دارو

کلیدینیوم سی چیست؟ قرص کلیدینیوم سی برای لاغری، عوارض کلیدینیوم سی

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری (Chlordiazepoxide/Clidinium bromide)

کلیدینیوم سی (Clidinium-C) ترکیبی از یک بنزودیازپین و آنتی کولینرژیک است. این دارو با کاهش اضطراب و کاهش ترشحات گوارشی اثربخشی خود را اعمال می‌کند. مصرف دراز مدت کلیدینیوم سی، اثربخشی آن را کاهش می‌دهد و قطع مصرف این دارو به صورت ناگهانی عوارض جانبی جدی در پی خواهد داشت.
نام تجاری

Librax

کاربرد

درمان مشکلات گوارشی، ضد اسپاسم گوارشی

اشکال دارویی

قرص

کلیدینیوم سی چیست؟

اطلاعات دارویی

قرص کلیدینیوم سی دارویی است که از ترکیب کلردیازپوکساید و کلیدینیوم بروماید تشکیل می‌شود که برای درمان مشکلات گوارشی از جمله زخم معده و یا روده، سندرم روده تحریک پذیر، عفونت روده، کاهش علائم ناشی از گرفتگی عضلات روده و معده و همچنین به اختلالات روانی مربوط به شکم کمک می‌کند.

Advertisement

کلردیازپوکساید موجود در این دارو که از دسته داروهای آرام‌بخش است، سریع‌تر جذب می‌شود و اثر آن آشکار می‌شود. در حالیکه اثر درمانی قرص کلیدینیوم سی با تأخیر اتفاق می‌افتد و ممکن است ۴۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف دارو اثرات ضد اسپاسم آن آشکار شود.

پذیرش ۲۴، این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید با استفاده از سایت و اپلیکیشن آن، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با متخصص آنلاین گوارش در ارتباط بوده و از آن‌ها در باره نحوه و مقدار مصرف قرص کلیدینیوم سی مشاوره بگیرید.

مقدار و روش مصرف قرص کلیدینیوم سی

 • قبل از شروع درمان با قرص کلیدینیوم، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به قرص کلیدینیوم سی به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • دوز و مقدار این قرص از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. برای درمان بیماری افراد مسن قرص کلیدینیوم سی معمولاً با دوز پایین شروع می‌شود تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد.
 • در صورت فراموش کردن یک دوز، به محض یادآوری، نوبت فراموش شده را مصرف کنید. اگر زمان مصرف دوز بعدی باشد، از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و بر طبق برنامۀ مشخص به مصرف دارو ادامه دهید و هیچ‌گاه دو قرص را با هم نخورید.
 • بهترین زمان مصرف این قرص نیم تا یک ساعت پیش از وعدۀ غذایی و یا قبل از خواب می‌باشد.
 • در صورتی که در مدت مصرف قرص کلیدینیوم سی از داروهای ضد اسید معده استفاده می‌کنید، قرص کلیدینیوم سی را پیش از غذا و داروهای ضد اسید را پس از غذا مصرف نمایید.
 • در صورتی که علائم شما با مصرف دارو بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک مراجعه نمایید.
 • از آنجایی که قرص کلیدینیوم سی اعتیادآور است باید مطابق دستور پزشک مصرف شود. زیرا استفاده طولانی مدت از آن و یا مصرف دوزهای بالای قرص کلیدینیوم سی می‌تواند سبب اعتیاد به این دارو شود.
 • به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصرف دراز مدت این دارو نیز اثربخشی آن را کاهش می‌دهد.
 • مصرف قرص کلیدینیوم سی را بدون مشورت پزشک قطع نکنید. قطع مصرف به طور ناگهانی می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند بی‌قراری، سردرد، مشکلات خواب، تهوع و استفراغ، افزایش حساسیت به نور یا صدا، تشنج، افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و درد شکم، گرفتگی عضلات، تغییرات خلقی و تعریق ایجاد کند. پس از مصرف طولانی، پزشک به منظور جلوگیری از بروز این علائم، اغلب به تدریج و با کاهش دوز دارو، اقدام به قطع مصرف دارو می‌کند.
مطلب مرتبط
درد قفسه سینه نشانه چیست؟ | علائم و راه های تشخیص آن

موارد منع مصرف قرص کلیدینیوم سی

به تاریخ انقضای قرص کلیدینیوم سی توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.

هرگز قرص کلیدینیوم سی را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

اگر دارای بیماری ها یا شرایط زیر هستید قبل از مصرف قرص کلیدینیوم سی، پزشک را مطلع کنید.

 • حساسیت به این دارو یا سایر داروها و مواد
 • بارداری
 • شیردهی
 • آب سیاه (گلوکوم)
 • مشکل در دفع ادرار یا مشکلات مجاری ادراری
 • عفونت
 • مشکلات تیروئید
 • انواع بیماری‌های قلبی
 • مشکلات سیستم عصبی
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات ریوی
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • مشکلات روانی مانند افسردگی و افکار خودکشی و یا تحت درمان بودن با داروهای تضعیف کنندۀ اعصاب و آرامبخش
 • جراحی گوارشی
 • فشارخون بالا

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قرص کلیدینیوم سی

 • در صورت مصرف طولانی مدت قرص کلیدینیوم سی آزمایشات کبدی و خونی را طبق نظر پزشک به طور منظم انجام دهید.
 • مصرف الکل همراه با قرص کلیدینیوم سی عوارض خطرناکی در پی دارد لذا در صورت مصرف اخیر الکل یا فرآورده‌های الکلی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف قرص کلیدینیوم سی موجب کاهش تعریق می‌شود که موجب بیشتر شدن احتمال گرمازدگی در فرد می‌شود. لذا از انجام فعالیت زیاد در هوای گرم خودداری نمایید و از مایعات به مقدار کافی در روز استفاده کنید.
 • از مصرف داروهای ضد اسهال طی یک تا دو ساعت پس از مصرف این دارو خودداری شود.
 • در برخی افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف قرص کلیدینیوم سی ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک مشورت نمایید.
 • مصرف این قرص در سالمندان باید با احتیاط صورت گیرد. سالمندان ممکن است به اثرات جانبی دارو حساس‌تر باشند. بخصوص اثراتی مانند گیجی، خواب‌آلودگی و اختلال هماهنگی
 • از آنجایی که مصرف قرص کلیدینیوم سی خواب‌آلودگی و گیجی مختصری ایجاد می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند، تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است خودداری کنید.
 • مصرف قرص کلیدینیوم سی در طی ۲۴ ساعت قبل از تست ترشح اسید معده توصیه نمی‌شود.
 • بهتر است برای کاهش بیماری‌هایظ گوارشی از سبک زندگی سالم از جمله تغذیه سالم پیروی کنید. همچنین مطالعات اخیر نشان داده‌اند استرس و اضطراب نقش بسیار مهمی در بروز مشکلات گوارشی دارند. به همین دلیل بهتر است راه‌های مقابله با استرس را بیاموزید و استرس خود را مدیریت کنید.
مطلب مرتبط
قرص فاموتیدین برای چیست؟ اثر فاموتیدین در بهبود کرونا

تداخلات دارویی قرص کلیدینیوم سی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر این دارو را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. بنابراین برای مصرف این قرص، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

تعدادی از داروهایی که با قرص کلیدینیوم سی تداخل دارند عبارتند از:

کلیدینیوم سی چیست

عوارض کلیدینیوم سی

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. عوارض این قرص عبارتند از:

شرایط نگهداری

 • دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 • در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.
مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد، فقط . فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز را دارد، و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول

پاسخ سوالات از نظر و مورد تایید اقای دکتر بهفر پاکباز متخصص معده و گوارش می‌باشد.

کلیدینیوم سی برای چیست؟

محتوای قرص کلیدینیوم سی به عنوان یک داروی آنتی کولینرژیک است، و  به عنوان آرامبخش داروی بسیار خوبی است، و به عنوان ضد درد معده و روده استفاده می‌شود. و مصرف قرص کلیدینیوم سی  قبل از وعده های غذایی باید باشد.مگر با تجویز و نظر پزشک.

قرص کلیدینیوم سی برای لاغری مفید است؟

این قرص هیچ اثری بر لاغری ندارد.

مطلب مرتبط
پنتوپرازول، قرص پنتوپرازول چیست؟ فواید داروی پنتوپرازول در بارداری

آیا قرص کلیدینیوم سی خواب آور است؟

بله. یکی از عوارض این قرص خواب آلودگی و گاها گیج شدن می‌باشد.

قرص کلیدینیوم سی و پنتوپرازول

قرص کلیدینیوم سی را می‌توان همراه با داروهای مهارکننده اسید مثل پناپرازول استفاده کرد و معمولا قبل از وعده غذایی ناهار و شام مصرف می‌شود.

مدت زمان مصرف قرص کلیدینیوم سی چند وقت است؟

مدت زمان مصرف و قطع این قرص را پزشک معالج تعیین میکند و بسته به نوع بیماری و شدت علائم فرد متفاوت است.

قرص کلیدینیوم سی برای اسید معده

این دارو دراصل ترکیبی از دو داروی کلیدنیوم سی و کلردیازپوکساید می‌باشد و در درمان کمکی دردهای معده و سندروم روده تحریک پذیر بکار می‌رود.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز است. و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

دریافت مشاوره انلاین معده و گوارش از متخصص

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران

دکتر بهفر پاکباز

حیطه فعالیت درزمینه: کبدچرب ،سوءهاضمه سندروم روده تحریک پذیر،رفلاکس ودردمعده، خونریزی های دستگاه گوارش سندروم روده تحریک پذیر یبوست مزمن کبد چرب بیماریهای کیسه صفرا همورویید وشقاق سوهاضمه دردو ورم معده وروده زخم معده واثنی عشر رفلاکس معده انجام اندوسکوپی وکولونوسکوپی تشخیصی و درمانی

نوشته های مشابه

guest
10 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سمیه

سلام خسته نباشید من چندماهی هست تقریبا هرروز روزی دوعدد قرص کلیدیوم سی میخورم ولی قصد دارم دیگه نخورم مشکلی پیش نخواهد آمد

دکتر ارمین محمدی لیر

به مدت یک هفته روزی یک عدد بخورید، بعد ب مدت یک هفته یکروز درمیون یک عدد بخورید و بعد قطع کنید

علی رضا

سلام
دکتر برای دختر ۱۱ سالم کلیدینیوم سی به همراه نولپازا ۲۰ نوشته
میخواستم بپرسم ضرر نداره برای این سن ؟

Last edited 1 ماه قبل by علی رضا
دکتر ارمین محمدی لیر

سلام
خیر مشکلی نداره

آزاده

سلام آقای دکتر من فقط یه قرص کیلیندیوم سی به خاطر معده ام خوردم انگشت شست پام ورم کرده وهم قرمز شده وخارش زیادی داره چی کارکنم
یه بار هم قرص کلردیازپوکساید خوردم همین مشکل پیش اومد ممنون میشم کمکم کنید

دکتر ارمین محمدی لیر

سلام
شما به کلردیازپوکساید که از ترکیبات کلدینیم هم هست حساسیت دارید. دیگه مصرف نکنید.

علی

سلام من به مدت دو هفته روزی ۳وعده این قرص رو مصرف میکردم حالامیخواستم قطعش کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر ارمین محمدی لیر

سلام
اسم قرص ذکر نشده

م.مستوفی نیا

سلام من دوشبه قبل ازغذا کلدنیوم سی میخورم اصلادیشب خوابم نبرداحساس تنگی نفس بی قراری وحال خیلی بدداشتم بدنم همه ضعف میره عین مفتادا بدنم کشیده میشه امکان داره مال این قرص باشه

دکتر ارمین محمدی لیر

سلام
به این شدت بعید است. جهت پیگیری بیشتر به مراکز درمانی مراجعه کنید

دکمه بازگشت به بالا