته الی چند ماه بعد از ابتلا به کرونا ادامه داشته باشد، و اون رو به عنوان کرونای طول کشیده می شناسیم . افرادی که چند روز یا چند هفته بی علامت بوده اند هم ممکن است به کووید طول کشیده یا کووید مزمن مبتلا بشوند. این شرایط با ابتلای مجدد فرق دارد و خطر انتقال و سرایت نداره. این علائم بهبودی خودبخودی دارند ولی در صورت تداوم و یا تشدید علائم به متخصص مغز و اعصاب جهت انجام معاینات مراجعه کنید.

someone

سلام وقت بخیر
من حدودا ۱۵ سال دارم و بع علت مشکل خانوادگی به طور شدید استرس گرفتم و هی لرزش یا تیک دارم و احساس سرما میکنم
خیلی میترسم درمان نشه
اگه راهکاری باشه کخ بتونم خودم انجامش بدم خیلی خوب میشه
و اینم بگم هر وقت به موضوع فکر می کنم بدتر میشم

دکتر سحر بهروزیان

با سلام
دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی و از طوفی به دلیل ایجاد هویت مسنقل برای فرد و احساس استقلال نوجوان با خانواده و والدین دچار تعارض و تنش و اختلاف دیدگاه می شه در موارد بهتر که مشاور با والدین هم صحبتی داشته باشه تا شرایط نوجوان بهشون توضیح داده بشه در کل برای کنترل اضطراب شما ورزش کردن، پیاده روی، تمرین های ریلکسیشن و جلوگیری از بحث های بی مورد با خانواده و صحبت کردن راجع به احساسات و مشکلاتتون با یک دوست یا مشاور پیشنهاد می شه.
موفق باشید

زینب

سلام خسته نباشید من بیست سالمه خیلی سردم میشه دست و پاهام یخ زده انگار چون درس زیاد میخونم به خاطر همین کلافه میشم کرونا هم نگرفتم چون خیلی وقته اینجوری میشم

دکتر فرناز حسنی

با سلام. سردی دست و پا در صورتیکه همراه با فشار خون نرمال باشه، بیماری محسوب نمیشه و نیاز به اقدام خاصی نداره.

Saye

سلام وقتتون بخیر ۱۴ سالمه سردی بدن دارم کمی نفسم گرفت و کمی کناره نافم میسوزه
البته چند ماهی هم بود که ریفلاکس معده داشتم

دکتر بهفر پاکباز

سلام
رژیم غذایی رعایت بشه مصرف موادپرچرب وپرادویه موادکافیین دارشکلات و….محدودبشه.
قرص فاموتیدین ۲۰ میلی هم صبح وشل بعدغذا یک دوهفته ای امتحان کنند.

مهتاب

سلام من خانمی هستم ۳۲سال سن دارم و همیشه سردمه حتی در تابستان هم پتو دولایه میکنم و خودمو گرم نگه میدارم . خلط دهانی زیاد دارم … و گزگز شدن انگشت های دست و پا دارم … شکم هم ورم کرده چیکار کنم ؟ممنون‌ میشم راهنمایی کنید

دکتر فرناز حسنی

سلام
مشکلات شما هر یک به تنهایی نیاز به بررسی داره. برای احساس سرما لازمه بررسی تیروییدی انجام بدید.

زینب نصرتی

سلام خانم ببخشید من سردی بدنم خیلی زیاده چندباردکترطب سنتی رفتم چندماه پیش افسردگی گرفتم دگفت مغزت سردشده حالاچکارکنم ؟ببخشیدمن بلغمی هستم ؟

دکتر جمشید شایان فر

لازمه تشخیص دقیق مزاج مراجعه به پزشک متخصص طب سنتی و یا تکمیل پرسشنامه های مزاج سنجی در سایت‌های معتبر هست. ولی بر اساس گفته بیمار ، ایشان دچار سردی طبع یا مزاج شده اند. چنانچه ایشان دارای افسردگی هم باشند این حالت بیشتر در مزاج سرد و خشک یا سوداوی اتفاق می افتد. پیشنهاد میشه از غذاهای با طبع سرد بویژه سرد و خشک مانند گوشت گاو و گوساله، قارچ، کلم ، پنیر کهنه و …. پرهیز بشه. استفاده از عطرها و بوهای با طبع گرم مثل بهار نارنج و همینطور دمنوش های با طبع گرم مانند بابونه و بادرنجبویه و اسطوخودوس بویژه در فصول خنک و سرد سال برای ایشان مناسب خواهد بود.

هادی

پادرد و کمرد درد دارم الان ۳ روز هست نظرتون چیه

پشتیبانی پذیزش24

سلام مورد شما نیاز به مراجعه حضوری دارد لطفا به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا