علت درد زیر شکم در زنان باردار چیست؟ راه‌های درمان

علت درد و سوزش زیر شکم در ماه‌های اولیه بارداری نشانه چیست؟

آیا باید درد زیر شکم را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید؟

 مشکلاتی که معمولاً به علت درد زیر شکم در زنان باردار به‌وجود می‌آید سبب دلهره و نگرانی شدید می‌شود. با اینکه بروز چنین دردی در بیشتر مواقع کاملاً طبیعی است ولی به محض رو‌به‌رو شدن با آن بدون شک تنها فکری که به مغز خطور می‌کند. امکان سقط جنین است.

شاید کمی آرام‌تر شوید اگر بدانید، با اینکه بیشتر زنان، دل‌درد در هفته‌های اول بارداری را تجربه کرده‌اند اما آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که کمتر از ۳ درصد این زنان سقط جنین داشته‌اند. پس با ما همراه شوید تا علل گرفتگی و درد‌های زیر شکم در زنان باردار را بررسی کنیم و بدانیم کدام مورد جای نگرانی دارد و برای رفع آن چه کاری باید کرد؟

علت درد گرفتن زیر شکم زن باردار چیست؟

دردهای زیر شکم سمت چپ و سمت راست در زنان باردار به طور کلی به  دو دسته تقسیم می‌شوند:

درد‌های زیر شکم زنان باردار که بی‌خطر هستند

در دوران بارداری ممکن است درد‌هایی حاصل شوند که بی‌خطر هستند و پس از مدت کمی رفع می‌شوند و به اصطلاح زود‌گذر‌اند. دلیل ایجاد این درد‌ها در ادامه معرفی می‌شوند اما از آنجا که موارد متعددی از درد‌های شکمی زنان باردار مورد بررسی قرار می‌گیرند، در هر مورد روش پیش‌گیری از درد هم پس از ذکر علت بیان خواهد شد.

جایگزینی سلول تخم یا همان تخمک بارور شده در دیواره‌ی رحم

در ابتدا‌ی بارداری ضروری است که تخمک بارور شده یا زیگوت (Zygote) به دیواره‌ی رحم بچسبد تا بتواند از اکسیژن و مواد غذایی داخل بافت آن استفاده کند. چسبیدن جنین به دیواره‌ی رحم سبب ایجاد درد و گرفتگی در ناحیه‌ی زیر شکم می‌شود.

بزرگ شدن رحم ناشی از رشد جنین

بزرگ شدن رحم به‌علت رشد جنین و توسعه‌ی کیسه‌ی آمنیوتیک (amniotic sac) یا کیسه‌ی آب محافظ جنین در دوران بارداری صورت می‌گیرد. با رشد جنین در طول زمان بارداری، رحم هم بزرگ‌تر می‌شود. رحم رشد یافته به حفره‌ی شکمی فشار می‌آورد و نتیجه‌ی آن حالت تهوع و گرفتگی شکم است.

بهتر است برای کاهش اثر بزرگ شدن رحم و رفع حالت تهوع، تعداد دفعات غذا خوردن بیشتر و حجم غذای مصرفی توسط باردار کم‌تر شود.

عوامل درد زیر شکم در بارداری

درد ناشی از کشیده شدن رباط‌‌های حامی رحم (رباط‌‌های گرد)

با بزرگ شدن کیسه‌ی آمنیوتیک به رباط‌های گرد دور رحم فشار بیشتری وارد می‌آید و در نتیجه این رباط‌ها  کشیده می‌شوند . از آنجا‌یی‌که دو رباط گرد وجود دارد که از بخش جلویی رحم می‌گذرند و به سمت کشاله‌های ران می‌روند، درد ناشی از کشیده شدن آنها هم از زیر شکم به سمت کشاله‌های ران حس می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است در تکان‌های ناگهانی هم این رباط‌ها فشرده شوند که در این حالت هم درد شدیدی در شکم زن باردار ایجاد می‌شود. اگر‌چه درد ناشی از کشیده شدن رباط‌‌های حامی رحم، شدید است اما خطرناک نیست. این درد‌ها معمولاً بعد از هفته‌ی هجدهم بارداری با سنگین شدن جنین ایجاد می‌شوند.

اگر‌چه معمولاً کشیدگی و فشردگی رباط گرد علت درد زیر شکم سمت راست در زنان باردار است در طول رشد جنین، کشیدگی و فشردگی رباط گرد می‌تواند علت درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار هم باشد.

انقباضات رحمی

انقباضات رحمی، مهم‌ترین علت درد زیر شکم سمت راست در زنان در بارداری است. در شروع  دوران بارداری حجم رحم بسیار کم است. با رشد جنین، رحم هم رشد می‌کند و به دلیل بزرگ شدن رحم، گرفتگی‌های عضله و درد‌های شکمی پدیدار می‌شوند که معمولاً این درد‌ها زودگذر و نا‌پایدار هستند.

در هفته‌های پایانی هم به علت بزرگ شدن زیاد رحم، این گرفتگی‌ها و درد‌های ناشی از آن ظاهر خواهد شد که ممکن است نشانه‌ی زایمان باشد.

گرفتگی عضلات در ماه‌های اول بارداری

برای زنان باردار هر چیزی ممکن است سبب گرفتگی عضلات و درد زیر شکم شود. از‌آنجا‌یی‌که مادر برای تغذیه‌ی جنین باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد معمولاً در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری این امکان وجود دارد که بر اثر افزایش وزن یا نشستن، برخاستن یا بلند کردن اجسام نسبتاً سنگین دچار کشیدگی عضلات شکم شود و در نتیجه‌ی آن به‌صورت درد کمر و درد در قسمت میانی بروز می‌کند که می‌تواند علت درد زیر شکم سمت راست در زنان در بارداری باشد. در صورت گرفتگی عضلات، هیچگاه از قرص‌های آرام‌بخش بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید، اما می‌توان با روش‌های زیر تا حدودی سبب کاهش این درد‌ها شد:

 • تغییر وضعیت از حالت ایستاده به نشسته، دراز کشیدن و قدم زدن آرام
 • استفاده از دوش آب گرم
 • انجام حرکات ورزشی سبک مانند یوگا
 • نوشیدن مایعات

نفخ و یبوست گاستریت

در دوران بارداری پروژسترون زیادی ترشح می‌شود تا دیواره‌ی رحم برای رشد جنین پایدار باقی بماند. ترشح پروژسترون به این شکل سبب می‌شود تا عضلات مری و روده نسبت به قبل از دوران بارداری، شل‌تر شوند. شل شدن این عضلات هم روی کارکرد روده‌ها تاثیر گذاشته، راندن مدفوع در طول روده، سخت‌تر انجام و در نتیجه تجمع مدفوع باعث ایجاد درد در پایین شکم می‌شود.

گاهی درد به حدی شدید است که لازم است به پزشک مراجعه کرد. در این مورد معمولاً با نظر پزشک می‌توان از ملین مناسب استفاده کرد. از طرفی برای پیشگیری از یبوست و نفخ باید تعداد دفعات غذا خوردن را زیاد‌تر و هر بار حجم کمتری از غذا را مصرف کرد. بهتر است از غذا‌های دارای فیبر بیشتری استفاده نمود چرا که یبوست هم می‌تواند یکی از دلایل درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار باشد.

عفونت ادراری

زنان باردار در دوران بارداری نسبت به مواقع عادی بیشتر در معرض عفونت‌های ادراری مثل عفونت مثانه و کلیه قرار می‌گیرند و اگر این عفونت‌ها درمان نشوند ممکن است مشکلات زیادی از جمله زایمان زود‌رس را ایجاد کنند. پس با مشاهده‌ی علائم زیر حتماً با پزشک مشورت کنید :

در‌صورتی‌که عفونت به کلیه‌ها رسیده باشد، علائم شدید‌تر مانند تب بالا، لرز، درد شکم و پهلو‌ها، تهوع، استفراغ و چرک همراه خون در ادرار، بروز می‌کنند. با مشاهده‌ی این علائم، خیلی سریع باید به دکتر آنلاین زنان مراجعه کنید و تحت درمان با دارو قرار بگیرید.

رابطه‌ی جنسی

می‌توان گفت علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی در زنان باردار به علت پوزیشن یا حالت نزدیکی است. معمولاً در دوران بارداری هنگام رسیدن به ارگاسم بهتر است در پوزیشن‌های جانبی‌ای قرار گیرید که بتوانید کنترل بیشتری بر عمق و فشار دخول داشته باشید. احساس درد آرام و کوتاه، طبیعی است ضمن اینکه ماساژ شکم پس از ارگاسم نیز به کاهش درد کمک می‌کند.

باید دقت داشته باشید که اگر نشانه‌هایی غیر‌عادی مشاهده کردید، حتماً موضوع را با پزشک‌تان در میان بگذارید. پزشک با توجه به مشکلی که دارید برای شما دارو تجویز می‌کند و اگر لازم باشد دستور عمل جراحی کوچکی را صادر می‌کند. برخی از مواردی که حتماً باید در زمینه‌ی آنها با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید عبارتند از:

 • آماس رحم
 • کیست تخمدان
 • بیماری عفونی
 • خشکی ناحیه‌ی تناسلی
 • انحراف رحم
 • تومور‌های خوش‌خیم در رحم
 • استرس

درد کاذب زایمان یا براکستون هیکس (Braxton Hicks)

در پاره‌ای از مواقع در آخرین ماه‌های بارداری در زنان باردار گرفتگی‌هایی شبیه به انقباضات زایمان به وجود می‌آید. این گرفتگی‌ها نا‌منظم هستند ولی شدید نمی‌شوند و اغلب با درد همراه نیستند. در زمان گرفتگی‌ها حس سفت بودن رحم ایجاد می‌شود و سپس به حالت عادی بر می‌گردد. این انقباضات «درد کاذب زایمان» نام دارند و می‌توانند علت درد زیر شکم سمت چپ در زنان باردار باشند

انقباضات براکستون هیکس در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری طبیعی است. مهم‌ترین علل ایجاد آن عبارت هستند از:

علل ایجاددرد زیر شکم در بارداری

درد‌های شدید و خطرناک زیر شکمی در زنان باردار

در دوران بارداری درد‌هایی هم ممکن است ایجاد شوند که بسیار شدید هستند و خطرات جدی‌ای برای زنان باردار در پیش دارند. مهم‌ترین علل این درد‌ها عبارتند از:

بارداری خارج از رحم (Ectopic pregnancy)

گاهی اوقات تخمکی که بارور شده است و اکنون تخم نامیده می‌شود، هنگام لانه‌گزینی به جای بافت رحم در جای دیگری مثل لوله‌های تخمدان قرار می‌گیرد و شروع به رشد می‌کند. از آنجایی که لوله‌های رحم جای مناسبی برای رشد جنین نیست از هفته‌ی ششم به بعد با بزرگ شدن جنین، درد‌های شکمی و خون‌ریزی شروع می‌شود.

معمولاً در حاملگی خارج از رحم با مشاهده‌ی دل‌درد در هفته‌های اول بارداری و پس از تشخیص قطعی پزشک، اقدام به پایان دادن به بارداری می‌کنند. اگر‌چه این اقدام اورژانسی نیست اما برای کاهش خطرات پس از آن برای بارداری‌های بعد، بهتر است هر چه سریع‌تر انجام شود.

بیماری مسمومیت حاملگی (Preeclampsia)

این بیماری را که بیماری فشار خون بالا در زنان باردار هم می‌توان نامید از خطرات بزرگ زمان بارداری به حساب می‌آید. با مشاهده‌ی علائم زیر باید کاملاً مراقب بود و به‌موقع به پزشک مراجعه کرد:

 • فشارخون بالا
 • دفع پروتئین در ادرار
 • التهاب در صورت
 • ورم دور چشم
 • ورم ناگهانی دست، پا و زانو به‌علت جمع شدن آب در این بافت‌ها
 • افزایش وزن ناگهانی
 • سقط جنین
 • جدا شدن جفت
 • سرگیجه
 • اختلالات بینایی مانند تاری و…
 • احساس درد در قسمت پایین شکم در هنگام لمس
 • تهوع و استفراغ

زایمان زود‌‌رس

علت درد شدید زیر شکم زن باردار می‌تواند زایمان زود‌رس باشد. اگر قبل از هفته ۳۷ بارداری، زن باردار دل درد‌ها و انقباض‌های منظم شدید به همراه کمر درد داشته باشد، احتمالاً با زایمان زود‌رس رو‌به‌رو شده است که در این صورت خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کند. علائم زایمان زود‌رس می‌تواند شامل پارگی کیسه‌ی آب و خارج شدن آب از آن،کند شدن حرکت جنین و مشاهده‌ی خون باشد.

جدا شدن جفت

جفت (Placenta) عضوی با سطح صاف است که در بدن جانداران توسط بند ناف به جنین متصل می‌شود. قبل از زایمان، جفت به دیواره‌ی رحم وصل است. درهنگام زایمان جفت به همراه نوزاد از کانال زایمانی خارج می‌شود.

کار جفت بسیار مهم است. این عضو مسئول نگه‌داری، پشتیبانی و تسهیل‌گر رشد است. از آن‌جایی که جفت رابط جنین و مادر است، مواد مغذی و اکسیژن را توسط بند ناف به جنین می‌رساند، مواد زائد را از جنین خارج می‌کند و این کار به‌نحوی تخصصی انجام می‌شود که هرگز خون مادر و جنین با هم مخلوط نمی‌شوند.

اگر جفت به هر دلیلی قبل از زمان زایمان از جنین یا مادر جدا شود، درد‌های شدید در ناحیه‌ی شکم و کمر ایجاد و خون‌ریزی شروع می‌شود که خیلی سریع باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

البته به جز عوامل گفته شده می‌توان علت درد گرفتن زیر شکم زن باردار را به برخی بیماری‌ها نسبت داد مانند:

درمان درد زیر شکم در بارداری

روش‌های پیش‌گیری از درد زیر شکم در زنان باردار چیست؟

همان‌طور که قبلاً  اشاره شد در طی نگارش این مقاله هر جا که به دردی پرداخته شد به روش پیش‌گیری از آن هم تا جایی که ضروری به‌نظر می‌رسید، اشاره کردیم. در اینجا لازم به ذکر است که علاوه بر روش‌های پیش‌گیری ذکر شده، بهترین پیش‌گیری، کنترل هیجانات و استرس‌ها است که در بهبود روند همه‌ی بیماری‌ها اثر فراوان دارد چرا که با کنترل هیجانات کاذب، سیستم ایمنی بدن بهترین کارکرد را خواهد داشت. اگر باردارید، عمل کردن به روش‌های زیر تا حد زیادی می‌تواند شما را از درد زیر شکم ایمن کند:

 • در دوران بارداری به هیچ عنوان از دارو‌ها بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید
 • غذا‌های شور و چرب را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنید
 • رعایت بهداشت فردی را بیش از هر زمان دیگری در برنامه‌ی زندگی خود لحاظ کنید
 • از درمان‌های خانگی خود‌سرانه اجتناب کنید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه درد زیر شکم در دوران بارداری به طور معمول می‌تواند وجود داشته باشد، باید بتوانیم تفاوت درد‌های معمولی و درد‌های با علائم خطرناک زیر شکم را در زنان باردار تشخیص دهیم. توجه داشته باشید در صورت رو‌به‌رو شدن با موارد زیر می‌توانید هر چه سریع‌تر با دکتر زنان انلاین تماس گرفته و مطمئن باشید در کم‌ترین زمان ممکن، در مورد رفع مشکل شما، اقدامات لازم صورت می‌پذیرد:

 • درد‌های منظم و گرفتگی‌های انقباضی
 • سرگیجه و سبکی سر
 • خونریزی
 • کمر درد

بارداری موهبتی است که از طرف خداوند به شما هدیه شده است. کمی به عمق علت درد شدید زیر شکم زن باردار فکر کنید. آیا پی نمی‌بریدکه این درد‌ها هستند که داشته‌های ما را ارزشمند‌تر می‌کنند؟ در طبیعت هیچ زایشی بی‌درد نیست و برای به‌دست آوردن گوهر نابی مانند فرزند که تنها یادگاری است که سبب بقای آدمی می‌شود، درد کشیدن ضرورت است. اما اگر دردی غیر قابل تحمل و پایدار است، عادی نیست پس هر گونه علامت را جدی بگیرید و حتماً هر تغییر حالتی را با پزشک خود مطرح کنید.

گفتگو با دکتر انلاین زنان

۳.۳/۵ (۱۳ نظر)

منبع
https://www.tommys.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
130 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مهسا
مهسا
8 ماه قبل

سلام من حدود ۱ماه دوهفته میشه باردارم الان دوشنبه درد زیرشکم دارم

ایوب
ایوب
11 ماه قبل

شکم دردگرفتگی۲ماهگی

آزاده
آزاده
در پاسخ به  ایوب
10 ماه قبل

سلام من درد زیر شکم دارم الان هفته هفتم بارداریم

مریم
مریم
در پاسخ به  آزاده
5 ماه قبل

سلام منم ماه ۷بارداری هستم ۳روزه درد شکم دارم

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

من هفته ۲۳ هستم از صبح در خفیف زیر شکم دارم ایا خطر ناکه؟

Ati
Ati
در پاسخ به  فاطمه
1 ماه قبل

سلام من ۲۴ هفته هستم شکمم از صبح سمت چپش درد میکنه شب قبل هم کمر درد شدید داشتم خطرناک

زهرا
زهرا
در پاسخ به  Ati
1 ماه قبل

سلام من در هفته ۲۵ بارداری هستم در سمت چپ شکم درد شدید دارم و کمردرد شدید هم دارم آیا این میتونه خطرناک باشه و علتش چیه

اعظم فولادزاده
اعظم فولادزاده
11 ماه قبل

سلام من ازاطراف بندرعباس مزاهم میشوم منالان ۱۲هفته و۴روژه که باردارم دردزیر شکم وکمردردم خیلی شدیده آیاخطرداره یانه کمکم کن

صفورا
صفورا
6 روز قبل

سلام‌ خسته نباشید من باردار هستم هفته پنجم است دوشب پیش رفتم دستشویی دیدم آخر ادرار یک لک قهوای زد روز بعد رفتم دکتر سونا دادم مشکلی نداشت از صبح بعد ادارم خون میبنم زیر شکمم درد میکند شیاف پروژسترون شب یکی پزشک کن استفاده کن تورا خدا بگو چکار کنم بعد بیست سال خدا بچه به ماداده چکار کنم

خدیجه
خدیجه
1 ماه قبل

سلام من امروز زیر شکمم دردمیکنه سه هفته حاملم

Last edited 1 ماه قبل by خدیجه
ستاره محمدی
ستاره محمدی
1 ماه قبل

سلام علیکم من دو هفته میشه واژنم تیر میکشه درد میکنه من در هفته ۳۷بارداریم استم دلیلش چیست

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام من یه روز دیگه میشم ۳ماه باردارم.امروز رابطه داخلی نداشتیم اما شوهوت ازم اومد بیرون الانم درد زیر شکمی دارم نظرتون چیه

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

درمان پایین بودن جفت در زن باردار ۲۰هفته

الهام
الهام
3 ماه قبل

سلام وقت بخیرمن هفته ۶بارداری هستم باiwfباردارشدم ازروزپنجشنبه لکه بینی خیلی کم صورتی رنگ دارم دردشکمی هم ندارم فقط امروزیه ذره دردگرفت چرااینجوری میشم؟ واین که آمپول اینوکسوپارین داده بوددکتراونم ازروزشنبه قطع کردم

نادیا
نادیا
3 ماه قبل

ببخشد تنگ نفس هم میشم

نادیا
نادیا
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر یک هفته هست تکرار ادرار دارم ادرارم بوی بعد میده وزیر شکم درد داره حالم از غذا بهم میخوره چشمام درد دارن یه خط های ریزی اومد روپایین شکمم سرم سنگین سر درد دارم میشه بگی علائم چی هست ممنونم میشم جواب بدین

انورمقدم
انورمقدم
در پاسخ به  نادیا
3 روز قبل

دقیقا منم همینطور خیلی درد بدی

مژگان
مژگان
3 ماه قبل

چرا روی مثانه درد میکند حامله هم هستم

فقیه لو
فقیه لو
3 ماه قبل

سلام خانم دکتر من سی ویک هفته هستم خیلی بدنم میسوزه وخشک هم شده درد زی شکم هم دارم ببخشید میشه کمکم کنید

سمیه
سمیه
3 ماه قبل

علت دردزیرشکم سمت راست در هفته پنجم بارداری

زهره
زهره
در پاسخ به  سمیه
1 روز قبل

من هم درد زیر شکم دارم در سمت راست و درد به کلیه سمت راستم میزنه و انگار درد زایمان دارم لطفا بگید چی کا ر کنم

زینب
زینب
4 ماه قبل

س وقتی که پریود میشم چرا درد شکمی ندارم فقط درد کمر و پاها ….

مریم
مریم
4 ماه قبل

سلام من دوروزه قهوه ای تونواربهداشتیم میبینم ودرد سمت راست زیرشکمم دارم دلیلش چیه

حاجلو
حاجلو
4 ماه قبل

سلام خانم دکتر من هفته۱۸هستم و زیره شکم خیلی درد میکنه مخصوصن شب ها وژانم هم درد بدی دارم علتش چیست وچیکار کنم

نرگس
نرگس
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من شیش هفته حامله ام کمرم خیلی درد میکنه میخواستم ببینم از چیه

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

سلام وخسته نباشید خدمت شما خانم دکتر .من ۴ماه باردارم بعضی از شبها بی خوابی دارم.زیرشکمم وکمرم برجور درد میکنه،روزا هم همش خوابم ،۳بار هم سقط مکرر داشتم ،بچه هم یه دونه دارم سالم ۱۵سالشه

Last edited 6 ماه قبل by زهرا
طیبه اخوندی
طیبه اخوندی
6 ماه قبل

من هفته ششم هستم رفتم سونوگرافی جنین دیده نشد. مشکای نداره

خالده
خالده
7 ماه قبل

سلام

سمیه
سمیه
7 ماه قبل

سلام خسته نباشین ببخشید پنج روزه از پریودم گذشته خیلی کم درد پایین شکم دارم حاملم یامیخوام پریود بشم سه ماه قبل هم سقط داشتم

گلسنا
گلسنا
7 ماه قبل

چندوقته پریودم عقب افتاده بعداز ۹روز دچاره لک بینی شدم تا ۹روز فقط صبح خیلی کم آبکی بود چنتا تست زدم مثبت شد آزمایش خون دادم منفی شد حالت تهوع دارم۳همش گرسنم میشه سرددرد کمر درد درد سینهام
دارم ولی کمه صبح پایین شکمم دو بار گرفت ول کردبعدش یکم دلم درد کرد مثل حالت پریود بعد تموم میشد قبلا کیست هموژیک داشتم میتونه علایم این باشه یا حاملگی لطفا جواب بدید ممنون

Roya
Roya
در پاسخ به  گلسنا
7 ماه قبل

بله منم همین علائم رو داشتم آزمایش خون رو تکرار کنید

زینب
زینب
7 ماه قبل

سلام من درد شکم در ناحیه راست زیر شکم دارم و الان ۲۳هفته ام

ترنم
ترنم
در پاسخ به  زینب
7 ماه قبل

سلام من هفته یازده هستم شکم درد دارم بخصوص سمت چپ و اینکه یبوست دارم

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  زینب
7 ماه قبل

سلام زینب خانم منم درد سمت راست زیرشکمم دارم یجور سوزش هست فک میکنم داره پاره میشه سمت راست شکمم شما رفیتن دکتر ؟ علتش چی بود ؟

فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

سلام من الان ۶ماهه باردارهستم هنگام بلندشدن ونشستن رحمم دردمیگیره احساس آزردگی دارم دلیلش چی میتونه باشه؟؟

جلیلی
جلیلی
در پاسخ به  فاطمه
6 ماه قبل

سلام ماه ششم بارداری هستم موقع بلند شدن زیر شکمم خیلی درد میکند

سعیده
سعیده
در پاسخ به  جلیلی
2 ماه قبل

سلام ماه هشتم بارداری هستم درد زیره شکم دارم سوزشهم دارم

امنه
امنه
9 ماه قبل

سلام دکتر حسته نباشه من درد زیر شکم دارم هفته ششم بارداری هستم نگرانم خطر داره یانه ممنون میشم جوابم بدی

آوا
آوا
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر. من دو قلو باردارم و الان تو هفته ۲۷هستم. یکی از جفتام خلفی و پایین تر از حد نرماله ولی برای جلوگیری از زایمان زودرس آمپول پروژسترون۵۰۰ تزریق میکنم.چند روز پیش یکم پیاده روی کردم از اون موقع تابحال وقتی بلند میشم یا میشینم زیر شکمم و استخوان لگنم بدجور درد میگیره می‌خوام بدونم این مشکل خیلی جدی هست؟

هذیه
هذیه
در پاسخ به  آوا
5 ماه قبل

سلام خانم دکترمن هفده هفته باردارم به زیر شکمم فشار میاد ودرد شکم و کمر دارم چیکار کنم

مهناز
مهناز
در پاسخ به  آوا
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید خانم دکتر من ماه سوم باردارم دوتا بجه هم دارم تا حالا انقدر درد نداشتم زیرشکمم بدجوری درد داره دلیلش چی خق

سما
سما
10 ماه قبل

سلام من نوزده هفته بارداری هستم دو شبه زیر شکمم بیشتر سمت چپ هرچند دقیقه یک بار تیر می‌کشه تا سه چهار ساعت هم ادامه داره پماد کلو تریمازول برا عفونت هم دارم استفاده میکنم دکتر برام نوشته آیا برا بچه مشکلی داره

سمیرا
سمیرا
11 ماه قبل

سلام من الان ۱۷ هفته ۲روزه که بارداریم میگذره اما وقتی هم میشم یه کاری انجام دهم زیر شکمم درد می‌کنه طوری که نفس کم میارم احساس ضعف بهم دست میده چی کار کنم

.....
.....
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر من حاملگی اولم هست و۵هفته و خوردی هست ک باردارم ولی زیر شکمم و ران هام گاهی مواقعه چند بار در روز درد شدید میگیرد ولی زود دردش تموم میشه آیا مشکلی هست؟؟

الناز
الناز
در پاسخ به  .....
11 ماه قبل

سوال از دکتر این اس من پنج هفته هست که بارداری ولی ازشکم درد وکمر درد رنج می برم علت چه میتواند باشد

الهام
الهام
11 ماه قبل

سلام من سومین بار داری،هستم بارداری های قبلی باحالت تهوع داشتم وزنم خوب بود هر دو ختر بودن الان توی ۱۸ هفته هستم ۴۵ کیلو بودم الان شدم ۴۶ خطر داره واسه بچم

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من پریودم نامنظم قبلا سرموقع میشدم اما الان اوایل ماه میشم یا ۲ روز جلو عقب.سوم این ماه پریود شدم و دوره روز بعدش تموم شد.۹ روز بعدش اقدام به بارداری کردم و ۲۴ همین ماه دل درد پریودی گرفتم و می‌کن خوردم اما پریود نشدم هنوز به وقتم مونده اما زیر دلمو شکمم درد میکنه تیر میکشه کمرم احتمال داره حامله شده باشم؟ماه قبلم اقدام کردم اما پریود شدم

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

احتمالا شما یه پریود خفیف و سبک رو تجربه کردید. و با توجه به دردهایی که دارید در همین سیکل هم احتمال بارداری مطرح هست و حتما قبل از رسیدن موعد پریود یک تست انجام دهید.

گلی
گلی
1 سال قبل

سلام.من هفته ۲۵ بارداریم. روز قبل حموم رفتم بعدش زیر شکمم حالت درد، دردی مثل درد کشیدگی پوست و کمی کمر درد دارم. از اوایل بارداری هم تکرر ادرار دارم . علت اینا چیه لطفا راهنماییم کنید

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  گلی
1 سال قبل

تکرر ادرار در سه ماهه اول و ماه آخر بارداری طبیعیه و اگه شما همچنان تکرر ادرار دارید باید آزمایش و کشت ادرار انجام بدید و در صورت عفونت آنتی بیوتیک مناسب دریافت کنید و در مورد درد زیر دل و کمردرد اگه ادامه دار شد بهتره سونوگرافی انجام بشه ولی اگه درد کمه با استراحت و مصرف مسکن ساده و کمپرس گرم کنترلش کنید

نسرین
نسرین
1 سال قبل

من تازه وارد سه ماهه بارداریم شدم بالا مثانهم زیر شکمم احساس سوزش میکنم دردو سوزش وقتی شروع میشه حالم بد میشه

دریا
دریا
1 سال قبل

سلام من دو روز میشه شکم ام خیلی درد داره همین طرف چپ

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  دریا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

حسنی
حسنی
1 سال قبل

سلام من هفته ۵بارداری ام دوسه هفته است زیر شکمم و کمرم درد شدید مثل پریودی داره ترشح ابکی ام خیلی زیاد دارم اما بدون بو و سوزش.فعلا شرایط دکتر رفتن ندارم ممکنه راهنماییم کنین؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  حسنی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نغمه
نغمه
در پاسخ به  حسنی
7 ماه قبل

سلام منم هفته پنج بارداری ام کمردردوپادرد زیرشکمم دردمیکنه ومیسوزه از پروژسترون استفاده میکنم بهترمیشه

ثنا
ثنا
1 سال قبل

سلام من تو هفته پنج بارداریم دوروز درد زیرشکم سمت چپ دارم بهمراه لکه بینی دکتر برام امپول وشیاف پروستوژن نوشته ولی خیلی نگرانم احتمال سقط هست،،،تو سونو هم فقط ساک حاملگی بود جنین مشخص نبود

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  ثنا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

سعیده
سعیده
1 سال قبل

سلام من یک روز از وقت پریودم گذشته بود بی بی زدم دوتا خط پررنگ افتاد ولک بینی فهوه ای و کمردرد دارم سه روز سونو واژینال دادم ساک حاملگی مشخص نشده تو ازمایشمم که دوروز از موعد پریودم داده بودم عدد بتا ۹۴۷بود احتمال داره حاملگی خارج از رحم باشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سعیده
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نجمه یوسفی
نجمه یوسفی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید یک هفته رفتم تو ماه پنج درد شدید زیر دل با سوزش ادرار دارم چیکار کنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نجمه یوسفی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نادمی
نادمی
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من ۳ روز از عادتم جلو رفته آیا من حاملم درد زیر شکم دارم کمر درد قبلا قرص مترونیدازول خوردم به خاطر که عفونت داشتم

زینب فانی
زینب فانی
1 سال قبل

سلام دو روزه احساس درد زیر شکم دارم و تکرر ادرار…نمی تونم برای انجام کارهای خونه خم بشم…هفته ۱۳ ام هستم چه کنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  زینب فانی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

Elhwm
Elhwm
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
دومین بارداریم هستش و الان ده هفته هستم
خواب الودگی شدید دارم از دیروزم وقتی ک سرپا میمونم احساس ضعف تو کل بدنم میکنم و کمرم درد میکنه و احساس میکنمم شکمم سنگین تر شده و داره میفته پایین و دستمو زیر شکمم نگه میدارم و راه میرم
یه درد خفیفی تو کل شکمم حس میکنم
طبیعی هستش؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Elhwm
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نذیر
نذیر
1 سال قبل

تداوی درد زیر شکم در بارداری چیست

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نذیر
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

پریا
پریا
1 سال قبل

سلام خسته نباشین هفته آخر ۳۱ ام هستم ۴ روزه ک اسهال دارم و دردهای مثل درد پریودی و الانم ناگهان زیر شکمم بدرد اومده نمیتونم الان خطری هست یا نه لطفا راهنماییم کنین درضمن من از اول بارداری بخاطر کردو و شکم از شیاف پروژسترون استفاده میکنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  پریا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

زهرا
زهرا
در پاسخ به  پریا
1 سال قبل

سلام من یک ماه پریود نشدم تست بی بی دادم یکیش قرمز شد یکیش صورتی کم رنگ ماما گفت بار دارم الان در زیر شکم دارم گاهی وقتها میگیره ول میکنه و ترشحات آبکی سفیدی میبینم راهنمایی کنید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

طهورا
طهورا
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
1 سال قبل

سلام من تازه چهار روز از پریودم گذشته بی‌بی چک زدم یه خط پرنگ با یه خط خیلی کمرنگ بود واز دیروزه خیلی زیردلم کمرم پاهام درد داره خیلی نگرانم آخه پارسالم یه حاملگی پوچ داشتم بچه هم ندارم

دکتر سها میررضا
پزشک متخصص
در پاسخ به  طهورا
1 سال قبل

سلام. حتما تست بارداری بدین

دکتر سها میررضا
پزشک متخصص
در پاسخ به  طهورا
11 ماه قبل

حتما تست بارداری بدین

نیلین
نیلین
1 سال قبل

سلام باردارم ۲۶ هفته ام زیر شکمم شدید درد میکنه دلیلش چیه؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نیلین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

سمیه حمداوی اهواز
سمیه حمداوی اهواز
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
10 ماه قبل

سلام خسته نباشی خانم دکتر من شش هفته که بادرارم من سابقه ناباروری دارم مثانه ام درد داره طبیعی یا مشکلی هست

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام بیست وپنج هفته حامله ام وسرکلاژ شدم واز قرص وامپول پروژسترون هم استفاده میکنم اما بازم احساس فشار ودرد زیر شکم ورحمم دارم و وقتی درد دارم احساس تکرر ادرار دارم مشکل چیه

دکتر احیا خان احمدی
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

برای تکرر ادرار بهتره محض احتیاط آزمایش ادرار و کشت ادرار بدید چون عفونت ادرار در بارداری مهم هست حتی باعث زایمان زودرس میشه و حتما از این نظر بررسی بشید

فردی
فردی
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

سلام هفته ۱۳بارداری هستم وغربالگری رفتم گفتن بچه هیپروتیس داره الان زیر شکم وکمرم دردواحساس ادرار دارم ودردها کمی ارام ودوباره شدت میگیره میشه لطفاً بگین چکار کنم ممنونم.

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فردی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

masome
masome
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من هفته ۲۳بارداری هستم تقریبا یه ماهی میشه گه گاهی زیر شکمم درد میگیره هفته ۱۵سرکلاژ کردم بخاطر زایمان زودرس ک تو گذشته داشتم ممکنه دردش بخاطر بخیه سرکلاژ باشه؟ بعضی اوقات ترشحم آبکی ب رنگ شیر میشه ممکنه عفونت باشه؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  masome
1 سال قبل

دردهای هر از گاهی در باردار ی دوم به بعد خیلی غریب نیست
اما اگه دردها شدید و شدت و مدتش رو به افزایش هست باید مراجعه کنید
ترشح در بارداری هم طبیعیه
اگه خیلی آبکی باشه و مث آب باشه باید به مایع آمنیوتیک شک کرد

فاطمه شمس
فاطمه شمس
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من هفته پنجم بارداری هستم درد های زیر شکمم میگیره ول میکنه به تجویز دکتر شیاف پروژوسترون استفاده میکنم ولی هنچنان درد دارم راهنمایی میکنین

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  فاطمه شمس
1 سال قبل

.استراحت مطلق و عدم نزدیکی
شیاف ها رو ادامه بدین
اگه درد بهتر نشد مراجعه کنید

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  فاطمه شمس
1 سال قبل

سلام منم الان پنج هفته و چهار روزمه ولی درد زیر شکمی دارم و ی دردهای خفیفی هم ب مثانم میگیره ینی داخل مثانم باز دراز میکشم خوب میشم مشکلیه ینی

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فاطمه
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .

زمانی
زمانی
1 سال قبل

سلام من الان در هفته ۳۲هستم ودردزیر شکم دارم وخوب نمیشه وسوزش سر دل دارم وامپول بتامتازون زدم خیلی نگرانم

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  زمانی
1 سال قبل

نگرانی ندارد داروها رو ادامه بدید گاهی تا انتهای بارداری همینطور است

مونا
مونا
1 سال قبل

سللم هف‌ته ۲۴ بارداریمه ،سوزش دهانه ی رحم داشتم و دکترم کلوتریمازول تجویز کردن و استفاده کردم اما از امروز عصر درد زیر شکم دارم ک بعضی مواقع این درد در باسن و مقعدم هم احساس میکنم و تکرر ادرار هم دارم بنظرتون علتش چیه؟

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  مونا
1 سال قبل

سلام احتمالا شما عفونت مثانه دارید و چون باردار هستید بهتره اول آزمایش انجام بدید تحت نظر پزشک باشید تا اگر لازمه آنتی بیوتیک مناسب استفاده کنید .

شرمین نورسی
شرمین نورسی
در پاسخ به  دکتر ندا اکتابانی
1 سال قبل

سلام خانم دکتر من در ماه ۲۷ بارداریم الان زیر شکمم درد میکنه میتونم قرص هیوسین بخورم یا روس درمانی داره ادارم زیاده وکنترل خوبیم ندارم

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  شرمین نورسی
1 سال قبل

سلام میتونید برای یک روز قرص هیوسین استفاده کنید ولی بهتر هست که زیاد نشه و بیشتر استراحت کنید

سعیده
سعیده
1 سال قبل

سلام من خدود ۱۶هفته هستم ازصبح زیرشکمم سمت چپ ب سمت کشاله ران درد دارم حالت درد پریود منظم ایا جدی برای جنین مشکلی پیش نمیاد

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  سعیده
1 سال قبل

سلام خیر مشکلی پیش نمیاد فقط استراحتتان را بیشتر کنید
اگر درد بهتر نشد به دکتر مراجعه کنید .

دکمه بازگشت به بالا