زنان و زایمانمحتوای سلامتی

آشنایی با علت درد زیر شکم در زنان باردار، علت و راه های درمان

علت درد و سوزش زیر شکم در ماه های اولیه بارداری نشانه چیست؟

آیا باید درد زیر شکم را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید؟

 مشکلاتی که معمولاً به علت درد زیر شکم در زنان باردار به‌وجود می‌آید سبب دلهره و نگرانی شدید می‌شود. با اینکه بروز چنین دردی در بیشتر مواقع کاملاً طبیعی است ولی به محض رو‌به‌رو شدن با آن بدون شک تنها فکری که به مغز خطور می‌کند. امکان سقط جنین است.

شاید کمی آرام‌تر شوید اگر بدانید، با اینکه بیشتر زنان، دل‌درد در هفته‌های اول بارداری را تجربه کرده‌اند اما آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که کمتر از ۳ درصد این زنان سقط جنین داشته‌اند. پس با ما همراه شوید تا علل گرفتگی و درد‌های زیر شکم در زنان باردار را بررسی کنیم و بدانیم کدام مورد جای نگرانی دارد و برای رفع آن چه کاری باید کرد؟

علت درد گرفتن زیر شکم زن باردار چیست؟

دردهای زیر شکم سمت چپ و سمت راست در زنان باردار به طور کلی به  دو دسته تقسیم می‌شوند:

درد‌های زیر شکم زنان باردار که بی‌خطر هستند

در دوران بارداری ممکن است درد‌هایی حاصل شوند که بی‌خطر هستند و پس از مدت کمی رفع می‌شوند و به اصطلاح زود‌گذر‌اند. دلیل ایجاد این درد‌ها در ادامه معرفی می‌شوند اما از آنجا که موارد متعددی از درد‌های شکمی زنان باردار مورد بررسی قرار می‌گیرند، در هر مورد روش پیش‌گیری از درد هم پس از ذکر علت بیان خواهد شد.

Advertisement

جایگزینی سلول تخم یا همان تخمک بارور شده در دیواره‌ی رحم

در ابتدا‌ی بارداری ضروری است که تخمک بارور شده یا زیگوت (Zygote) به دیواره‌ی رحم بچسبد تا بتواند از اکسیژن و مواد غذایی داخل بافت آن استفاده کند. چسبیدن جنین به دیواره‌ی رحم سبب ایجاد درد و گرفتگی در ناحیه‌ی زیر شکم می‌شود.

بزرگ شدن رحم ناشی از رشد جنین

بزرگ شدن رحم به‌علت رشد جنین و توسعه‌ی کیسه‌ی آمنیوتیک (amniotic sac) یا کیسه‌ی آب محافظ جنین در دوران بارداری صورت می‌گیرد. با رشد جنین در طول زمان بارداری، رحم هم بزرگ‌تر می‌شود. رحم رشد یافته به حفره‌ی شکمی فشار می‌آورد و نتیجه‌ی آن حالت تهوع و گرفتگی شکم است.

بهتر است برای کاهش اثر بزرگ شدن رحم و رفع حالت تهوع، تعداد دفعات غذا خوردن بیشتر و حجم غذای مصرفی توسط باردار کم‌تر شود.

عوامل درد زیر شکم در بارداری

Advertisement

درد ناشی از کشیده شدن رباط‌‌های حامی رحم (رباط‌‌های گرد)

با بزرگ شدن کیسه‌ی آمنیوتیک به رباط‌های گرد دور رحم فشار بیشتری وارد می‌آید و در نتیجه این رباط‌ها  کشیده می‌شوند . از آنجا‌یی‌که دو رباط گرد وجود دارد که از بخش جلویی رحم می‌گذرند و به سمت کشاله‌های ران می‌روند، درد ناشی از کشیده شدن آنها هم از زیر شکم به سمت کشاله‌های ران حس می‌شود.

مطلب مرتبط
راه‌های جلوگیری از ابتلا به کرونا در دوران بارداری

گاهی اوقات ممکن است در تکان‌های ناگهانی هم این رباط‌ها فشرده شوند که در این حالت هم درد شدیدی در شکم زن باردار ایجاد می‌شود. اگر‌چه درد ناشی از کشیده شدن رباط‌‌های حامی رحم، شدید است اما خطرناک نیست. این درد‌ها معمولاً بعد از هفته‌ی هجدهم بارداری با سنگین شدن جنین ایجاد می‌شوند.

اگر‌چه معمولاً کشیدگی و فشردگی رباط گرد علت درد زیر شکم سمت راست در زنان باردار است در طول رشد جنین، کشیدگی و فشردگی رباط گرد می‌تواند علت درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار هم باشد.

انقباضات رحمی

انقباضات رحمی، مهم‌ترین علت درد زیر شکم سمت راست در زنان در بارداری است. در شروع  دوران بارداری حجم رحم بسیار کم است. با رشد جنین، رحم هم رشد می‌کند و به دلیل بزرگ شدن رحم، گرفتگی‌های عضله و درد‌های شکمی پدیدار می‌شوند که معمولاً این درد‌ها زودگذر و نا‌پایدار هستند.

در هفته‌های پایانی هم به علت بزرگ شدن زیاد رحم، این گرفتگی‌ها و درد‌های ناشی از آن ظاهر خواهد شد که ممکن است نشانه‌ی زایمان باشد.

گرفتگی عضلات در ماه‌های اول بارداری

برای زنان باردار هر چیزی ممکن است سبب گرفتگی عضلات و درد زیر شکم شود. از‌آنجا‌یی‌که مادر برای تغذیه‌ی جنین باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد معمولاً در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری این امکان وجود دارد که بر اثر افزایش وزن یا نشستن، برخاستن یا بلند کردن اجسام نسبتاً سنگین دچار کشیدگی عضلات شکم شود و در نتیجه‌ی آن به‌صورت درد کمر و درد در قسمت میانی بروز می‌کند که می‌تواند علت درد زیر شکم سمت راست در زنان در بارداری باشد. در صورت گرفتگی عضلات، هیچگاه از قرص‌های آرام‌بخش بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید، اما می‌توان با روش‌های زیر تا حدودی سبب کاهش این درد‌ها شد:

 • تغییر وضعیت از حالت ایستاده به نشسته، دراز کشیدن و قدم زدن آرام
 • استفاده از دوش آب گرم
 • انجام حرکات ورزشی سبک مانند یوگا
 • نوشیدن مایعات

نفخ و یبوست گاستریت

در دوران بارداری پروژسترون زیادی ترشح می‌شود تا دیواره‌ی رحم برای رشد جنین پایدار باقی بماند. ترشح پروژسترون به این شکل سبب می‌شود تا عضلات مری و روده نسبت به قبل از دوران بارداری، شل‌تر شوند. شل شدن این عضلات هم روی کارکرد روده‌ها تاثیر گذاشته، راندن مدفوع در طول روده، سخت‌تر انجام و در نتیجه تجمع مدفوع باعث ایجاد درد در پایین شکم می‌شود.

گاهی درد به حدی شدید است که لازم است به پزشک مراجعه کرد. در این مورد معمولاً با نظر پزشک می‌توان از ملین مناسب استفاده کرد. از طرفی برای پیشگیری از یبوست و نفخ باید تعداد دفعات غذا خوردن را زیاد‌تر و هر بار حجم کمتری از غذا را مصرف کرد. بهتر است از غذا‌های دارای فیبر بیشتری استفاده نمود چرا که یبوست هم می‌تواند یکی از دلایل درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار باشد.

عفونت ادراری

زنان باردار در دوران بارداری نسبت به مواقع عادی بیشتر در معرض عفونت‌های ادراری مثل عفونت مثانه و کلیه قرار می‌گیرند و اگر این عفونت‌ها درمان نشوند ممکن است مشکلات زیادی از جمله زایمان زود‌رس را ایجاد کنند. پس با مشاهده‌ی علائم زیر حتماً با پزشک مشورت کنید :

 • درد لگن خاصره و درد‌های شکمی
 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • احساس تکرر ادرار
 • ادرار کدر و همراه با بوی بد
 • خون در ادرار

در‌صورتی‌که عفونت به کلیه‌ها رسیده باشد، علائم شدید‌تر مانند تب بالا، لرز، درد شکم و پهلو‌ها، تهوع، استفراغ و چرک همراه خون در ادرار، بروز می‌کنند. با مشاهده‌ی این علائم، خیلی سریع باید به دکتر آنلاین زنان مراجعه کنید و تحت درمان با دارو قرار بگیرید.

مطلب مرتبط
تسکین قطعی درد پریود و انواع قرص برای تسکین درد پریود کدام اند؟

رابطه‌ی جنسی

می‌توان گفت علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی در زنان باردار به علت پوزیشن یا حالت نزدیکی است. معمولاً در دوران بارداری هنگام رسیدن به ارگاسم بهتر است در پوزیشن‌های جانبی‌ای قرار گیرید که بتوانید کنترل بیشتری بر عمق و فشار دخول داشته باشید. احساس درد آرام و کوتاه، طبیعی است ضمن اینکه ماساژ شکم پس از ارگاسم نیز به کاهش درد کمک می‌کند.

باید دقت داشته باشید که اگر نشانه‌هایی غیر‌عادی مشاهده کردید، حتماً موضوع را با پزشک‌تان در میان بگذارید. پزشک با توجه به مشکلی که دارید برای شما دارو تجویز می‌کند و اگر لازم باشد دستور عمل جراحی کوچکی را صادر می‌کند. برخی از مواردی که حتماً باید در زمینه‌ی آنها با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید عبارتند از:

 • آماس رحم
 • کیست تخمدان
 • بیماری عفونی
 • خشکی ناحیه‌ی تناسلی
 • انحراف رحم
 • تومور‌های خوش‌خیم در رحم
 • استرس

درد کاذب زایمان یا براکستون هیکس (Braxton Hicks)

در پاره‌ای از مواقع در آخرین ماه‌های بارداری در زنان باردار گرفتگی‌هایی شبیه به انقباضات زایمان به وجود می‌آید. این گرفتگی‌ها نا‌منظم هستند ولی شدید نمی‌شوند و اغلب با درد همراه نیستند. در زمان گرفتگی‌ها حس سفت بودن رحم ایجاد می‌شود و سپس به حالت عادی بر می‌گردد. این انقباضات «درد کاذب زایمان» نام دارند و می‌توانند علت درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار باشند

انقباضات براکستون هیکس در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری طبیعی است. مهم‌ترین علل ایجاد آن عبارت هستند از:

 • کمبود آب بدن
 • بیماری‌ای که باعث حالت تهوع می‌شود
 • حرکت‌های جنین
 • فعالیت‌های سخت نظیر بلند کردن اشیا‌ی سنگین
 • رابطه‌ی جنسی

علل ایجاددرد زیر شکم در بارداری

درد‌های شدید و خطرناک زیر شکمی در زنان باردار

در دوران بارداری درد‌هایی هم ممکن است ایجاد شوند که بسیار شدید هستند و خطرات جدی‌ای برای زنان باردار در پیش دارند. مهم‌ترین علل این درد‌ها عبارتند از:

بارداری خارج از رحم (Ectopic pregnancy)

گاهی اوقات تخمکی که بارور شده است و اکنون تخم نامیده می‌شود، هنگام لانه‌گزینی به جای بافت رحم در جای دیگری مثل لوله‌های تخمدان قرار می‌گیرد و شروع به رشد می‌کند. از آنجایی که لوله‌های رحم جای مناسبی برای رشد جنین نیست از هفته‌ی ششم به بعد با بزرگ شدن جنین، درد‌های شکمی و خون‌ریزی شروع می‌شود.

معمولاً در حاملگی خارج از رحم با مشاهده‌ی دل‌درد در هفته‌های اول بارداری و پس از تشخیص قطعی پزشک، اقدام به پایان دادن به بارداری می‌کنند. اگر‌چه این اقدام اورژانسی نیست اما برای کاهش خطرات پس از آن برای بارداری‌های بعد، بهتر است هر چه سریع‌تر انجام شود.

بیماری مسمومیت حاملگی (Preeclampsia)

این بیماری را که بیماری فشار خون بالا در زنان باردار هم می‌توان نامید از خطرات بزرگ زمان بارداری به حساب می‌آید. با مشاهده‌ی علائم زیر باید کاملاً مراقب بود و به‌موقع به پزشک مراجعه کرد:

 • فشارخون بالا
 • دفع پروتئین در ادرار
 • التهاب در صورت
 • ورم دور چشم
 • ورم ناگهانی دست، پا و زانو به‌علت جمع شدن آب در این بافت‌ها
 • افزایش وزن ناگهانی
 • سقط جنین
 • جدا شدن جفت
 • سرگیجه
 • اختلالات بینایی مانند تاری و…
 • احساس درد در قسمت پایین شکم در هنگام لمس
 • تهوع و استفراغ

زایمان زود‌‌رس

علت درد شدید زیر شکم زن باردار می‌تواند زایمان زود‌رس باشد. اگر قبل از هفته ۳۷ بارداری، زن باردار دل درد‌ها و انقباض‌های منظم شدید به همراه کمر درد داشته باشد، احتمالاً با زایمان زود‌رس رو‌به‌رو شده است که در این صورت خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کند. علائم زایمان زود‌رس می‌تواند شامل پارگی کیسه‌ی آب و خارج شدن آب از آن،کند شدن حرکت جنین و مشاهده‌ی خون باشد.

مطلب مرتبط
سوالات مربوط به بخیه زایمان طبیعی و سزارین

جدا شدن جفت

جفت (Placenta) عضوی با سطح صاف است که در بدن جانداران توسط بند ناف به جنین متصل می‌شود. قبل از زایمان، جفت به دیواره‌ی رحم وصل است. درهنگام زایمان جفت به همراه نوزاد از کانال زایمانی خارج می‌شود.

کار جفت بسیار مهم است. این عضو مسئول نگه‌داری، پشتیبانی و تسهیل‌گر رشد است. از آن‌جایی که جفت رابط جنین و مادر است، مواد مغذی و اکسیژن را توسط بند ناف به جنین می‌رساند، مواد زائد را از جنین خارج می‌کند و این کار به‌نحوی تخصصی انجام می‌شود که هرگز خون مادر و جنین با هم مخلوط نمی‌شوند.

اگر جفت به هر دلیلی قبل از زمان زایمان از جنین یا مادر جدا شود، درد‌های شدید در ناحیه‌ی شکم و کمر ایجاد و خون‌ریزی شروع می‌شود که خیلی سریع باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

البته به جز عوامل گفته شده می‌توان علت درد گرفتن زیر شکم زن باردار را به برخی بیماری‌ها نسبت داد مانند:

درمان درد زیر شکم در بارداری

روش‌های پیش‌گیری از درد زیر شکم در زنان باردار چیست؟

همان‌طور که قبلاً  اشاره شد در طی نگارش این مقاله هر جا که به دردی پرداخته شد به روش پیش‌گیری از آن هم تا جایی که ضروری به‌نظر می‌رسید، اشاره کردیم. در اینجا لازم به ذکر است که علاوه بر روش‌های پیش‌گیری ذکر شده، بهترین پیش‌گیری، کنترل هیجانات و استرس‌ها است که در بهبود روند همه‌ی بیماری‌ها اثر فراوان دارد چرا که با کنترل هیجانات کاذب، سیستم ایمنی بدن بهترین کارکرد را خواهد داشت. اگر باردارید، عمل کردن به روش‌های زیر تا حد زیادی می‌تواند شما را از درد زیر شکم ایمن کند:

 • در دوران بارداری به هیچ عنوان از دارو‌ها بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید
 • غذا‌های شور و چرب را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنید
 • رعایت بهداشت فردی را بیش از هر زمان دیگری در برنامه‌ی زندگی خود لحاظ کنید
 • از درمان‌های خانگی خود‌سرانه اجتناب کنید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه درد زیر شکم در دوران بارداری به طور معمول می‌تواند وجود داشته باشد، باید بتوانیم تفاوت درد‌های معمولی و درد‌های با علائم خطرناک زیر شکم را در زنان باردار تشخیص دهیم. توجه داشته باشید در صورت رو‌به‌رو شدن با موارد زیر می‌توانید هر چه سریع‌تر با متخصص زنان آنلاین تماس گرفته و مطمئن باشید در کم‌ترین زمان ممکن، در مورد رفع مشکل شما، اقدامات لازم صورت می‌پذیرد:

 • درد‌های منظم و گرفتگی‌های انقباضی
 • سرگیجه و سبکی سر
 • خونریزی
 • کمر درد

بارداری موهبتی است که از طرف خداوند به شما هدیه شده است. کمی به عمق علت درد شدید زیر شکم زن باردار فکر کنید. آیا پی نمی‌بریدکه این درد‌ها هستند که داشته‌های ما را ارزشمند‌تر می‌کنند؟ در طبیعت هیچ زایشی بی‌درد نیست و برای به‌دست آوردن گوهر نابی مانند فرزند که تنها یادگاری است که سبب بقای آدمی می‌شود، درد کشیدن ضرورت است. اما اگر دردی غیر قابل تحمل و پایدار است، عادی نیست پس هر گونه علامت را جدی بگیرید و حتماً هر تغییر حالتی را با پزشک خود مطرح کنید.

گفتگو با دکتر انلاین زنان

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.freepik.comwww.freepik.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
26 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سمیرا

سلام دیشب تا صبح زیر شکمم درد گرفته بودنمیتونستم راه برم صبح بهتره شد آیا برای بچه اتفاقی نمی‌افتد

دکتر ندا اکتابانی

سلام
اگر خونریزی ندارید خیر

ناز

سلام به شما امروز تو ماشین چندین دفعه تکانهایی داشتم کمرم یکم درد گرفت و بعدش به مدت۳ثانیه زیر شکمم هم درد گرفت آیا مشکلی برای جنین بوجود اومده؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام خیر نگران نباشید استراحت کنید

مریم

من الان دقیقا یک ماهه مریض نشدم بی بی چک گرفتم مثبت بو،چند روزه زیر دلم سمت چپ یک دفه تیر میکشه میخواستم ببینم مشکلی هست یانه

علیزاده

سلام من یه بار سقط جنین داشتم ۱۴هفتگی الان بعد یه سال بازم حاملم ممکنه بازم سقط جنین داشته باشم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
هرچیزی ممکنه، باید علت سقط قبلی رو دونست و بستگی به اون داره، اما امیدوارم چنین مشکلی دیگه نداشته باشین

فاطمه

سلام خسته نباشید من هفته ۱۵بارداری هستم چندروزی میشه زیردلم دردمیگیره و ول میکنه آیاطبیعیه ومشکلی برای جنین به وجودنمیاره؟

دکتر احیا خان احمدی

سلام
گاهی اوقات ممکن هست طبیعی باشه ولی اگر این قضیه تکرارشونده هست همراه با لکه بینی
بهتر هست یه سونوگرافی از نظر طول سرویس انجام بشه
ولی ما به صورت طبیعی این درد ها را در طول بارداری داشته باشیم .

سمیه

سلام من از صبح زیرشکممو کمرم درد میکنه دراز بکشم خوبه ولی وایستم یابشینم دردم شدید میشه و توهفته ۳۸بارداریمم ایاممکنه درد زایمان باشه

دکتر ندا اکتابانی

سلام خیر بدلیل فشار وزن جنین است.

سهیلا

سلام خسته نباشید من هفته هجدهم بارداری زیر شکمم درد میکنه این واسه بچه مشکلی داره یا نه

دکتر زهرا بهرامی

سلام
بهتره استراحت کنید و نزدیکی نداشته باشین یه قرص هیوسین بخورین و به پهلوی چپ دراز بکشین اگر بهتر شدین که خوبه
امااگر درد ادامه دار هست و شدت بیشتری پیدا می‌کند حتما به پزشک مراجعه کنید.

محمد زاده

سلام خسته نباشید من ماه اول بارداریمه زیر شکمم سمت راست کمرم درد میکنه به نظر شما واسه جنین اتفاقی افتاده جواب بدین ممنون میشم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
اگر در زمان بارداری درد های زیر شکم به صورت خفیف داشته باشید مشکل خاصی نیست، گاهی به خاطر بزرگ شدن رحم ممکنه این دردها ایجاد بشه و برای جنین هم مشکل خاصی ایجاد نمیشه
مگر اینکه خدای نکرده خونریزی یا لکه بینی شما داشته باشید .

Niko

سلام من ۳ ماهه که باردار هستم اما از همون روز اول زیر شکمم درد دارم وقتی به پشت می‌خوابم یا صرفه میزنم دردم شدیدتر میشه من تو کشور اتریش زندگی میکنم اما اینا مشکل منو نفهمیدن لطفا یه راهنمای میخام.

دکتر زهرا بهرامی

سلام
اوایل بارداری این دردها طبیعیه چون رحم داخل لگن هست و فشار میاره
به مرور بهتر میشین.

زهرا

سلام من بارداری پنجمم اولی سقت شده و این بارداری ناخواسته بوده از اولش دل و کمر درد داشتم حتی لکه بینی هم داشتم از یک بار درهفت هفته به علت خونریزی و یک بار در ۲۲ هفته به علت انقبازات رحمی بستری شدم گروه خونی من منفی از سوزن روگام استفاده میکنم الان رفتم تو ۳۱ هفته واز هفته ۲۲ تا الان هر هفته یک سوزن میزنم الان یمی دو هفته است سوزش زیر شکم دارم و خیلی اذیت میشم اصتراحت مطلق هستم و بهم گفتن جفتت هم جلو وهم پایین خیلی نگرانم و زایمان های قبلیم هم سزارین بودم ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر زهرا بهرامی

سلام
بارداری شما کمی های ریسک هست و باید تحت نظر متخصص باشین، سوزش زیر شکم ممکنه بعلت عفونت باشه
و یا فشار جفت که پایینه

سارا

سلام من توهفته ۱۸هستم امروز زیرشکمم شما راست میگیره ول میکنه

دکتر زهرا بهرامی

سلام
بهتره دوش ولرم بگیرین استراحت کنید به پهلوی چپ دراز بکشید یه قرص هیوسین بخورین نزدیکی نداشته باشین اگه درد بیشتر و شدیدتر شد مراجعه کتید

فاطمه

سلام من دوروزه زیره شکمم درد میگیره ول میکنه اول یبوست داشتم ولی الان از وقتی شکمم درد میگیره اسهال دارم ۸ هفته و ۵ روزمه

دکتر زهرا بهرامی

سلام
احتمالا بخاطر داروهایی که برای درمان یبوست خوردین الان دچار اسهال شدین
سعی کتید یبوست رو با پیاده روی و مصرف مایعات و آب و نیز میوه های فیبردار برطرف کتید

فاطیما

سلام من لوله هام رو بستم ،پنج سال پیش بعد از سه هفته از آخرین پریودم سه روز لکه بینی قهوهای داشتم و الان از لکه بینی م دو‌هفته گذشته کمرم درد داره زیر شکمم درد داره احساس میکنم زیر شکمم خیلی سنگینه سینه هام حساس شدن و ترشح م زیاده
آیا بارداری خارج از رحم دارم ؟خیلی نگرانم

دکتر زهرا بهرامی

سلام بعد از لوله بستن دیگه باید اعتماد کنید و این توهم بارداری خارج از رحم از ذهن خارج کنید
به هر دلیلی میتونه اختلال در پریود داشته باشین
بهتره سونو انجام بدین و جوابش رو بفرستین

دکمه بازگشت به بالا